Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vestel GM-72TS próbkuje co parę sekund

Darek.S 10 Mar 2010 13:30 1731 13
  • #1 10 Mar 2010 13:30
    Darek.S
    Poziom 31  

Witam. Jest to chyba 11AK19. Dostałem to w prezencie po kimś, kto walczył ale poległ. Zmieniał Mc44604P, transoptor. Wyciągana była ramka. Jednym słowem zgrzebek. Ja dodatkowo zmieniłem TL431 , kondensator przy MC. Bez rezultatu. Przetwornica uruchamia się na ułamek sekundy co kilka sekund. Napięcie +B dochodzi do 50V mierząc multimetrem. W tej potworce w czuwaniu powinno być znacznie mniejsze. Na wyjściach zwarć nie obserwuję. Jak zewrę katody diod wyjściowych do masy przez amperomierz częstotliwość próbkowania rośnie i obserwuję prąd dochodzący nawet do ampera (czyli w impulsie większy bo mierzę to multimetrem). Za bardzo koncepcji już nie mam. Pozdrawiam

0 13
  • #2 10 Mar 2010 13:54
    lisek
    Spec od monitorów

Opory niskoomowe 0,33 w polowym?
    Opór 1M /lub 1,5M w zasilaniu scalaka ?
    Elementy Rw gałęzi tyrystora ?
    lub elementy R w ukł. stabilizacji ... IC801?

To jest ch. 11AK19P

0
  • #3 10 Mar 2010 19:37
    W_marko
    Poziom 16  

Witam. Czy były wymieniane kondensatory elektrolityczne na pierwotnym jeżeli nie myślę że warto to zrobić.

0
  • #4 10 Mar 2010 21:22
    Darek.S
    Poziom 31  

Darek.S napisał:
    Ja dodatkowo zmieniłem TL431 , kondensator przy MC. Bez rezultatu.

Dodam, ze na pierwotnej są tylko dwa elektrolity. Ten na 400V na pewno dobry, bo jak go rozładowuje żarówka skacze iskra...Sorki za skrót myślowy pisząc kondensator miałem na myśli elektrolityczny a dokładnie C848. W wielu przetwornicach brak filtracji zasilania drivera klucza skutkuje brakiem startu...

0
  • #5 10 Mar 2010 23:36
    mirex
    Poziom 43  

To przetwornica z PFC?
    A bez obciążeń - tych co da się odpiąć! - jak jest? Uruchomiona sztucznie jak się zachowuje?
    Przetwornica! Nie potwornica - daj spokój nowomowie, bo ludzie to w translatorach czytają!

0
  • #6 11 Mar 2010 13:18
    Darek.S
    Poziom 31  

Poprawiłem, ale tymi translatorami ubawiłeś mnie. Swoja droga to takie przypadki tak się właśnie kojarzą

Tu nie ma nic do śmiechu :D Całkiem sporo osób na świecie czyta co my tu wypisujemy. Warto zatem zadbać o poprawność językową. Kilku nawet pisze u nas - korzystając z translatorów. I w takich wypadkach bywa faktycznie czasami śmiesznie. Mirex.

0
  • #7 11 Mar 2010 15:30
    profesorek1950
    Poziom 17  

Witam, wczoraj przerabiałem taki sam temat, 11AK19 przetwornica próbkowała na st, by, i nie mogła wystartować do normalnej pracy, na początek wymieniłem po stronie wtórnej 47mikroF 160V i telewizor zagrał na 100%.

0
  • #8 11 Mar 2010 22:16
    Darek.S
    Poziom 31  

47 mikro badałem pod katem przeładowania testerem diodowym i przeładowywał. Po ostatnim poście wyjąłem i zmierzyłem. Idealnie 47... Dla pewności podstawiłem nowy (akurat 100UF bo nowego 47 nie miałem pod ręką). Dalej cyka co 5 sekund. A propo
    mojego zabawnego określenia ubawiła mnie myśl o reakcji czytelnika używającego translatora (które poprawny tekst potrafią zabawnie przetłumaczyć, a co dopiero gdy używa sie żargonu...). Z tym określeniem przetwornicy zetknąłem się jeszcze w technikum (absolwenci powinni skojarzyć :D) i przypadło mi do gustu. Swoją drogą odrobina humoru nikomu jeszcze nie zaszkodziła , ale przyznaję trzeba być w kontekście. A co do samego odbiornika to wizualnie jest w idealnym stanie, płyta czysta i nie zgrzana. Widać, ze był mało eksploatowany i dlatego chcę go uruchomić.
    Inna sprawa, ze może być po burzy i wtedy oprócz zasilacza może dojść procesor itp... co raczej uczyni naprawę nieopłacalna. Ale jak już wspomniałem TV dostałem i jego historii nie znam. Pozdrawiam ciepło.

