Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ekspres do kawy Krups XP7240, cieknie woda z dystrybutora

pjozwiak 12 Mar 2010 00:20 37790 7
    pjozwiak
    Level 12  
    Witam,
    W pierwszej kolejności zapraszam do ściągania załączonego opisu jak zdemontować obudowę ekspresu Krups XP7240. Zrobiłem go gdyż jak widzę na forum całkiem często pojawiają się wpisy związane z usterkami tego ekspresu (moim zdaniem jest całkiem awaryjny).

Mój ekspres jest właśnie 2 miesiące po gwarancji i uraczył mnie rano sporą kałużą wody wypływającą z pod niego. Zabrałem się za jego rozebranie i ocenienie skąd jest wyciek.

Z moich oględzin wygląda to na wyciek z dystrybutora. Sam wyciek zaznaczyłem na rysunkach. Taki dystrybutor można kupić w sklepie www.zamienne.com.pl za jakieś 200 zł.

Ekspres do kawy Krups XP7240, cieknie woda z dystrybutora Ekspres do kawy Krups XP7240, cieknie woda z dystrybutora

Moje pytanie brzmi co mogło być przyczyną tego wycieku, oraz czy tego typu usterka zawsze kwalifikuje się do wymiany całego dystrybutora czy może wystarczy wykonać "magiczne czynności" i będzie grało. Proszę o odpowiedź bardziej doświadczonych forumowiczów w tym temacie.

Ewentualnie proszę o radę jak zabrać się za wymianę tego dystrybutora.
    tomplichta
    Level 11  
    Zapewne jest tam uszczelka która się zużyła a takie cieknące rzeczy to tylko sprawka kamienia jak możesz wykręć tą część i zrób jeszcze wtedy foto
    pjozwiak
    Level 12  
    Problem w tym, że tędy ucieka cała woda, a nie jedynie część. Nic nie wylatuje spustem do filiżanki. Woda tam w ogóle nie dociera.

A czy istnieje możliwość, że coś się gdzieś zapchało i to jest najsłabsze miejsce, którym woda ucieka?
    calleb
    Level 12  
    Witam
    Sprawdź czy te 3 zaczepy nie są odłamane. Jeżeli są ok to prawdopodobnie (o ile pamięć mnie nie myli) uszczelka 15x2mm.
    Jeżeli się złamały to dystrybutor do wymiany
    Pozdrawiam
    Nie-psuj
    Level 11  
    Jeżeli nic nie jest połamane ani uszkodzone to go odkamień. ale wcześniej rozbierz ten zaworek dmuchnij w niego zatykając go tak aby ciśnienie uszło do tego "kociołka" w którym znajduje się kawa po zmieleniu. jeżeli jest drożność to go odkamień, ale wcześniej, znowu :), wyczyść ten tłoczek który się porusza w tym zaworku :). Jeżeli to znowu nie pomoże to może być uszkodzone coś innego. ale to później. Sprawdź to co napisałem może pomóc :)
    pjozwiak
    Level 12  
    Rozebrałem ekspres i wyjąłem dystrybutor. Przeczyściłem. Zaczepy nie są pourywane, ale po zmontowaniu wszystkiego do kupy jedna z rurek pękła i zalała wodą wszystko w koło. Zamówiłem nowy dystrybutor, na razie czekam na kuriera.

Rozumiem, że wężyk, który wchodzi do kociołka (taki aluminiowy walec) powinien być drożny jak dmuchnę w niego? Jeśli nie jest to jaki macie sposób na od kamienienie?
    tomplichta
    Level 11  
    Jak nie ma programu odkamieniającego to po prostu kup kamix rozrób go z wodą i parę razy zrób tj. kawę później nie zapomnij w ten sam sposób go przepłukać, najczęstszym problemem cieknących ekspresów jest ich nie czyszczenie i nieodkamienianie raz w miesiącu w zależnosci od robionych kaw.
    pjozwiak
    Level 12  
    Witam,
    Udało się doprowadzić ekspres do działania. Wymieniłem dystrybutor wody na nowy zakupiony w sklepie internetowym z częściami zamiennymi opisanym wcześniej. Dystrybutor delikatnie różnił się od tego co był zamontowany przed naprawą, ale pasował bez większego problemu (nawet mam wrażenie, że jest solidniejszy).

Udało się także mi ustalić co dokładnie było przyczyną usterki. Mianowicie element, który wskazałem na swoim rysunku jako miejsce wycieku w środku posiada tłoczek ze sprężynką. Za pierwszym razem jak otworzyłem ten tłoczek to tego nie zauważyłem, gdyż zapiekł się on w środku komory i wyglądało to jakby był on częścią zlaną z obudową. Dopiero jak dotarł do mnie nowy dystrybutor to z ciekawości otworzyłem to miejsce i ku mojemu zdziwieniu wyleciał ów tłoczek ze sprężynką i wszystko stało się jasne.
    Przyczyną było zablokowanie się tłoczka, przez co woda pod ciśnieniem nie mogła dotrzeć do kotła. Uszczelka ta okazała się najsłabszym miejscem i zadziałała jak zawór bezpieczeństwa.
    Blokowanie tego tłoczka wynika z za kamienienia oraz z cofania się resztki wody z kotła zawierającej cząstki zmielonej kawy. W zasadzie to można by na upartego powiedzieć, że jest to błąd konstrukcyjny, gdyż woda nie powinna się cofać, a przynajmniej nie z ciałami stałymi. Przecież to oczywiste, że prędzej czy później kawa ta zablokuje ten tłoczek.

Z uwag jakie mogę jeszcze przekazać jako laik w tej sprawie, to należy zachować dużą ostrożność przy wypinaniu rurek doprowadzających wodę. Ponieważ pracują one pod wysokim ciśnieniem to montowane są na specjalne zaciski, które wydają się być jednorazowego użytku. Ciężko jest zdjąć rurkę nie uszkadzając jej. Ja swoje zniszczyłem, na szczęście nowy dystrybutor przychodzi z kompletem rurek i nowych niezaciśniętych zacisków.

W razie problemów służę swoim doświadczeniem.