Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[excel]VBA makro zamieniające kod na tekst

MrGrzechoo 10 Mar 2010 16:01 3987 6
 • #1 10 Mar 2010 16:01
  MrGrzechoo
  Poziom 9  

  Witam,
  czy mozliwa jest w excelu zamiana czesci zawartosci komorki i skopiowanie zmienionej zawartosci do innej komorki??
  Tzn. w kolumnie A mam kody towarow np. CORRI-BLRE-BRA-070A- i to jest zakodowana informacja o towarze (zawsze 20 znakow).
  Teraz chce miec w kolumnie B nazwe (CORRI->CORRIDA), w kolumnie C kolor (BLRE->CZERN/CZERWIEN), w kolumnie D towar (BRA->BIUSTONOSZ) a w kolumnie E rozmiar (070A->70A)
  Mam nadzieje, ze wsztstko jasne.
  Czy jest to mozliwe do zrobienia w excelu za pomoca makra (automatycznie wszystko)?
  Z gory dziekuje za wszelkie odpowiedz i pozdrawiam

  0 6
 • #2 10 Mar 2010 16:30
  yogi009
  Poziom 42  

  Tu nie trzeba makra, wystarczy funkcja łańcuchowa wycinająca fragment od lewej, albo od zadanego momentu w tekście. Sugeruję utworzenie dodatkowej kolumny i skopiowanie tam formuły wycinającej. No i nie wszystko jest proste, bo jeszcze powstawiałeś tam jakieś "czerwony", itd. Skąd to się niby bierze ? Excel ma to wiedzieć ? Sprecyzuj temat.

  0
 • #3 10 Mar 2010 17:36
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Pomysł kolegi yogi009 jak najbardziej trafiony i możliwy do realizacji przy pomocy kombinacji funkcji: LEWY, PRAWY, FRAGMENT.TEKSTU, DŁ, ZNAJDŹ i PODSTAW

  [excel]VBA makro zamieniające kod na tekst
  Założenie: kod składa się z 4 członów,
  Jeśli kod jest zawsze w formacie 5-4-3-4 to jeszcze łatwiej.

  W dalszej kolejności należałoby utworzyć arkusz z tablicami zawierającymi wszystkie możliwe kody i ich "tłumaczenie" (zwracany ciąg) po zastosowaniu funkcji Np WYSZUKAJ.PIONOWO lub INDEKS.

  0
 • #4 10 Mar 2010 19:26
  MrGrzechoo
  Poziom 9  

  Dziekuje za szybka odpowiedz. Chodzi mi tu raczej o cos w stylu znajdz->zamien->skopiuj do odpowiedniej komorki. Poczatkowo wprowadzam dane, ktore maja zostac odnalezione i na jakie dane zamienione, a potem te zamienione dane wpisac w odpowiednie komorki. Nie zawsze kody wygladaja tak jak przedstawilem. Czasem kod wyglada tak CORRI-BLRE-BRAS075DD. W tym przypadku chce zeby CORRI zamienic na CORRIDA i wpisac do kolumny B w tym samym wierszu, BLRE zamienic na czern/czerwien i wpisac do komorki C(ten sam wiersz), BRAS zmienic na bransoleta i wpisac do kolumny D i 075DD zamienic na 75DD i wpisac do komorki E w tym samym wierszu.
  Czy jest jakis sposob na to??

  0
 • #5 10 Mar 2010 21:09
  adamas_nt
  Moderator Programowanie

  Zastanów się nad wstępną normalizacją kodów, bo czeka Cię nie lada zadanie...

  [excel]VBA makro zamieniające kod na tekst

  W VBA można wykorzystać funkcję Split ale przy tym ostatnim zapisie założenie bierze w łeb i trzeba szukać pierwszej liczby w łańcuchu. Może byłoby i łatwiej. Jeśli tablica po rozbiciu łańcucha miałaby mniej niż 4 elementy, to mamy warunek niespełniony i szukamy liczby...

  0
 • #6 10 Mar 2010 22:59
  yogi009
  Poziom 42  

  Generalnie zrób sobie na białej kartce papieru JEDEN SPÓJNY system kodowania. Wtedy i algorytm prosty i porządek na wieki. Jeśli natomiast kody masz z zewnętrznego źródła, popatrz na nie przyjaznym okiem i zapytaj sam siebie, jak je można optymalnie poddać ujednoliceniu. Ta faza ZNACZNIE UŁATWI ci życie w następnych latach używania sobie na tych danych :-)

  0
 • #7 08 Lip 2010 19:59
  MrGrzechoo
  Poziom 9  

  Niestety nie udało się zautomatyzować tego zadania, wszystko musiałem robić ręcznie. Skopiowałem cały kod do czterech kolumn (w czterech kolumnach to samo) i w każdej kolumnie kasowałem zbędne elementy. Następnie użyłem opcji znajdź i zamień. Po kilku godzinach pracy w końcu się udało. Dziękuję za wszystkie podpowiedzi i pozdrawiam

  0