Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Mierniki instalacji Metrel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Technik elektronik - egzamin zawodowy 2010

mm88 23 Cze 2010 19:31 71697 422
  • #361 23 Cze 2010 19:31
    TimooNeK
    Poziom 12  

Nic nie zrobią. Ich problem, że egzamin był w dwóch terminach i nikt ze zdających nie podpisywał żadnej klauzuli "milczenia" ;p

• Mierniki instalacji Metrel
  • #362 23 Cze 2010 19:51
    svistak2000
    Poziom 12  

Nie powinno być wielkiej afery, przejdzie to najprawdopodobniej bez echa. Przecież nie każą całej Polsce jeszcze raz to pisać.
    A tak swoją drogą to nie wiem jak wy, ale ja pierwsze zdanie na drugiej stronie czytałem chyba 20x żeby zrozumieć o jakie im parametry chodzi. Nie dało się tego prościej napisać? Pomijam już fakt długości tego jednego zdania. Takie zawiłości są dobre ale na egzaminie z języka polskiego a nie na egzaminie zawodowym :/

• #363 23 Cze 2010 20:16
    TimooNeK
    Poziom 12  

Tak, zadanie było bardzo pokręcone. Nie było do końca jasne jakie obliczenia robić czy jakie parametry zmierzyć. Wygląda jakby te zadanie kończyli w ten weekend...
    Ciekaw jestem jaki klucz dadzą...

• #364 23 Cze 2010 20:21
    praptk
    Poziom 14  

TimooNeK napisał:
    Wygląda jakby te zadanie kończyli w ten weekend...

I jakoś nikogo to nie dziwi...

Cytat:
    Ciekaw jestem jaki klucz dadzą...

"Zdający dokładnie odtworzył inwokację z Pana Tadeusza na karcie odpowiedzi - 100 pkt.
    Pozostałe zapisy nie są oceniane"

wybaczcie :lol: :lol:

• #365 23 Cze 2010 20:49
    Kari2007
    Poziom 14  

mrowaa napisał:
    co sadzicie o takich ukladach?

Co do takich schematów to są one błędne ponieważ każdy schemat powinien zawierać kanał oscyloskopu przed demodulatorem ponieważ jakbyś ten układ zmontował to skąd byś wiedział przy pomiarach że przy takiej głębokości jest dane napięcie na wyjściu ?? zaznaczył byś sobie że przy tym ułożeniu gałki jest 30% :D śmiech.

A ja mam jedno pytanie w jaki sposób można było obliczy prace liniową demodulatora AM czy tylko trzeba było zobaczyć to na wykresie ??

• Mierniki instalacji Metrel
  • #366 23 Cze 2010 21:09
    kondzio2003
    Poziom 14  

kuza1990 napisał:
    A ja zaczynam sie czy w ogole zdam ;/ Pomylilem sie w tej metodzie rozciagu liniowego i wsadzilem oscyloskop za demodulator...

Ja to samo... ale pała jestem,

Kari2007 napisał:
    Co do takich schematów to są one błędne ponieważ każdy schemat powinien zawierać kanał oscyloskopu przed demodulatorem ponieważ jakbyś ten układ zmontował to skąd byś wiedział przy pomiarach że przy takiej głębokości jest dane napięcie na wyjściu ?? zaznaczył byś sobie że przy tym ułożeniu gałki jest 30% :D śmiech.

Jako, że w tabelce mamy już podane wartości modulacji i dopiero później sami sprawdzamy je z rzeczywistością i czy są akceptowalne ufamy temu co nam wskazuje np gałka na generatorze. Uważam, że nie powinni się czepiać jak ktoś nie ma oscyloskopu na każdym schemacie.

Apropos... czy można zaznaczyć oscyloskop jako kwadracik "OSC" nie inny jak np "UB" czy "GS" z opisanymi dwoma wejściami CH1 i CH2 tak jak to mnie w podręczniku uczono?

Kari2007 napisał:
    A ja mam jedno pytanie w jaki sposób można było obliczy prace liniową demodulatora AM czy tylko trzeba było zobaczyć to na wykresie ??

Ja zaznaczyłem na wykresie i to powinno wystarczyć, bo tego nie policzysz... to wynika z przebiegu charakterystyki.

