Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Szkolenia SEP
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"

lampowiec 13 Mar 2010 14:29 21947 41
  • Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"
    Witam!
    Przedstawiam Wam już dosyć dawno wykonany przeze mnie model generatora Marksa (prawie 3 lata temu) :P
    Konstrukcja można powiedzieć, że banalna. "Rusztowanie" wykonane po taniości z rur PCV :) Kondensatory oczywiście własnej produkcji z foli basenowej i również rurek PCV, zalane olejem transformatorowym, nawet nie potrzebnie bo wytrzymują do 40kV bez oleju (z olejem nawet do 90kV!) a zasilane są raptem z 10kV. Ilość stopni trochę mała, tylko 6, można by podnieść napięcie zasilania. Mam zamiar się przyłożyć z powrotem do tego projektu i go zmodyfikować. Aktualnie uzyskuję wyładowanie około 7 cm dosyć "grubego" piorunka (około 3mm), i około 12cm przy bardzo rozciągniętym i w dobrych warunkach :)
    Zasilanie typowo z przetwornicy na bazie trafa z tv.

Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"

Przesyłam jeszcze prezentację PP i dokumentację z budowy...

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    lampowiec
    Poziom 14  
    Specjalizuje się w: audio, świetlne, czar hv
    lampowiec napisał 164 postów o ocenie 197, pomógł 4 razy. Mieszka w mieście Zgierz. Jest z nami od 2009 roku.
  • Szkolenia SEP
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Zapewne tranzystory 2n3055 bardzo ci się grzeją bo akurat kilka razy składałem już tą przetwornice i zawsze tranzystory po paru minutach pracy dostawały przebicia i mimo tego miałem potężne radiatory.
    rafixs
    Poziom 24  
    Kolego lampowiec.
    Konstrukcja dobrze wykonana, ale mam jedno pytanie - czemu zostawiłeś tą słuchawkę od wn, a nie obciąłeś (na 4 foto ).
    trzaska456
    Poziom 17  
    Witam konstrukcja bardzo ładna, ale przydał by się jakiś filmik i obrazki z jego osiągami.
    Femen
    Poziom 16  
    Witam! Najsłabsze ogniwo decyduje o wytrzymałości całego łańcuchu. Powiedz mi kolego jakie zastosowałeś rezystory? Jaki jest sens robienia kondensatorów na nap. 90kV i zasilać je 10kV? Czym zasilałeś kondensator? Jak sprawdziłeś, ile wynosi napięcie? Czy następnym razem popracujesz nad estetyką swojego urządzenia? Ze zdjęć mogę wywnioskować, że wykonanie urządzenia uniemożliwia jego bezpieczne użytkowanie. Gdzie osłony? Urządzenie zostało uziemione? Nie zarzuca wył. różnicowo prądowego , jeżeli owy występuje w obwodzie?
    O zastosowaniu zasilacza wykonanego w tej topologii nie będę się wypowiadał...
    Zazdroszczę koledze kreatywności [...].
    lampowiec
    Poziom 14  
    Witam!:P
    owszem tranzystory się mocno nagrzewały bo nie wyrabiały na częstotliwości.
    Projekt - podejście nr 1, czyli to co na foto, wykonałem jako mój pierwszy projekt 3 lata temu, = prototyp, układ na pająka i bez osłon. Słuchawka od WN = prototyp:P
    Rezystory 5Watowe około 1MOhm każdy, kondensatory czemu na 90kV a zasilane z 10kV?:P Odp prosta:P chciałem uniknąć przebić wewnątrz, i w związku z tym zastosowałem dosyć grubą folię, zresztą którą posiadałem w składzie:P, następnie po sprawdzeniu w programie wyszło że wytrzyma około 90kV oto całą niejasność. Zresztą przygotowane zostały do pracy przy większym napięciu = chciałem wykonać mocniejszą przetwornicę. Sprawdzenie napięcia przebicia kondensatora sprawdziłem:) TAK!:P więc było tak: wziąłem folię, którą użyłem do ich budowy, i mając pewne "układy" z obsługą rozdzielni WN, zrobiliśmy małą próbę na podobno 60kV:) Jak sprawdziłem napięcie przetwornicy?:P kolega posiada miernik WN stałego... wyszło 10kV. teraz o ostatecznej wersji:):...
    Ponieważ projekt ten zaprezentowany został na wojewódzkim konkursie "Najlepsza praca modelowo - konstrukcyjna w szkołach elektrycznych i elektronicznych" , musiał zostać zmodyfikowany. Mianowicie jest uziemienie <musi być ze względu na przetwornicę>, osłona jest aktualnie obok projektu - plexiglass zagięta w półokrąg.

