Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem

13 Mar 2010 12:01 6832 29
 • Poziom 9  
  kupiłem mieszkanie w starym budownictwie Mam przyłącze napowietrzne do budynku zaczepione w warkocz następnie kabel zasilający cały budynek przechodzi mi przez 2 pokoje pod parapetem 2 okien do tablicy rozdzielczej na klatce schodowej

  Czy tak powinno być ?
  Czy można wymagać od elektrowni żeby usunęli kabel ze ściany na zewnątrz ?
  Jakie paragrafy by pomogły ?
  Do kogo się zwrócić ?
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Witam.
  mmordeczka napisał:
  Czy mozna wymagac od elektrowni zeby usuneli kabel ze sciany na zewnatrz ?
  Jakie paragrafy by pomogly ?
  Do kogo sie zwrócić ?

  W pierwszej kolejności zwrócić się do właściciela/administratora budynku, bo to w jego gestii leży sprawa tego kabla.
  "Elektrownia" nie może ingerować w część instalacji zasilajacej nie będącej jej własnością. Obowiązuje tzw. granica własności pomiędzy Dostawcą a Odbiorcą.
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  mmordeczka napisał:
  kupilem mieszkanie w starym budownictwie Mam przylacze napowietrzne do budynku zaczepione w warkocz nastepnie kabel zasilajacy caly budynek przechodzi mi przez 2 pokoje pod parapetem 2 okien do tablicy rozdzielczej na kladce schodowej

  Czy tak powinno byc ?
  Czy mozna wymagac od elektrowni zeby usuneli kabel ze sciany na zewnatrz ?
  Jakie paragrafy by pomogly ?
  Do kogo sie zwrócić ?


  I co w związku z tym?
  Boisz się, że twój kot będzie dawał kwaśne mleko? ;)

  Kiedy wykonywano przyłącze takie wykonania były zgodne z przepisami. I póki instalacja działa, nic tu nie zmienisz.
  Oczywiście, możesz pogadać z administratorem. Na pewno się zgodzi, byś na własny koszt wymienił całe zasilanie budynku z przyłączem wg nowych przepisów i nowych WTP wg zaleceń miejscowego ZE.
  Na pewno to lepsze wydanie tych kilku(nastu) tysięcy niż ich przepicie. ;)

  Właścicielem przyłącza jest ZE. Chętnie je wymieni na nowe, jeśli mu za to zapłacisz. I jako właściel to ZE decyduje na jakich zasadach i wg jakich warunków ma to być wykonane (jeśli powiedzą, że przewody mają być ze złota, to będziesz biegał i szukał przewodów ze złota). Jeśli powiedzą, że ma to leżeć w twoim salonie na podłodze, to będziesz musiał kupić grubszy dywan, żeby się nie potykać.
  Takie są realia. Jako najemca/właściciel lokalu w budynku nie masz wpływu na przyłącze, bo nie jest twoje. A o ile nie planujesz wyburzeń ścian, to przewody w nich też nie powinny cię interesować. Ze ma wg umowy dostarczyć ci energię o określonych parametrach. I póki to robią to możesz ich w "urocze miejsce" pocałować. Jak nie dostarczają... to praktycznie też ich możesz w to samo miejsce pocałowac, albo się sądzić. Może uznają twoją reklamację. ;)
 • Poziom 9  
  wyczytalem ze jesli pole magnetyczne bedzie zbyt wysokie 1000 v/m to moge ubiegac o izolacje folia ekranujaca.
  Projektant budowy mowi ze taki kabel powinien byc usuniety

  a czy moge przybic sobie obrazek do takiej sciany na gwozdzia ?
 • Sklep HeluKabel
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Witam ponownie.
  Cytat:
  Projektant budowy mowi ze taki kabel powinien byc usuniety

  Poproś o więcej szczegółów zwiazanych z tym "zaleceniem" projektanta - na jakiej podstawie tak twierdzi oraz jakie ma zastrzeżenia.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Możesz sobie obrazek powiesić, nie będzie ten gwóźdź świecić ani latać po mieszkaniu. Tylko nie wbij go w przewód.

