Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zgranie nadajnika z Nowego Elektronika z syntezą PLL z NE

13 Mar 2010 10:36 2993 8
 • Poziom 12  
  Witam,
  chciałbym połączyć poprawnie nadajnik 134-K z syntezą PLL 394-k (także Nowego Elektronika). Mam juz je połączone: wyjście syntezy VOUT jest podpięte pod ślizgacz potencjometru do strojenia częstotliwości R11 (oczywiście potencjometru nie ma), sygnał porównawczy FiN pobieram przez rezystor R=10k z kolektora tranzystora T3. Po włączeniu nadajnika połączonego z PLL, często (zazwyczaj zawsze) nie potrafi on sam zaskoczyć, tzn. trzeba w MENU zmienić wartość prądu varikapów i wrócić na poprzedni, aby dopłynął do tej f, która jest ustawiona (zadana) lub zmienić ustawienia 'Detektora fazy' na pozycję obojętnie, którą się chce i wrócić do poprzedniej, aby było jak wyżej napisałem. Jakie elementy trzeba by wymienić, aby to dobrze pracował (trzymał f) i startował on od razu po podaniu zasilania? Może, ktoś już próbował połączyć tego tx'a z tą pll'ką, ponieważ ona nie jest typowo dedykowana do tego nadajnika, a innego KITU z NE (>390-K; tj. ten 4W).
  Pozdrawiam, Radioamator446
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Daj schematy, albo link do nich, bo nie każdy zna wszystkie urządzenia. W zasadzie nie problem podłączyć sprawną syntezę do sprawnego nadajnika czy odbiornika.
 • Poziom 37  
  Musisz zamiast C7 dać diode pojemnościową do przestrajania np BB104 a na nią napięcie przestrajania z syntezy.
  Tamtej drugiej diody nie ruszaj, ona jest tylko i wyłącznie od modulacji
 • Poziom 12  
  Witam,
  usunąłem C7, wstawiłem w jego miejsce BB104, najpierw podawałem zasilanie bezpośrednio Uvar, jednak nadajnik strasznie charczał (było słychać pracę syntezy), ale zaskakiwał od razu (nic nie musiałem ruszać w MENU). Jednak nie chodziło oto , aby charczał, to wstawiłem w opór 100k przed diodą, tak jak na tym schemacie (zastosowałem od razu 100k i kondensator 1n, czy to źle?). Nadajnik po włączeniu po ponad 10sek dopływa do zadanej częstotliwości (ale też nie zawsze zaskoczył!). Jeszcze jak mi koledzy podpowiedzieli, wywaliłem R4 oraz zmieniłem wartość rezystora na sygnale porównawczym na 500R (było 10k). Co dalej musiałby zrobić, aby od razu zaskakiwał, albo przynajmniej w krótszym czasie?
 • Poziom 37  
  Opornik z BB104 z 100k zmieił bym na standardowe 68k i kondensator daj 10n jak będzie problem z synchronizacją musisz się pobawić ustawieniami prądu PLL
 • Poziom 12  
  Wsadziłem opór 50k, a nadal C 1n i nadajnik nadal nie zaskakuje po włączeniu. Regulowałem napięcie w PLL i zmieniałem wartości prądów i nadal nie chciał zaskoczyć. Może rezystancję z 50k jeszcze zmniejszyć, tylko, czy nie będą ponownie wchodzić zakłócenia?
 • Poziom 1  
  Witam!

  Ten sterownik syntezy ma błąd w programie. SAA1057 posiada dwa rejestry danych, rejestr ustawień i rejestr częstotliwości. Kolejność wysyłania danych nie jest obojętna to znaczy, przy inicjowaniu syntezy, najpierw trzeba wysłać dane do rejestru ustawień a później do rejestru częstotliwość. W przeciwnym razie, po każdym uruchomieniu sterownika trzeba wejść do menu ustawień i "ruszyć" dowolnym ustawieniem (prąd, krok, detektor i.t.p), wówczas jeśli pod względem elektrycznego dopasowania układów jest wszystko ok, SAA1057 powinna "zaskoczyć".

  Też łączyłem zestaw 134k z tym sterownikiem i musiałem przeprogramować mikrokontroler. Po tym zabiegu, sterownik działa bezproblemowo.

  Dodam jeszcze, iż sterownik zamawiałem rok temu więc możliwe że wspomniany błąd w programie został do tej pory usunięty.

  Moderowany przez ANUBIS:

 • Poziom 12  
  Witam, ponownie odświeżę temat. Po długim leżeniu i braku chęci zabawy z tą syntezą, ponownie naszło mnie, aby zająć się nią. Zainteresowało mnie to co napisał kolega wyżej w poście, jak to jest. Czy ktoś posiada poprawny/poprawiony wsad do tego układu? Wprawdzie buduję już inny układ gdzie PLL'ka działa poprawnie, ale chciałem jeszcze zająć się tym układem dopóki nie skończę tamtego nowego.
  Pozdrawiam, Radioamator446 8-)