Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega Bascom Zasilanie i korekcja zakłóceń

arktik1 11 Mar 2010 23:26 3645 14
  • #1 11 Mar 2010 23:26
    arktik1
    Poziom 27  

Witam wszystkich.
    Przeszukałem trochę materiałów i nigdzie nie znalazłem konkretnego schematu czy opisu.
    Chciał bym aby Uc wykrywał mi moment pojawienia się płomienia i sterował zaworem gazowym.
    Wiem że takie czujniki stosowane są w piecach CO ,lecz nikt nie udostępnia materiałów związanych z tym rozwiązaniem.
    Ma ktoś może jakiś pomysł?

0 14
  • #2 12 Mar 2010 09:51
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Udostepnia, pogadaj z serwisami. Vaillant stosuje fotokomorke, na wyjsciu w przypadku plomienia pojawia sie prad rzedu mikroA. Mam gdzies wiecej szczegolow, ale musialbym poszukac. Napisz cos wiecej o twoim projekcie, bo twoja zabawa wyglada na raczej niebezpieczna. Jesli to gotowy kociol to prosciej jest sie wpiac w zlacze serwisowe niz tworzyc wlasne obejscia.

0
  • #3 13 Mar 2010 00:06
    arktik1
    Poziom 27  

Spalił mi się sterownik w piecyku. Nowy jest drogi i okazuje się że to jego wada fabryczna.
    Postanowiłem że zrobię swój.
    Właściwie to wszystko jest gotowe, nie chciałem bardzo przerabiać oryginału.
    W oryginale rozpoznanie płomienia jest za pomocą Jonizacji.
    Muszę wyciągnąć jonizację i zamontować termoparę, bo sterowanie termopara potrafię zrobić.
    Jeśli znalazł bym jakieś proste rozwiązanie na jonizację nie musiał bym tego przerabiać.

0
  • #4 27 Mar 2010 21:04
    arktik1
    Poziom 27  

Zrobiłem całe sterowanie piecyka i wszystko działa prawie idealnie, prawie.
    Myślę że jest to wina zakłóceń powodowanych przez iskrownik.
    Na początku gdy iskra przeskakiwała by zapalić pilota w piecu to często dochodziło do resetowania się kontrolera i wyświetlania "krzaków" na wyświetlaczu.
    Dołożyłem do układu zasilającego Diodę SCHOTTKY i bardzo dużo się poprawiło.
    Teraz jest tak że raz na około 30 uruchomień dzieje się taka sytuacja że kontroler wraz z wyświetlaczem się zawiesza.
    Myślę że jest to sprawa iskry która zakłóca działanie.
    Co można jeszcze dorobić do tego zasilania żeby wyeliminować zakłócenia>

0
  • #5 27 Mar 2010 21:32
    Roman Szemik
    Poziom 14  

Podstawowa wada termopary to to że jest wolna i zbyt dużo gazu do czasu potwierdzenia zapalenia płomenia lub jego wygaszenia może się nagromadzić zwłaszcza po zgaszeniu świeczki - to zostało sprawdzone organoleptycznie.
    Ja dawno temu wykorzystałem wzmacniacz operacyjny i jego wejście do którego podpiąłem dwie elektrody jedną do obudowy pieca, drugą włożyłem do płomienia. To rozwiązanie jest szybkie w działaniu lecz ma jedną wadę jeśli mokry brud zewrze elektrody to informacja jest błędna.
    Reasumując jeśli jesteś odpowiedzialny to nie zakładaj amatorskich rozwiązań w miejsca gdzie ma być 100% - owa gwarancja bezpieczeństwa bo od momentu ingerencji jesteś odpowiedzialny za życie domowników i sąsiadów.
    Parę razy wybuchł mi gaz (bo człowiek jest ciekawy i zadaje sobie pytanie a co będzie jeśli) więc nabrałem do niego respektu i przestrzegam innych.
    Pozdrawiam

0
  • #6 27 Mar 2010 21:41
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Dodaj przy stabilizatorze kondensatory 100nF tak jak powinno byc, przewody mozesz owinac na koraliku ferrytowym. W procesorze wlacz BOD i watch doga, program napisz tak, zeby reset nie przeszkadzal. Calosc mozesz jeszcze zaekranowac. No i zastanow sie czy to nie jest czasem zbyt ryzykowna zabawa.