  Pole elektromagnetyczne w tym przewodzie znosi się, a pozostałości są śladowe.
  Takie natężenie jak podałeś to chyba raczej można znaleźć pod linią wysokiego napięcia.

  By pozbyć się pola w twoim otoczeniu, odłącz instalację w mieszkaniu i nie korzystaj z niej, a najlepiej zniszcz naszą cywilizację bombę atomową i zestrzel wszelkie satelity :D A i tak nie pozbędziesz się wszelkiego rodzaju promieniowania (choćby kosmiczne).
 • Poziom 9  
  Łóżko obok kabla zasilającego
  Adaptuję poddasze. Przewód zasilający (380 V) budynek z sieci zewnętrznej jest kotwiony do murłaty i prowadzony jest przez ścianę kolankową na poddaszu, później schodzi do skrzyni rozdzielaczowej znajdującej się w niższej kondygnacji. W pomieszczeniu, w którym biegnie w/w przewód na poddaszu planuję zrobić pokój dla dziecka. Dokładnie wzdłuż ściany z kablem ma stać łóżko córki. Okładzinę ściany stanowi płyta g/k, kabel biegnie w rurce PCV na wysokości ok. 30 cm. Czy jest to niebezpieczne, może należy dodatkowo ekranować kabel zasilający?

  Żeby być pewnym szkodliwości pola elektrycznego wytwarzanego wokół tego kabla należałoby wykonać pomiary. Natężenie pola elektrycznego powyżej 1000 V w miejscu przebywania ludzi przy tym przewodzie w odległości kilkudziesięciu centymetrów jest szkodliwe. Przy 380 V na pewno będzie niższe, ale o tym mogą powiedzieć jedynie pomiary. Na pewno wystarczającym zabezpieczeniem eliminującym obecność pola elektrycznego wokół tego kabla będzie pokrycie rurki, w której jest poprowadzony, uziemioną folią aluminiową. Może być nawet samoprzylepna, ale uziemiona, gdyż tylko to wyeliminuje pole elektryczne. Pozdrawiam Andrzej Paterak.

  Dodano po 1 [minuty]:

  wiem ze jestes zly na mnie bo pewnie pracujesz w elektrowni ale poczytaj ludzie nie sa glupi
 • Poziom 33  
  Wyrzucić wszystkie przewody z mieszkania. Powrócić do lamp naftowych.
 • Pomocny post
  Poziom 13  
  Zacytuję mojego znajomego, który na moje pytanie dlaczego ludzie tak sobie życie komplikują odpowiada:
  Bo dawno wojny nie było.

  Co Ci przeszkadza ten kabel? Emitowanie fal elektromagnetycznych wokół niego jest bliskie zeru. Zostaw ten kabel w spokoju. Mówisz, że córka będzie koło niego spała. Nic jej nie będzie. Sam śpię obok głównego przyłącza w budynku, jak śpię 30cm od głowy mam linię 400V i tak około 17 lat i żyję. Nie utrudniaj sobie życia.
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Witam.Zastanawiam się ,czy zwróciliście koledzy uwagę na słowa
  Cytat:
  przylacze napowietrzne do budynku zaczepione w warkocz nastepnie kabel zasilajacy caly budynek przechodzi mi przez 2 pokoje pod parapetem 2 okien do tablicy rozdzielczej na kladce schodowej
  .
  Pal licho promieniowanie ,ale jak " wbije gwożdzik pod obrazek" (nawet przez pomyłkę)akurat w ten kabel(przewód") ,to który bezpiecznik zadziała ( czy zadziała SSW)?
  Co prawda nie wiadomo jak faktycznie jest ,ale....?:|
 • Poziom 28  
  Kolego odpuść sobie. Szkoda nerw. Nic Ci nie grozi. Spaliny, śmieci, ścieki więcej szkodzą niż Twój kabel.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  Witam

