Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Palit GTX 260 Obraz na monitorze drży

11 Mar 2010 12:11 3106 14
  • Poziom 13  
    Witam

Moja karta Palit GTX 260 piszczy. Wiem ze to norma. Ale problem w tym że gdy ona piszczy - cały ekran drży. Myślałem że ma to coś wspólnego z chłodzeniem, ale ono działa jak należy. Zasilacz Fortron 500W

E8200 @ 2,66Ghz
    2x1GB OCZ
    Palit tgx 260
    1hdd
    P5K-SE

Karta jest dobrze chłodzona, procesor też.

Jeśli obciążyć kartę sztucznym benchmarkiem, gdy temperatura osiągnie 70*C cewki na karcie zaczynają piszczeć, wtedy na obrazie na monitorze LCD pojawiają się takie jakby zakłócenia. Małe czcionki stają się kompletnie nieczytelne, mocno drżą. Problem ten nawraca, nasila się i słabnie, gdy karta osiągnie wyższą temperaturę 73*C + zaczynają się rozpędzać wbudowane w nią wentylatory i one schładzają ją skutecznie do 65*C, a miarę tego schładzania obraz znów drży!..... Nie mam pojęcia co może być nie tak. Na innej karcie problem nie występuje. Oba podzespoły tak karta jak i zasilacz są nowe, mają 3dni. Dziś kupię nowy zasilacz OCZ 600W właśnie i sprawdzę jak to będzie.

Do elektryków:

Zasilacz posiada 2 linie 12V każda po 18A i łączne obciążenie maksymalne to 408W. Jak to możliwe że inne zasilacze także mają 2linie po 12V ale mają inną moc maksymalną ? Jakiej mocy potrzebuje moja karta? Czytałem że minimum to 40A czy to oznacza że moje linie 12V muszą mieć każda po min 20A ? Jak to obliczyć? Kolejne pytanie, ostatnie : czy procesor, złącza PCIE oraz dysk twardy są zasilane z tej samej linii? Jest jeszcze dodatkowy problem. Komputer mocno obciążony np w grze SC2 Beta potrafi się twardo zrestartować, podobnie jest z grą BF2. Ale problem jest niejednoznaczny. Komputer potrafi pracować pod tym obciążeniem ponad 2h, i nagle ni z gruchy ni z pietruchy reset. Innym razem działa dobrze przez całą "sesję" gry. Nie umiem tego z niczym połączyć. Temperatury są w normie. Żadnych błędów pod WINXP, pod Win7 były błędy Kernel-Power, ale były raczej informacyjne :

Nie pisałbym o tym, gdyby nie fakt że to ta sama karta (więc pewnie piszczy) oraz problem połowicznie występuje przy pewnej ściśle określonej temperaturze karty. (oczywiscie restrty są od tego niezależne). Kto pomoże ?!
  • Poziom 37  
    1. Uziemienie w gniazdku sieciowym jest ?
    Sprawdzic voltomierzem a najlepiej rozkrecic gniazdko i sprawdzic czy jest podpiety pod bolec uziemiajacy przewod zolto-zielony.

2. Uruchomic programik "evga precision" i ustawic 100 % obrotow turbinki. Sprawdzic pod obciazeniem czy dalej drzy obraz.

3. Wlaczyc w sterowniku nvidia vsync.

4. Zainstalowac sterownik 196.75.
    Jak nie pomoze to wrucic do 191.07.

5. Wlaczyc test occt jako power supply na 30 minut i pokazac wszystkie logi po zakonczeniu testu.

6. Oddac karte na gwarancje skoro wymiana zasilacza nie pomaga.

Do tej konfiguracji wystarczy markowy zasilacz 450 wat.
  • Poziom 13  
    Wszystko co opisałeś wyżej sprawdziłem i wyeliminowałem. Wymiana zasilacza na OCZ wyeliminowała problem :) nawet rzeczone cewki przestały piszczeć. Dziękuję za pomoc
  • Poziom 13  
    Ok, niestety obraz dalej okresowo drży. Wczoraj maxymalnie obciążałem komputer Furmarkiem, SC2 i SupremeCommander2. Komputer działał stabilnie, nie wyłączył się ani razu, podczas gdy wcześniej wyłączał się dużo w tych zastosowaniach dużo szybciej. Jednak co z tym obrazem ? Głównie drżenie widać na pulpicie, w lewym górnym rogu. Przeprowadziłem następujące testy :

