Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zdalne sterowanie do webasto - jak wykonać

molo15 10 Mar 2010 22:48 12876 15
  • #1 10 Mar 2010 22:48
    molo15
    Poziom 9  

Cześć,
    Potrzebuję poradę.
    chcę wykonać albo zdobyć gotowe zdalne sterowanie włączające ogrzewanie postojowe w aucie. Fabrycznie zdalne sterowanie tym ustrojstwem jest opcjonalne. Niestety wymaga zbyt dużej ingerencji w zbyt dużo układów auta aby je teraz dokładać.

Wymagania są następujące:
    1. aby miało sens, zasięg musiałby być co najmniej 200-300 metrów (fabryczny ma 500).
    2. powinien być "bistabilny" czy jakoś tak - chodzi o to aby po włączeniu nie chodziło dłużej niż ok 20 min gdy się zapomni.
    3. byłoby super gdyby było coś w rodzaju "odzewu" czyli sygnału do pilota że przekaźnik jest załączony / urządzenie grzeje (fabrycznie tak ma - dioda na pilocie mruga jeśli urządzenie się załączyło).

dzięki z góry za sugestie,
    Marek

0 15
  • #2 11 Mar 2010 20:34
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:
    Cześć,
    Potrzebuję poradę.
    chcę wykonać albo zdobyć gotowe zdalne sterowanie włączające ogrzewanie postojowe w aucie. Fabrycznie zdalne sterowanie tym ustrojstwem jest opcjonalne. Niestety wymaga zbyt dużej ingerencji w zbyt dużo układów auta aby je teraz dokładać.

Wymagania są następujące:
    1. aby miało sens, zasięg musiałby być co najmniej 200-300 metrów (fabryczny ma 500).
    2. powinien być "bistabilny" czy jakoś tak - chodzi o to aby po włączeniu nie chodziło dłużej niż ok 20 min gdy się zapomni.
    3. byłoby super gdyby było coś w rodzaju "odzewu" czyli sygnału do pilota że przekaźnik jest załączony / urządzenie grzeje (fabrycznie tak ma - dioda na pilocie mruga jeśli urządzenie się załączyło).

dzięki z góry za sugestie,
    Marek

Ad. 2 chyba "monostabilny".

Po co utrudniać sobie życie ?
    Kupić pilota Telestarta T91 na allegro za 60zł, do tego centralkę za ok 150. Dorobić antenę - złącze SMB i kawałek przewodu.
    Dorobić wiązkę - złącze kosztuje kilkanaście złotych w serwisie lub wykorzystać pojedyncze złącza komputerowe (telestart nie ma standardowego rastra pinów w złączu 1/10 cala tylko 3mm)
    Zasięg do 1000m, powiadomienie, że sygnał dotarł. Super mały, estetyczny pilot.

Ingerencji wymaga tyle ile każde inne sterowanie, no może nieco mniej.

Pozdrawiam

0
  • #3 11 Mar 2010 21:37
    london2004
    Poziom 19  

Wpisac na Alledrogo

RADIOLINIA

0
  • #4 11 Mar 2010 21:41
    molo15
    Poziom 9  

piotruch napisał:
    Telestarta T91 na allegro za 60zł, do tego centralkę za ok 150.

tylko że na allegro oni chcą grubo powyżej stówy za sam pilocik. Do tego centralka ze dwa razy tyle...
    tu widzę gotowy zestaw, ale za wszelką cenę nie chcę kupować
    http://moto.allegro.pl/item938574171_telestart_t_91_webasto_pilot_t91_zdalne_sterowanie.html

gdybyś spotkał albo wiedział kto ma pilota z centralką do 200 zł to byłbym baaardzo wdzięczny ;)

a to moje webasto to termo top Z/C (rover 75 2.0 diesel)

0
  • #5 12 Mar 2010 08:54
    stefany
    Poziom 9  

tu masz np. za 300 zl http://www.allegro.pl/item944429067_sterownik_t80_pilot_t80.html
    widzialem tez za 390 caly kompletny zestaw z okablowaniem i antena.
    ja osobiscie kupilem takie cos http://www.allegro.pl/item900802186_zdalne_sterowanie_1_kanal_2_pil_kwarcowe_fv.html
    zdalne sterowanie kwarcowe do bram . zamontowane w okolicy radia narazie tylko z antena fabryczna [ okolo 15 cm kabla ] zasieg miedzy 100 a 150 metrow. niestety zadnej informacji zwrotnej ze sygnal wlaczenia zostal odebrany nie ma.
    jak sie zrobi cieplej mysle o zalozeniu anteny i to moze zwiekszy nieco zasieg :D

