Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel alarmowy. Jak zrobić kasowanie alarmu?

kubski84 11 Mar 2010 09:39 2669 6
  • #1 11 Mar 2010 09:39
    kubski84
    Poziom 9  

Witam
    Muszę wykonać panel alarmowy który będzie wyglądał tak
    jest 10 alarmów na przekaźnikach, gdy podam napięcie na przekaźnik to
    zapala się dioda sygnalizacyjna oraz włącza się buczek.
    Teraz chodzi o skasowanie buczka.
    Dioda powinna się cały czas świecić dopóki nie zdejmę napięcia z przekaźnika.
    Buczek powinno się wyłączać przez wciśnięcie przycisku kasowania,
    tylko że powinien być on tak wyłączony że gdy podam napięcie na kolejny
    przekaźnik to zapala się kolejna dioda i włącza się buczek i znów można skasować
    alarm czyli buczek.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

0 6
  • #2 11 Mar 2010 09:49
    Maly
    Poziom 28  

Z każdego przekaźnika dać sygnał przez diodę prostowniczą na dodatkowy przekaźnik, który będzie załaczał buczek. Ten dodatkowy przekaźnik ma byćz podtrzymaniem, które to podtrzymanie będzie rozłączane przez przycisk reset.
    A diody sygnalizacyjne powinny być łączone razem z tymi poprzednimi przekaźnikami.

Przeniosłem z działu Automatyka mod bestler

0
  • #3 11 Mar 2010 09:54
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Nie wiem czy do końca dobrze przeniosłem temat. W razie czego proszę tutejszych władnych o poprawniejsze przeniesienie. mod bestler

0
  • #4 11 Mar 2010 09:56
    kubski84
    Poziom 9  

Mógłbym prosić o bardziej obrazową odpowiedź?
    Rozumiem że napięcie z tych 10 przekaźników puszczam przez diodę i
    na cewkę tego jednego przekaźnika? w którym miejscu podłączyć przycisk
    reset?

0
  • Pomocny post
    #5 12 Mar 2010 09:11
    Maly
    Poziom 28  

Witam
    Tak bym to widział:

Jeden z dziesięciu sygnałów załączy diodę sygnalizacyjną oraz przez dodatkowy przekaźnik syrenkę.
    Jak wynika z tego schematu, przekaźnik syrenki musi być "szybszy" niż przekaźniki sygnałów alarmowych - w przeciwnym razie przekaźnik sygnału rozłaczy sygnał zanim zazbroi się przekaźnik syrenki. Aby tego uniknąć, przekaźniki sygnałów można dać przez rezystory oraz równolegle z kondensatorami. Ładowanie się kondensatora opóźni załączenie się przekaźnika sygnału i pozwoli zazbroić się przekaźnikowi syrenki.

Przycisk RESET wyłączy sygnał, ale dioda LED będzie się świecić dopóki sygnał alarmu nie zniknie.
    Mam nadzieję że to o to chodziło
    Pozdrawiam.

0
  • #6 13 Mar 2010 10:02
    djandriu
    Poziom 27  

Witam , troszkę kombinowałem i wymyśliłem dwa warianty..
    Pierwszy to taki że gdy nastąpi alarm, wyłączymy buzzer to jeśli po chwili pojawi się sygnał z innej czujki to buzzer znów się uruchomi tak jak narysował to kolega wyżej...
    Drugi wariant to taki że po wyłączeniu buzzera a nie skasowaniu alarmu (kontrolka czujki świeci), sygnał z innej czujki nie uruchomi wycia syreny (buzzera). Mam tu na myśli iż dajmy na to - wchodzi złodziej, uruchamia się alarm, wyłączamy buzzer i idziemy sprawdzić co się dzieje a sygnały z innych czujek nie będą powodowały uruchamiania sygnalizacji akustycznej aż do momentu powrotu na stanowisko nadzoru i skasowania sygnalizacji optycznej.

Dodaje pliki do programu Crocodile Clips abyście mogli sprawdzić działanie układu.

0
  • #7 13 Mar 2010 14:31
    kubski84
    Poziom 9  

Witam.
    Schemat który podał kolega Maly jak dla mnie pasuje najlepiej.
    Wielkie dzięki za pomoc:)

Pozdrawiam

0