Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz w CB Stabo XF-9082

elektorek 10 Mar 2010 19:35 5421 17
Testo
    elektorek
    Level 9  
    Witam zakupiłem niedawno radyjko StaboXF9082, radio posiada wbudowany własny zasilacz,gdy zauważyłem ze przy dłuższym nadawaniu zaczyna burczczeć w modulacji.zajrzałem do środka zauważyłem układzik zrobiony na pająka i ten tranzystor zaczynał się grzać przy włączonej modulacji .Wiec postanowiłem zamocować go na większym radiatorze i problem znikł modulacja czysta.Wiec mam pytanie bo ten układzik wydaje mi się na dorabiany jakie on spełnia zadanie.

Pozdrawiam
  • Testo
    sp1loi
    Level 14  
    Podaj napięcie na wejściu i wyjściu-tak cholera wie po co i na co to jest....
  • Helpful post
    SP5ANJ
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    Ten układ to typowy "filtr aktywny" zrobiony na tranzystorze mocy.

Gładzi tętnienie napięć w zasilaniu.

Tu jego schemat.

Pozdrawiam.
  • Testo
    elektorek
    Level 9  
    SP5ANJ dzięki za wyjaśnienie,to w takim razie pajączek zostaje na swoim miejscu .
    Pozdrawiam.
    SP5ANJ
    Dalej pozostaje kwestia zasilacza.

Pokazujesz , że "filtr" idzie od prostownika do płytki "radiowej".

I tu jest pytanie - a gdzie Zasilacz Stabilizowany. ??? :cry:

Pozdrawiam.
    elektorek
    Level 9  
    Pokaże to na zdjęciu miejsce wpięcia prostownika

Zasilacz w CB Stabo XF-9082 Zasilacz w CB Stabo XF-9082
    SP5ANJ
    Witam.

Coś mnie nęka ten twój zasilacz. :cry:

Coś mu brakuje - jakby samej stabilizacji i dlatego ktoś dodał ten "filtr aktywny".

Zobacz dokładnie w tym miejscu.

Pozdrawiam.
    pietach
    Level 22  
    Pod tą płytką jest radiator - zobacz czy oprócz mostka prostowniczego jest tam jakiś tranzystor lub stablilizator typu LM7812, LM350, LM317 ...
    Jakie jest napięcie na wyjściu z tej płytki (przewody czarny-czerwony)
    elektorek
    Level 9  
    Pod płytką jest tylko mostek prostowniczy z radiatorem ,a napięcie na wyjściu prostownika DC 20V a przy nadawaniu spada do 17,5V DC natomiast napięcie za tym filtrem jest 17,5V a przy nadawaniu spada do 14V DC.
    SP5ANJ
    elektorek wrote:
    Pod płytką jest tylko mostek prostowniczy z radiatorem ,a napięcie na wyjściu prostownika DC 20V a przy nadawaniu spada do 17,5V DC

To prawidłowo.
    Quote:
    natomiast napięcie za tym filtrem jest 17,5V a przy nadawaniu spada do 14V DC.

Wiesz co , wydaje mi się, że na tym radiatorze gdzie jest "filtr aktywny" - powinien być zasilacz stabilizowany.

Dowolnego typu - regulowany albo o stałym napięciu. :!:

Pozdrawiam.
    pietach
    Level 22  
    Zajrzyj do tego wątku:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1525457.html

Jak masz możliwośc i umiejętności to zrób coś jak w tamtym temacie.

Ewentualnie dla lepszej stabilności to można sie pokusić tylko na samym LM350 - masz wtedy 3A i zabezpieczenie termiczne, zwarciowe i przeciążeniowe.