  Wojny bym nie chciał, wrócić do lamp naftowych też nie.
  Ale spać obok tego kabla też nie. Tym bardziej, że może on być ułożony na zewnątrz.
  Wartość podana przez projektanta dotyczy oczywiście pola elektrycznego a nie magnetycznego - nie wiem skąd ta pomyłka. Pola magnetycznego jakąś tam folią nie wyeliminujesz, elektryczne tak. Tym nie mniej, koledzy mogą mieć racje, w niektórych przypadkach należy sobie odpuścić.
  A co to za projektant budowy?

  pzdr
  -DAREK-
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Mnie przewody też nie przeszkadzają, też żyję. Większość ludzi mieszkających pod liniami WN też żyje i białaczki nie ma. Znam gościa który potrafił spać na luźnym włóknie szklanym i nic mu nie było. Tylko co z tego?
  MMordeczka - znajdź jednego mądrego (politechnika?) z miernikiem pola, niech ci zrobi pomiary w pomieszczeniach i W MIEJSCACH PRZEBYWANIA CIĄGŁEGO (sen) ludzi.
  Normy mieszkalne są bardziej rygorystyczne niż normy dla miejsc pracy. Normy dla dzieci powinny (są?) być jeszcze bardziej rygorystyczne (wpływ pola na mutacje przy podziale komórkowym). Normy dotyczące osób w ciąży są najbardziej rygorystyczne i na tych powinienes się oprzeć (chyba że żonę na te pare miesięcy wystawisz za drzwi). Kumple bawiąc się miernikiem stwierdzili na przykład że nie ma takiej kuchenki mikrofalowej, po której właczeniu kobieta w ciązy mogłaby przebywać w pomieszczeniu.

  Osobiście radziłbym ci zacisnąć na przewodzie rurkę metalową i przyłączyć ją do uziomu - spokojna głowa o pole i gwoździa w nią raczej nie wbijesz (chyba że się uprzesz z wietrarką)
 • Pomocny post
  Poziom 35  
  A widziałeś łóżka SZPITALNE elektrycznie regulowane ? Czyżby szpitale celowo mordowały ludzi ? Przecież tam prawie śpi się na przewodach.
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  stomat napisał:
  A widziałeś łóżka SZPITALNE elektrycznie regulowane ? Czyżby szpitale celowo mordowały ludzi ? Przecież tam prawie śpi się na przewodach.

  Myślę, że nie jest to najlepszy argument. Dwa lata temu poszedłem do szpitala z jedną chorobą a wyszedłem z czterema. Jakbym w porę został ostrzeżony to bym tam nie szedł. Natomiast szpitale mają to do siebie, że czasami ratują nam życie i wtedy inne rzeczy się nie liczą. Można wyjść napromieniowny odpowiednią dawką promieniowania twardego i z kompletem opornych wirusów poszpitalnych.
  W łóżeczku elektrycznie regulowanym kabelki są bo są. Kabel zasilający dom wielorodzinny przesyła energię z prędkością kilkudziesięciu kilowoltoamperów. Cała ta energia przesyłana jest w przestrzeni wokół kabla.

  pzdr
  -DAREK-
 • Poziom 33  
  Darom napisał:
  Kabel zasilający dom wielorodzinny przesyła energię z prędkością kilkudziesięciu kilowoltoamperów.


  To chyba bardzo szybko ?! :)
 • Pomocny post
  Poziom 42  
  Witam!

  Nigdy nie tolerowano umieszczania kabla łączączego miejsce podziału granicy eksploatacji z rozdzielnia główną w obrębie wnętrza jakiegokolwiek lokalu mieszkalnego czy o jakimkolwiek innym przeznaczeniu. Obowiązywała zasada prowadzenia takiego kabla na zewnątrz budynku.
  Nie mam tu na myśli czasów króla Ćwieczka.
 • Poziom 9  
  Wiem to co pisze jest bulwersujace ale wyobrascie sobie mnie jak wiercilem otwory nawieszaki grzejnika i 1cm doslownie dzielil mnie od kabla Strach mnie oblecial dopiero jak zobaczylem po zbiciu tynkow w co sie wiercilem- najlepsze jest to ze kabel nalozony jest pod parapet - doslownie pod parapet p[rzy oknach (wyglada to tak jakby ktos powiesil go zatynkowal a nastepnie zamontowal parapet GENIALNIE

