Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Taśmy i kasety magnetofonowe.

Majster_87 16 Mar 2010 13:53 31980 146
    piotrekn95
    Level 24  
    Sory że pytam, ale z waszych doświadczeń ile można razy odsłuchać kasete żeby się zjechała? Bo wiem że się też rozmagnesowywują i spadają wysokie tony, ale ile tak na oko może wytrzymać kaseta?
    Pablo1964
    Moderator
    Ważne, żeby taśmę przynajmniej raz w roku przewinąć. Co do reszty - nie da się zdefiniować, zależy od typu taśmy i mechanizmu magnetofonu.
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Grucus
    Level 12  
    Nie ma reguły, zależy przede wszystkim od... taśmy, rodzaju, jakości, przechowywania itp...
    Niektóre kasety, które posiadam, nawet po ponad 20 latach dają radę i to całkiem nieźle, kiedyś kupiłem kasetę, na której po ok 3 miesiącach słuchania znikł lewy kanał. Całkiem dobrze się trzymają kasety chromowe, inna charakterystyka, inny prądy podkładu, trudniej je nagrać no i trudniej skasować/rozmagnesować samoczynnie. Mam taką śmieszną teorię z kolorami taśm ale nie będę pisał może ;p Albo napiszę. Czym jaśniejsza taśma tym gorsza, ciemniejsze lepsze, nie mam pojęcia z czego to wynika, ale mi się prawie zawsze sprawdza, może to zwykłych taśm żelazowych dodaje się w celu polepszenia jakości trochę tlenku chromu, to by miało sens, bo bez niego taśma jest jasno brązowa, czym więcej tego tlenku chromu tym ciemniejsza (taśmy chromowe są czarne), tylko z innej strony patrząc to znów zmieniało by charakterystyki kaset z takimi taśmami, prądy podkładu przy nagrywaniu i odtwarzaniu, etc.
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Mój zbiór na dzień dzisiejszy wynosi 655 sztuk kaset. Są w tym również taśmy do comodore 64 oraz atari tak z 40 sztuk nie więcej. Zbierać zacząłem od szczeniaka aż do dziś i nie zamierzam z tym skończyć. Z nagrywanych najbardziej lubię Maxelle Basfy i soniacze. Zamierzam niedługo zakupić szpulowca bo dostałem kiedyś 5 nieodpakowanych taśm orwo i chciałbym je w końcu nagrać i odsłuchać , muzyka którą nagram na pewno odda klimat starych lat. Np. abba ,bee gees ,boney M.
    galad
    Level 18  
    Ja to zawsze, ale to zawsze lubiłem podczas słuchania muzyki w zaciemnionym pokoju obserwować jak jak taśma w kasecie się kręci i na decku wychylają się wskaźniki wysterowania, mp3 te go nie ma, sam posiadam ponad 100 kaset i nie zgina one u mnie nigdy!!
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Właśnie zakupiłem ostatnią sklepową sztukę basf-a TP IV METAL dogadałem się ze sprzedawcą i zjechał z 14 zł na 10 , zastanawiam się czy m9108 kasprzaka sobie poradzi , czy szukać innego magnetofonu do poprawnego zapisu na nią.
    Piechu123
    Level 1  
    ja mam pełno kaset basf tdk emteka i są one z lat 95,96 a jak odtworzyłem te stare nagrania w radiu samochodowym to byłem zdziwiony bo muzyka była czysta jak bym puszczał z płyty

Dodano po 44 [sekundy]:

jeszcze coś kasety Maxeell są też dobre
    gabik001
    Level 37  
    Temat trochę już wyczerpany i stary , ale do nagrywania kaset metalowych (swego czasu tylko takie używałem , trochę chromówek) używałem magnetofonu Technics rs-TR 515 z regulowanym prądem podkładu (BIAS adjust) co rzadko który deck takie coś miał. Efekt był wyśmienity , a w połączeniu z Dolby NR często padały pytania czy to CD ;)
    I ten deck sobie leży w szafce (jak sprzedawałem elementy wieży to nie było chętnych) i pewnie niedługo bedzie rarytasem...
    Pablo1964
    Moderator
    Scaliłem kilka kolejnych wątków dotyczących kaset magnetofonowych. Entuzjastom polecam także: http://www.audiostereo.pl/Sliczne_kasety_audio_26773.html