Właśnie sprawdziłem co to za radio...niestety 3A nie starczą więc albo połączyć równolegle ze 3-4 szt LM350 albo wspomóc się tranzystorem mocy typu BD lub TIP142 - potrzebny mały prąd sterowania
    elektorek
    Level 9  
    Właśnie myślę nad zbudowaniem jakiegoś sprawdzonego zasilacza zewnętrznego do tego radyjka ponieważ modernizacja tego wbudowanego w radio nie ma pewnie sensu z powodu braku miejsca w środku obudowy.Myślę ze zasilacz 20A byłby w sam raz do mocy tego radyjka.Myślę nad kitem 389-K z Nowego Elektronika.Chciałbym poznać opinie na temat tego kitu Zasilacz w CB Stabo XF-9082
  • Helpful post
    pietach
    Level 22  
    Nie znam tego zasilacza.
    Ja zbudowałem zasilacz na gotowcu NE-100.
    Ale niestety nie przetrwał przypadkowego zwarcia mimo że ma zabepieczenia przeciwzwarciowe i przeciążeniowe.
    Od podstaw zbudowałem zasilacz na starym ale jarym LM723 i jako końcówka 4 szt TIP142 (może być KD502).
    Przy 20A poboru prądu jest spadek około 0,4V z czego około większość wytraca się na boczniku amperomierza
    Rezygnując z amperomierza z 13,80V przy 20A spada do około 13,65 - 13,70V.
    Tu jest schemat według którego to zrobiłem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1528825.html
    elektorek
    Level 9  
    Ok,wykorzystam twój projekt jeżeli u Ciebie się sprawdził, to na razie chyba wszystko co chciałem się dowiedzieć w tej kwestii ,dzięki Ci za pomoc i również koledze SP5ANJ . Pozdrawiam
    pietach
    Level 22  
    No oczywiście sam stabilizator to tylko część sukcesu.
    Potrzebne dobre mocne trafo ok 16-18V, 350-450W, zamiast mostka prostowniczego (popularne kostki na 35A) proponuje 3 podwójne diody Shottky no i bateria kondensatorów około 60,000-80,000 uF i jak najkrótsze, grube przewody.
    SP5ANJ
    elektorek wrote:
    Ok,wykorzystam twój projekt jeżeli u Ciebie się sprawdził, to na razie chyba wszystko co chciałem się dowiedzieć w tej kwestii ...

Ten schemat jest chyba za "ambitny". :D

Przecież masz już - transformator, prostownik i kondensator - więc proponuję dodać tylko samą elektronikę na tym radiatorze co jest teraz ten "filtr aktywny".

Popatrz na Forum w innych działach a napewno coś znajdziesz. :D
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1019666.html
    Lub podobne.

Pozdrawiam.
    elektorek
    Level 9  
    SP5ANJ wrote:

Przecież masz już - transformator, prostownik i kondensator - więc proponuję dodać tylko samą elektronikę na tym radiatorze co jest teraz ten "filtr aktywny".

Ok,też myślałem zęby dołożyć do tego prostownika jakaś elektronikę wykonałem pomiary prądu przy modulacji i wynik był w AM do 8A a w SSB w porywach nawet do 13 A mierzone miernikiem cęgowym UT203 teraz mam dylemat co by tam wstawić do takich prądów i żeby to jeszcze zamknąć w obudowie radia.

Pozdrawiam
    pietach
    Level 22  
    Pewnie mnie inni za to "zjedzą" ale ja bym do tego radiatora przykręcił 3 szt TIP142 a stabilizator zrobił na LM723 na małej płytce uniwersalnej.
    Ten swój właśnie na początku na próbę tak zrobiłem i działał bardzo dobrze.
    Przy użyciu rezystorów emiterowych 0,1R/5W zabezpieczenie zaczyna działać przy około 6A na jeden tranzystor - czyli jak dasz 3 szt to 15 A bez problemu.
    Poniżej fotki ( nie zbyt wyraźne ale co nieco widać)
    Zasilacz w CB Stabo XF-9082 Zasilacz w CB Stabo XF-9082 Zasilacz w CB Stabo XF-9082

Rezystory 0,1R/5W są pod tą płytką, duży potencjometr był tylko na początku bo nie mogłem znaleźć odpowiedniego montażowego.
    Sterujący BD135 się nie grzeje (TIPy biorą bardzo mało na sterowanie).

Obecnie zrobiłem na płytce metodą pisaka (również nie za ładne ale to tez była jest wersja próbna)
    Do twoich celów oczywiście można to spokojnie zrobić dużo mniejsze.(pominąć część zasilacza +5V dla mierników oraz pominąć rezystor-bocznik do amperomierza a rezystory0,1R/5W moga być bezpośrednio do nóżek tranzystora a nie na płytce - wtedy na płytce masz tylko scalak, BD135 i kilka rezystorków.

Zasilacz w CB Stabo XF-9082 Zasilacz w CB Stabo XF-9082 Zasilacz w CB Stabo XF-9082