Dodano po 5 [minuty]:

dodatkowo przetwornica została umieszczona w przewiewnej obudowie z wentylatorem, niestety zdjęć nie posiadam i nie mogę wykonać, gdyż już została rozebrana.
    Femen
    Poziom 16  
    Coś mi tu ostro fantazją zalatuje... Układy z obsługą rozdzielni W\N? Jak oni to sprawdzili? Co to ma znaczyć, że nie ma zdjęć z pracy generatora? Niby kolega obliczył z programu, ale co z parametrami izolatora? jeden kawałek folii może mieć nap. przebicia. 20kV, a drugi 5kV. Wszystko takie niejasne, wszystkiego trzeba się domyślać...
    Polecam pisanie książek Science Fiction.
  • Szkolenia SEP
    lampowiec
    Poziom 14  
    co kolega chce dowieść że niby ja oszukuje? nic z tego czysta prawda. powinienem nic nie pisac o rozdzielni:). na samym początku napisałem że projekt został wykonany lata temu!!! wtedy nie myślałem o publikacji na elektroda.pl
    z pracy generatora posiadam tylko 1 filmik wykonany kiepska cyfrówka. projekt nadal mam "na strychu" przetwornicy mu tylko brak. ale się wezme za niego bo mam w planach wykonanie kilkukrotnie większego, typu kaskady HV.

Dodano po 1 [minuty]:

PS: zobacz strona 4 pdfa - tak dla jasności
    http://wckp.lodz.pl/b_okup/05/07.pdf
    Mark II
    Poziom 20  
    Femen napisał:
    Coś mi tu ostro fantazją zalatuje... Układy z obsługą rozdzielni W\N? Jak oni to sprawdzili?

Już kenetron ABK - 45 spokojnie daje 45kV napięcia stałego lub 30kV przemiennego. Spotykany jeszcze dość często, bo swego czasu był podstawowym przyrządem do wykonywania prób napięciowych kabli sn. Większe napięcie można otrzymać z ABK - 63 (63kV) Również stosowany przy pomiarach kabli i aparatury sn.
    Na wyposażeniu wielu większych rozdzielni. Dziś wypierane przez nowocześniejsze urządzenia, choć wciąż produkowane.
    Ponadto istnieje wiele typów kenetronów innych producentów, o napięciach przekraczających znacznie 100kV, również stosowanych w energetyce.
    slu_1982
    Poziom 26  
    SSTC to nie jakaś przetwornica tylko elektroniczna cewka tesli gdzie zamiast iskrownika jest klucz np. półmostek.
    lampowiec
    Poziom 14  
    Solid State Tesla Coil czy jakos tak:P ale co to ma do rzeczy? tu jest przetwornica WN w nie SSTC
    lodzik1990
    Poziom 18  
    Kolego Femen nie bądz taki ciekawski co i jak było sprawdzane. jeśli ktoś ma uprawnienia to nie ma problemu z dostępem do rozdzielnicy Śn.
    lampowiec
    Poziom 14  
    no widzę że ktoś mnie ratuje:P Owszem posiadam uprawnienia:P
    Publikując ten projekt <na szybko> chciałem pokazać jak można wykonać niskim kosztem coś tak interesującego:P Widziałem wiele "modeli" generatorów Marxa i zauważyłem że większość osób wykonywała go z fabrycznych drogich kondensatorów na kilkadziesiąt kV lub z małych ceramików na 3kV:) połączonych szeregowo, co powodowało że iskra była cienka... Mając "mały" warsztacik a nawet w pokoju da się to zrobić:P można pokusić się o wykonanie własnych kondensatorów na HV. moje kondy mają pojemność 3-4nF:) nawet nieźle moim zdaniem...:)
    teraz chcę wykonać na bazie Marxa taką "małą" kaskadę :) w której chcę zastosować do ładowania nie rezystory a "włączniki"<DIY na HV:) = szyny rozłączające> i zamiast przerw iskrowych również szyny rozłączające. Najpierw się ładują <wszystkie jednakowo bez żadnych strat = nie ma rezystorów> a potem siłownik przełącza szyny na połączenie szeregowe i mamy rozładowanie maksymalne , oczywiście szyny będą zaizolowane przed możliwymi przebiciami i ulotami. ale to może kiedyś się zrobi:P:P:P
    Femen
    Poziom 16  
    Witam. Jakie uprawnienia? Włączniki DIY na HV? Wiesz może jakie, i w jakich ilościach stosuje się materiały izolacyjne w wyłącznikach S/N? (wybij sobie ten pomysł z głowy) Szyny rozłączające, co to takiego? Siłownik, jaki? Przecież to również straty;] Tak jak pisałem wcześniej, polecam pisanie SF!
    c4r0
    Poziom 36  
    lampowiec napisał:
    Kondensatory oczywiście własnej produkcji z foli basenowej i również rurek PCV, zalane olejem transformatorowym, nawet nie potrzebnie bo wytrzymują do 40kV bez oleju (z olejem nawet do 90kV!)
    A jak uszczelniłeś te kondensatory? Bardzo mnie to ciekawi bo wiem z doświadczenia że olejowi transformatorowemu takie rzeczy jak klej na gorąco są niestraszne, a nawet miałem przypadek że olej wyciekał mi przez wnętrze 15-centymetrowego przewodu (!)