A mam pytanie jak wy liczyliście te częstotliwości graniczne? Minimalną nośną i maksymalną modulującą? Jeżeli w warunkach poprawnej pracy były podane tylko nierówności? Ja zapisałem, że warunki (nierówności) są spełnione i to wszystko.

• #367 23 Cze 2010 21:19
    praptk
    Poziom 14  

kondzio2003 napisał:

Apropos... czy można zaznaczyć oscyloskop jako kwadracik "OSC" nie inny jak np "UB" czy "GS" z opisanymi dwoma wejściami CH1 i CH2 tak jak to mnie w podręczniku uczono?

Sądzę, że tak, dopóki oscyloskop jest wyraźnie zaznaczony (a schemat poprawnie połączony) to schemat ten powinni uznać. Zdaje się, że jest jeszcze pula kilku punktów(choć jak wiadomo, wszystko zależy od klucza jaki przyjmą) za pracę jako całość i ewentualnie odejmą od tego za niestosowanie prawidłowych symboli.. ale wątpię.

• #368 23 Cze 2010 21:33
    Kari2007
    Poziom 14  

Ja częstotliwości graniczne obliczyłem w ten sposób Fn>>1/2PiRC i napisałem tylko że fm jest o wiele większe niż 8.5kHz bo tyle mi wyszło a te drugie że mniejsze od 8.5kHz i tyle . dokładnej wartości nie obliczyłem a zresztą była ona podana nad tabelkami .

• #369 23 Cze 2010 21:33
    Biglo
    Poziom 2  

Witam, też dziś pisałem ten egzamin;P i jak większość żałuję, że nie poczytałem tu nic wczoraj... ale mniejsza z tym ;d coś tam napisałem, tylko mam jedno pytanie... Jeżeli w opisie pomiaru napisałem na końcu, że wyniki zapisuje w tabeli, a potem nie przepisałem tych tabel z zadania, oczywiście poza tą pierwszą która była podana do wypełnienia, z tego co mnie uczono to powinno się przepisywać tylko tą tabele w której trzeba coś policzyć i uzupełnić ją, to jak myślicie ile punktów mi poleci za nie przepisanie tych dwóch tabelek?? Całkiem o nich zapomniałem... mogłem chociaż napisać, że to załącznik ten... A polecenie tego zadania też czytałem z 20 razy żeby zrozumiec:P

• #370 23 Cze 2010 21:35
    mrowaa
    Poziom 15  

Cytat:

Co do takich schematów to są one błędne ponieważ każdy schemat powinien zawierać kanał oscyloskopu przed demodulatorem ponieważ jakbyś ten układ zmontował to skąd byś wiedział przy pomiarach że przy takiej głębokości jest dane napięcie na wyjściu ?? zaznaczył byś sobie że przy tym ułożeniu gałki jest 30% Very Happy śmiech.

Ze tak spytam po co mi wartości napięcia na wejściu w schemacie 2. i 3? Tylko w pierwszym przykładzie należalo to sprawdzić. Później te wartości są nieistotne tylko istotny jest ich stosunek. Wiadomo, żeby tylko nie przekroczyć 9V. Zresztą zobaczymy.

Taki sam miałem problem z tymi parametrami sygnału UM i U'M. Zdanie trochę zawiłe. Jakie były te parametry?

• #371 23 Cze 2010 21:41
    kondzio2003
    Poziom 14  

jeżeli chodzi o te tabelki to ja odniosłem się do załącznika, ale nigdy bym nie pomyślał, żeby je przepisywać skoro one już są, dałem info o którą chodzi i to wszystko. W szkole też mi nikt nie mówił, aby przepisywać całe tabelki...

• #372 23 Cze 2010 21:44
    Kari2007
    Poziom 14  

Ale oscyloskop w schemacie 2 i 3 nie miał być do obliczenia napięcia wejściowego tylko do obliczenie głębokości modulacji.