  Panowie naprawde wam dziekuje jednak postanowilem zapytac sie energetyki czy sie z tym cos da zrobic jesli odpowiedza ze nie to zrobie na wlasna reke wstawie tam rurke metalowa przecieta i za tynkuje tyle no i pomiar magnetyczny tez zrobie czy bede mial np : polsat za darmo :)
  To oczywiscie zart dzieki jeszce raz za fatyge naprawde dziekuje
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Witam.
  Cytat:
  Kolego mmordeczka, najprawdopodobniej przewód ten nie należy do energetyki tylko do właściciela budynku, i to z nim należałoby podyskutować.
  Kolego masonnry, a ci ja wcześniej napisałem ? :
  ele_pp napisał:
  W pierwszej kolejności zwrócić się do właściciela/administratora budynku, bo to w jego gestii leży sprawa tego kabla.
  "Elektrownia" nie może ingerować w część instalacji zasilajacej nie będącej jej własnością. Obowiązuje tzw. granica własności pomiędzy Dostawcą a Odbiorcą.

  Cytat:
  Kks12, teraz nie jestem w stanie dokładnie określić roku, ale jeszcze gdzieś do 95r ubiegłego wieku przewody zasilające prowadzone były właśnie wewnątrz budynków (szczególnie wielorodzinnych).
  Przecież kkas12 wyraźnie napisał : niegdy nie tolerowano prowadzenia tego typu kabli w obrębie lokalu mieszkalnego. To jest takie małe bicie piany i powtarzanie wypowiedzi innych.
 • Pomocny post
  Użytkownik usunął konto  
 • Pomocny post
  Moderator Energetycy
  Witam.

  Zaznaczyłem, ze powtarza się wypowiedzi innych. Po co ?
  Temat doskonale znam z autopsji, wiem jak wygladają WLZ-y w budynkach, starych budynkach.

  I ciekawostka zdjęciowa :
  WLZ na poddaszu/strychu (część wspólna budynku), oraz "praca" pomysłowego lokatora, któremu zachciało się "darmowego prądu" :

  Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem
 • Pomocny post
  Specjalista elektryk
  ele_pp napisał:

  WLZ na poddaszu/strychu (część wspólna budynku), oraz "praca" pomysłowego lokatora, któremu zachciało się "darmowego prądu" :


  Mam nadzieję, że kol. Paweł (ele_pp) nie chciał sprzedać pomysł koledze mmordeczka ;-)

  Arturo2005 napisał:
  Darom napisał:
  Kabel zasilający dom wielorodzinny przesyła energię z prędkością kilkudziesięciu kilowoltoamperów.


  To chyba bardzo szybko ?! :)


  No pewnie tak. Dom wielorodziny więc kilkadziesiąt kVA. Napisałem kVA a nie kW bo sprawa dotyczy energii przesyłanej kablem, a nie zamienianej na inną postać.
  Za wikipedią (ale nie tylko):
  "Moc może być również definiowana jako prędkość emisji energii"
  P=E/t

  A jeśli komuś w/w pojęcie predkość nie odpowiada to równie dobrze możemy ją określić jako całkę z wektora Poyntinga po powierzchni prostopadłej do kierunku kabla ;-)

  pzdr
  -DAREK-
 • Pomocny post
  Poziom 26  
  Witam.
  Cytat:
  Przecież kkas12 wyraźnie napisał : niegdy nie tolerowano prowadzenia tego typu kabli w obrębie lokalu mieszkalnego. To jest takie małe bicie piany i powtarzanie wypowiedzi innych.