1. Na monitorze CRT drżenie nie występuje przy 1280x1024@85Hz. Mimo mocnego rozgrzania karty żadnych problemów.
    2. Na monitorze LCD (z którego korzystam) przy 1680x1050@60Hz problem występuje po wyjściu z każdej gry.
    3. Na innym komputerze z inną kartą problem nie występuje w ogóle (monitor LCD wykluczony).
    4. Moja nowa karta w tym nowym komputerze (z punktu 3), która w komputerze z testów 1 i 2 powoduje błędy, w tym nowym ich nie powoduje na LCD....

Wnioski : Karta gtx260 jest sprawna, bo nie robi syfu ani na monitorze CRT, ani na monitorze LCD przy nowym komputerze. W starym komputerze robi syf tylko przy LCD...

Sterowniki nowe. Na Win7 ten sam problem. Przy poprzedniej karcie 8600GTS nie było kłopotów. W tej chwili piszę posta z "zimnego" kompa, włączonego 20minut temu - obraz już zaczął drżeć w lewym górnym rogu. Aktualne temperatury :'

Czy ktokolwiek ma jakiekolwiek pomysły ?
  • Poziom 31  
    Kondensatory pewnie do wymiany. Ugotowały się na starym zasilaczu.
  • Poziom 13  
    zasilacz wczoraj kupiony, nowy OCZ ModXtreme 600W
    e: ale że kondesatory na karcie ?! poprzedni zasilacz nie był stary, tez nowy :)
    e2: jak moge sprawdzic te kondenstaory ?
  • Poziom 37  
    Na karcie beda solidy zalozone to trudno o ich sprawdzenie wizualne.
    Musisz rozkrecic obudowe i sprawdzic kondensatory na plycie glownej czy nie spuchly/wylaly.
  • Poziom 13  
    nie ma takiej opcji. buda jest caly czas otwarta, poza tym od czego miałyby one popękać ? I co mają kondesatory na płycie do obrazu na monitorze ? Wszystko działa dobrze, tylko po wyjsciu z gry robią się dziwne rzeczy na ekranie.
  • Poziom 37  
    Otwarcie obudowy nie sugeruje mojej ochoty tylko Twojego wgladu w sprzet.
    Kondensatory elektrolityczne (tak mialem napisac wczesniej) nie pekaja tylko puchna lub wyciekaja.
    Tak sie sklada, ze taki niepozorny kondensator, ktory starci pojemnosc moze zaklocic prace kazdego urzadzenia w komputerze.

Eliminuj po kolei ewentualne mzliwosci powodowanego problemu.
    Jak inaczej chcesz dojsc do rozwiazania ?
  • Poziom 10  
    Heh mialem kiedys cos podobnego ze obraz w jednym rogu mi drzal tylko na dosc starym kompie karta ge-force 5200 fx .. znaczy myslalem ze wtedy cos z monitorem sie dzieje ale z czasem jakos tak samo ustapilo i dziala sprzecik do dzisiaj bez jakis zmian sprzetowych ... ale przyczyny podac nie potrafie moze gdzies jakis kurz osiadl, bo karty nie podkrecales ? ...
  • Poziom 13  
    Faktycznie samo z siebie mu przeszło. Kondensatory sprawdziłem, są 100% sprawne (nie wypukłe). Poza tym drżeniem obrazu system działa 100% sprawnie :) Mam nadzieję że tym razem na dłużej.
  • Poziom 18  
    Drżenie obrazu może powodować, poluzowany pin w gnieździe karty graficznej lub zimny lut. Miałem podobny przypadek. Wymiana gniazda pomogła w 100%.
  • Poziom 13  
    murgrabia napisał:
    Drżenie obrazu może powodować, poluzowany pin w gnieździe karty graficznej lub zimny lut. Miałem podobny przypadek. Wymiana gniazda pomogła w 100%.

chodzi o gniazdo PCie ?
  • Poziom 13  
    Wracam do starego problemu, bo niestety nadal istnieje. Po sprzedaży tych części tj Gtx260 i Ocz600W, korzystałem nadal z zestawu który będę tu rozpartrywał :

Monitor 22" Asus Vk222s (kamerką i głośniki)
    Galaxy 8600GTS 512
    Modecom Feel 2 350W

Ten zestaw chodzi dobrze, po dziś dzień.

