Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagłośnienie do samochodu pokazowego

13 Mar 2010 18:55 6066 43
  • Poziom 9  
    Witam

Jestem w trakcie remontu starego samochodu dla dzieci na pedała. Pochodzi on z 1985r. i chciałem w nim umieścić sprzęt grający.
    Muzykę chcę odtwarzać z MP3 która będzie zasilana akumulatorem lub własnym wbudowanym. Do odtwarzacza chcę podłączyć 2 głośniki, które były by zasilane akumulatorem.
    Moje pytanie jest więc takie, jaki akumulator dobrać do mp3 oraz do głośników? Jeśli jest potrzebny wzmacniacz do połączenia MP3 z głośnikami to o jakiej impedancji i na ile wolt?

Myślałem też o kupnie zestawu 2.1 komputerowego i przerobieniu go z zasilania do sieci 230v na zasilanie akumulatorem. Wtedy podłączył bym MP3 bez problemu.

Co możecie mi doradzić, co zrobilibyście na moim miejscu? Zależy mi na średnio głośnym zestawie, 70w to maksimum moich wymagań.

P.S: nie zakupiłem na razie niczego, ponieważ nie wiem czego potrzebuje. Myślę że pomożecie mi znaleźć na to odpowiedź.

Pozdrawiam
  • Testo
  • Poziom 36  
    Jak chcesz ładować ten akumulator który będzie to zasialał?
  • Poziom 9  
    prostownikiem? myślę że akumulator będzie dość pojemny
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Kup zestaw głośników na 12V, do tego akumulator żelowy i sprawa załatwiona. Odtwarzacz zasilisz z zasilacza samochodowego. Dorobisz tylko ewentualnie gniazdo zapalniczki. Nawet będziesz mógł przez nie ładować ten akumulator.
    I jakie to "auto pokazowe"?
  • Poziom 9  
    Dobry pomysł, tylko czym zasilę ten akumulator, prostownikiem? W jaki sposób tym wejściem do zapalniczki samochodowej mam ładować akumulator i MP3?
    Jeśli akumulator żelowy to na 12V 5Ah? Wystarczy taki żeby odtwarzać przynajmniej 5-8 godzin muzyki?

chociaż jak teraz patrzyłem po sklepach internetowych to nie ma takich zestawów...
    Czasem mam wrażenie, że myślenie jest bolesne. Niestety...
    Samochód (pewnie produkt CCCP sądząc po stylistyce) jest na pedały, możliwości ładowania w ruchu właściwie brak.
    Więc kupujesz sobie akumulator żelowy 12V/5 - 7 Ah, głośniczki komputerowe, nawet nie 2.1, tylko zwykłe stereo (bo gdzie tam wsadzisz subwoofer?), zasilacz do mp3 na wtyk do zapalniczki, gniazdo zapalniczki.
    Montujesz to sobie w aucie, a do prostownika doczepiasz przewód zakończony dodatkową wtyczką pasującą do tego gniazda. I jak ci się akumulator rozładuje, to żeby go nie wyciągać, wyciągniesz tylko wtyczkę od zasilacza mp3, a wsadzisz wtyczkę od prostownika i sobie ten akumulator naładujesz.
    A jak chcesz wypas, to na tym samym akumulatorze możesz założyć wskaźnik napięcia, a nawet założyć jakieś lampki na LEDach.
  • Testo
  • Poziom 9  
    Błażej napisał:
    do prostownika doczepiasz przewód zakończony dodatkową wtyczką pasującą do tego gniazda

do gniazda od kabla do zapalniczki samochodowej mam rozumieć?
    Czyli potrzebna mi jest MP3 z możliwością ładowania przez zapalniczkę samochodową, gniazdo z wejściem na kabel od zapalniczki do sieci 230v
    coś takiego?:
    http://www.allegro.pl/adapter_przejsciowka_z_220v_na_12v_k10.html

i akumulator żelowy chociażby do motoru 12v 9Ah.

Głośniki stereo, ok, ale na 12V? trudno będzie mi takie znaleźć, nawet na allegro nie ma

Moderowany przez Mirek Z.:

Regulamin - p.10.11.

Wiesz co? Nie bierz się za to. Nie poradzisz sobie.
  • Poziom 9  
    Wiem że jestem zielony z elektroniki ale myślałem że zakładając taki temat znajdzie się ktoś kto mi w tym pomoże, przecież Wy macie wiedzę a ja się uczę i chcę to zrobić, nie na darmo kombinowałem i zrobiłem oświetlenie do samochodu, teraz chce zrobić nagłośnienie, ale jak bym wiedział jak to by mnie tu nie było.
  • Poziom 36  
    Już lepiej radio kup i zestaw głośników np GMS.