  To ,że kol.kkas12 tak napisał nie znaczy ,że tak jest (było). Przykład : instalacja (w moim rodzinnym domu) wykonana w roku 1956 z dopływem do licznika przez poddasze (po drewnianej konstrukcji dachu). Na początku lat 80-tych przyszła decyzja z ZE o zerowaniu z równoczesną zmianą zasilania licznika po zewnętrznej ścianie z zabezpieczeniem przedlicznikowym na zewnątrz.Ponieważ wielokrotnie spotykałem się z sytuacją, że instalacja został przerobiona " po kosztach" bez zmiany lokalizacji przewodu: być może w tytułowym przypadku zachodzi taka sytuacja.ZE nie ingerowały w to.
  Co do szkodliwości promieniowania w przypadku autora postu to uważam go za "nadwrażliwego". Tym niemniej chętnie zapoznam sie z opiniami przeciwnymi.Natomiast problemem jest fakt możliwości nieświadomego uszkodzenia zasilania bez zadziałania SSW.
 • Poziom 28  
  mmordeczka napisał:
  kupiłem mieszkanie w starym budownictwie

  Czy tak powinno być ?
  ?


  Podjąłeś decyzję sam i świadomie i kabel już tam był.
 • Pomocny post
  R.I.P. Zasłużony dla elektroda
  Cytat kol. mmordeczka:
  Cytat:
  kupiłem mieszkanie w starym budownictwie Mam przyłącze napowietrzne do budynku zaczepione w warkocz następnie kabel zasilający cały budynek przechodzi mi przez 2 pokoje pod parapetem 2 okien do tablicy rozdzielczej na klatce schodowej

  Czy tak powinno być ?


  Więc instalacja powinna być wykonana zgodnie z przepisami PBUE.
  Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem Kabel zasilający całego budynku w moim mieszkani pod tynkiem

  Więc zezwala się na prowadzenie wewnątrz (w specjalnych kanałach, lub rurach izolacyjnych pod tynkiem- nawet w miejscach trudno dostępnych), jak i na zewnątrz budynku.
 • Pomocny post
  Moderator Robotyka
  mmordeczka napisał:

  Żeby być pewnym szkodliwości pola elektrycznego wytwarzanego wokół tego kabla należałoby wykonać pomiary. Natężenie pola elektrycznego powyżej 1000 V w miejscu przebywania ludzi przy tym przewodzie w odległości kilkudziesięciu centymetrów jest szkodliwe. Przy 380 V na pewno będzie niższe, ale o tym mogą powiedzieć jedynie pomiary. Na pewno wystarczającym zabezpieczeniem eliminującym obecność pola elektrycznego wokół tego kabla będzie pokrycie rurki, w której jest poprowadzony, uziemioną folią aluminiową. Może być nawet samoprzylepna, ale uziemiona, gdyż tylko to wyeliminuje pole elektryczne. Pozdrawiam Andrzej Paterak.

  Dodano po 1 [minuty]:

  wiem ze jestes zly na mnie bo pewnie pracujesz w elektrowni ale poczytaj ludzie nie sa glupi


  Kolego, średnie natężenie pola elektrycznego, w nowoczesnym domu jednorodzinnym (czyli wypełnionym wszelkimi urządzeniami elektrycznymi, w tym tymi szkodliwymi) wynosi ok. 280V/m. Przykładowo lodówka generuje ok. 40V/m.
  Myśle, że po prostu wpadłeś w pułapkę podobieństwa nazw. jednostka pola elektrycznego czyli Volt/metr nie ma wiele wspólnego z voltami jako jednostkami napięcia. To tak, jak byś bał się samochodu, który przyśpiesza 20m/s bo masz długość podjazdu "tylko" 15m. ;)
  Przewód zasilający, wielofazowy jest tak naprawdę wiązką 3 przewodó fazowych i zera roboczego. Każdy przewód wytwarza własne pole elektryczne (ale daleko mu nawet do jakiś 50v/m) z tym, że w swojej fazie. W rezultacie się po prostu te pola znoszą wzajemnie. Idealnie, pole elektryczne powinno być wokół takiego przewodu wielożyłowego, praktycznie zerowe. Nie jest zerowe, bo zawsze są jakieś niedokładności, straty i asymetrie. Ale są to wartości wręcz znikome.
  Dla przykładu - TV kineskopowy generuje z ekranu pole elektryczne ok. 1100V/m. Czy stało ci się coś od oglądania wieczorynek w TV? ;) A gwarantuję ci, ze stare odbiorniki pod względem znacznie przebijały podaną wartość. ;)
 • Poziom 9  
  dzieki panowie pomogliscie DZIEKUJE