Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

DFi Infinity Ultra-II nf4 - problemy z zasilaniem.

Hazayu 10 Mar 2010 13:51 1335 7
  • #1 10 Mar 2010 13:51
    Hazayu
    Poziom 10  

Sprzęt:

Płyta główna: DFi Infinity Ultra-II nf4 M2/G
    Procesor: Athlon X2 6000+ 90nm
    Grafika: GeForce 8600 GTS 256MB
    RAM: 2x1GB

W czym problem. Komputer chodził sobie najzwyczajniej w świecie pod większym obciążeniem i się wyłączył. Próba włączenia - cisza. Rozebrałem go i sprawdzam. Powierzchownie wszystko w porządku, żadnych przypaleń na płycie czy dziwnego zapachu. Pierwsza myśl - zasilacz - 400W więc mógł nie wytrzymać presji tym bardziej, że kiedy zmieniałem procesor na mocniejszy musiałem odłączyć jeden napęd, bo zasilacz nie podnosił płyty. Kupiłem drugi 500 W. Odpalam - cisza. Zacząłem wyjmować poszczególne podzespoły i włączać - dalej cisza. Odłączyłem 4-pinową wtyczkę zasilająca procesor - ruszyło. Myślę albo zasilacz nie daje rady z procesorem albo sekcje zasilania popalone. Zawiozłem żeby sprawdzili mi zasilacz i okazało się, że jest za duże napięcie na linii 3.3V - było 3.7V

Zaniosłem zasilacz do sklepu gdzie kupowałem żeby go sprawdzili. Dzwonie dziś do nich, a oni mówią, że zasilacz sprawny :|, że podłączali do innych komputerów i działał.

W czym może być problem ? Faktycznie mogło popalić sekcje zasilania czy to może wina jednak tego zasilacza, a nie mam innego żeby sprawdzić.

Jeśli poszła płyta pod kątem zasilania to czy to się naprawia czy płyta do wyrzucenia ?

Aha poprzedni zasilacz to był Modecom, a ten który kupiłem to dziadostwo Logic (kto wiedział :oops: ).

0 7
  • Pomocny post
    #2 10 Mar 2010 14:05
    irondick
    Poziom 31  

Taka fajna płyta potraktowana taaakim badziewiastym zasilaczem. Wiesz że sam sobie powinieneś łomot spuścić.
    Musisz zakupić tak czy siak zasilacz odpowiedniej jakości z zapasem na przyszłość.
    Jakiś Chieftec, Tagan, Corsair min. 550W. Podłączyć i sprawdzić i jak nie wstanie to dalej kombinować z naprawą płyty lub zakupem nowej. Karty 8600GTS to żarłoczne są na energię a jeszcze gdzie inne podzespoły.

0
  • Pomocny post
    #3 10 Mar 2010 14:23
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Jeżeli płyta nie wstaje z podłączonym zasilaniem procesora, to albo VRM ma zwarcie, albo procesor źle go ustawia. Odpal komputer bez procesora. Ale obstawiam uwaloną płytę.

0
  • #4 10 Mar 2010 14:41
    Hazayu
    Poziom 10  

No dobrze, czy ten moduł VRM można wymienić ? Jeśli tak to jaki jest mniej więcej koszt ? Pytam, ponieważ taka płyta kosztuje w granicach 200 zł, a być może naprawa będzie opłacalna (o ile możliwa ;) ).

0
  • Pomocny post
    #5 10 Mar 2010 15:59
    kodd
    Poziom 32  

Proszę wylutować tranzystory biorące udział w zasilaniu procesora na linii 12V i sprawdzić je na przebicie omomierzem. Naprawa we własnym zakresie tej linii zasilania to wydatek 5 - 10 zł.

0
  • #6 11 Mar 2010 08:53
    Hazayu
    Poziom 10  

Dziś będę miał płytę to obadam sprawę.

Pytanie techniczne: jaki opór powinny mieć tranzystory, żeby stwierdzić czy są uszkodzone ewentualnie dobre ?

Druga sprawa: na linii zasilania czyli trzeba iść po ścieżkach od wtyczki 4-pinowej aż trafię na tranzystory ? Czy także od wtyczki 24-pinowej ?

0
  • Pomocny post
    #7 11 Mar 2010 09:48
    Wojtek(KeFir)
    Poziom 41  

Różnie to bywa, ale generalnie nie są one połączone. Zasilanie idzie z wtyczki na cewkę, potem na szpaler kondensatorów, potem szeregowo są mosfety górne, potem równolegle do masy mosfety dolne, potem szpaler kondensatorów i cewki szeregowo i procesor.

0
  • #8 12 Mar 2010 12:42
    Hazayu
    Poziom 10  

Pytanie z innej beczki. Co mogło być przyczyną spalenia sekcji zasilania ? Czyżby płyta nie udźwignęła tego procesora (za słabe sekcje) czy może przypadek ?

Jeśli płyta ma za słabe sekcje to czy można coś z tym zrobić (jakaś modyfikacja) czy lepiej odpuścić tę płytę i zainwestować w jakąś mocniejszą ze stajni DFI ?

0