logo elektroda
logo elektroda
X
logo elektroda
Adblock/uBlockOrigin/AdGuard mogą powodować znikanie niektórych postów z powodu nowej reguły.

Altium Designer oraz ZUKEN (CR-5000)

andyblue 10 Mar 2010 18:21 7878 13
  • #1 7810673
    andyblue
    Poziom 14  
    Witam serdecznie, przeglądałem już różne fora czytałem opinie i wychodzi na to że
    najlepsze programy do projektowania to

    Altium Designer

    oraz

    CR-5000

    Teraz jestem ciekawy jaka jest ich cena?
    Czy zna ktoś tę tajemnicę bo nigdzie nie mogę tego znaleźć.
    Czy są jakieś wersje próbne????

    I na sam koniec (projektowałem w Eaglu, Protelu) i przynajmniej (tak myślę) wszystko opanowałem (2-3 lata pracy)

    I KTÓRY polecacie bo jeśli już się zdecyduje to tylko oczywiście do jednego
    siądę...
  • #2 7811063
    ZbeeGin
    Poziom 39  
    Przedstawiciel na Polskę dla produktów Altium jest w sumie jeden. Na jego stronie są informacje o cenie. Powiem tylko, że na poniżej 15k PLN nie masz co liczyć za pełną wersję.
    Wersję trial, pełną, ale ograniczoną czasowo do 30 dni Altium Designer-a znajdziesz na stronie Altium.

    Przemku teraz Twoja kolej co do Zuken-a. :)
  • #3 7811147
    _Robak_
    Poziom 33  
    Myślę że każdy poleci Ci CR-5000, no poza Twoim portfelem;)
  • #4 7811387
    andyblue
    Poziom 14  
    Czyli nie ta półka....

    Oj to chyba zostanę przy eaglu

    Dlaczego pytam?
    Bo lubię projektować i zamierzam się zatrudnić "w tej dziedzinie"
    ale czy to co wiem do tej pory wystarczy?
  • #5 7812470
    Przem188
    Specjalista EDA
    Dziękuje za zaproszenie kolego ZbeeGin :-) .

    Niestety nie jestem dystrybutorem CR, a szkoda, bo sam chciałbym to cudo. Owszem, widziałem je w akcji w firmie Quntum, gdy byłem w ich siedzibie w Swansea. Ale nie pamiętam zbyt dużo. W każdym razie wygląd programu bardzo ascetyczny, skromny ( program działał na systemie Unixa, choć pod Windowsem wygląda identycznie). Ale nie to ważne a możliwości, a te po przeglądnięciu not są potężne. To fakt. Cena zresztą też niebagatelna. Mam dostęp do strony LinkZ, a tam do manuali do systemu i aktualizacji. Niestety nie do samego programu. Na nielegalnym obiegu programu nie znajdzie, jak już to archaiczną wersję i to tylko moduł główny zarządzający obiegiem projektu. Także o programie można zapomnieć. Nie znam w polsce firmy, która go używa. Podobno koncern Delphi posiada, ale ich polski odział kupuje tylko bogate wersje Cadstara.

    Ale co do możliwości, to radzę koledze zajrzeć za flagowymi programami firm konkurencyjnych - Mentora i Cadence czyli Designer i Allegro, te programy to odpowiedniki ( no, nieco skromniejsze) do CR-a. Altium jest z niższej kategorii niż te 3 systemy. A oba wspomniane programy można "kupić" na rapidshare. Zuken nie wydaje wersji trial CR-a niestety a i wobec swoich dystrybutorów tego programu stosuje bardzo restrykcyjną politykę rozpowszechniania kopii programu.

    Zapomniałbym o jednym, przecież w Cadstarze część modułów jest produkcji Zuken i pochodzi z CR ( sam Cadstar to stary, znany w polsce na uczelniach program RedBoard firmy Recall-Redac przed wykupieniem jej przez Zuken). Te moduły w nieco skromniejszym wydaniu to P.R. Editor - moduł placementu, routingu i autoroutingu - możliwoŚciami przewyższający Spectrę Cadenca i SI Verify - moduł symulacji, weryfikacji sygnałowej płytki, Board Modeler Lite - moduł 3D. Mouł EMC w Cadstarze jest mocno obcięty w stosunku do pierwowzoru w CR. Brakuje modułu design on chip, czyli projektowania w krzemie, symulatora A/D i FPGA, 2 ostatnie w CR są zupełnie inne, w Cadstarze FPGA to po prostu Active HDL firmy Aldec nieco zmodyfikowany na potrzeby Cadstara, a symulatory A/D to program TopSpice firmy Penzar i B2Spice.

    O Cr- można nieco poczytać po rosyjsku na stonie dystrybutora na ten kraj Na Polskę i zresztą calą europę środkowo wschodnią dystrybuitora brak. Zakup bezpośrednio w Zuken.