Grucus wrote:
    może to zwykłych taśm żelazowych dodaje się w celu polepszenia jakości trochę tlenku chromu, to by miało sens, bo bez niego taśma jest jasno brązowa, czym więcej tego tlenku chromu tym ciemniejsza (taśmy chromowe są czarne), tylko z innej strony patrząc to znów zmieniało by charakterystyki kaset z takimi taśmami, prądy podkładu przy nagrywaniu i odtwarzaniu, etc.

Przypadkowo prawie trafiłeś. Kiedyś produkowano taśmy FeCr, dwuwarstwowe. Jednak taśma nie była ciemniejsza - so głowicy "dotykała" warstwa tlenku żelaza, pod nią była warstwa chromowa. Takie taśmy miały nieco inny punkt pracy (wymagały pośredniej wielkości prądu podkładu, natomiast korekcji odczytu jak dla CrO2) i bardzo dobrą jakość. Jednak zostały wycofane ze względu na niestabilność parametrów (możliwe, że także na koszty wytwarzania).

No i jeszcze jedno - japońskie kasety "chromowe" nie zawierały w ogóle żadnego związku chromu, ale to już temat na inną dyskusję albo na... prześledzenie całego wątku, mówiliśmy o tym.
    Michalos53341
    Level 9  
    matik_pl wrote:
    TDK FE jest do niczego niestety. Już lepsze są chyba Emtec SOUND I i Sony EF. Mi jeszcze na wakacjach 2008 roku udało się dopaść gdzieś Sony UX-S chromowe (ok 5 zł za sztukę ale kupiłem 2 :D ). Kiedyś też znalazłem Maxell XL2-s po 4 zeta. Dobre są też EMTEC ReCorD II. Niestety to wszystko kupowałem trochę czasu temu, teraz w sklepach same żelazówki i to marnej jakości :(

Tak się składa, że pozostają jeszcze sklepy Media Markt i Saturn. We Wrzeszczu w Media Markt do niedawna sprzedawali taśmy chromowe, teraz mają tam kasety np. Maxell UR w 5-pakach oraz TDK Dynamic - jakość bym powiedział niemal profesjonalna. A jeśli mówimy o czymś jeszcze lepszym (mam na myśli CrO2) to w Galerii Bałtyckiej, dokładnie w sklepie Saturn można dostać jeszcze TDK SA i to 90-tki (a tak wogóle, to w kasetach chromowych podoba mi się ich zewnętrzny wygląd, a poza tym nawet opakowania są wytrzymalsze :) ). Nie wiem jak będzie to wyglądało w pozostałych sklepach jak Media Markt i Saturn innej miejscowości, ale mam nadzieję, że się przydałem. ;)
    galad wrote:
    Ja to zawsze, ale to zawsze lubiłem podczas słuchania muzyki w zaciemnionym pokoju obserwować jak jak taśma w kasecie się kręci i na decku wychylają się wskaźniki wysterowania, mp3 te go nie ma, sam posiadam ponad 100 kaset i nie zgina one u mnie nigdy!!

Mam to samo. :D Jeden z głównych powodów dla których nadal używam taśm. Obecnie w odtwarzaczach typu Walkman zawsze podnoszę kieszeń i pod nią kładę kasetę, żeby widzieć ją w całości jak się nawija. ;) Mam m.in. Unitrę-Eltrę Bognę oraz Unitrę MK 433 i tam właśnie jest obszerna i przejrzysta szybka. Kasety obecnie nagrywam na Unitrze MDS 422 mojego taty, tylko trochę jeździ z obrotami, zwłaszcza, że mój ojciec ma go po poprzednim właścicielu :( .

