Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kupiłem głośniki z 'okablowaniem' i nie wiem jak podlaczyc

Naroni 10 Mar 2010 12:39 3197 21
  • #1 10 Mar 2010 12:39
    Naroni
    Poziom 8  

Cześć,

Kupiłem głośniki jednej z aukcji internetowych. Pisało tam że głośniki są z okablowaniem więc myślałem że będzie normalny kabel z wtyczką raz dwa i sobie podłącze.

Lecz dostałem paczkę, otwieram, głośniki są, ale do tego dołączony został zwykły kabel bez żadnych końcówek i.. mam problem bo nie wiem jak połączyć je ze sobą a później do komputera. Jestem z tego zielony więc proszę się nie śmiać: P

Nie będę tłumaczył bo nie wiem jak, ale dołączę zdjęcia i mam nadzieję że ktoś mi pomoże :) Dodam tylko że kabel da się rozdzielić po długości na dwa małe.

Kupiłem głośniki z 'okablowaniem' i nie wiem jak podlaczyc Kupiłem głośniki z 'okablowaniem' i nie wiem jak podlaczyc Kupiłem głośniki z 'okablowaniem' i nie wiem jak podlaczyc

0 21
  • Katalog Megger
  • #2 10 Mar 2010 12:53
    jarekm27
    Poziom 18  

Bezpośrednio do komputera tego nie podłączysz,
    musisz mieć wzmacniacz....

0
  • Katalog Megger
  • #3 10 Mar 2010 13:01
    Naroni
    Poziom 8  

No to zas dodatkowy wydatek :(
    A mógłbyś zasugerować jaki wzmacniacz powinienem kupić i jak to podłączyć?
    Jakiś link do aukcji czy nazwe firmy...

A starczy jakiś najtańszy czy lepiej kupic drozszego?

Jak mam głośniki z Voice Kraft to wzmacniacz musi być tej samej firmy?

0
  • #4 10 Mar 2010 14:38
    jarekm27
    Poziom 18  

A po co kupiłeś ten centralny głośnik ?
    I ile kasy możesz przeznaczyć na wzmacniacz...

0
  • #5 10 Mar 2010 14:43
    Dani66
    Poziom 30  

Przecież dostałeś normalny kabel do podłączenia kolumn ze wzmacniaczem więc jedynym problemem jest to, że masz za małą wiedzę w temacie audio i nie wiedziałeś, że zestawy inne niż komputerowe głośniczki potrzebują wzmacniacza. Centralny zupełnie jest Ci nie potrzebny do słuchania muzyki.

0
  • #6 10 Mar 2010 15:22
    SzokalML
    Poziom 36  

Jak już ktoś napisał - głośniki nie grają same z siebie, aby je "wysterować" potrzebny jest wzmacniacz. Pamiętaj na przyszłość ;)

Tani używany wzmacniacz, to wydatek około ~150 zł.

Nie ma znaczenia jakiej firmy jest amplituner.

aukcje z allegro:
    item945890386_nikko_nr_350_amplituner_japan.html
    item952379340_dual_cr_1710_amplituner.html
    item952379455_gold_star_gsa_3060_wzmacniacz.html

A następnie kabel z jednej strony chinch/RCA -> z drugiej mały jack do podłączenia do komputera. Kupisz bez problemu w sklepie elektronicznym w swoim mieście:
    http://www.altron.com.pl/Allegro/JACK3,5wt-2xRCAwtRW3m-A.jpg

0
  • #7 10 Mar 2010 15:33
    Hefajstos
    Poziom 35  

Masz 3szt czy na zdjęciu nie widać całości.

Sprzedaj centralny, kup jakiś wzmacniacz (ile masz kasy?)

--
    pozdrawiam
    Hefi

0
  • #8 10 Mar 2010 15:48
    przemo-lukas
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zestawy, które posiadasz, pochodzą z kompletu Voice Kraft INDIVIDUAL VK 7620. Nowe kosztują około 400zł. Nawet nie chcę się domyślać jaka jest jakość, skoro w całej konstrukcji jest 19 przetworników.
    Nie lepiej przed zakupem zapytać?

