Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zegar - budzik na LM8560 - ciemne cyfry.

13 Mar 2010 10:06 2549 8
 • Poziom 22  
  Witam
  Może ktoś doradzi jak można zwiekszyć jasność świecenia zegara DYNORA, opartego o układ LM8560? Świeci, liczy czas, ale jakby ściemniał. Przy dziennym świetle nic nie widać. Zasilanie to 2x6v AC. Czy zmiana trafo sieć na 2x9v AC coś da? Z góry dzięki za odpowiedzi.
 • Poziom 41  
  W gałęzi zasilającej wyświetlacz duplex LED znajdują się dwa rezystory , możesz pokusić się o zmianę ich wartości ( nie przekrocz dozwolonego obciążenia ) . Jeżeli to nie pomoże możesz zwiększyć napięcie podawane z uzwojeń symetrycznych ( zmiana trafa ).
  Przyczyną może być zestarzenie się wyświetlacza ( zmniejszenie emisji ) wymiana na nowy . Link
 • Poziom 22  
  Zmiana trafa na 2x12v ac(było 2x6v ac), niewiele dała. Wyświetlacz dalej ciemno świeci. Co do oporników, ok.200om, to o ile dobrze je zlokalizowałem, to próbowałem je zwierać ale nic to nie dawało. Chyba wypalony wyświetlacz (czy to możliwe?)
 • Poziom 41  
  Najlepiej jak byś zobaczył na oscyloskopie czy kształt przebiegów na tych rezystorach ma kształt połówek sinusoidy ( na jedną linia ) , bo może być podobny do impulsowego i wtedy średnia jasność może być niska , co będzie powodowało niższą jasność świecenia wyświetlaczy .
 • Poziom 22  
  podsyłam zdjecia, może coś pomogą, bo z tą amplitudą to ..., przecież zmienione było trafo, to i amplituda musiała być 2x większa?, po co oscyloskop, ale może ?
 • Poziom 41  
  Ale co ma wielkość amplitudy do rodzaju przebiegu .
  Jeżeli z jakiejś przyczyny zamiast pełnej sinusoidy będzie tylko jej mały wycinek to czas w jakim będzie wysterowany wyświetlacz będzie znikomo mały z tym o prawidłowym przebiegu . Zamiast 20ms ( 50 Hz ) np.10ms ( bo został obcięty ) to jasność spada o połowę .
  Rezystory odpowiedzialne za jasność to te dwa w lewym dolnym rogu , chyba 100 R , ale są przegrzane więc nie jestem pewny ( 10 R ?)
 • Poziom 22  
  10R, ale na mierniku są dobre (wymienić?)
 • Poziom 22  
  Dzięki marco47, zwarcie oporników nie zmieniły sytuacji. Oscyloskop muszę podłączyć, dam znać o efektach.