0
  • #6 12 Mar 2010 11:05
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:

gdybyś spotkał albo wiedział kto ma pilota z centralką do 200 zł to byłbym baaardzo wdzięczny ;)

a to moje webasto to termo top Z/C (rover 75 2.0 diesel)

Pilot:
    http://allegro.pl/item949296022_pilot_webasto_org_skoda.html

Pasujący odbiornik:
    http://allegro.pl/item919790607_sterownik_i_odbiornik_webasto_1k0_963_513a_vw.html

Cały zestaw:
    http://allegro.pl/item954568920_sterownik_webasto_super_zestaw_3_ostatnie_sztuki.html
    http://allegro.pl/item935907820_pilot_webasto_audi_telestart_t91_4f0_909_509b.html

Poniżej 200zł to trudno kupić. Niemniej mi się udało kupić 2 odbiorniki T91 za 150zł.
    Czyli wyszło 75zł za sztukę ;-)
    Kwestia czasu poświęconego na szukanie.

Działa wyśmienicie.

A do Thermotopa to szkoda coś innego podłączać, niż taki telestart. Programowanie czasu włączenia, przewietrzanie-grzanie, powiadomienie:
    http://www.standheizung.de/fileadmin/user_upl...nloads/2009_INT_PARKING_HEATER_MANUAL_T91.pdf

Pozdrawiam

0
  • #7 14 Mar 2010 23:04
    molo15
    Poziom 9  

to mam na oku zastaw telestart T91 za niedużą kasę.
    Czy to duża filozofia żeby to sprzęgnąć z klimatronikiem (nawiewy) ?
    dzwoniłem do Webasto w Gdyni to powiedzieli że 500-600 zł wyniesie.
    czy dobry elektryk samochodowy poradzi sobie z tym ?

0
  • #9 14 Mar 2010 23:34
    molo15
    Poziom 9  

tak jak wcześniej napisałem rover 75 diesel

0
  • #10 15 Mar 2010 18:00
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:
    to mam na oku zastaw telestart T91 za niedużą kasę.
    Czy to duża filozofia żeby to sprzęgnąć z klimatronikiem (nawiewy) ?
    dzwoniłem do Webasto w Gdyni to powiedzieli że 500-600 zł wyniesie.
    czy dobry elektryk samochodowy poradzi sobie z tym ?

Popytaj lepiej właścicieli tego modelu auta.
    Samo podłączenie może nie załatwić wszystkich kwestii.

Np. w VW jest to łatwe, ponieważ climatronic jest dostosowany do ogrzewania postojowego (panel sterujący ma wejście, które informuje, że ma wejść w tryb nawiewu na niskim biegu i odpowiednio ustawić klapy).

Jeśli Twój Climatronic nie jest dostosowany, to po podłączeniu zasilania pewnie przywróci ustawienia sprzed wyłączeniem auta (będziesz musiał zawsze pamiętać, aby ustawić nawiew na niski bieg). Może to nie pomoże, bo będzie automatycznie zwiększać obroty, a to skończy się wyładowaniem akumulatora.

Webasto produkuje programowane moduły IPC, czy jakoś tak, do sterowania dmuchaw. Czy i jak to działa nie wiem, nie zagłębiałem się w temat.

W każdym razie wypadałoby poszperać w necie za informacjami przed montażem.

0
  • #11 15 Mar 2010 18:11
    molo15
    Poziom 9  

normalnie rover 75 ma w opcji sterowanie telestartem ale mój egzemplarz tego akurat nie ma. więc może jest przystosowany.

jak to jest,
    ten telestart t91/t90 nie ma regulacji czasu grzania ??? tak mówi mi sprzedawca od którego właśnie kupuję.
    Mówi że ten czarny pliot vw nie ma regulacji a srebrny ma. I chce straszna różnicę w cenie.

czy to możliwe ?

zdalne sterowanie do webasto - jak wykonać

dzieki,
    popytam jeszcze

1
  • #12 15 Mar 2010 20:25
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:

ten telestart t91/t90 nie ma regulacji czasu grzania ??? tak mówi mi sprzedawca od którego właśnie kupuję.
    Mówi że ten czarny pliot vw nie ma regulacji a srebrny ma. I chce straszna różnicę w cenie.

czy to możliwe ?