0
  • #7 27 Mar 2010 22:10
    arktik1
    Poziom 27  

Rozumiem wasze obawy lecz:
    Piecyk zapala się szybciej od fabrycznego, wykrycie płomienia w pilocie występuje w ciągu do 1,5 sec., potem następuje uruchomienie głównego palnika i znów wykrycie ustawione do 3 sekund.
    Poza tym zabezpieczenie przed przegrzaniem ,przed zgaśnięciem płomienia ,przed nie zapaleniem się pilota, przed nie zapaleniem się głównego palnika, test zaworów czy nie są zasilane przed uruchomieniem, test napięcia zaworów w czasie pracy max 1,50v.
    Jeśli zakręci się wodę i w ciągu do 3 sekund ją odkręci stare sterowanie nie zauważało tego faktu i mimo zgaszonego płomienia gaz ulatniał się jeszcze przez ok 10 sekund.
    W moim rozwiązaniu wyłączenie i włączenie wody powoduje zamknięcie zaworów i automatyczny restart.
    Jeśli wystąpi któryś z powyższych błędów uruchamia się sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu pojawia się komunikat o błędzie.
    Jeśli możecie mi podpowiedzieć jeszcze jakieś zabezpieczenie to czekam na odpowiedzi.

0
  • #8 27 Mar 2010 22:39
    Jaduda
    Poziom 32  

Daj jeszcze kondensator ceramiczny ok. 100nF jak najbliżej nóżek zasilania uC. Zadbaj również, aby nóżka RESET nie wisiała w powietrzu.

0
  • #9 28 Mar 2010 14:14
    arktik1
    Poziom 27  

Roman Szemik czy miał byś gdzieś schemat tego z tymi elektrodami?

0
  • #11 30 Mar 2010 11:33
    Roman Szemik
    Poziom 14  

Schemat postaram się znależć do dwóch dni i zamieszczę na forum. O ile sobie przypominam będzie to kompletny układ wraz z czasówkami do sprawdzania płomienia. Podstawową wadą jest to iż w momencie zabrudzenia elektrody i jej przywarcia do masy (świeczki) będzie sygnał o wirtualnym płomieniu. Lepsze rozwiązanie niż termopary ale będziesz korzystał na własną odpowiedzialność jako że to gas.
    Pozdrawam.

0
  • #12 30 Mar 2010 12:36
    arktik1
    Poziom 27  

U mnie termopara działa idealnie a schemat chciałem zobaczyć z ciekawości, może przyda się do czegoś innego.Z resztą zawsze można zrobić test elektrod w czasie spoczynku.
    W każdym razie czekam na schemat.

0
  • #13 31 Mar 2010 12:38
    Roman Szemik
    Poziom 14  

W załączeniu przesyłam schemat. Płytka praktycznie sprawdzona.
    Pozdrawiam.
    Jeszcze apropo zakłóceń. Walczyłem swego czasu dość namiętnie z takimi szpileczkami które poprzez transformator, mostek prostowniczy, stabilizator, masę wchodzą perfekcyjnie na masę kwarcu w atmegach. Stosowałem różne dziwne rzeczy aby mikrokontroler nie resetował się (ferryty, koraliki ferrytowe, stabilizatory minusa, ekran, optoizolatory) i nic to nie dało. Zakłócenia pochodziły z napięcia 230V które były skutkiem załączających się między innymi styczników.
    W moim przypadku styczniki musiały być zasilane inną fazą lub gasik na cewce rc 100ohm/100nF. Może na zasilaniu iskrownika spróbujesz zastosować taki gasik?

0
  • #14 31 Mar 2010 17:35
    arktik1
    Poziom 27  

Zakłócenia pochodzą bezpośrednio z iskrownika.
    Dołożyłem 4 kondensatory 100nF w różnych miejscach układu i jest dobrze. Na razie działa bez awaryjnie, a jest używany kilkanaście razy dziennie.

0
  • #15 31 Mar 2010 17:49
    sorex86
    Poziom 15  

Panowie na wyjściu ma być większy kondensator niż na wejściu LMa?

Na pewno możesz dać dodatkowe kondensatory 330nF, 100nF jak najbliżej lm (in,out). Zobacz w datesheet LMa jakie dokładnie potrzebujesz wartości. Dorzuć jeszcze od sprzęgające kondensatory do zasilania mikroprocesora. Przykłady sugerowanych wartości też masz w dokumentacji.

Miałem problem w miejscu gdzie sieć jest mocno przeciążona, na uczelni. Pomogło:

1000uF i 330nF, 100uF i 100n dla LM. Dodatkowo przy Avcc mam 100uF.

Schemat, który zrobił mi Marco47.

Zasilanie mam w niestandardowej polaryzacji. Powinno być na odwrót, ale mój chiński zasilacz niestety tak działa ;D

0