Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zasilacz symetryczny i stacja lutownicza w jednym

tomasga 13 Mar 2010 10:54 19127 24
Relpol
  • Zasilacz symetryczny i stacja lutownicza w jednym


    Witam
    Chciałbym przedstawić urządzenie stację lutowniczą z zasilaczem symetrycznym jaką wykonałem. Pierwotnie chciałem wykonać dwa osobne urządzenia, lecz połączenie ich w jednym zmniejsza koszt, i może być konkurencyjny do zasilaczy i stacji z allegro. Poza tym wiedza jak to działa jest bezcenna:), a w przypadku awarii naprawiłbym to bez problemu. Jest to pierwsza konstrukcja, jaką prezentuję na DIY.
    Stacja lutownicza jest to projekt z PE 3/99. Płytki i schemat prawie jak w oryginale. Zgodnie z sugestią kolegi Alpik dołożyłem rezystor 1k równolegle do R1 i do R5 równolegle kondensator 470nF. Zapobiegło to brzęczeniu przekaźnika. Zamiast R11 i R12 wstawiłem potencjometry, w celu ustawienia dokładnie zakresu 150mV-450mV na P3. Kalibrowałem poprzez pomiar napięcia termopary (info https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=696199#696199). Nie jest to temperatura końca grota, ale i tak lutuje "na czuja".

    Sekcja zasilacza symetrycznego to konstrukcja z EP 11/99 . Jako tranzystory mocy zastosowałem po dwie pary darlingtonów MJH11022/MJH11019 pochodzące z demontażu. Prąd zasilacza ograniczony został do 4A, napięcie +-15.

    Sekcja pomiarowa to 2x woltomierze na ICL7107 z płytkami wg projektu kolegi Matelelektronik Link. Ponieważ miałem już zasilanie symetryczne z sekcji pomiaru temperatury, zrezygnowałem z układu 7660.Żeby ustabilizować pomiar, zakres woltomierzy ustawiłem na 2V i dołożyłem zewnętrzne napięcie odniesienia.

    Wszystko zasila jeden transformator toroidalny. Koncepcja się zmieniała podczas budowy. Pierwotnie był to 2x12 4,1A. Dowinąłem uzwojenia wtórne. Ostatecznie trafo ma 2x12 i 2x16, i wydajność prądową około 3A(przy tym obciążeniu na wtórnym jest 16,2V). Obudowa wykonana z blachy. Front wydrukowany na laserówce i zalaminowany.

    Koszt:
    -Trafo 60zł (sklep)
    -Kolba 39zł (sklep)
    -Radiator 15zł (sklep)
    -Drobne elementy elektroniczne około 30zł (allegro, sklep)
    -Obudowa 0 (własne wykonanie)
    Najdroższe to elementy ze sklepu. Zaopatrując się na allegro czy mając więcej części demontażowych dałoby się obniżyć znacznie koszt. Najwięcej problemów było z upchaniem całości do obudowy.

    Zasilacz symetryczny i stacja lutownicza w jednym Zasilacz symetryczny i stacja lutownicza w jednym

    Cool? Ranking DIY
    About Author
    tomasga
    Level 12  
    Offline 
    Has specialization in: metrolog
    tomasga wrote 28 posts with rating 244. Live in city Tychy. Been with us since 2006 year.
  • Relpol
  • #2
    cybergood
    Level 16  
    Po prostu jak z fabryki.Jaka kolbę do tego używasz ?
  • #3
    adrbub
    Level 13  
    Jak zasilacz pracuje na zwarciu? Bez wentylatorka chyba się troszkę zagrzeje?
  • #4
    didii0074
    Level 12  
    Mógł byś przybliżyć jak zrobiłeś front ?
  • #5
    seba_x
    Level 31  
    Jakie najniższe napięcie możesz uzyskać ?
  • #6
    shadow0013
    Level 34  
    Literki Ci się przestawiły PE 3/99, napisz jakie napięcia minimalne uzyskałeś z tego zasilacza. Opisz sposób wykonania płyty czołowej (ładnie wyszła).
  • #7
    ciapciok
    Level 20  
    Skoro to zasilacz symetryczny, to po co Ci dwa woltomierze? Wystarczy mierzyć tylko jedno napięcie, drugie ma taką samą wartość. Co innego, gdyby to był zasilacz niesymetryczny.