Ciekawe,
    Mam taki czarny VW i faktycznie nie mogłem ustawić czasu grzania jak testowałem z odbiornikiem (nic się nie działo po naciśnięciu obu klawiszy).
    Myślałem, że to dlatego, że nie miałem podłączonego pieca.
    Musiałbym sprawdzić czy pilot faktycznie coś wysyła.

W sumie nie jest to tak ważna funkcja.
    Można włączyć ogrzewanie na np. 20 min przed wyjściem z domu i po wejściu do auta wyłączyć.

0
  • #13 15 Mar 2010 20:32
    molo15
    Poziom 9  

jeszcze jedna ciekawostka,
    Rozmawiałem dziś z serwisem webasto w gdyni i pan powiedział mi że to pilot steruje wszystkim: włącza, a po zadanym czasie wyłącza piec.
    ponieważ dziwne mi się to wydało to zapytałem
    - a co jeśli po włączeniu pieca wyjdziemy z zasięgu, wyczerpiemy baterie albo pilot wpadnie do klozetu ?
    odpowiedz:
    - wtedy piec się nie wyłączy nigdy !! i przyznał sam że to dziwne ale nigdy się nad tym nie zastanawiał. Dodał tylko że rozłączenia kostki w biegu raczej nie zaleca...

to takie mądre czy takie głupie ?

1
  • #14 15 Mar 2010 22:01
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:
    jeszcze jedna ciekawostka,
    Rozmawiałem dziś z serwisem webasto w gdyni i pan powiedział mi że to pilot steruje wszystkim: włącza, a po zadanym czasie wyłącza piec.
    ponieważ dziwne mi się to wydało to zapytałem
    - a co jeśli po włączeniu pieca wyjdziemy z zasięgu, wyczerpiemy baterie albo pilot wpadnie do klozetu ?
    odpowiedz:
    - wtedy piec się nie wyłączy nigdy !! i przyznał sam że to dziwne ale nigdy się nad tym nie zastanawiał. Dodał tylko że rozłączenia kostki w biegu raczej nie zaleca...

to takie mądre czy takie głupie ?

Coś nie bardzo wierzę w to, co powiedział serwisant.
    Chyba, że to dotyczy jakiś historycznych modeli.

Piece na pewno mają ograniczony czas pracy do 60min.
    Tak samo próbowaliśmy telestarta T91 od audi i tam po włączeniu pilotem stan aktywny na wyjściu był ok 60min.

A jak różnica ceny była pilota czarnego VW i tego srebrnego?

0
  • #15 15 Mar 2010 22:15
    molo15
    Poziom 9  

tak, 60 minut to potwierdził serwisant (i to jedyny czas, nie da się go zmienić),
    Zapytałem czy może wtedy srebrnym pilotem zmienić czas na 30 min i potem używać tego czarnego.
    Wtedy też powiedział że to pilot odlicza nastawiony czas i wysyła sygnał do wyłączenia.

a sprzedający za zestaw kompletny (twierdzi że nowy) z czarnym vw chce 500 zł a ze srebrnym 850

0
  • #16 15 Mar 2010 23:11
    piotruch
    Poziom 17  

molo15 napisał:
    tak, 60 minut to potwierdził serwisant (i to jedyny czas, nie da się go zmienić),
    Zapytałem czy może wtedy srebrnym pilotem zmienić czas na 30 min i potem używać tego czarnego.
    Wtedy też powiedział że to pilot odlicza nastawiony czas i wysyła sygnał do wyłączenia.

a sprzedający za zestaw kompletny (twierdzi że nowy) z czarnym vw chce 500 zł a ze srebrnym 850

Z instrukcji T91:
    Switching on/off using the pushbutton switch
    The parking heater or parking ventilation mode is indicated by a light in the
    pushbutton.
    NOTE:
    When the pushbutton switch is used for activating the heater, the operating
    mode (parking heating or parking ventilation) and operating duration most re-
    cently used with Telestart T91 will be selected

Z tego wynikałoby, że to nie wcale pilot wysyła sygnał o wyłączeniu. Albo to odbiornik telestart pamięta ostatnio ustawiony czas grzania lub sam piec.

Niemniej być może istnieje "wykastrowana" wersja OEM pilota T91 dla aut grupy VAG bez możliwości ustawiania czasu tego.

0