    Pozdrawiam.
  • #6 7815602
    kemot55
    Poziom 31  
    A mógłbyś coś więcej powiedzieć na temat zalet CR5000 (jakiś skrót, to co Ci się spodobało). Interesuje mnie np. czy oprogramowanie jest podzielone na moduły (i tak sprzedawane). Czy mam możliwość dopasowania softu do potrzeb? I ostatnia kwestia: istnieje jakieś ogólnodostępne demo/trial?
  • #7 7817274
    Przem188
    Specjalista EDA
    Oprogramowanie CR jest sprzedawane w modułach. To jest standard w tego typu programach chyba, tu ze względu na koszty tym bardziej. Nie ma triala, nie ma nić na czym można byłoby przetestować program. I nad tym ubolewam, może kiedyś ta sytuacja się zmieni. Program należy do elity, reklamować go nie trzeba, duże koncerny nie zastanawiają się czy kupić Altiuma, OrCada, Cadstara czy Padsa, jeżeli potrzebują programu najwyższej klasy. Ich stać na kupno stacji roboczej HP z Unixem na pokładzie czy Solarisa i kupić program tej klasy. Jak pisałem, z tym programem równać się może tylko Designer Mentora i Allegro Cadenca.

    Jak się pracuję, jak pisałem nie pracowałem z nim, miałem okazje przyglądnąć się pracy projektanta. Praca z nim przypomina Cadstara. Absolutnie nie Altium, Allegro czy designer. Chyba Zuken taki wybrał sobie styl w sowich programach. Cadstar od wersji dla Dos, jeszcze w firmie Recal-Redac też wyglądał zupełnie inaczej, gdy Zuken kupił tą firmę, zmienił drastycznie interfejs. Wydaje się, że nie ma rzeczy niemożliwych w tym systemie, przez to jest przeładowany opcjami. Jedna z wrocławskich firm powiedziała tak na temat Cadstara przy okazji wyboru pomiędzy nim a Altiumem: "Altium jest jak język C, Cadstar jak assembler, o ile w C zrobisz to, co przewidział producent tego języka to w Assemblerze zrobisz wszystko". To hasło pasuje także do CR. Tam nie ma ograniczeń. Trzeba się naklikać, nie ma podanego na tacy ustawienia czy opcji. Ale jest.

    Altium Designer oraz ZUKEN (CR-5000) Altium Designer oraz ZUKEN (CR-5000)

    Co ten pierwszy zrzut przypomina?

    Bo mi Cadstara. Niemal identyczny. Jak pisałem , niektóre moduły w Cadstarze są przeportowane z tego programu: P.R. Editor,Si Verify, Board Modeler. Zresztą praca ze względu na ułatwienia przy rysowaniu schematu czy trasowaniu jest identyczna. Cadstar również posiada to, co i CR. Ale brakuje mu modułu symulacji temperaturowej, modułu CAM i paru innych rzeczy. Ale i cena jest niższa.

    Od stycznia CR- został przepisany pod Windows 7, więc pewnie i GUI jest inne.

    Troszkę opisu tu: http://www.eurointech.ru/zuken

    Zamieszczę jutro filmy. Troche ich jest. Ale warto zobaczyć CR w akcji, mimo ze filmy są dość leciwe.
  • #8 7817631
    _Robak_
    Poziom 33  
    A przybliżona cena CRa wynosi...?;)
  • #9 7817779
    Przem188
    Specjalista EDA
    Nie wiem. Może się dowiem, ale proszę o cierpliwość. Napiszę do kogo trzeba w Bristolu i może mi odpowiedzą.

    |Ech filmów nie mogę nie wiedzieć czemu załadować, nie chce ich przyjąć serwer Elektrody, Youtube także ma problemy. Na razie załaduje je na Rapidshare, nie chce ich konwertować na format zjadliwy dla serwerów stron, bo stracą na jakości.

    Tu jest kilka filmów, ale prezentujące program w starej wersji z 2003 roku. Niestety nic nowego nie znalazłem.

    http://rapidshare.com/files/362298738/CR-5000.rar
  • #10 7821447
    kemot55
    Poziom 31  
    Dostałem dziś odpowiedź z ZUKEN'a. Triala/demo rzeczywiście nie ma. Cena CR5000 za to z kosmosu - 50.000Euro za licencję. Szkolenie - jedyne 1500Euro (pikuś w stosunku do ceny). Chyba pozłacany jest ten program :-), albo przedstawiciel chciał mnie odstraszyć.
    A na poważnie to niestety bez oceny możliwości trudno coś powiedzieć. Natomiast przypomina mi to politykę firmy TI. Pewnego razu wyprodukowali super procesor przeznaczony dla wybranych_specjalistów i zupełnie poza zasięgiem zwykłych użytkowników (czyli takich szaraczków jak ja) - produkcję zakończyli po roku ze względu na brak zainteresowania i niesamowitą ilość błędów tego DSP.
  • #12 7833102
    Przem188
    Specjalista EDA
    Kolega kemot pisał przecież: Dostałem dziś odpowiedź z ZUKEN'a. Triala/demo rzeczywiście nie ma...


    Nie mogę potwierdzić jeszcze ceny CR-a. Czekam na odpowiedź. Ale nie zdziwiłbym się, gdyby podana była prawdziwa.
  • #13 7834264
    kemot55
    Poziom 31  
    To odpisał przedstawiciel ze strony niemieckiej. Możecie sobie sami przeczytać:

    Cytat:

    Unfortunately we do not provide a demo version of CR-5000 for download and we can not recommend a reference customer in Poland to see the software in real life.
    We do have many CR-5000 customers in Germany (Siemens, Bosch, Continental, etc.). The industry price range is above € 50.000 per seat.
  • #14 7834296
    Przem188
    Specjalista EDA
    Mogę wiedzieć, kto z Niemiec to napisał?
REKLAMA