    Pozdrawiam
  • #8
    krystian08
    Level 16  
    Pod względem estetyki bez zarzutu. Napisz coś więcej na temat tego panelu przedniego (jak zrobiłeś te białe napisy). Brakuje mi tu tylko regulacji prądu, poza tym super.
  • Relpol
  • #9
    daroslav15
    Level 16  
    Jestem w trakcie tworzenia bardzo zbliżonej konstrukcji, też chcę połączyć stacyjkę z PE 3/99 z zasilaczem, tomasga wyprzedziłeś mnie ;).
    Bardzo mi się podoba wykonanie, w szczególności obudowa, naprawdę ciężko zrobić coś samemu. Napisz proszę czym była malowana.
  • #10
    tomasga
    Level 12  
    Odnośnie kolby. Jest to Pensol-Iron-N do SL10N/20N/30N

    Zasilacz obciążałem dwoma żarówkami 12V 21W około pół godziny. Radiator był dość ciepły ale nie parzył. Myślę że takie dwie pary tranzystorów powinny wytrzymać nawet większą temperaturę pod obciążeniem.
    Zwarcie robiłem krótko kilka sekund, więc radiator nie zdążył się nagrzać bardzo.
    Jeśli dobrze policzyłem to radiator powinien dać radę wytracić około 80W.

    Zakres napięcia to obecnie 1,52V-15,03V. Zapomniałem napisać. W zasilaczu zamiast R2 jest wstawiony dzielnik napięcia.

    Skalę na potencjometr zrobiłem programem Front panel designer w wersji trial a potem wkleiłem do painta na zmianę z paint.net i zrobiłem całą resztę. Wydrukowałem, wyciąłem okna nożykiem i zalaminowałem. Przykleiłem na taśmę dwustronną.

    Stacja była oczywiście opisana w Praktycznym Elektroniku. Już poprawiam.

    Dodano po 15 [minuty]:

    Co do dwóch woltomierzy. Chciałem mieć wgląd czy wszystko OK. myślałem z początku o wskaźniku symetrii na diodach (różnica 0,6V), potem o analogowym wskaźniku zera z jakiegoś sprzętu RTV. Jednak koszt jeszcze jednego ICL+4xLED to 8 zł więcej, więc się zdecydowałem na to rozwiązanie. Wdaje mi się to bardziej przejrzyste.

    Malowane było lakierem epoksydowym w sprayu. Zostało mi trochę po przeróbce kompa. Ma tą zaletę że jest dość odporny na uszkodzenia(nawet na plastikach).

    Białe napisy powstały po zadrukowaniu kartki czarnym.
  • #11
    User removed account
    User removed account  
  • #12
    Elektro-man
    Level 12  
    Wszystko fajnie, dobrze zrobione, ale "temperatura grota" (:p) trochę razi.
  • #13
    drutek
    Level 12  
    A ja bym jeszcze zabezpieczył ścieżki na płytkach bo jak mi się wydaje nie są niczym pomalowane ... Czas i kurz zrobią swoje.
  • #14
    bb84
    Level 21  
    Ja również myślałem o połączeniu stacji lutowniczej z zasilaczem wykorzystując jeden transformator 2x12V 50W. Bazując na wspomnianym przeze mnie transformatorze wykorzystałbym jednak gotowca z electronic-labs i ograniczył regulację do ok 0-30V 0-1A. Nurtują mnie jednak dwie kwestie z tym związane: pierwsza, czy zasilanie mierników poprzez stabilizator z jednego z uzwojeń nie wpłynie niekorzystnie na wyświetlany wynik ? a druga jakiej wielkości radiator przy chłodzeniu pasywnym wystarczy do odprowadzenia tych 30W w skrajnych warunkach (taki z procesora 7x7x4 cm ?).
  • #15
    Femen
    Level 17  
    Bardzo ładnie wykonany zasilacz. Jaki jest pobór prądu przez włączone urządzenie w stanie, w którym zasilacz jest nieobciążony i stacja lutownicza również?
    Estetyka na wysokim poziomie, czego pozazdrościć. Obudowa jest lakierowana proszkowo, czy farbą? Jeżeli farbą, to jaką?
  • #16
    gniady27
    Level 11  
    Witam
    Fajna konstrukcja (połączenie zasilacza i stacji lutowniczej), choć mogłeś się pokusić o zrobienie zasilacza na podstawie electronics-lab i odpowiednio połączyć moduły wtedy masz +/- 30V zakres prądu do 3 A. Właśnie buduje taki zasilacz symetryczny, ale nie wiem czy będę stacje lutowniczą dokładam w końcu zasilacz będzie ważył trochę i przestawianie stacji będzie łatwiejsze jak będzie osobno:). Ale takie rozwiązania to rzecz gustu i mojej wygody.
    Jeśli chodzi o twój zasilacz symetryczny to fajnie że zastosowałeś dzielnik napięcia jak mnie pamięć nie myli to standardowo to napięcie minimalne wynosi w tym zasilaczu ok 7,8 V, jak możesz podaj wartości dobranych rezystorów do tego dzielnika napięcia?
  • #17
    tomasga
    Level 12  
    Witam ponownie.
    Płytki przed lutowaniem były pomalowane kalafonią rozpuszczoną w alkoholu.

