Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna / Kolumna Aktywna do gitar

blazkowicz 13 Mar 2010 14:27 5808 13
  • #1 13 Mar 2010 14:27
    blazkowicz
    Poziom 11  

witam
    mam taka sprawe mianowicie jestem gitarzysta i mam procesor gitarowy line 6 pod x3 live i chcialem zaczac go zabierac na proby/male koncerty w okolicznych budach, dlategotez poszukuje jakiejs kolumny estradowej / aktywnej.
    No i kwestia jest taka iz potrzebuje jakichs propozycji, poniewaz sie kompletnie nie znam na kolumnach, opcje sa dwie :
    - kolumna aktywna (prosilbym o porady, na jakie firmy warto zwracac uwage itp, najlepiej konkretne linki do sprzetu)
    - druga opcja to zwykla kolumna bez wzmacniacza, (lecz nie wiem czy to zadziala) gdyz mam tkai wzmacniacz Unitra Diora WS 315 http://unitra.eu.org/node/286 nie wiem czy taki wzmacniacz by sie nadawal ? czy udzwignalby jakas kolumne na male koncerty?
    dotychczas na koncerty uzywalem wzmacniacza 75 watowego ktory w zupelnosci wystarczal, takze mysle ze taka estradowka 100w w zupelnosci mi wystarczy (chociaz wiem ze tak slaba estradowke raczej ciezko kupic), glosnik basowy musi miec conajmniej 12"
    *chyba ze 75 w we wzmancniaczu gitarowym a 75 w w kolumnie to jakas inna skala ... ^^

dodam ze zalezy mi zeby kolumna spisywala sie dobrze i na elektryku i na basie
    co do kwestii ceny, nie za bardzo sie orientuje w cenach kolumn, mam nadzieje ze w granicach 300-400 zl znajdzie sie jakas malowatowa, z nienajgorsza jakoscia dzwieku, :)
    jesli bedzie potrzeba koniecznie dolozyc wiecej, doloze gdyz sprzet jest mi niezbedny :)

z gory dziekuje :)

*a i jeszcze jedna sprawa bo nie udalo mi sie znalezc, jaka jest roznica miedzy kolumnami a monitorami? ^^ monitory by sie nadawaly do gitar naglasniania ?

0 13
  • #2 13 Mar 2010 22:12
    amelx
    Poziom 16  

Ja myślę że kup sobie piec (combo) do gitary i po problemie..Masz dobry procek i szkoda psuć jakości efektów podłączając pod jakieś wynalazki ..

0
  • #3 13 Mar 2010 22:23
    blazkowicz
    Poziom 11  

no nie, po 1 procesor (multiefekt) + wzmacniacz sie gryza, i sa problemy
    po 2 nie mam kasy zeby kupowac wzmacniacz basowy i wzmacniacz gitarowy (bo gram i na tym i na tym)
    po 3 jakbym nawte mial gitarowy i basowy to by bylo ciezko zeby grac naraz na basie i elektryku (line 6 ma tylko jedno wyjscie na glosniki), takze jak podlacze gitarowy wzmak/glosnik rozwale go, grajac na basie, a jak podlacze basowy to elektryk bedzie brzmial jak kupa ;/
    dlatego wpadlem na pomysl wspolnego - kolumny estradowej
    jednakze poczytalem troche o tych sprzetach itp i zdecydowalem ze chyba zrobie cos takiego gdyz moj procek ma mozliwosc podlaczenia i modelowania niezaleznie dwoch instrumentow :)
    takze zrobie taki myk ze samemu zbuduje sobie 2x12 gitarowy glosnik i 2x12 basowy, (tu wchodza w gre schematy z tego forum) :P
    wezme moj procek, podlacze go do wzmacniacza Unitry tego co mam, a do Unitry podlacze na lewa strone glosnik gitarowy, a w prawe wejscie glosnik basowy
    i na tym procku jest taka fajna sprawa ze moge sobie rozdzielic dzwiek tzn, dzwiek elektryka rozdziele zeby lecial z lewej strony (gitarowego glosnika), a bas z prawej (basowego glosnika) i mam nadzieje ze to bedzie dzialac ze nie uskzodze glosnikow i jakosc bedzie dobra dziweku I bede mogl grac naraz na tym i na tym :) mam nadzieje ze to wszystko bedzie tak dobrze jak mi sie wydaje :P
    to juz bardziej topic na gitarowe forum sie zrobil, a nie audio :)

