Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch wfl MAXX 1607 -nie płucze

12 Mar 2010 10:53 3442 8
  • Poziom 10  
    Witam Wszystkich,

po paru udanych próbach na sprzętach od znajomych zdecydowaliśmy, że wchodzimy w agd. I wszystko nawet OK (trochę stresu jest, ale da sie wytrzymać ;) ) ale jest problem z pralką boscha. Znajomy z serwisu mówi ze panele są naprawialne w WFLkach...

Panel czysty, żadnych wypaleń itp... Pralka wszystko robi, wybiera program, zasadniczy, wstępny, silnik lewo-prawo, pompka, wirowanie- wszystko OK.

Ale jak leci cykl prania i ma byc płukanie to zaczyna przygasać dioda "pracuje"- działa stycznik od silnika, i na przemian pobiera wodę z obu elektrozaworów (prawidłowe przy płukaniu). Pobiera wodę aż pod góre drzwiczek- nie reaguje na hydrostat.

Podczas normalnego prania hydrostat Ok...wybiera dobrze wode...daje sygnał po wypompowaniu żeby wirowała.

Jak na pokrętle ustawi się "płukanie" to robi tak samo- pobiera, przygasa, pyknie stycznik, pobiera, przygasa, pyknie stycznik...itd. Inne programy działają dobrze do momentu płukania.

CO obstawiacie? Padnięty procesor?? może cos innego... prosze o jakieś wskazówki...
  • MetalworkMetalwork
  • Specjalista AGD
    Do przeczyszczenia układ hydrostatu oraz do sprawdzenia sam hydrostat.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 10  
    podstawiłem nowy hydrostat. Dalej jest tak samo. Wydaje mi się, że jak by było coś z układem hydrostatu to by tak "świrował" na każdym programie- jak ma pobór wody. Czy się mylę? A on robi takie ekscesy tylko na płukaniu
  • Specjalista AGD
    Pralka ma dwa stany poboru wody do prania poniżej ramki a do płukania wyższy.
    Jeżeli hydrostat ok. to szukać błędu w module.Oczywiście układ hydrostatu drożny.
  • Poziom 10  
    Dokładnie przeanalizowałem prace tej pralki.
    Są dwa triaki z9m które sterują poborem wody.

Jeżeli wylutuję triak od poboru zasadniczego prania- to pralka normalnie pobierze wodę (troche więcej jak na pranie) z kanalika wstępnego prania i zacznie płukać.

Jeżeli wylutuję triak od poboru wstępnego prania- to pralka normalnie pobierze wode (troche więcej jak na pranie) z kanalika zasadniczego prania i zacznie płukać.

Nie ma objawów przygasania panela, skokowego pobierania wody aż ponad drzwiczki- pralka chodzi OK tyle, że pobiera wode tylko z jednego kanału.

Pralka działa dobrze jak jest zwarty jeden z tych triaków- jak oba pracują razem-wtedy nie działa dobrze :(

Więc moje pytanie jest następujące- co jest GRANE?? Procesor wysyłając sygnał na takie małe triaki SMD dopiero przez nie włącza triaki z9m. z9m nie są bezpośrednio sterowane z procesora. Czym można zastąpić z9m?? mam do dyspozycji z3m. Moze być??
  • Specjalista AGD
    Te małe SMD to tranzystory.Triak Z3 ma wysterowanie bramki od 3-5mA,
    a Z9 10mA. Musisz doświadczalnie sprawdzić jak to będzie chodzić w praktyce.
    Ja zastępuje nie raz mniejszego większym i chodziło ok. nie wiem jak zadziała to w drugą stronę czy nie będzie jakiej kolizji.
  • Poziom 10  
    Wstawiłem z3. Działają poprawnie na wszystkich programach. Na płukaniu dalej to samo. :( . Czy cos może mieć z tym wspólnego to, że jak dam na wszytych programach start to dioda "pracuje" ledwo co świeci?? tak tylko się jarzy... Dioda "Gotowa" świeci mocno i wyraźnie...
  • Specjalista AGD
    Coś pobiera ci prąd.Podstaw nowy silnik pompki.
  • Poziom 10  
    Pompa nic do tego nie ma. Jak ją odłącze to jest tak samo. Wydaje mi sie, ze przetwornica TOP209P cos nie wydala. I wyłącza się jak działąją oba z9m+ stycznik od silnika. Nie wiem. top209p u nas kosztuje około 11zł + zestaw diod. Zobacze.... TOP zazwyczaj jak ma gdzes zwarcie za nim- to poprostu wybucha :)...a ten dziala....