Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

SONY KV-29C1D1 Trinitron nie wyświetla obrazu, złe kolory...

13 Mar 2010 16:22 2905 5
  • Poziom 36  
    Witam.
    Taki telewizorek, jak w tytule, a sprawa wygląda następująco:
    po włączeniu telewizora jest dzwięk, brakuje natomiast obrazu. Czasami przelecą po ekranie 2-3 kreski poziome różnych kolorów RGB. Po ok 10 minutach pracy telewizora pojawia sie obraz, ale kolory są złe - to, co powinno być czarne, jest ciemnozielone, a kolor biały jest w odcieniu różowego. Cały obraz jest jakby bardziej pomarańczowo-różowy, niż być powinien. Domyślam się, że jakiś kolor nie jest do końca wyświetlany, albo nie ma go wogóle (stawiam na niebieski...).

Telewizor rozebrałem, wyczyściłem z kurzu, którego było tam 1/3 wagi telewizora :-). Teraz płyta główna jest w fazie przelutowywania lutów (liczę na zimne luty, bo czasami, jak nic nie wyświetlał, to po lekkim uderzeniu przelatywały właśnie kreski poziome).

Teraz mam pytanie: Na które pady zwrócić szczególną uwagę przy przelutowywaniu (bo wszystkich nie jestem w stanie przelutować), które kondensatory mogą być do wymiany, i czy ten brak obrazu ma związek z późniejszym złym wyświetlaniem kolorów?

I oto najważniejsze pytanie, od którego zależy los telewizora: czy kineskop może być uszkodzony, dając takie objawy?

Z góry dziękuje.
    Pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 22  
    Raczej kineskop jest już tak słaby że szkoda cokolwiek wymieniać.Przelutować możesz okolicę trafa w/n i pion bo wygląda, że jest kupa /zimnych lutów/.
    Na płytce kineskopu jest regulacja prądu ,wymuś nią szybsze pojawianie się obrazu i pr-kami spróbuj podciagnąć kolory.
  • Poziom 36  
    Tzn jeszcze jednego nie napisałem : obraz pojawia się bardzo nagle, praktycznie bez żadnego rozjaśniania. Ja stawiałem na wysokie napięcie, no bo takie nagłe pojawienie sugeruję, że działko działa (świeci bo widziałem).obok tranzystorów od kolorów na płytce kineskopu nie widzę żadnych potencjometrów z wyjątkem jednego - SCREEN.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Są sposoby ożywienia Trynitrona. Użyj "Szukajki"
  • Poziom 36  
    Dziękuję więc za pomoc. Złożę go jeszcze, bo płytkę przelutowałem, jak nic z tego, to ojciec mówi, że se go wstawi do piwnicy, więc nie pójdzie na śmietnik. Zresztą kosztował mnie on 32 zł, więc dla zabawy warto...
    No i schudłem trochę znosząc dziada z 4 piętra w bloku bez windy :-)

Temat zamknąć?