Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ochrona ESD - norma DIN EN/IEC 61340

whooz 11 Mar 2010 19:42 12320 1
  • #1 11 Mar 2010 19:42
    whooz
    Poziom 2  

Szanowni forumowicze,

Mam małą zagwozdkę jeśli chodzi o ochronę ESD.
    Niestety nie mam w pracy dostępu do norm a z własnej kieszni nie specjalnie mi się widzi dokładać do zakładu.

Pytanie jest następujące:
    wg normy DIN EN / IEC 61340, bodajże 5-x, ochrona ESD jest zachowana jeśli:
    *rezystancja człowieka, przez jego skórę+przez jego but+przez podłogę: do masy jest mniejsza niż 35MOhm i większa niż 0,75MOhm?

* czy może rezystancja podłoża do masy musi być mniejsza niż <0,75MOhm<R.podł<35MOhm oraz w dodatku rezystancja obuwia tez musi mieścić sie w zakresie 0,75MOhm<R.obuwia<35MOhm, co dopuszcza rezystancje szeregową 1,5MOhm<R.podł + R.obuwia <70MOhm?

Czy ktoś kto ma dostęp do tej normy mógłby mi wytłumaczyć jak to jest?

Byłbym niezmiernie wdzięczy za jasne określenie w jakim zakresie wg tej normy powinna miescic sie rezystancja mierzona od ręki operatora, przez jego ciało, przez obuwie, przez podłogę: do masy.

Podłoga jest podłożem przewodzącym i jej średnia rezystancja z pomiaru w wielu punktach zakładu to ~10MOhm (odchylenia standardowego średniej nie znam). Czy to znaczy ze operator wraz z obuwiem może mieć max 25MOhm? (mierzone od ręki do podeszwy)?

Ps. Jeśli zamiesciłem temat w złej sekcji, serdecznie proszę moderatora o przeniesienie do właściwej.

Pozdrawiam.

0 1
  • #2 01 Kwi 2016 22:57
    slawatr
    Poziom 2  

Hej

Wg normy PN-EN 61340 5-1 podłoga ESD spełnia wymagania jeżeli wynik pomiaru rezystancji z powierzchni podłogi do uziemienia będzie mniejszy niż 1 GOhm.
    Jeżeli podłoga ESD nie spełnia tego warunku to do weryfikacji podłogi można wykonać jeszcze pomiar Rsys ( człowiek - obuwie- podłoga - uziemienie). Wynik pomiaru powinien być mniejszy niż 35 MOhm.

"Byłbym niezmiernie wdzięczy za jasne określenie w jakim zakresie wg tej normy powinna mieścić się rezystancja mierzona od ręki operatora, przez jego ciało, przez obuwie, przez podłogę: do masy."

Norma mówi że rezystancja tego systemu powinna być mniejsza niż 35 MOhm.

0