0
  • #9 10 Mar 2010 16:09
    Naroni
    Poziom 8  

Mam 3 sztuki tylko, centralny byl razem ze stacjonarnymi, dlatego tez go mam.
    Dlaczego centralny nie przyda się do słuchania muzyki? - glupie pytanie?

Moge sie zasugerować tymi wzmacniaczami zaproponowanymi przez SzokalMl?
    Bo skoro są takie drogie, ok 150, to chyba nie mam wyboru?

0
  • #10 10 Mar 2010 17:58
    SzokalML
    Poziom 36  

Są to praktycznie najtańsze, używane wzmacniacze na rynku. Możesz jeszcze szukać na allegro wzmacniaczy Unitra -> można by znaleźć coś w granicach 100 zł lub nawet taniej - tyle że trzeba szukać, i sprawdzać czy to w pełni sprawne. Ja ci podałem coś z opcją "kup teraz".

Cytat:
    Dlaczego centralny nie przyda się do słuchania muzyki? - glupie pytanie?

W amplitunerach stereo (w przeciwieństwie do tych do Kina domowego) do dyspozycji mamy dwa kanały. Lewy i Prawy. Jedną kolumnę podłączasz do lewego, drugą do prawego, no i z centralnym nie ma co zrobić.

Ewentualnie można by w twoim wypadku połączyć szeregowo te dwie małe kolumny, i je podpiąć do prawego kanału, a centralny do lewego. Takie rozwiązanie byłoby też bezpieczniejsze chyba dla wzmacniacza. Te małe kolumny z tego co widzę na zdjęciach, mają impedancję 4 ohm, a centralny? co na nim pisze?

0
  • #11 10 Mar 2010 21:19
    Naroni
    Poziom 8  

Na stacjonarnych jak i na centralnym pisze to samo, czyli jak widać na zdjęciu.

Jutro ide do kumpla odebrać wzmacniacz, zrobie zdjęcia i ew wrzuce tutaj z zapytaniem czy "ten" będzie dobry :)

0
  • #14 11 Mar 2010 19:31
    SzokalML
    Poziom 36  

No to gratuluję :) Moc nie jest powalająca bo chyba 2x10 albo 2x15 watt, ale wystarczy. Tak jak mówił kolega, grunt, że współpracuje to z 4 ohmowymi głośnikami.
    W tym wypadku, potrzebujesz kabla DIN 5 - mały jack. Również bezproblemowo powinieneś kupić go w elektronicznym.
    http://img06.allegroimg.pl/photos/oryginal/940/17/52/940175270

Podpinasz do wejścia na magnetofon (czy jak to tam jest oznaczone, byle nie gramofon) na froncie odpalasz funkcję gramofonu i jest.

0
  • #15 11 Mar 2010 20:46
    Naroni
    Poziom 8  

Wszystko gotowe :))), podłączylem dwa stacjonarne, i wszystko gra bardzo zadowalająco :).
    Skoro ta moja Unitra wspolpracuje z 4ohmowymi głonikami, to niema co liczyc na podłączenie dwóch stacjonarnych szeregowo, i centralnego normalnie?

0
  • #16 11 Mar 2010 21:07
    SzokalML
    Poziom 36  

No to super.
    Można, bo przy podłączeniu szeregowym impedancje się sumują i będzie 8 ohm.
    Ale poczytaj najpierw o podłączeniach głośników, bo jak połączysz równolegle to wyjdzie 2 ohm i upalisz wzmacniacz :) Żeby się upewnić ile wynosi impedancja wystarczy ci najprostszy miernik elektroniczny za 10 zł.

0
  • #17 11 Mar 2010 22:02
    przemo-lukas

Naroni napisał:
    Wszystko gotowe :))), podłączylem dwa stacjonarne, i wszystko gra bardzo zadowalająco...

I więcej kolego nie kombinuj. Do budowania sceny stereo potrzebujesz dwóch zestawów głośnikowych. Czemu? Zbyt dużo tłumaczenia. Ale w ogromnym skrócie: stereo - dwa kanały - dwie końcówki mocy - dwa zestawy głośnikowe.

SzokalML napisał:
    ... Żeby się upewnić ile wynosi impedancja wystarczy ci najprostszy miernik elektroniczny za 10 zł.