    Co do zasilania woltomierzy z jednego uzwojenia. Tak były w pierwotnej wersji wykonane przez kolegę Matelektronik ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic893344.html ).
    Co do wielkości radiatora przyjąłem 10cm2 na 1W (wyczytałem na elektrodzie)

    Obudowa pomalowana jest farbą epoksydową w sprayu, dostępną w OBI. Nie robiłem pomiarów poboru prądu w stanie spoczynku.

    Pierwotnie miał być zasilacz 12V. Stąd takie kupiłem trafo. Potem doszedłem do wniosku że chciałbym mieć też napięcie +-15V, dlatego dowinąłem zwoje. To mi wystarczy. Oczywiście zasilacz +-30V miałby szersze zastosowanie, niemniej należy pamiętać że w takim przypadku musiałbym dać większe trafo, radiator( trzeba wytracić większą moc), obudowę. Najczęściej mi potrzeba 5V i 12V.

    Dzielnikiem jest potencjometr montażowy 20k. Tak że ustawiłem minimalne napięcie jakie chciałem. Obniżając napięcie minimalne trzeba pamiętać o zwiększeniu potencjometrów regulujących na panelu. U mnie są to połączone szeregowo 220k i 41,7k.

    Żeby nie popełnić mojego błędu, dobrze sobie przemyśleć sprawę napięcia, żeby transformator dawał nieco większe napięcie od docelowego. Łatwiej kupić z większym napięciem i zrobić odczep niż dowijać. Z 12V transformatora nie uzyska się stabilizowanych 12V pod pełnym obciążeniem.

    Pozdrawiam.
  • #18
    wobo
    Level 2  
    Witam

    Bardzo fajna i przemyślana konstrukcja. Imponuje mi szczególnie jakość wykonania obudowy i porządek wewnątrz.
    Swoją drogą, to nigdy nie miałem cierpliwości do prac manualnych...

    Z uwag, to wizualnie rzucają się w oczy kabelki od tranzystorów mocy oparte o radiator co spowoduje po paru latach intensywnego użytku popękanie izolacji od temperatury. Nie wiem czy jest amperomierz, gdyż się nie wczytywałem.

    Pozdrowienia
    wobo
  • #19
    szun
    Level 19  
    Bardzo dobry pomysł ,i dobre wykonanie.
    Pełne wykorzystanie bardzo drogiego transformatora.
    Brak tylko gorącego powietrza.
  • #20
    wielo13
    Level 10  
    Witam

    Bardzo fajna konstrukcja, porządnie wykonana.
    Mam pytanie gdzie można dostać, takie cyfrowe woltomierze, bo takie małe to ja mam wskazówkowe tylko, czy może to tylko wyświetlacz zaadoptowany do woltomierza?
  • #21
    XsaperX
    Level 16  
    wielo13 wrote:
    Witam

    bardzo fajna konstrukcja, pożądnie wykonana.
    Mam pytanie zkąd można dostać, takie cyfrowe voltomierze, bo takie małe to ja mam wzkazówkowe tylko, czy może to tylko wyświetlacz zaadoptowany do voltomierza?


    Autor tematu napisał tak:

    "Sekcja pomiarowa to 2x woltomierze na ICL7107 z płytkami wg projektu kolegi Matelelektronik Link. "

    Jest to klasyczna aplikacja układu ICL7107 ;)
    W wyszukiwarkę na Alledrogo wystarczy wpisać "icl7107" i tam powinny być woltomierze na tym układzie ;)
  • #22
    wielo13
    Level 10  
    dzięki, sorki że dokładnie nie przeczytałem
  • #23
    Pocinas
    Level 17  
    Powiem szczerze że wykonanie to jak z FABRYKI :-), naprawde tutaj to dałeś klase, wykonanie wewnątrz też ładnie. Kwestia gustu jest wykorzystanie go, jaka skala napięc, wyjscie napięc aczkolwiek jak na moje brakuje regulacji prądu oraz 2 gie niezależne regulowane wyjście napieć i zakres do 30V a nie 15, aczkolwiek wymagać można, Podejrzewam ze gdyby każdy dodał cos to wyszła by wielka obudowa o wadze 20 kg ;-p <żart>. Naprawde fajny projekt, ładny i oby funkcjonalny

    Aaaa i jedno bardzo ważne pytanie. Jak długo robione (ilość Godzin-dni)
  • #24
    User removed account
    User removed account  
  • #25
    tomasga
    Level 12  
    Stację robiłem z doskoku (dwójka dzieci). Zacząłem w listopadzie skończyłem w marcu. Często projekt leżał na półce i czekał. Trudno mi policzyć w godzinach, ale około 20-25.

    Skoki temperatur z powodu bezwładności zależą od ustawionego zakresu. Przy 150 jest to 26 stopni, przy 350 jest 8 stopni.