0
  • #9 11 Mar 2010 22:25
    lamer.
    Poziom 33  

Cytat:
    A propo
    mojego zabawnego określenia ubawiła mnie myśl o reakcji czytelnika używającego translatora

A mnie ubawiło to:
    Cytat:
    47 mikro badałem pod katem przeładowania testerem diodowym i przeładowywał.

oraz to:
    Cytat:
    Z tym określeniem przetwornicy zetknąłem się jeszcze w technikum (absolwenci powinni skojarzyć Very Happy)

Dobrze, że spotkałeś się z takim określeniem, najważniejsze to być w temacie.......

Całkiem sporo osób na świecie czyta co my tu wypisujemy.Mirex.
    i to niestety jest przykre.

Cytat:
    Ten na 400V na pewno dobry, bo jak go rozładowuje żarówka skacze iskra..
    całe szczęście, że translatory z takimi wypowiedziami sobie nie radzą.

Cytat:
    Jak zewrę katody diod wyjściowych do masy przez amperomierz

Ty sobie jaja robisz, prawda???

0
  • #10 12 Mar 2010 09:02
    Darek.S
    Poziom 31  

Ale szydzić to byś tutaj nie musiał. Mam swoje metody pracy, a jedyne co mi możesz zarzucić to stosowanie pewnych skrótów myślowych, które fakt nie każdy może zrozumieć. Co do przeładowywania kondensatora testerem diodowym to zrób sobie taki eksperyment. Podłącz 100uF do testera diodowego a zaraz potem odwrotnie. To samo zrób z 200uF. Zobaczysz jaka jest różnica i czy można to wykorzystać do szacunkowego powtarzam szacunkowego zorientowania się czy kondensator w ogóle coś sobą przedstawia. A co do rozładowania kondka filtrującego się po mostku, to chyba w życiu żadnej przetworniczki nie robiłeś bo taki kondek ładuje się do paru voltów i chcąc coś pomierzyć po wyłączeniu jej trzeba go rozładować i robi się to przy pomocy żarówki. Jak się tego nie zrobi to zwyczajnie może nas pokopać lub coś może paść dodatkowo. A jak się rozładowuje taki kondek i jest on sprawny to ta żarówka potrafi zaświecić a na jej stykach zwyczajnie przeskakuje iskra (jak oczywiście jest sprawny i ma się z czego rozładować) I to by było na tyle kolego Lamer (gratuluję wyboru nicka ja swój chyba zmienię na rutyna)

0
  • #11 12 Mar 2010 10:09
    lamer.
    Poziom 33  

Kondensatory kolego, należy wymienić, to wydatek rzędu kilku złotych. A zwieranie diody przez amperomierz do masy, to kpina a nie metoda pracy.
    A co do szydzenia, to nie mam takiego zamiaru, ale zastanów się nad tym co Ty tu wypisujesz.

Cytat:
    można to wykorzystać do szacunkowego powtarzam szacunkowego zorientowania się czy kondensator w ogóle coś soba przedstawia

Naprawa sprzętu RTV nie polega na "szacunkowym" określeniu sprawności elementów, sprawność tych elementów musi być w 100%

0
  • #12 12 Mar 2010 10:20
    Darek.S
    Poziom 31  

lamer. napisał:
    Kondensatory kolego, należy wymienić, to wydatek rzędu kilku złotych.
    Tez tak sądzę, ale jak jestem pewny że jest O.K. to tego od razu nie robię. Tak było i w tym przypadku. Nie zmieniłem od razu 47uF, ale po sugestii zrobiłem to i bez rezultatu bo to nie to. A co do zwierania wyjść diod to na pewno nie jest to profesjonalne, ale chciałem przekonać się czy przetwornica zabezpieczy się i traktowałem to jako swojego rodzaju eksperyment. Błąd że o tym napisałem,ale chciałem jak najwięcej informacji przekazać.
    I ostatnia wypowiedź. Może jestem w błędzie, ale jeśli coś zamierzam wymienić to najpierw przynajmniej szacunkowo oceniam czy jest dobre. Jeśli szacunkowo wychodzi, że źle w tedy sprawa oczywista. Oczywiście są przypadki gdzie pewne rzeczy należy wymienić w ciemno. Ale to jest już kwestia doświadczenia, a to zdobywa się stale. Oczywiście można wymienić prawie wszystkie lub zgoła wszystkie elementy w podejrzanym układzie ( i czasami jest tak szybciej), ja jednak lubię konkretnie wiedzieć co było przyczyną.

0
  • #13 12 Mar 2010 10:39
    lamer.
    Poziom 33  

No to teraz odłącz 3 trafo-powielacza, do C606 podłącz żarówkę 60W i zobacz czy zaświeci.

0