• #373 23 Cze 2010 21:45
    Biglo
    Poziom 2  

kondzio2003 no ale gdybyś nie miał wydrukowanej tej tabelki w której musiałeś obliczyć m to musiałbyś ją przepisać i wypełnić:P

• #374 23 Cze 2010 21:49
    kondzio2003
    Poziom 14  

Biglo napisał:
    kondzio2003 no ale gdybyś nie miał wydrukowanej tej tabelki w której musiałeś obliczyć m to musiałbyś ją przepisać i wypełnić:P

To musiał bym ją wtedy NAPISAĆ i wypełnić danymi, które sam opracowuję bądź odczytuję a przepisywanie to robota za przeproszeniem głupiego...

• #375 23 Cze 2010 21:49
    mrowaa
    Poziom 15  

@Kari2007 Różnie można to interpretować, wszystko zależy jaki daliby generator. Znając życie większość rzeczy będzie zależała od sprawdzającego:/

A czy te inne tabelki należało przepisać? Albo napisać gdzieś że są w załączniku?

• #376 23 Cze 2010 22:13
    Miran4
    Poziom 9  

Ja się tyle w szkole nauczyłem żeby przepisywać wszystkie tabelki. Ujemnych punktów nie ma.

Mam zastrzeżenia co do tego drugiego schematu.
    Ma to być "pomiar napięcia wyjściowego z detektora U'm=f(m) przy f=400Hz i fN=255 kHz"
    Przecież na wyjściu demodulatora otrzymamy przebieg prawie sinusoidalny... no faktycznie multimetry mają opcje AC (akurat tylko dla sinusów), teraz sobie uświadomiłem.
    Ja tam dałem oscyloskop i z niego odczyt napięcia. Kolejna rzecz ze szkoły - oscyloskop dobry do wszystkiego:D Multimetru w ogóle nie użyłem. Teraz pytanie czy oni tam do tabelki dali wartość między szczytową czy skuteczną...

Wrzucał już ktoś arkusz praktycznego? Bo jak co to go mam.

svistak2000 napisał:
    Moim zdaniem oscyloskop zawsze powinien być zawsze za generatorem AM, przynajmniej ja tak zrobiłem.

Jeśli nie odczytujesz nic z niego w czasie konkretnego pomiaru to lepiej go nie podłączać. Może tylko wprowadzać przekłamania, np. przy pomiarze harmonicznych. Teoretycznie...

• #377 23 Cze 2010 22:24
    svistak2000
    Poziom 12  

Ehhh największa pomyłka w technikum to właśnie ten praktyczny egzamin zawodowy! O ile egzamin teoretyczny w jakimś stopniu odzwierciedla wiedzę delikwenta to praktyczny w żadnym stopniu tego nie robi. Kto ma szczęście i umysł humanisty ten sobie poradzi. Szkoda że te wszystkie reformy szkolnictwa wycofały bardzo dobry pomysł z pracami dyplomowymi.

• #378 23 Cze 2010 22:34
    kondzio2003
    Poziom 14  

też myślę, że praca dyplomowa to było coś o wiele lepszego niż ten śmieszny praktyczny na papierze, ale nic nie poradzimy na to.

• #379 23 Cze 2010 22:36
    Miran4
    Poziom 9  

Sam nie wiem czy zapewniały poziom. U mnie w szkole było mnóstwo sprzętu który był wykonany jako prace dyplomowe.
    I tak np.: kawałem plexi, 6 dziur, 6xgniazdko bananowe, dwa druty i mamy rozdzielacz do łączenia układów za pomącą kabli z wtyczkami bananowymi.
    Na tym przyklejona karteczka "Praca dyplomowa, rok i dwa nazwiska" :S

• #380 23 Cze 2010 22:52
    kondzio2003
    Poziom 14  

to wiele układów, które badaliśmy było z prac dyplomowych, na każdą pracownię było po kilka generatorów, stabilizatorów, demodulatorów, wzmacniaczy... i po kilka mieliśmy zbadać i wszystko było z dyplomówek... ogromne szafy załadowane pod sufit są tego i wszystko (jeszcze) działa, ale starzeje się powoli...

