Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach

bergu 10 Mar 2010 15:22 9994 24
  • Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach
    Witam kolorofon ma jakieś 30lat ale w 2009r zacząłem go reaktywować stara pcb popękała ścieżki znikły a co zatem idzie nie działało.
    zmiany jakie zrobiłem to zastosowałem tyrystory bt151,żarówki 12v21w samochodowe,odblaski z reflektorów,szkła chyba z semaforów,płytkę wykonywałem markerem,płytka i tyrystory z radiatorem są przykręcone do przedziałek,jedynie czego mi brakuje to pokręteł których w sklepie nie umiem dostać i kontrolki która mi pękła :( myślę że się wam spodoba, w przyszłości chce zastosować większe trafo i halogeny

Kolorofon zrobiłem w oparciu o ten schemat

Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach Mój kolorofon c23 na mocniejszych tyrystorach

Link

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 10 Mar 2010 16:56
    spirytusik84
    Poziom 23  

Witam powiem ci , że lepszy efekt byś uzyskał stosując żarówki 230V nie było by to dużym problemem jedynie tyrystory które wytrzymią to napięci. Żarówka o dużej mocy na niskie napięcie ma grube włokno co za tym idzie wolno gaśnie i jest duża bezwładność przez co barwy ci się zlewają.

• #3 10 Mar 2010 17:59
    skaktus
    Poziom 37  

We wnętrzu masz bałagan. Trafo rdzewieje a obudowa z deski to może 30 lat temu była ok, teraz masz masę możliwości aby to lepiej wyglądało !

Jakim markerem rysowałeś płytki ? Bo widać że ścieżki nie nadtrawione co dziwota...Daj znać co to za wynalazek, do prostych spraw przydał by mi się taki ;)

• #4 10 Mar 2010 18:20
    pepitto
    Poziom 18  

Mowisz o halogenach, moim zdaniem zbyd duża bezwładność włókna. Pomyśl o LED'ach 3W, są drogie ale efekt jest dużo lepszy.

• #5 10 Mar 2010 18:39
    msichal
    Poziom 21  

Jakieś lipne to trafo, dostałem keidyś takie cus od kolegi i siedziało tam zwijane 50W, które i tak było za słabe, a to tutaj wygląda mi na jeszcze słabsze. Poza tym wyglada ok.

• #6 10 Mar 2010 19:08
    bergu
    Poziom 16  

Obudowa z drewna została wykonana 30 lat temu przez wujka mego taty. Nieład w środku tylko dlatego, że przewody są dłuższe żeby było można wyciągnąć płytkę bez wyciągania pozostałych elementów. Przewody pospinam i już bałaganu nie będzie, a trawo zardzewiało :(. Jak pisałem kolorofon stał jakieś 20 lat w wilgoci, ale nic nie burczy i jest ok. Zastosowanie żarówek można by zrobić, ale mam już kolorofon na 230V który opublikuję później.
    Cieszę się że są pozytywne opinie pozdro
    Aha i jeszcze jedno obudowa z drewna wygląda bardziej retro :p

• #8 10 Mar 2010 21:29
    bergu
    Poziom 16  

Przepraszam zapomniałem; jakiś do płytek niebieski chyba dało czy jakoś tak.

• #9 11 Mar 2010 00:13
    Jarok
    Poziom 21  

Witam.
    Swojego C230 (żarówki 21W/12V) już dawno przerobiłem na (jeszcze wtedy) 220V po 60W na kanał. Efektu nie da się porównać. Jak wspominali poprzednicy, żarówki na niskie napięcie mają dużą bezwładność i do kierunkowskazów może się nadają ;).
    Wywaliłem całą elektronikę i wsadziłem zrobioną przez siebie na podstawie schematu z Radioelektronika, gdzie były 3 kanały po dwie żarówki na kanał, tylko jedna była zapalana przy silniejszym sygnale.
    Układ należy odpowiednio odseparować od sieci, żeby tylko żarówki świeciły :) :!:

• #11 11 Mar 2010 08:05
    Christophorus
    Poziom 41  

Jarok napisał:
    Witam.
    Swojego C230 (żarówki 21W/12V) już dawno przerobiłem na (jeszcze wtedy) 220V po 60W na kanał. Efektu nie da się porównać. Jak wspominali poprzednicy, żarówki na niskie napięcie mają dużą bezwładność i do kierunkowskazów może się nadają ;).
    Wywaliłem całą elektronikę i wsadziłem zrobioną przez siebie na podstawie schematu z Radioelektronika, gdzie były 3 kanały po dwie żarówki na kanał, tylko jedna była zapalana przy silniejszym sygnale.
    Układ należy odpowiednio odseparować od sieci, żeby tylko żarówki świeciły :) :!:

Zapewne to jest ten układ iluminofonii z "Radioelektronika". W podanym linku można zobaczyć tą iluminofonię w moim wykonaniu.