0
  • #4 14 Mar 2010 00:19
    DjMapet
    Poziom 43  

Aleś wymyślił,he,he. Trochę przekombinowałeś.
    Kto gra na basie, jak grasz na gitarze? Myślisz, że 20W z cienkiego domowego wzmacniacza wystarczy do nagłośnienia basu, chociaż by na próbie?
    zbudowanie dwóch w miarę dobrych paczek pod gitarę i bas, może kosztować tyle, co dwa używane, przyzwoite piece, basowy i gitarowy. nie rozumiem też, dlaczego Twoim zdaniem, procesor nie może współpracować z wzmacniaczami/kolumnami stricte instrumentalnymi a tylko jak piszesz "estradowymi"i tu domyślam się że chodzi Ci o kolumny szerokopasmowe?
    W sumie moim zdaniem, temat bez sensu.

Pozdrawiam.

1
  • #5 14 Mar 2010 01:43
    blazkowicz
    Poziom 11  

gdy ja gram na elektryku, brat gra na basie i odwrotnie ;p
    nie wiem, do tego cienkiego wzmaka byly podlaczone 2x140w altusy i graly dobrze, nie sadze zebym potrzebowal mocniejszych glosnikow do basu, tak mi sie wydaje (nie mowiac, ze do elektryka starczy mi te 50w w zupelnosci)
    no multiefekty i wzmacniacze nie chodza w parze, wiem chocby dlatego bo mam Vox'a aktualnie i nie idzie za nic w swiecie podlaczyc Line 6 do Voxa.
    z tego co przegladalem TO forum, dzial DIY, za 600-700 zl mozna zrobic pake 2x12 na pozadnych glosnikach Celestiona/Eminenca, a w tej cenie nie kupi sie pozadnego wzmacniacza 50w+ (jestem aktywnym uzytkownikiem forum gitarowego, takze tu mozesz mi zaufac) :)

jesli ten pomysl tez odpada, to nie wiem juz takto w jaki sposob moglbym naglosnic bas+elektryka naraz uzywajac tego line 6 procka ... (bo nawet JESLI bym kupil 2 comba: gitarowe i basowe, to Line 6 ma tylko 1 wejscie na glosniki, takze bym mogl podlaczyc albo jeden albo drugi wzmak, nie razem, a grac na elektrycznym glosniku nie bede basem i odwrotnie bo rozwale glosniki) a jak pisalem Line 6 ma mozliwosc niezlaeznego podlaczenia i modelowania dwoch instrumentow naraz i chce to wykorzystac, dlatego myslalem o jednej kolumnie, ktora bedzie w stanie naglosnic bas i elektryka :)