• #381 23 Cze 2010 23:21
    Miran4
    Poziom 9  

To tak jak u nas. W każdej sali ściany są upakowane różnymi rodzajami tablic z diodami led, albo przykładami prowadzenia instalacji elektrycznej.
    A generatory i inne układy na pracownie, Jest tego dużo, ale nie raz takie jaja wychodziły w sprawozdaniach z tym... co ruszyłeś to się parametry przestawiały.
    Jak badaliśmy generator Hartley'a to kumpel musiał dosłownie trzymać go jak antenę telewizyjną, bo tylko w jednej specyficznej konfiguracji chciał działać :D
    Logika wykonania byle do zaliczenia działało. Potem to już grzechotka jak się potrząśnie...

• #382 23 Cze 2010 23:26
    mrowaa
    Poziom 15  

to samo u nas w szkole, no ale takich jaj jak te rozdzielacze to nie widzialem;d najprostrze rzeczy to jakies miakiety z diodami, albo np uklady okresowe.

najlepsza forma to by byla taka jak ta tylko że rzeczywiście w formie praktycznej i oceniana nie wg klucza tylko wg zdrowego rozsadku. Chociaz te prace dyplomowe tez nie bylyby zle.

• #383 23 Cze 2010 23:51
    _Maniek_
    Poziom 12  

Kari2007 ja spojrzałem gdzie prosta linia była jak sie nie myle to wyszło, że liniowa częsc charakterystyki to ok 39% wiec miescila sie miedzy 0 a 60% :)

• #384 24 Cze 2010 00:07
    mrowaa
    Poziom 15  

Maniek myślę że źle zrozumialeś polecenie, albo i ja źle zrozumialem:(. Linia prosta powinna być od 0 do 60%. Wiadomo były lekkie odchylenia ale to praktycznie prosta.

• #385 24 Cze 2010 00:14
    _Maniek_
    Poziom 12  

Tabela z danymi technicznymi:
    "Zakres liniowej pracy detektora 0<m<60%"

Hmm... więc chyba chodziło o to, że liniowa częsc cha-ki powinna mieścic się pomiędzy 0 a 60% kurdę :(

• #386 24 Cze 2010 00:23
    mrowaa
    Poziom 15  

nie ma co sie przejmowac. Zalezy jak to zinterpretuje sprawdzajacy i jak to ująłeś w swoich slowach. Nawet jakby było źle to i tak to tylko kilka punktów (konfrontując to z kluczami z poprzednich lat).

• #387 24 Cze 2010 00:28
    _Maniek_
    Poziom 12  

Pozyjemy zobaczymy, ale mam nadzieje, że zdam :) teoria mi poszła lepiej niż myślałem :P

• #388 24 Cze 2010 11:29
    praptk
    Poziom 14  

_Maniek_ napisał:
    Pozyjemy zobaczymy, ale mam nadzieje, że zdam :) teoria mi poszła lepiej niż myślałem :P

Ja nadal czekam na klucz z CKE zanim sprawdzę sobie teorię ;D Nie chce, żeby z odpowiedziami foumowymi wyszło mi na styk 25 a z kluczem np 24 :D

• #389 24 Cze 2010 11:46
    Miran4
    Poziom 9  

mrowaa napisał:
    Maniek myślę że źle zrozumialeś polecenie, albo i ja źle zrozumialem:(. Linia prosta powinna być od 0 do 60%. Wiadomo były lekkie odchylenia ale to praktycznie prosta.

Jasne że to nie będzie idealnie prosta linia. Odchylenia tam były, ale to wyniki realnego układu, do tego analogowego, więc co sie dziwić.
    Ja tam tylko zaznaczyłem linią przerywaną koniec liniowej charakterystyki, czyli 60%.

Polecenie brzmiało: "(...) przejściową i zniekształceń badanego układu demodulatora z zaznaczeniem zakresu pracy liniowej detektora wykreślonej w podziałce liniowej."

Więc nie wiem czy trzeba było zaznaczyć początek i koniec, albo np zacieniować odpowiednie wartości na skali głębokości modulacji.
    Za to pewnie jest 1 ptk.
    W ogóle to podziałkę dali wesołą: 5 działek na 20 jednostek :D

• #390 24 Cze 2010 12:45
    xdamix
    Poziom 2  

A co Wy z tym nie starczyło miejsca, ledwo zmieściłem...
    U mnie jak kto chciał, to kartki dawali dodatkowe czyste które się dołączało do pracy (numerowało). Ja miałem łącznie 9 stron i tak mi wpisali na tej karcie pracy.