Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Powiększenie pojemności baterii

studzin 11 Mar 2010 22:08 3087 8
  • #1 11 Mar 2010 22:08
    studzin
    Poziom 17  

Czy można wymienić ogniwa w baterii, jednocześnie dokładając drugie tyle ogniw? Czy elektronika nauczy się nowej pojemności, czy trzeba wsad przeprogramować?(zakładam, że bateria działa)

Na przykładzie:
    -bateria w układzie fabrycznym 6 ogniw w 2 grupach, każde po 3,7V/2200mAh,
    -bateria po moddingu 12 ogniw w 2 grupach, każde po 3,7V/2000mAh.

0 8
  • #2 11 Mar 2010 22:41
    KMal
    Poziom 33  

Coś strasznie namieszałeś - Mówisz o powiększeniu pojemności, a w przykładzie (dokładasz ogniwa), a pojemność zmniejsza się z 2,2 Ah na 2 Ah.
    Nie piszesz o jakie ogniwa Ci chodzi, czy pojedyncze 1,2 V - ? , bo tu następne niezrozumienie - co masz na myśli " w 2 grupach".
    Sformułowania "elektronika nauczy się", czy "wsad przeprogramować" są nielogiczne.
    Najlepiej narysuj o co Ci chodzi i (bliżej) podaj o jakich ogniwach myślisz (rodzaj), bo np. niektóre baterie mają wewnątrz (w pakiecie) układy scalone, których nie programuje się. Czym to ma być ładowane.

0
  • #3 11 Mar 2010 22:51
    rafus89
    Poziom 13  

Dokładnie, to co zrobiłeś w przykładzie to zwiększyłeś dwukrotnie wartość napięcia.

0
  • #4 11 Mar 2010 22:56
    KMal
    Poziom 33  

Ja też tak podejrzewam, ale nie chciałem sugerować Kol. <studzin>, bo ciężko zrozumieć - ilość ogniw, grupy no i to napięcie nie 3,6 V, a 3,7 V.

0
  • #5 12 Mar 2010 08:35
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Fakt, że kolega <studzin> nie podał parametrów tej baterii trochę może tu przeszkadzać w zrozumieniu, oraz tego czy nie popełnił błędu w nazewnictwie.

Z tego co rozumiem kolega ma w tej chwili baterię składającą się z 6 ogniw połączonych po trzy równolegle w dwóch sekcjach. Czyli jej napięcie nominalne wynosi 7,2 V lub 7,4 V - w zależności od rodzaju ogniw. W takim układzie pojemność tej baterii wynosi 6600 mAh.
    Jeżeli kolega chce zastosować 12 ogniw, to połączy 6 ogniw równolegle w dwóch sekcjach szeregowo. Napięcie w tym układzie będzie zachowane. Natomiast pojemność na tych ogniwach, co kolega napisał będzie wynosiła 12000 mAh.
    Koledzy powyżej chyba zbytnio nie chwycili o co chodzi koledze <studzin>, bo on opisał o jakie ogniwa mu chodzi. Również te określenia "elektronika nauczy się" i "wsad przeprogramować" są logiczne i jak najbardziej na miejscu.
    Jeśli chodzi o tak drastyczną zmianę pojemności baterii, to uważam, że mija się to z celem, gdyż jeśli nie zmienimy prądu ładowania takiego pakietu, to on będzie się strasznie długo ładował. Jeśli zaś zmienimy go we wsadzie, to elektronika nie jest do tego przystosowana i po prostu uszkodzą się klucze ładowania.
    We wsadzie również trzeba będzie zmienić pojemność DC i FCC.

0
  • #6 12 Mar 2010 08:44
    studzin
    Poziom 17  

To inaczej:
    1. Fabryczna bateria ma na wyjściu 7,4V i 6 ogniw, czyli mamy 2 grupy po 3 ogniwa:
    2. Ja chcę powiększyć pojemność, czyli dopiąć dodatkowe ogniwa równolegle:

I teraz pytanie czy mam przeprogramować EEPROM i zmienić wartość zadeklarowanej pojemności, czy bateria sama się skalibruje do nowej pojemności.

Mam nadzieję, że teraz jest jasno.

Edit:

jarob napisał:
    Fakt, że kolega <studzin> nie podał parametrów tej baterii trochę może tu przeszkadzać w zrozumieniu, oraz tego czy nie popełnił błędu w nazewnictwie.

Z tego co rozumiem kolega ma w tej chwili baterię składającą się z 6 ogniw połączonych po trzy równolegle w dwóch sekcjach. Czyli jej napięcie nominalne wynosi 7,2 V lub 7,4 V - w zależności od rodzaju ogniw. W takim układzie pojemność tej baterii wynosi 6600 mAh.
    Jeżeli kolega chce zastosować 12 ogniw, to połączy 6 ogniw równolegle w dwóch sekcjach szeregowo. Napięcie w tym układzie będzie zachowane. Natomiast pojemność na tych ogniwach, co kolega napisał będzie wynosiła 12000 mAh.
    Koledzy powyżej chyba zbytnio nie chwycili o co chodzi koledze <studzin>, bo on opisał o jakie ogniwa mu chodzi. Również te określenia "elektronika nauczy się" i "wsad przeprogramować" są logiczne i jak najbardziej na miejscu.
    Jeśli chodzi o tak drastyczną zmianę pojemności baterii, to uważam, że mija się to z celem, gdyż jeśli nie zmienimy prądu ładowania takiego pakietu, to on będzie się strasznie długo ładował. Jeśli zaś zmienimy go we wsadzie, to elektronika nie jest do tego przystosowana i po prostu uszkodzą się klucze ładowania.
    We wsadzie również trzeba będzie zmienić pojemność DC i FCC.

A już myślałem, że nikt mnie nie rozumie:( ;)

Generalnie to potrzebuję coś w rodzaju bezprzewodowego terminala i chciałem konstrukcję oprzeć o jakimś netbooku. Sprawa jest o tyle skomplikowana, że takie urządzenie musi wytrzymać ok. 12h pracy (i będzie miało drugie 12 na ładowanie).

0
  • Pomocny post
    #7 12 Mar 2010 10:07
    jarob
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pojemność DC i FCC musisz we wsadzie sam zmienić. Natomiast jeżeli ma 12 godzin na ładowanie, to nie zmieniając prądu ładowania wszystko powinno być ok i powinna bateria zdążyć się naładować.

0
  • #8 12 Mar 2010 11:30
    rafus89
    Poziom 13  

Następnym razem niech kolega studzin wyraża się troszke jaśniej żeby można było szybko pomóc. Rodzai baterii są setki. Wystarczyło odrazu jakiś schemat wrzucić i po kłopocie.

0
  • #9 06 Kwi 2010 18:36
    studzin
    Poziom 17  

Dotarła do mnie uszkodzona bateria do testów. I niestety na pokładzie znajdują się tylko:

S825
    3AAD
    VH7004

Q58
    H4
    293

27210
    86W
    Z875
    Ten ostatni to "Li-Ion AND Li-Pol BATTERY GAS GAUGE IC FOR PORTABLE APPLICATIONS"
    Ma wbudowany EEPROM i "Automatic Capacity Reduction with Age".
    Spodkałem się z modami, gdzie ludzie zwiększali pojemność dodając tylko dodatkowe ogniwa nie ingerując w elektonikę i to podobno działało.
    Teraz pytanie do bogatszych doświadczeniem: czy cokolwiek uda mi się zdziałać z tą baterią(powiększenie pojemności).

Nota:http://pdf1.alldatasheet.com/datasheet-pdf/view/168918/TI/27210.html

0
  Szukaj w 5mln produktów