1
  • #6 14 Mar 2010 19:26
    DjMapet
    Poziom 43  

Kiedyś miałem Trawiatę i z tego co pamiętam, miała moc coś około 2x20W, więc skąd te 50W z jednego kanału na elektryka? Poza tym, to nie moc kolumn świadczy i decyduje o mocy całego zestawu a moc wzmacniacza!
    50W piecyk pod gitarą już nieźle pohałasuje, ale żeby dogonić ją basem, trza by przynajmniej 100W pieca.
    Dlaczego to multiefekty i wzmacniacze nie chodzą w parze? Kurde, gram prawie czterdzieści lat na basie, używałem różnych kostek, procesorów i nie słyszałem, aby można było wzmocnić sygnał gitary czymś innym niż wzmacniaczem. Chyba że o czymś nie wiem :-( ? Do jakiego to Vox-a nie "idzie" podłączyć procesora? Nie rozumiem dlaczego?
    Do porządnej paki trzeba tez porządny wzmacniacz (head). Sprzedawałem kilka pieców, np. niedawno Trace-a za 800 zł. Można kupić w miarę tanio dobry piec, jednak trzeba nieco poświęcić na to czasu, aby trafić na coś konkretnego.
    Nie znam Line 6, chociaż kilka razy miałem go w ręku. Wytłumacz o co chodzi z tym: "Line 6 ma tylko 1 wejscie na glosniki", bo moim zdaniem żadnego wejśćia na głośniki nie posiada. Jak już, to wyjście na wzmacniacz.
    Jeśli Line 6 ma dwa wejścia, na dwie gitary, wyjście jest stereofoniczne (dwukanałowe) i do każdego z kanałów (L,P) można przyporządkować inną gitarę i różne efekty (brzmienia), to nie będzie problemu z wysłaniem z tych dwóch kanałów sygnału na dwa piece (wzmacniacze). Trzeba tylko zrobić odpowiedni przewód typu Y, jack stereo - 2x jack mono.

Nie znajdziesz głośnika który prawidłowo przetworzy brzmienie gitary i basu.

Pozdrawiam.

0
  • #7 14 Mar 2010 19:46
    blazkowicz
    Poziom 11  

no ja wlasnie dopiero co sprzedalem swojego Vox'a AD50VT, do niego nie tylko nie dlao sie podlaczyc multi, ale nawet zwyklych efektow (wszystko odrzuca)
    efekty kostki wiadomo ze sie podlacza pod wzmaki i wszystko chodzi jak nalezy no ale nie multi/procki (mowie tu o wzmakach i multi gitarowych, z basowymi sie nie bawilem, gdyz basista jestem poczatkujacym)
    no ja sprzedalem dzisiaj swojego Voxa za 900, ale nie traktowalem go raczej jako pozadny wzmacniacz. zwykly przecietniak
    troche sie pogubilem, no jest cos takiego :

• Możliwość podłączenia dwóch niezależnych instrumentów
    • Niezależny proces modelingu dla dwóch instrumentów jednocześnie
    Wejścia/wyjścia:
    • Wejście instrumentalne 1/4”
    • Wejście mikrofonowe XLR
    • Złącze USB do komunikacji z komputerem
    • Wyjście stereo S/PDIF
    • Wyjście stereo 1/4” TRS
    • 1/4” stereofoniczna pętla efektów
    • Cyfrowe złącze do Variaxa
    • Wejście na pedał ekspresji 1/4”
    • Wejście/wyjście MIDI
    • Wyjście słuchawkowe 1/4”
    • Wejście 1/8” (CD/MP3)

wystarczy podlaczyc jesli bedzie jedno wyjscie na wzmacniacz cos takiego, i wpinac 2 wzmaki? (chociaz ja raczej bede kombinowal z pakami i wzmacniaczami tak czy siak ^^) http://www.allegro.pl/item945647382_bespeco_slad_175_przejscie_wtyk_jack_6_3mono_2jack.html

0
  • #8 14 Mar 2010 20:38
    DjMapet
    Poziom 43  

Nie, ten rozdzielacz nie będzie odpowiedni.
    Z twojego opisu nie wynika iż procesor ma dwa niezależne, podporządkowane wejściom - WYJŚCIA, czy też możliwość niezależnego przypisania każdego z instrumentów do innego kanału (L, lub R) wyjściowego stereo.

Przestudiuj dokładnie, ze zrozumieniem manual procesora.

Pozdrawiam.

