Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Filtr do gdw 9/60/2. Pytanie

12 Mar 2010 18:11 2619 8
  • Poziom 22  
    Ponownie zakładam temat ponieważ ten, który założyłem wczoraj został usunięty. Oto link: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1607306

Kolego dj-MatyAS Przykro mi, ale przed założeniem tematu przeszukałem forum i nie tylko, i nie znalazłem podobnej konfiguracji do mojej. Były co prawda tematy z gdw, ale albo jako średniotonowy albo ze zwrotnicą pierwszego rzędu. Moje pytanie dotyczyło dodania cewki. Trochę przesadzacie tu z tym regulaminem. Skoro tak przestrzegacie tego punktu 14, to czemu tematy z pytaniami typu "jaki subwoofer" itp powtarzane enty raz nie są zamykane? Proszę mi powiedzieć kiedy ostatnio było zadawane pytanie identyczne do mojego? Albo każdy ma równe szanse albo nie... I jeszcze pisanie, że to juz ostatnia szansa... przepraszam bardzo za co?

Nie znam się na zwrotnicach więc zadałem pytanie, przeglądałem wiele wątków ale były to albo zwrotnice 3 drożne z gdwk, albo jeszcze co innego. Sam jestem zwolennikiem porządku, ale akurat sobie nie mam nic w tym temacie do zarzucenia.

Dla tych którzy chcą pomóc wklejam pytanie...
    Posiadam kolumny z głośnikami tonsila: gdn 20/40 oraz gdw 9/60/2, wszystko 8 ohm.
    Pierwotnie znajdował się tam kondensator 2,2uF i tak też zostawię, niedawno zakupiłem cewki indukcyjne 0,33mH i nie wiem czy aplikować je do tego filtru czy nie? Kondensator w szeregu, a cewka równolegle, na gdn puszczam całe pasmo. Gdw puszczony oczywiście w przeciwfazie (w przypadku stosowania cewki).
    Czy warto montować te cewki? oraz jaka jest częstotliwość podziału przy takim kondensatorze/cewce?
    Proszę o jakieś porady.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    Posiadam kolumny z głośnikami tonsila: gdn 20/40 oraz gdw 9/60/2, wszystko 8 ohm.
    Pierwotnie znajdował się tam kondensator 2,2uF i tak też zostawię, niedawno zakupiłem cewki indukcyjne 0,33mH i nie wiem czy aplikować je do tego filtru czy nie?

Dokładając ten element nie ryzykujesz spalenia głośników, więc najlepiej samemu się przekonać, czy warto ją dołożyć czy nie. Jeśli chcesz zrobić to porządnie to musisz zapatrzeć się w system pomiarowy i zaprojektować sobie zwrotnice, ew. wysłać komuś głośniki na pomiary. W obu przypadkach biorąc pod uwagę posiadane przez Ciebie przetworniki będzie to raczej nie opłacalne.

Cytat:
    Kondensator w szeregu, a cewka równolegle, na gdn puszczam całe pasmo. Gdw puszczony oczywiście w przeciwfazie (w przypadku stosowania cewki).

Czy tak oczywiście to nie byłby taki pewien. Ciężko bez pomiarów stwierdzić czy głośnik wysokotonowy powinien być podłączony w fazie, czy nie.

Jeśli już tak kombinujesz możesz spróbować zastosować tą cewkę jako filtr górnoprzepustowy dla głośnika GDN, oczywiście jeżeli nie jest ona z jakiegoś cieniutkiego drutu.

Cytat:

Czy warto montować te cewki? oraz jaka jest częstotliwość podziału przy takim kondensatorze/cewce?

Teoretycznie (zakładając idealnie równa impedancje wynoszącą 8 ohm) częstotliwość odcięcia dla kondensatora 2,2 to ok 9khz ze spadkiem 6dB na oktawę, natomiast filtr 2 rzędu złożony z kondensatora 2,2 i cewki 0,3mH da odcięcie na ok. 6 khz ze spadkiem 12 dB na oktawę.
  • Poziom 22  
    Masz racje, robienie pomiarów w tym przypadku mija się z celem.