lampowiec napisał:
    Widziałem wiele "modeli" generatorów Marxa i zauważyłem że większość osób wykonywała go z fabrycznych drogich kondensatorów na kilkadziesiąt kV lub z małych ceramików na 3kV:) połączonych szeregowo, co powodowało że iskra była cienka...
    Ja zastosowałem normalne kondensatory impulsowe na 1600V i spisywały się wyśmienicie. Z konstrukcji o wymiarach 35x35x15cm uzyskałem 20cm wyładowania więc chyba "trochę" lepiej niż na Twoich samoróbkach.

Przejrzałem dokumentację w Wordzie. Wklejenie cudzych schematów bez podania źródła trochę mnie zraziło, ale jak zobaczyłem zdjęcie kondensatora ściągnięte z internetu i opisane jako Twoje (w domyśle) ... tutaj już przeginasz.

slu_1982 napisał:
    SSTC to nie jakaś przetwornica tylko elektroniczna cewka tesli gdzie zamiast iskrownika jest klucz np. półmostek.
    lampowiec napisał:
    Solid State Tesla Coil czy jakos tak:P ale co to ma do rzeczy? tu jest przetwornica WN w nie SSTC
    W prezentacji którą załączyłeś masz napisane kompletne bzdury o SSTC...
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    gdzieś w internecie pisało, że do izolowania wysokiego napięcia [lekki offtopic, ale przydatny] ewentualnie nadaje się również olej spożywczy- dobrze zrobiłeś stosując porządny olej-próbowałem kiedyś takiej sztuczki na roślinnym i skończyło się na szorowaniu kondensatorów oraz diód detergentem w ciepłej wodzie, bo powielacz pracował beznadziejnie :D
    Za to w miarę oddalania iskrowników [wzrastającego napięcia] olej zaczynał cyrkulować wzdłuż konstrukcji, [w płaszczyźnie pionowej] zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Zna ktoś wytłumaczenie tego zjawiska? Olej się elektryzuje na końcu kaskady i płynie do uziemienia?

Uznanie dla samodzielnego wykonania. Ładna konstrukcja, gratuluję pracowitości. Jakim napięciem i natężeniem zasilana przetwornica? Radiatory są nieduże, do napięć większych niż kilkanaście V potrzeba już przyzwoitego chłodzenia.
    lampowiec
    Poziom 14  
    Wiem Wiem:P przepraszam za te publikacje w wordzie i te nie swoje niektóre materiały:P w trakcie wykonywania kondensatorów nie robiłem fotek, na pokazie zademonstrowałem "na sucho" wykonanie kondensatora więc aż tak dużego plagiatu to chyba nie było, zresztą dokumentację trochę ""olali"", ważniejszy był projekt i pokaz...:)
    Co do sstc możliwe że są błędy = wziąłem informacje ze strony www:) co do kondensatorów to owszem na początku = to co na foto były zamknięte za pomocą wyciętych krążków z "wyprostowanej" rury kanalizacyjnej = taka duża, z grubą ścianką oraz sklejone GlueGunem klejem na gorąco no i był trach:(, po prezentacji na konkursie, mieliśmy pokazać swije projekty na dniach otwartych szkoły no i wtedy zaczęły przeciekać:( no to co mała modernizacja na szybko - wylanie oleju, osuszenie - słabe ale zawsze:) - zamknięcie krążkami, zalanie masą bitumiczną czy czymś tam , kumpel załatwił:P i znów klej na gorąco z tym że dodatkowo zamocowałem <są do dziś dnia> wężyki w celu ewentualnego wzrostu ciśnienia\, ciekły bo postał trochę w słońcu.