0
  • #9 14 Mar 2010 21:21
    blazkowicz
    Poziom 11  

nie wiem, nie znam sie i nie bede udawal ze znam na tych elektronicznych opisach, manual jest niestety po ang a u mnie ciezko jesli chodzi o ang
    http://www.youtube.com/watch?v=2r52NjhBb8w&feature=related
    z tego video (koncowka 4.13+) chociazby wynika raczej ze ma dwa niezalezne wyjscia instrumentalne

0
  • #10 15 Mar 2010 00:53
    DjMapet
    Poziom 43  

Znalazłem coś takiego: http://www.line6.pl/pody/x3/x3.html
    Z opisu wynika iż jest możliwość wielokanałowego nagrywania na komputer poprzez złącze USB. O niezależnych wyjściach nic nie ma.
    Być może istnieje możliwość przekierowania jednego instrumentu do np. kanału lewego, a drugiego instrumentu, do kanału prawego. Musiał byś poeksperymentować.

Pozdrawiam.

0
  • #11 15 Mar 2010 01:02
    blazkowicz
    Poziom 11  

"lub użyj dwóch wejść do niezależnej obróbki dwóch instrumentów w tym samym czasie – na przykład wokalu i gitary." - to juz sie pogubilem, to nie oznacza ze moge podlaczyc naraz i modelowac oddzielnie np bas i elektryka?
    albo cos takiego "Możesz nawet podłączyć dwa instrumenty jednocześnie ? dla każdego oddzielny proces nadawania brzmienia."

no tak ale to jest zwykly Line 6 pod X3, on jest przystosowany do pracy w studiu,
    ja posiadam Line 6 pod X3 Live - to jest to samo praktycznie, tylko ze w postaci panelu na podloge, produkty "live" sa przystosowane do zycia scenicznego.

"Procesory typu "live" mają -- jak wspomniałem wyżej -- możliwość bezpośredniej pracy z systemem nagłośnienia - wpina się po prostu wyjście urządzenia w dibox. (...) Inne i tutaj o nich mówię, takie jak Boss serii GT, M-Audio Black Box czy Line6 serii POD Live są przeznaczone do bezpośredniej współpracy z systemem nagłośnienia estradowego (w tym z odsłuchami) oraz jako źródło sygnału do tranzystorowych koncówek mocy z kolumną głośnikową. "
    http://forum.szantymaniak.pl/viewtopic.php?t=3045

no jesli dobrze rozumiem, to jest taka mozliwosc, moge jeden instrument ustawic na "prawa strone", a drugi na lewa, przynajmniej tak wnioskuje z tego video
    http://www.youtube.com/watch?v=8IVozhiT0tM - okolice 7:40 ^^
    (tylko tutaj to sie odbywa na jednej gitarze, gdybym robil na dwoch to jak na filmiku tego elektryka bym ustawil na jedna strone, potem przelaczyl na ustawienia basu i dzwiek skierowal na drugi glosnik)

stad sie wzial pomysl zeby kupic jakis wzmacniacz skoro ten unitry nie da rady, i podlaczyc dwie paczki basowa i gitarowa, w L/P wejscia we wzmacniaczu, i na line 6 pokierowac dzwieki basu i elektryka na lewo/prawo odpowiednio na paki : basowa i gitarowa

*teraz sie zaczalem zastanawiac ... bo doczytalem sie takiego czegos
    "You can plug in two instruments at once and run each to his own independence signal channel."
    czy mi sie wydaje czy to oznacza ze moge jednak podlaczyc dwa instrumenty, i do kazdego z tych instrumentow oddzielnie naglosnienie (w skrocie dwa wyjscia na wzmacniacze/glosniki, dla kazdego z instrumentu?) ?

0
  • #12 15 Mar 2010 17:45
    DjMapet
    Poziom 43  

Z tego zdania wynika, iż każdy instrument można przekierować do niezależnego kanału. Musisz popróbować.
    Oczywiście, można procesor bezpośrednio podłączyć do systemu (sam tak niekiedy robię), jednak trzeba ten system posiadać. Najlepiej trójdrożny w konfiguracji: satelity + suby.

Pozdrawiam.

0
  • #13 15 Mar 2010 20:54
    SzokalML
    Poziom 36  

Kombinujesz - niepotrzebnie narazisz się na koszty.
    Też tak kiedyś kombinowałem i było to idiotyczne - skutkiem tego wydałem tak naprawdę więcej kasy, bo zepsułem trochę sprzętu, który mógłby służyć w domu. A ile frustracji...