Nawet nie chce mi się tego komentować. Jest kilka sposobów na pomiar impedancji głosnika, ale nie zrobisz tego przy pomocy "miernika elektronicznego za 10zł".

0
  • #18 12 Mar 2010 12:09
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Jest kilka sposobów na pomiar impedancji głosnika, ale nie zrobisz tego przy
    pomocy "miernika elektronicznego za 10zł".

Dlaczego nie zrobię?
    Podpinam taki miernik do GDS 30/30 4 ohm, wskazuje około 4-4,6 ohm, łączę szeregowo, wskazuje 8,5-9 ohm. To chyba wystarcza aby określić czy głośniki połączone są szeregowo czy równolegle, gdyby ktoś miał wątpliwości?

0
  • #19 14 Mar 2010 20:46
    przemo-lukas

SzokalML napisał:
    ...
    Podpinam taki miernik do GDS 30/30 4 ohm, wskazuje około 4-4,6 ohm, łączę szeregowo, wskazuje 8,5-9 ohm. To chyba wystarcza aby określić czy głośniki połączone są szeregowo czy równolegle, gdyby ktoś miał wątpliwości?

Ale Ty kolego piszesz o wypadkowej impedancji znamionowej* głośników połączonych szeregowo, bądź równolegle, a Twój "pomiar" jest dalece niedokładny. A to można określić za darmo. Czytając o tym w bibliotece.

I nadal utrzymuję, że "najprostszym miernikiem elektronicznym za 10 zł" nie wykonasz pomiaru impedancji. :idea:

*Impedancja znamionowa głośnika jest to najmniejsza wartość modułu impedancji elektrycznej występująca przy częstotliwości leżącej powyżej częstotliwości rezonansowej mechanicznego układu głośnika.

Ciekawostka.
    I teraz dla porównania taki pdf:
    http://zap-audio.pl/parametry/295-378s.pdf
    Zwróć uwagę na wykres impedancji i na impedancję nominalną deklarowaną przez producenta.
    :D

0
  • #20 15 Mar 2010 09:16
    SzokalML
    Poziom 36  

Cytat:
    Ale Ty kolego piszesz o wypadkowej impedancji znamionowej* głośników połączonych szeregowo, bądź równolegle, a Twój "pomiar" jest dalece niedokładny. A to można określić za darmo. Czytając o tym w bibliotece.

Tak dokładnie o tym piszę. I o tym, jak się upewnić, jeśli ktoś nie byłby pewien czy dobrze podłączył, w teorii jest to proste, w rzeczywistości czasem niełatwo to sobie wyobrazić.

Jeszcze wczoraj połączyłem dwa głośniki deklarowane przez producenta jako 4 ohm (alphardy) -> miernik jest niedokładny, ale wskazywał ~ 4-4,5 ohm przy pojedynczym głośniku i 8-9 ohm przy połączeniu szeregowym. Więc? W czym widzisz problem???

Cytat:
    Zwróć uwagę na wykres impedancji i na impedancję nominalną deklarowaną przez producenta.

Pomijając częstotliwość rezonansową i najwyższe częstotliwości, to zdecydowanie mu bliżej do 4 ohm niż do 8 prawda? Więc w czym problem, pytam raz jeszcze, aby zastosować tani miernik do zmierzenia czy połączyliśmy szeregowo czy równolegle?

0
  • #21 15 Mar 2010 21:45
    przemo-lukas

SzokalML napisał:
    Cytat:

Tak dokładnie o tym piszę.

Więc powinieneś tak napisać w pierwszym poście o "pomiarze impedancji", aby nie wprowadzać w błąd mniej doświadczonych userów.

Cieszę się, że doszliśmy do konsensusu.

0
  • #22 16 Mar 2010 03:12
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

3 kolumny można podłączyć, wzmacniacz musi być przystosowany do pracy z 4Ohm obciążeniem. 3 kolumnę podłączamy pomiędzy zaciski + każdej z kolumn. No ale jako, że kolumny kolegi mają już 4 ohm, to należało by połączyć "basowe?" głośniki centralnej kolumny szeregowo, co da nam 8 ohm i wtedy będzie można tak podłączyć. Pomijam kwestię zwrotnicy, bo pewnie jej po prostu nie ma.

0