Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik silnika krokowego z LPT

kamiloo123 12 Mar 2010 16:47 9216 4
  • Witam! Chce zaprezentować forumowiczom mój pierwszy sterownik silnika krokowego
    Sterownik silnika krokowego z LPT . Konstrukcja jest dość prosta. Sterowanie odbywa się z komputera za pomocą portu LPT. Port pochodzi ze starej drukarki laserowej , płytka z odzysku :D a schemat mostka tranzystorowego znalazłem na forum:
    Zdjęcie gotowego układu:

Transoptory to pc 817 , a tranzystory 4x bc337
    silnik wygrzebałem z tej samej drukarki co port jest to silnik: Mitsumi M42SP-7P 77 ohmów
    Dodatkowo zainstalowałem wiatraczek ponieważ podczas przytrzymania tranzystory troszkę się grzały:D
    programy do sterowania dostępne są na forum.
    A o to film pokazujący silnik podczas pracy:

Odpowiem na wszystkie pytania dotyczące konstrukcji i działania!

Fajne!
  • #2 30 Mar 2010 20:19
    dudas07
    Poziom 11  

Zapodaj linka z programem.

Zmiana sekwencji sterowania jak jest realizowana? Z klawiatury PC czy zaprogramowana?

• #3 30 Mar 2010 22:15
    Upierz
    Poziom 16  

Ale prowizorka. Weź taśmę izolacyjną i zaklej miejsca lutów tych przewodów. A najlepiej wszystko ładnie połącz, żeby to miało ręce i nogi. Teraz łatwo jest przypadkowo zrobić zwarcie. A skoro jest to złącze LPT to można i całego kompa spalić i dopiero będzie. Cieszy mnie jednak, że to elementy z odzysku, a nie kupione w sklepie :)

• #4 26 Mar 2012 22:12
    tomekdanka
    Poziom 8  

jakie zostały użyte rezystory ? :)

• #5 07 Maj 2013 21:43
    kamiloo123
    Poziom 9  

Programów jest na google sporo, ale na początku trzeba odblokować porty bo nic nie zadziała jakimś wpisem do rejestru jak dobrze pamiętam , program sterowany z klawiatury mianowicie liczba obrotów i kierunek

Rezystory mają 220 ohm ,

Sorki za prowizorkę ale to był mój pierwszy układ i tak tylko potrafiłem to zrobić:)