Dodano po 11 [minuty]:

Majster_87 wrote:
    Szczerze mówiąc to teraz po odsłuchaniu kasety Sony dźwięk (chociaż jest analogowy) wydaje mi sie lepszy niż z płyty cd

Dlatego, że jest nagrywany magnetycznie. Podobnie było z płytami winylowymi. Kiedyś nagrywałem taśmy na słuchawkach jako mikrofon, żeby osiągnąć dźwięk stereo, a efekt był taki, że kiedy pies szczekał kilka metrów dalej, to po odsłuchaniu taśmy miałem wrażenie, że faktycznie szczeka obok mnie :D. Kiedy mój tata zgrał dźwięk z tej kasety na komputer, to już nie było to samo, chociaż ma dobrą kartę dźwiękową.

Dodano po 5 [minuty]:

Piechu123 wrote:
    ja mam pełno kaset basf tdk emteka i są one z lat 95,96 a jak odtworzyłem te stare nagrania w radiu samochodowym to byłem zdziwiony bo muzyka była czysta jak bym puszczał z płyty

Podobnie było u mnie z magnetofonem szpulowym z lat 60 (Unitra ZK 240). Taśmom brakowało sopranu, ale i tak nieźle się zachowały jak na tak długi czas, poza tym wtedy były chyba ogólnie gorsze (nawet przy szybszych obrotach) niż takie, jakie teraz są w kasetach.

Dodano po 3 [minuty]:

Grucus wrote:
    Nie ma reguły, zależy przede wszystkim od... taśmy, rodzaju, jakości, przechowywania itp...
    Niektóre kasety, które posiadam, nawet po ponad 20 latach dają radę i to całkiem nieźle, kiedyś kupiłem kasetę, na której po ok 3 miesiącach słuchania znikł lewy kanał. Całkiem dobrze się trzymają kasety chromowe, inna charakterystyka, inny prądy podkładu, trudniej je nagrać no i trudniej skasować/rozmagnesować samoczynnie. Mam taką śmieszną teorię z kolorami taśm ale nie będę pisał może ;p Albo napiszę. Czym jaśniejsza taśma tym gorsza, ciemniejsze lepsze, nie mam pojęcia z czego to wynika, ale mi się prawie zawsze sprawdza, może to zwykłych taśm żelazowych dodaje się w celu polepszenia jakości trochę tlenku chromu, to by miało sens, bo bez niego taśma jest jasno brązowa, czym więcej tego tlenku chromu tym ciemniejsza (taśmy chromowe są czarne), tylko z innej strony patrząc to znów zmieniało by charakterystyki kaset z takimi taśmami, prądy podkładu przy nagrywaniu i odtwarzaniu, etc.

Poza tym, taśmy chromowe mają bardziej natężony dźwięk, zwłaszcza pod względem wysokich tonów.
    Z tymi kolorami to faktycznie jakoś tak jest. Dodam jeszcze, że ostatnio kupiłem 5-pack Maxell i po pierwszym nagrywaniu stawały się ciemniejsze. Najpierw były jasno brązowe, a potem mniej więcej takie jak TDK Fe.
    Pablo1964
    Moderator
    Nie do końca jest tak jak piszecie ale trochę prawdy w tym jest. O rodzajach taśm kiedyś dyskutowaliśmy szerzej tutaj.
    Książe Radziwił
    Level 21  
    A ja mogę się pochwalić że po latach poszukiwań udało mi się zakupić kasetę serwisową :)
    marck1
    Service technician RTV
    Zapytam z ciekawości - co na niej jest?
    kaem
    Level 28  
    Tony do regulacji toru odczytu i zapisu, regulacji prędkości przesuwu, ustawienia głowicy, itp. Nie mylić z kasetą demonstracyjną!
    marck1
    Service technician RTV
    kaem, to Ty ją kupiłeś, czy Książe Radziwił?
    PS.
    Nie ma czegoś takiego jak "tony" - na tych kasetach.
    Michalos53341
    Level 9  
    liparus wrote:
    w tamtym okresie jescze nie było chyba Dolby C a ten magnetofon kóry masz to chyba jeden z ostatnich modeli Diory z końca lat 80-tych.
    Kto miał wtedy " szufladę ' to był gośc-o ile siobie przypominam to ten magnetofon kosztował chyba 60 tysięcy.