Niestety w chwili wymiany sprzętu na nowy -
    Monitor bez zmian
    Gainward GTX460 768MB
    OCZ 500W

Znowu wraca drżenie monitora, i do tak dokuczliwe, że niemożliwa stała się praca na komputerze. Cechy charakterystyczne :

Problem występuje bez względu na to, czy komputer ma uziemienie czy nie
    Drżenie jest niezależne od sygnałów zewnętrznych takich jak np telefon komórkowy, czy sygnał WiFi.

Do karty jednocześnie podpiąłem 2 monitory
    Mój 22" i 19", bliźniaczy Asus - Gdy na 22 obraz zaczął drżeć - sposrzegłem, że 19 ani drgnie - obraz jest czysty jak łza. To samo w porównaniu ze startym monitorem CRT - obraz na CRT kryształ, a na moim VK faluje cały i to ostro. Temperatury w normie, wszystkie ok 30-35*C

Myślę sobie, to teraz na bank wina monitora mojego VK222s, więc wziąłem go do dziewczyny i tam sprawdzam - nic nie drży. Już mnie szlag trafia....

Na dodatek monitor raz drży a raz nie, nie mogę tego z niczym powiązać. On jest na gwarancji jeszcze rok z hakiem, tymczasem nie wiem jak udowodnić tą usterkę. Ponieważ np teraz gdy piszę tego posta, obraz jest dobry, a wiem że za chwilę znów będzie drżał. Mógłbym nakręcić film i pokazać w serwisie, że ten monitor obok innego lcd/crt drży a ten dodatkowy monitor nie ma takich objawów.

Obawiam się, że mogą go przyjąć, ale sprawdzić i okaże się, że nie ma żadnych usterek, podobnie jak nie udało mi się ich wywołać w komputerze dziewczyny - i odeślą mi monitor który dalej będzie płatał figle. A może to nie monitor ?

Na chwilę obecną wiem że :

1. Monitor VK okresowo przez 2-3minuty, bez wyraźnej przyczyny drży wyświetlanym obrazem
    2. Karta i zasilacz są nowe i sprawne, współpracują z innymi monitorami, nawet jednocześnie i problem o ile występuje, to tylko na VK
    3. Problem jest losowy, dzieje się z niewiadomych przyczyn i równie dziwnie znika.
    4. Jeśli przełożę teraz do komputera stary zasilacz i starą kartę - problem zniknie
    5. VK na słabszym komputerze podczas godzinnego testu nie wykazał usterki
    6. Usterka występuje gdy monitor i komputer są na tym samym gniazdku oraz gdy każde urządzenie jest podłączone do innego, na listwie z filtrem i bez.
    7. Problem występował na GTX260przy 600W OCZ'cie oraz teraz na GTX460 przy 500W OCZ'zecie.
    8. Drżenie nie jest związane ze zwiększeniem zużycia energi - występuje w nocy gdy tylko ja korzystam z prądu, oraz w dzień gdy działają urządzenia typu pralka czy piekarnik. Z gniazdka którym zasilam komputer, monitor i głośniki - była swego czasu zasilana spawarka, podczas zakładania balustrady balkonowej i nie było kłopotów z prądem, z resztą nigdy ich nie było, i z innymi monitorami nadal nie ma.

Co mogę jeszcze zrobić, jak to sprawdzić ? Jak ewentualnie udokumentować usterkę ? Czy serwis może mi odmówić, jeśli u nich problem nie wystąpi ? Jak to możliwe, że w tym samym komputerze jeden monitor działa a inny nie - co sugeruje jego ewidentne uszkodzenie - ale do diabła działa on na innych kompie?!

Boże......
  • Poziom 13  
    Wymiana kabla sygnałowego vga wyeliminowała 90% drżenia. Chyba będę potrzebował jednak czegoś lepszego.