Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

rekuperator w domu jednorodzinnym

13 Mar 2010 13:26 10352 11
  • Poziom 9  
    Witam
    mam zamiar zamontować rekuperator w domu parterowym o powierzchni 107 m2,chciałbym żeby taki rekuperator włączał się co godzinę na 5 minut i trochę wymienił powietrze-zależy mi na oszczędności prądu,czy takie zastosowanie ma sens czy może ma ktoś propozycje lepszej wentylacji
    pozdrawiam cześć
  • Specjalista elektryk
    Bez sensu.
    Dobra centrala zużyje w takim domu prądu za 10 zł/miesiąc.
    Poza tym wentylacja musi być ciągła, a nie okresowa, bo inaczej nie jest wentylacją i swojego zadania nie spełni.
    W domu będzie wilgoć, rosa na oknach i zaduch.

Z resztą, oszczędności na ogrzewaniu i tak pokryją koszty prądu i jeszcze sporo zostanie.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Dokładnie jak wyżej . A temat przenoszę do odpowiedniego działu .
  • Poziom 9  
    a ile taka dobra centrala kosztuje?
  • Specjalista elektryk
    Nie podam konkretnej, szukaj takich z silnikami na prąd stały.
  • Poziom 9  
    Witam,mam dom o powierzchni 107 m2,rozmieszczenie prawie jak na rysunku,przed tynkowaniem chce wykuć otwory pod rury od rekuperatora,może mi ktoś wskazać w którym miejscu najlepiej,rekuperator będzie na strychu
  • Specjalista elektryk
    Coś takiego:

Jeśli garderoba nie jest pomieszczeniem, to bez wywiewu, jeśli jest, to wywiew, tylko z dala od drzwi.
  • Poziom 9  
    Witam michcio
    mam pytanie czy mógłbyś jeszcze narysować jak maja być poprowadzone rury,rekuperator myślę zamontować nad wc,bo tam jest komin od kotłowni i wydaje mi się że to wszystko nie będzie zamarzać,a,może masz lepszy pomysł,miejsce na montaż
  • Specjalista elektryk
    Zamarzać nie ma co. Centrala jest izolowana, można ją ewentualnie obłożyć jeszcze wełną. Rury trzeba zaizolować (10 cm wełny i na to folia stretch). Nie zapomnij, że trzeba doprowadzić jeszcze kanalizację na odprowadzenie skroplin. Zamarzać natomiast będzie wymiennik ciepła w czasie mrozów jeśli będzie to wymiennik krzyżowy (najtańsze centrale). Wtedy włącza się nagrzewnica elektryczna i całe oszczędności idą w... No chyba, że doprowadzimy powietrze z GWC albo będzie to wymiennik przeciwprądowy.

Rury najlepiej spiro. Najlepszy sposób to od każdego anemostatu doprowadzić przewód do jednego punktu i tam zrobić skrzynkę rozprężną i do niej doprowadzić fi160-250 (zależy od centrali) do centrali. Oddzielnie do nawiewu, oddzielnie do wywiewu. Tak, żeby przewody były w miarę równe (jak jeden jest bardzo krótki to zakłada się przepustnicę).
    Przewody do anemostatów typowo fi 110-125 (większy przewód to mniejsza prędkość przepływu więc i mniejszy hałas). Z tym, że do garderoby, wiatrołapu czy WC raczej mniejszą średnicę (110) ze względu na mniejszą wymaganą tam wymianę powietrza.
    Można robić "trójnikowo" ale mogą pojawić się kanały dźwiękowe pomiędzy pomieszczeniami i trzeba wszystko dokładnie policzyć, czasem stosować przepustnice.

Rury prowadzi się możliwie bez większych zakrętów (jak już to łagodnie!), żeby nie tworzyć zbędnych oporów (zwiększa to zużycie prądu).

Centrale wydajnościowo dobrać tak, żeby następowała 1 wymiana powietrza na godzinę (w twoim wypadku będzie to około 250-300 m3/h). W lecie tak przeważnie działa, w zimie na 30% wydajności i jest bezgłośnie (z resztą na max praktycznie też nic nie słychać).

Zajrzyj koniecznie na forum muratora, tam jest cały wątek o montowaniu wentylacji mechanicznej (chyba w dziale Przebudowy i remonty, nie jestem pewien). Warto poczytać, można zrobić wg tego świetną, tanią i bezgłośną instalację.

Rozważ jeszcze kwestię okapu. Montaż zwykłego z wyrzutem na zewnątrz to straty energii i zaburzanie wentylacji. Często praktykuje się montaż okapu "wykastrowanego" (bez silnika, są filtry tłuszczowe) podłączonego do wentylacji mechanicznej, ewentualnie przepustnica i sterowanie - po włączeniu okapu (wyłącznika) przepustnica kieruje strumień w wywiewu w kuchni na okap i centrala załącza się na max.