Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile halogenów do oświetlenia pokoju

11 Mar 2010 14:02 18405 10
  • Poziom 16  
    Witam

W przyszłym miesiącu będę remontować pokój i zamierzam zmienić także oświetlenie z lampy na jakieś halogeny zamontowane w suficie.
    Moje pytanie brzmi ile potrzebował bym halogenów,jakiej mocy,jakiej firmy do oświetlenia pomieszczenia 20m2.Pokój posiada ukośny spad przez to sufit jest mniejszy od podłogi.Czy halogeny z serwisu aukcyjnego za 1,90zł bo takie tam są,nadają się do czegoś czy raczej kupić jakieś inne?

Zmieniłem tytuł, żeby nie wyrzucać tematu do kosza.
    [retrofood]
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Napewno chcesz się pchać w halogeny? Od pół roku nie zamontowałem żadnego halogenu. Jak można łatwo sobie przeliczyć różnica w cenie pomiedzy halogenami, a żarówkami LED zwraca się po około 3 miesiącach, a później to już tylko oszczędności, dlatego ja nie polecałbym halogenów. Jeśli już naprawde chcesz to około 6 po 25W lub 35W. Jeśli zaś chodzi o diodówki to 8 po ok. 36LED w jednej. Możesz je sobie podzielić na poł na przykład po 4. Wybór oczywiście należy do Ciebie, ale ja nie polecam halogenów (LED pobiera w zależności od ilości diod 1,2W-2,6W).
  • Poziom 16  
    No ja z początku też byłem za diodami LED ale zostałem uświadomiony że nie są one zbyt zdrowe dla oka.Ale nie jestem na 100% pewny.A są LEDY na 230V bo nie chce się bawić w transformatory wprawdzie dał bym radę ale wolał bym 230V.A jakiej firmy te LEDY?
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Są LEDy na 230. Niezdrowe dla oka?? właśnie zdrowe, ponieważ emitują białe światło dzienne. A skąd jesteś? Mogę stosunkowo tanio załatwić, pisz na PW jeśli nie chcesz ujawniać danych osobowych publicznie.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Kto to mówił że ledy niezdrowe.
    A przebój telewizyjny TV płaskie podświetlane led ?
    Najzdrowsze zwykłe żarówki,ale wolę ledy .
    Tylko nie w obudowach halogenów
  • Pomocny post
    Specjalista elektryk
    LED ma światło zbyt białe do domowego użytku, no chyba, że taki emitujący światło ciepłe (ale to nie to samo co halogen/żarówka). LED ma widmo jak świetlówka - to tez tylko luminofor pobudzany ultrafioletem.
  • Moderator
    Proszę trzymać się tematu.
  • Poziom 32  
    Michcio
    Od kiedy led działa jak świetłówka,gdzie tam jest luminifor.
    Może mnie poduczysz.
    czekam.
  • Specjalista elektryk
    Z tego co wiem nie ma diody emitującej światło białe. Najczęściej jest to dioda emitująca ultrafiolet pokryta luminoforem, który pod jego wpływem emituje biel, albo także jest luminofor, tylko pobudzany światłem innej barwy (najczęściej chyba niebieskim).
  • Poziom 33  
    michcio napisał:
    Z tego co wiem nie ma diody emitującej światło białe. Najczęściej jest to dioda emitująca ultrafiolet pokryta luminoforem, który pod jego wpływem emituje biel, albo także jest luminofor, tylko pobudzany światłem innej barwy (najczęściej chyba niebieskim).

Diody LED emitują światło w wąskim zakresie długości fal, podczas gdy światło widzialne pokrywa zakres od ok. 425 nm do 675 nm. Opanowanie produkcji diod emitujących światło czerwone, zielone i niebieski umożliwiło otrzymywanie światła białego przez zmieszanie poszczególnych barw (w ściśle określonych proporcjach) podobnie jak to się dzieje w monitorach RGB.

Nie jest to jedyna możliwość. Otrzymywanie światła białego możliwe jest na 3 sposoby:
    -przez zmieszanie barw (RGB)
    -przez zastosowanie luminoforu – podobnie jak w świetlówkach kompaktowych
    -metodą będącą połączeniem obu powyższych metod