Ha, a widzisz. Mój tata kupił ją za 200zł za swojego czasu. Okazało się wtedy, że zacinał się mechanizm nawijający taśmę co powodowało Auto-Stop (gość, co ją sprzedawał nie wiedział co traci, albo nie chciało mu się grzebać :) ). Ojciec kapnął tam trochę smaru i dzisiaj nagrywam na niej taśmy(między innymi tego chroma z lewej na moim avatarze) ;)

Dodano po 39 [sekundy]:

Pablo1964 wrote:
    O rodzajach taśm kiedyś dyskutowaliśmy szerzej tutaj.

Zgadza się, ale jestem tu zupełnie nowym użytkownikiem.

A tak ogólnie sory że odbiegam od tematu kaset serwisowych.
    kaem
    Level 28  
    marck1 wrote:
    kaem, to Ty ją kupiłeś, czy Książe Radziwił?

Nie ja. Wciąłem się tylko w dyskusję.

Quote:
    Nie ma czegoś takiego jak "tony" - na tych kasetach.

Sygnały. Może być?
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Dokładnie mam coś takiego :
    1 Prędkość
    2 Skos
    3 Poziom
    4 Dolby
    5 Pasmo
    Wszystko opisane jest na okładce.
    galad
    Level 18  
    Książę Radziwił, czy byłbyś w stanie zrobić kopie tej kasety w jak najlepszej jakości? nie ukrywam byłbym zainteresowany taka kasetą!!
    kaem
    Level 28  
    Dokładnej kopii zrobić się nie da, chociażby dlatego, że na oryginalnej taśmie serwisowej sygnały zapisane są na specjalnej nagrywarce na całej szerokości taśmy.
    To już lepiej wygenerować sobie te sygnały na komputerze, a następnie nagrać na dobrej klasy decku, co do którego mamy pewność, że trzyma fabryczną regulację.
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Mogę przegrać ale nie wiem co z tego wyjdzie ,w sumie teraz już mam dobrze poustawiane magnetofony więc na jeden z nich mogę nagrać sygnał do ustawienia poprawnej prędkości 3150 Hz oraz do ustawiania skosu głowicy 333 Hz.
    User removed account
    User removed account  
    Książe Radziwił
    Level 21  
    Nie na nią nagrywać z tylko z niej na nową odpakowaną z folii.
    Ja na dzień dzisiejszy liczę około ponad 1000 kaset a najstarsze sztuki sięgają lat 60.
    dexiu89
    Level 11  
    Dodam coś od siebie. Od kogoś dostałem kasetę AGFY C-60 i na stronie A jest niekompletny album Modern Talking - The 1st Album a na B piosenki Savage'a. Taśma nagrana dość dziwnie ale ilekroć ją słucham to budzi ona we mnie podziw. Słychać delikatne buczenie 50Hz i odsłuch dosyć dobry a po zgraniu na komputer do obojętnie jakiego formatu nie słychać wysokich tonów (przy zrzucie z kasety na PC equalizer we wieży ustawiam na flat i bez podbić basów). Ostatnio się smucę bo nie widzę już innych kaset jak Sony HF. Ma ktoś może jakieś info gdzie idzie dostać kasety audio w okolicach Gliwic?

Cieszę się, że jest tylu pasjonatów kaset. Nie ukrywam, że też je lubię i wolę od płyt CD. Jak kolega wyżej pisał najlepiej jest na nie nagrywać stare szlagry epoki lat 80tych i 90tych.