Najlepszym znacznie rozwiązaniem będzie zakup DWÓCH tanich piecyków jeden pod gitarę, drugi pod bas. Nawet jeśli miałyby to być tanie, chińskie piecyki, będzie to dużo LEPSZE rozwiązanie.

Cytat:
    (jestem aktywnym uzytkownikiem forum gitarowego, takze tu mozesz mi zaufac)

Ale o wzmacniaczach i kolumnach masz małe pojęcie - używanie Altusów, albo domowego wzmacniacza na "scenie" na koncert, nawet mały nie wchodzi w grę. Upalisz jedno i drugie, a będzie to brzmiało słabo.

Możesz mi zaufać - na początku, też próbowałem grać na wieży Aiwa, głośnikach ZG-25, ZG-40 C, i chylę czoła przed swą własną głupotą (ale wtedy nie było tyle tanich piecyków).

MOC - tak, sprzęty estradowe mają nieco inaczej podawaną moc. Bo wzmacniaczy domowych nie katujesz cały czas na maksimum, podobnie i głośników.

Ponadto, dużo lepszą selektywność uzyskasz z osobnych źródeł dźwięku dla basu i gitary.

Cytat:
    Do jakiego to Vox-a nie "idzie" podłączyć procesora? Nie rozumiem dlaczego?

Stawiam na to, że w tym VOX-ie był przedwzmacniacz dość mocno kreujący brzmienie, co sprawiało że z tym efektem nie wiem - piszczało, zgrzytało, psuło brzmienie ? ;) To tylko domysły.

0
  • #14 15 Mar 2010 21:17
    blazkowicz
    Poziom 11  

no z tym aktywnym uzytkownikiem forum gitarowego mialem na mysli ze nie kupi sie w miare pozadnego wzmaka gitarowego za 8 stow ... i tylko to
    nie, na wzmacniaczach i kolumnach nie mam malego pojecia - nie mam zadnego pojecia, dlatego trzeba mi tlumaczyc tu wszystko jak pastuch krowie ^^

co za sens kupowania chinskich tanich wzmacniaczy gitarowych / basowych, glosnik w nich bedzie na pewno badziewny, a jak glosnik bedzie bedziewiasty to czy bede mial procek za 100, 1000 czy 10000 zl to i tak bedzie brzmial jak @#$@ ...
    co do altusow to nie mialem zamiaru ich podpinac - wiem ze by je wysadzilo pod gitara, tylko zauwazalem ze ten wzmacniacz unity 2x20 ciagnal altusy 2x140 w, myslalem ze by takto pociagnal jakas paczke gitarowa 80 w np

zamiast pelnych chinskich wzmacniaczy gitarowego i basowego (ktore beda mialy jakies gowniane dodatkowe efekty, presety itp za ktore bede musial zaplacic polowe jego ceny) wole kupic 2 malowatowe wzmacniacze na scene i zrobic dwie paki (nie potrzebuje jakichs wielkich watow, nie gram na jakichs wielkich halach), nie wiem czemu ten pomysl jest niby zly? dzwiek z paczki gitarowej na pozadnych glosnikach podlaczonej do zwyklego wzmacniacza chyba powinien byc raczej lepszy niz z chinskiego wzmacniacza gitarowego ^^

zreszta poki co nie wiem czy do line 6 pod x3 live mozna podlaczyc oprocz dwoch instrumentow - dwa wzmacniacze naraz, tu jest ten najwiekszy problem i poki brat mi nie zwiezie tego procka nie dowiem sie

vox zgadza sie, mial 11 efektow i 11 symulacji wzmacniaczy, nawet zwyklych kostek sie do niego nie dalo podlaczyc ;) z banditem i marhsallem valvestate brzmial niby lepiej ale tez jakos szalu nie wzbudzal ^^

0