Co do odwrócenia fazy głośnika wysokotonowego przeczytałem parę poradników, porad i piszą iż przy zastosowaniu zwrotnicy drugiego rzędu następuje odwrócenie fazy o 180^, dlatego też trzeba ją odwrócić.

Gdna wolałbym puścić cały pasmem, może chodź trochę zastąpi głośnik średniotonowy...

Przy takim podziale widać, że będę miał niewielką lukę w paśmie. O średniotonowym nie ma za bardzo mowy więc będę musiał jakoś to przeżyć, ale ponoć ma to swoje plusy jak i minusy, zależy od gustu słuchacza.

Zrobię tak: jedną kolumnę podłącze z cewką, a drugą bez. Następnie po prostu porównam dźwięk...
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Cytat:
    Zrobię tak: jedną kolumnę podłącze z cewką, a drugą bez. Następnie po prostu porównam dźwięk...

Ja osobiście nie byłbym w stanie stwierdzić za pomocą tej metody która kolumna gra lepiej. Porównując różne zwrotnice najlepiej podłączyć kolumny do takich samych zwrotnic, przesłuchać dobrze znany utwór, następnie wymienić obie zwrotnice i włączając tę samą piosenkę starać się wychwycić różnice między dwoma opcjami. Oczywiście najlepiej jest przesłuchać w takich cyklach kilka różnych utworów, by mieć jeszcze lepszy obraz zmian które zaszły. Należy też wziąć pod uwagę, że to co początkowo może się bardzo podobać (np. szczegółowość wysokich tonów) w dłuższym odsłuchu może męczyć.
  • Poziom 22  
    Byłem również i na tej stronie i szczerze mówiąc nie chciałem wierzyć w te wyliczenia ponieważ sądziłem, że cięcie jest poniżej 6khz.
    A ja będę się upierał przy tym, że po prostu sobie mnie upatrzyłeś.
    Wszędzie piszecie, że zwrotnic nie da się policzyć na kalkulatorze i jedynym wyjściem jest zmierzenie parametrów głośników, a tu nagle Moderator podaje mi stronę z kalkulatorem... Jeżeli już to strona mogła mi jedynie pomóc określić cięcie filtra ponieważ tak jak piszą tu mądre osoby "zwrotnic nie da się policzyć"
    Strona jest dość wyszukana i tu nasuwa się pytanie czemu nie zamykasz tematów osobą, które pytają o wybór subwoofera bądź wykonanie obudowy? Tu w przeciwieństwie do mojego problemu tematów można znaleźć setki... czy jest na to jakiś osobny punkt w regulaminie? Czy ja jestem jakimś wyjątkiem? Szczerze mówiąc to każdemu możnaby powiedzieć, że olał poszukiwania a forum po prostu zamknąć pozostawiając jedynie archiwum. Dalej uważam Cię za bardzo mądrego człowieka aczkolwiek straciłeś w moich oczach szacunek. Zamiast dalej upierać się przy swoim, mógłbyś po prostu pomóc... dodam, że przed założeniem tematu to właśnie do Ciebie wysłałem prywatną wiadomość z identycznym zapytaniem uważając, że na pewno udzielisz mi trafnej odpowiedzi. Nie odpisałeś, co w pełni rozumiem ponieważ pewnie nie miałeś czasu.

Tomq Wielkie dzięki za zainteresowanie tematem. Jutro napiszę co wynikło z testów.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    ja spisałem dane które wyliczył ten kalkulator i w sklepie zostałem poinformowany że takich cewek i kondensatorów w ogóle niema nawet po sporym zaokrągleniu ich wartości
  • Poziom 17  
    Witam
    Zawsze można połączyć kondensatory równolegle, aby uzyskać większą pojemność (obliczamy odwrotnie niż rezystory), a cewki szeregowo (tak jak obliczamy rezystory), aby uzyskać więcej "Henrów". Ale ze względu na cenę cewek można ją zrobić samemu, ale trzeba wiedzieć ile zwojów, i średnicę drutu.
    Pozdrawiam.