Kolego FEMEN, jeśli lubisz ostra krytykę i docinanie lub bezsensowne czepianie się o szczegóły to proszę Cię zmień forum:P

Kolego c4r0 jakie dałeś napięcie wejściowe do swojego Marxa?:P

Dodano po 2 [minuty]:

przetwornica zasilana była 22V i około 3A

Dodano po 35 [minuty]:

Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"

Dodano po 1 [minuty]:

pokusiłem się o wdrapanie się na strych i wykonanie kilku fotek:P
    Marx stał tam 2,5 roku nie ruszany:P troszkę już rozmontowany:( ale jest i to sprawny
    c4r0
    Poziom 36  
    lampowiec napisał:
    Kolego c4r0 jakie dałeś napięcie wejściowe do swojego Marxa?:P
    Jakieś 15kV. Mały opis masz na mojej stronie: LINK, a szerszy w EdW 05/2007.
    lampowiec
    Poziom 14  
    :P
    tak to Cewka Tesli:P:P jeszcze nie skończona
    lampowiec
    Poziom 14  
    kolega femen juz by dał sobie spokój:P nikt nie pisał że mam uprawnienia do 110kV:P coś sobie kolega ubzdurał:P może kolega bedzie pisac SF bo umie pisać fakty nie zgodne z rzeczywistoscia:P

Dodano po 3 [minuty]:

po za tym pisze po raz enty że projekt wykonany 3 lata temu!!! czyli no dobra powiedzmy szczerze żeby wszystko już zakończyć nie miałem wtedy jeszcze takich podstaw teoretycznych i zdolności jakie mam obecnie:P
    dlatego ten model jest tak beznadziejnie wykonany!!!
    A może kolega Femen się pochwali co dotychczas wykonał? a nie się tylko ***** rozpisuje:P
    Femen
    Poziom 16  
    Co zrobiłem? Hmm, Geg. Marxa dający około 40kV(duże kondensatory na W/N, mosiężne elektrody), zasilacz 230VAC/60VDC o mocy 4,7kVA, pełnomostkowa przetwornica W\N o mocy 800W(sterownik TL494), pojedyncza cewka zapłonowa dająca około 30-45kV(z dzisiaj, ponieważ zostałem poproszony o wykonanie lampy plazmowej. Zastosowałem żarówkę 500W w której była widoczna jonizacja, oraz wyładowanie iskrowe), przy 100W przebijało szkło bańki żarówki. Oczywiście inne rzeczy takie jak działa magnetyczne, ZVS, lasery, MOT-y robiłem... Większość filmików i zdjęć nie jest publikowana...
    Aktualnie robię Cewkę Tesli(DRSSTC) o mocy 40kW zasilaną 3NPE ~ 50Hz 230/400V.
    Zagadnienia z pirotechniki też się liczą?
    P.S. Jutro będą kolejne próby z żarówką, więc będę próbował zwiększać moc dostarczaną cewce zapłonowej.
    Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"
    Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna" Generator Marxa - "instalacja hydrauliczna"
    ertes232
    Poziom 18  
    Mi chodzi po głowie zrobienie na 1 MV ale przydałoby sie zrobic cos prostego do pomiaru wytrzymałosci na przebicie -jakis prosty układ na bazie miernika izolacji p435 z reg nap do 100 kV tam najpierw występuje mały prąd jonizacji co poprzedza główne przebicie i ten prad ( jego piki ) wyłapuje uklad m.cz na głosniku - własnie do badania konensatorów własnej konstrukcji -(
    dałem na elke miernik p435 schemat ) - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=1595038&highlight=p435&sid=

