Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny ustnik do instrumentu typu EVI

Zlyczlowiek 10 Mar 2010 20:37 1426 7
 • #1 10 Mar 2010 20:37
  Zlyczlowiek
  Poziom 9  

  Witam. Chciałbym zbudować kontroler midi do instrumentów dętych. Mój pomysł wziął się stąd, że nie mam jak ćwiczyć, gdyż mój instrument (saksofon tenorowy) jest za głośny i póki mieszkam w bloku muszę znaleźć jakieś rozwiązanie.

  Znalazłem sobie opensource'owy interface midi na bazie mikrokontrolera Atmega8. Nie wiem, czy nie napisałem w złym dziale, gdyż problem nie tkwi w części elektronicznej.

  Ustnik powinien być kawałkiem rurki PVC z jakimś magicznym urządzeniem w środku, które będzie mierzyło siłę podmuchu. Powinien być czuły na małe zmiany. Pomysły które padły do tej pory:

  1. Wentylator od PC podłączony tak aby mierzył ilość obrotów.
  2. Duża sprężyna z małą "blokadą" strumienia powietrza, podłączona do miernika indukcyjności.
  3. Potencjometr z doczepioną łopatką.

  Żaden z tych pomysłów nie jest wg. mnie obiecujący. Wentylator PC nie będzie miał czułości na małe zmiany, wystarczy raz dmuchnąć i będzie się kręcił jeszcze przez minuty. Pomiar indukcyjności sprężyny będzie niedokładny i fałszowany przez przewody. Potencjometr z łopatką będzie trudny do "wyskalowania", poza tym jak zrobić, żeby łopatka wracała na swoje miejsce?

  Będę wdzięczny za Wasze pomysły. Pozdrawiam.

  0 7
 • #2 10 Mar 2010 21:01
  prezeswal
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Zlyczlowiek napisał:

  Ustnik powinien być kawałkiem rurki PVC z jakimś magicznym urządzeniem w środku, które będzie mierzyło siłę podmuchu.

  Trzeba chyba precyzyjniej nazwać wielkość fizyczną (parametr), który ma być mierzony (ciśnienie, prędkość przepływu strumienia powietrza, czy jeszcze coś innego?).

  0
 • #3 10 Mar 2010 21:43
  Zlyczlowiek
  Poziom 9  

  Chciałbym to sprecyzować, ale nie jestem pewny jaka to powinna być wielkość. Przypuszczam, że chodzi o prędkość strumienia powietrza.

  0
 • #4 13 Mar 2010 22:24
  viayner
  Poziom 35  

  Witam,
  swego czasu probowalem swoich sil w podobnym temacie.
  Calosc skladala sie z "rurki" z umieszczonymi w niej czujnikami cisnienia, robilem rozne proby z ich polozeniem oraz ich czuloscia, dawalo to ciekawe efekty ale nie jestem muzykiem grajacym na instrumentach detych wiec nie bardzo moge porownac jak to sie mialo do rzeczywistego instrumentu.
  Czujniki jakie wykorzystywalem byly motoroli - frescale, zamiana cisnienia/npeicia na midi to juz trywialna rzecz dla mikrokontrolera.
  Pozdrawiam

  0
 • #5 13 Mar 2010 23:09
  Zlyczlowiek
  Poziom 9  

  Bardzo ciekawe. Czy taki czujnik ciśnienia zapewnia dużą czułość układu? Inaczej, czy układ był czuły na małe zmiany w "sile dmuchnięcia"?

  0
 • Pomocny post
  #6 16 Mar 2010 07:45
  michal2666
  Poziom 20  

  Da się to precyzyjnie wykonać, odpowiedzią jest Prawo Bernouliego:
  Elektroniczny ustnik do instrumentu typu EVI
  W tej rurce musisz zrobić dwa obszary jeden o większej drugi o mniejszej średnicy, teraz jak na rysunku z obu obszarów wyprowadzić wężyki i podłaczyć na różnicowy czujnik ciśnienia o jak najmniejszym zakresie - Freescale ma takie. Zgodnie z tym prawem i zasadą zachowania energii w rurce o mniejszej średnicy strumień będzie płynął szybciej a co za tym idzie będzie w tym obszarze mniejsze ciśnienie, w tym drugim będzie odwrotnie. Jak te ciśnienia podasz na wspomniany cujnik róznicowy to otrzymasz napięcie proporcjonalne do zmian prędkości przepływu strumienia i co ważne te czujniki są bardzo szybkie więc wykryjesz nawet szybkie zmiany.

  0
 • #7 17 Mar 2010 22:59
  Zlyczlowiek
  Poziom 9  

  Dzięki, mam na oku dwa czujniki, do 50kPa oraz do 10kPa, myślisz, że który będzie się bardziej nadawał?

  0
 • Pomocny post
  #8 18 Mar 2010 07:14
  michal2666
  Poziom 20  

  Oj 10 kPa to trochę za dużo. Tam nie będzie aż takich ciśnień. Ja robiłem coś podobnego tylko do pomiaru małych przepływów gazu w kanale. Zastosowałem czujnik: MPXV7002, jego nota: http://shops.eccn.com/Freescale/PDFDoc/MPXV7002DP.pdf. Jego zakres to +/- 2 kPa a wyjście tylko dodatnie 0-5V przy czym przy zerowej różnicy jest na wyjściu 2,5 V i ciśnienie w jedną stronę to 2,5 - 0 a w drugą 2,5 - 5 V. Co do dostępności to niestety jako sample Freescale go już nie wysyła, najprościej zamówić przez Farnela jak nie znajdziesz gdzie indziej. Życzę powodzenia.

  0