Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik krokowy - z Simulink'a do Matlab'a

12 Mar 2010 19:54 3423 10
  • Poziom 9  
    Witam. Potrzebuję model silnika krokowego z programu Simulink przenieść do Matlab'a do konsoli, nie bardzo się orientuję jak to zrobić. Model silnika krokowego zaczerpnięty z książki Osowskiego.

Pomoże ktoś? Z góry dzięki.

Oto plik z modelem w Simulinku: Link
  • Poziom 13  
    Co rozumiesz przez 'przeniesienie do konsoli'?
  • Poziom 9  
    Zaimplementowanie tego w mfile'u matlaba
  • Poziom 13  
    Hmm... no to może inaczej - dlaczego potrzebujesz m-pliku, co chciałbyś zrobić z modelem?
  • Poziom 12  
    Wklej wszystko do notatnika i zapisz z rozszerzeniem .mdl i potem otwierasz i automatycznie uruchamia ci sie matlab i simulink. Nazwij sobie na przykład model.mdl bo to co dałeś - link, nie otwiera się może nazwa za długa albo cóś.
  • Poziom 9  
    Analizując symulację wynika, że dane mam 4 równania z 4 niewiadomymi i aby przedstawić to w matlabie mam 3 problemy:

1. Rozwiązać ten układy ze względu na i1, i2, omegę, tetę.

2. Przedstawić to wszystko w pętli, która będzie powiększać t czyli czas powiedzmy do 30s.

3. Zaimplementować generator impulsów napięć u1 oraz u2. Kombinowałem z macierzami ale raczej to nie zda egzaminu.

Proszę o pomoc w tych 3 kwestiach. Stałe mogą być na chwilę obecną dowolne. Oto układ równań:
    Silnik krokowy - z Simulink'a do Matlab'a
  • Poziom 13  
    Przecież masz podany gotowy model na stronie 154 książki. Domyślam się że robisz projekt inżynierski także lepiej by było gdybyś naprawdę się zagłębił w model i sam zrozumiał co w nim za co odpowiada. Na ile znam prof. Osowskiego to na pewno chętnie Ci pomoże i wszystko jasno wytłumaczy - naprawdę nie znam drugiego tak konkretnego wykładowcy.
  • Poziom 9  
    Więc tak, nie znam profesora Osowskiego, jedynie korzystam z jego książki. Symulacja silnika jest niezbędnym z elementów do zaliczenia jednego przedmiotów, dlatego mi na tym zależy.
  • Poziom 13  
    Najwygodniej jest skorzystać z symulacji Simulinkowej, która rozwiąże każdą z podanych przez Ciebie kwestii. Taką symulację mógłbyś wywołać z m-pliku za pomocą komendy sim, w modelu możesz też wyprowadzić przebiegi do pamięci za pomocą bloku 'To Workspace' i później wykonać wykresy z poziomu skryptu matlaba.

Jeżeli musisz koniecznie wykonać wszystko w Matlabie to będzie trochę pracy, w pętli powinieneś skorzystać z jakiego solvera równań różniczkowych np. funkcji ode45 i pilnować kroków i przedziałów całkowania. Impulsy proponuję zrobić w postaci wektorów o odpowiednio dobranych wartościach dla danej chwili rozwiązania którą zmieniasz w pętli.
  • Poziom 13  
    A czy wie ktoś jak zmienić, żeby symulacja dotyczyła silnika obciążonego ( przy czym można by było zmieniać sobie dowolnie to obciążenie ) :?:
  • Poziom 1  
    Można prosić o nazwę książki Osowskiego, najlepiej reupload tego pliku z modelem silnika?