• #12 11 Mar 2010 09:40
    ziras
    Poziom 16  

bergu napisał:

Czy mi się wydaje czy na tym zdjęciu końcówki tranzystorów mają bardzo ale to bardzo duże prawdopodobieństwo zwarcia?
    Kawałek koszulki termokurczliwej za złotówkę załatwił by sprawę. To tak na przyszłość jak wymienisz je na triaki ;-).

• #13 11 Mar 2010 11:07
    Jarok
    Poziom 21  

Zgadza się "Christophorus", to ten układ.
    Wykonałem kiedyś dwie wersje, 3 żarówkową dla siebie i 6 żarówkową na świetlicę w OSP, gdzie była już gotowa instalacja elektryczna na 6 kanałów.
    Polecam ten układzik, tylko ze względu na bezpieczeństwo warto zastosować optotriaki i triaki do sterowania żarówek jak to zrobił "Christophorus" w swojej przeróbce.
    Pozdrawiam.

• #14 11 Mar 2010 12:35
    bergu
    Poziom 16  

Końcówki są rozszerzone dość sporo, żeby się przypadkiem nie zwarły. Marker to ten.

• #15 11 Mar 2010 18:17
    Adek561a
    Poziom 12  

Rozszerzone możesz mieć ale dotykając radiatora może ci zwarcie zrobić!
    No ale to nie moja sprawa jak chcesz to miej sobie takie

• #16 11 Mar 2010 21:22
    ptasiek13
    Poziom 10  

Witam

Ja taż miałem stary kolorofon, ale tak jak koledzy wcześniej mówili przerobienia go ma 230V jest bardzo proste a efekt dużo lepszy.
    Zastosowałem żarówki halogenowe na GU10 , 35W i na napięcie 230V.

A co do wyglądu to mogłeś się trochę postarać!!!
    Tanie są plastikowe obudowy i w miarę estetycznie wyglądają :)

Ja dodatkowo zastosowałem złote ob-ramówki na żarówki i efekt mojej praczy możecie zobaczyć na zdjęciu :)

Z czymś takim nie wstydzę się iść na małe imprezki do znajomych :)

Dodano po 6 [minuty]:

Ach z boku jest pudełko zapałek do porównania rozmiaru :)

• #17 13 Mar 2010 21:07
    wasall
    Poziom 11  

ptasiek13 - do czego masz 4 potencjometr ten biały ?

• #18 13 Mar 2010 21:15
    kostian
    Poziom 25  

Te kolory to jak osiągnąłeś ?
    Żarówki czy odbłyski kolorowe - daj szczegóły.

Biały - pewnie czułość.

• #20 14 Mar 2010 20:04
    ptasiek13
    Poziom 10  

Tak biały to czułość.

Żarówki kupiłem gotowe (chwile ich szukałem ale ich znalazłem w pewnej hurtowni a dałem około 7zł za sztukę ) Kolega spirytusik84 miał racje tylko ze ja stosowałem firmy Kanlix

Dodano po 11 [minuty]:

A jak się komuś nie chcę przerabiać kolorofonu na 230V to występują też na 12V i 35W . Jest to na gniazdo MR-16

• #21 03 Kwi 2010 09:58
    alankuszmider
    Poziom 9  

Można gdzieś kupić takie klosze na lampy? Kolega napisał że są z semaforów.

• #22 02 Maj 2010 21:06
    tragi
    Poziom 22  

Kolego ptasiek13 gdzie kupiłeś te obudowy na żarówki? A schemacik możesz wrzucić po przeróbkach? Rozumiem że zastosowałeś tam traki zamiast tyrystorów i pewnie optoizolację na transoptorkach?

• #23 05 Wrz 2010 20:33
    ptasiek13
    Poziom 10  

zgodza sie kolego . Odseparowałem ukłas z apomocą "transporterów" dokładnie juz nie pamietam jakie to doladni:(

• #24 05 Wrz 2010 21:08
    tragi
    Poziom 22  

Kolego ptasiek13 a gdzie kupiłeś te oprawki do żarówek? Napisz albo podaj link jeśli kupiłeś na internecie. I te złote obramówki zrób fotkę z bliska jak to wygląda.[/b]

• #25 14 Wrz 2010 22:21
    ptasiek13
    Poziom 10  

Oprawki są po starych oczkach halogenowych do sufitu podwieszanego:)

Szukaj w 5mln produktów