Uwaga na dzwiekową fale uderzeniową przy takich mocach - słuch mozna stracic polecam odpalac z dala od lamp kinesk. i oscylosk. --banki szklane moga popekać - a najlepiej go odpalac w pomieszczeniu gdzie nie ma zadnych mierników i sprzetu rtv - tak samo tesle -----------wiem cos o tym
    marks generuje w czasie przebicia impul dzwiękowy i EM o b dużej energii

jako ciekawostka
    podaje reg. gen. Marksa
    pozdrawaiam
    Femen
    Poziom 16  
    ertes232 napisał:
    Bardzo fajna konstrukcja 8/ 10 pkt

Mi chodzi po głowie zrobienie na 1 MV ale przydałoby sie zrobic cos prostego do pomiaru wytrzymałosci na przebicie -jakis prosty układ na bazie miernika izolacji p435 z reg nap do 100 kV tam najpierw występuje mały prąd jonizacji co poprzedza główne przebicie i ten prad ( jego piki ) wyłapuje uklad m.cz na głosniku - własnie do badania konensatorów własnej konstrukcji -(
    dałem na elke miernik p435 schemat ) -
    znalazłem regulowanego Marksa

Uwaga na dzwiekową fale uderzeniową przy takich mocach - słuch mozna stracic polecam odpalac z dala od lamp kinesk. i oscylosk. --banki szklane moga popekać - a najlepiej go odpalac w pomieszczeniu gdzie nie ma zadnych mierników i sprzetu rtv - tak samo tesle -----------wiem cos o tym
    marks generuje w czasie przebicia impul dzwiękowy i EM o b dużej energii

jako ciekawostka ( zbieram takie linki i fotki oraz schematy )
    podaje reg. gen. Marksa
    pozdrawaiam

Kolega mówi o dużych mocach? Odradzam stosowanie kondensatorów energetycznych, ponieważ większość z nich mają w sobie zabezpieczenia, które w razie zwarcia rozłączają pakiet mniejszych kondensatorów(kond. energetyczne są zbudowane z kilkudziesięciu mniejszych połączonych szeregowo-równolegle).
    Rozłączenie takiego pakietu skutkuje znacznym zmniejszeniem pojemnośći kondensatora. Poza tym, te kondensatory nie nadają się do pracy impulsowej, główne ich zastosowanie to kompensacja mocy biernej(indukcyjnej).
    Do gen. Marxa polecam takie kondensatory http://www.vishay.com/docs/22083/22083.pdf . Może i są drogie, lecz warte swojej ceny, a używane są o wiele tańsze.
    Zamiast autotransformatora i transformatora W/N zastosuj w najprościej wersji sterownik na NE555, lub lepszy na TL494. Oba te układy mogą mieć zmieniany współczynnik wypełnienia przebiegu, np. potencjometrem. Zmieniając wsp. wyp. będziesz zmniejszał, lub zwiększał napięcie na transformatorze impulsowym, np trafopowielaczu z telewizora. Oczywiście sterowanie MOS-FET-em. Nic nie powinno się grzać, a obsługa urządzenia wygodna i koszta wykonania o wiele mniejsze.
    trzaska456
    Poziom 17  
    A nie lepiej taniej i prościej jest zastosować kondensatory 1nF/15kV z kaskad WN takich jak tu Link Sam zbudowałem taki marx na tych kondensatorach ale nie działach z powodu ostrych lotów na połączeniach. Jeśli mamy dużą pojemność a będziemy je ładować tak malutkim prądem z przetwornicy NE to jestem ciekaw jak długo będą się ładować, nie lepiej jest zrobić ZVS i dzięki temu uzyskamy większą częstotliwość wyładować...
    ertes232
    Poziom 18  
    Ciekawe jak by sie sprawował taki olejak na 0.1 uF/ 10 kV moze by wytrzymał te 15 kV ale to na granicy wytrzymałości tylko ile ona wynosi - trza by kupic jeden i zmierzyc sa tanie

Nie jestem studentem , ale raz poszedlem do laborat. WN na polibudzie w lublinie i tam własnie mają marksa na kondensatorach na 30 kV takie co na liniach wiszą do poprawy cos fi , nie wiem ile maja uF , uklad ma 10 stopni kaskady , iskierniki kulowe i zasilany jest przez odwrotnie połaczony przekladnik napieciowy i jakis kenotron - ale jak zaczał walic piorunami - szok
    ------------acha trzymają go w klatce z drutu uziemionego------------

no i sie od tego zaczela moja przygoda (':D')

pozdr