Radio używane JVC 150zł i głośniki do tego drugie tyle.
  • Poziom 9  
    radio musiało by mieć wejście na usb aby podłączyć mp3...lub przynajmniej możliwość odtwarzania mp3
    nie wiem za bardzo co było by najlepszym rozwiązaniem co do nagłośnienia, chciałem się właśnie w tej sprawie poradzić, bo nie sztuką jest coś kupić i później okaże się że coś nie współgra z sobą. Wiem na pewno że radio czy też MP3 musi być zasilane przez akumulator. Jeśli kupie radio wzmacniacz nie będzie już potrzebny, a do MP3 musiał bym mieć wzmacniacz, tak?

jeśli chodzi o napęd elektryczny - rozważałem taką możliwość. Można gdzieś kupić taki silnik gotowy do montażu? Jeśli bym taki zastosował, też musiał by być zasilany akumulatorem.
    Czyli kolejny raz - i chciałbym i nie wiem, i jak i czy w ogóle...
    Widać, że sam nie wiesz, czego chcesz i co chcesz osiągnąć. I teraz będzie takie gdybanie i podsuwanie pomysłów.
    Może określ się, co to ma być i jak, to wtedy dyskusja będzie miała jakiś sens.
  • Poziom 9  
    Masa własna samochodu wynosi ok. 10kg (konstrukcja jest cała metalowa, jedynie elementy wykończeniowe są z plastiku) + dziecko 20-30kg = 40kg masy rzeczywistej.

Czego chce w tym samochodzie, nagłośnienia składającego się z 2 głośników, tyle. Mój problem polega na tym jakie źródło multimedialne wybrać (radio, mp3) i w jaki sposób połączyć to z sobą (jakiś wzmacniacz, czy też kabel do zapalniczki samochodowej czy inne mi wcześniej podsuwane pomysły) i jakie źródło energii dobrać do tych układów(akumulator).
    Opcja 1 - radio samochodowe i głośniki samochodowe. Radia w tej chwili odtwarzają mp3 i mają usb. Minusem rozwiązania jest wielkość podzespołów w porównaniu do pojazdu.
    Opcja 2 - odtwarzacz mp3 i głośniczki komputerowe. Większość małych głośniczków komputerowych zasilanych zasilaczem sieciowym jest na około 12V i nie ma problemu w ich podłączeniu do akumulatora. Zestaw taki powinien też pobierać mniej prądu niż radio samochodowe.
    W obu przypadkach instalacja jest banalna.
  • Poziom 15  
    Wystarczy, że kupisz zwykłe głośniki komputerowe, nawet takie za 10-20zł,one są zasilanie zasilaczem sieciowym, a więc napięcie potrzebne do ich pracy to jakieś 12v, zresztą będzie pisało na zasilaczu, tak więc wystarczy, że dorobisz odpowiednią wtyczkę (taka, jaka jest przystosowana do głośników, w sklepie elektronicznym koszt to ok. 1zł) i już działa, a co do zasilania mp3 to wystarczy dioda prostownicza na napięcie 1,5v albo jakiś rezystor i do tego mały kondensator (100uF) albo nawet wcale, bo akumulatory żelowe mają "czyste" napięcie, cena takiej "zaawansowanej elektroniki" wyjdzie cie jakieś 50gr z kondensatorem, a co do silnika to większy trzeba by było lecz pierwsze co mi się nasunęło na myśl to silnik od pralki "frania" (leży u mnie gdzieś na strychu) lecz on raczej nie osiągnie kosmicznych prędkości, ale np. jak frania ładuje 10kg i dość szybko wiruje to 40kg też powinna uciągnąć, lecz tą sprawę pozostawiam do osądzenia forumowiczom bardziej doświadczonym w tej dziedzinie! A co do wzmacniacza to mam do sprzedania na TDA1554Q, co daje albo 4x11w albo 2x22w, pisz na PW
    Panie Kotowaty - napisz mi, jak ty sobie wyobrażasz zasilanie silnika z Frani z akumulatorka 12V kilka Ah? Bo pieprzysz w tej materii jak potłuczony! A oferty handlowe zachowaj do innego działu!
  • Poziom 9  
    Co do silnika który napędzał by samochód - Czy mają Panowie jakieś propozycje?

co do nagłośnienia chyba znalazłem rozwiązanie:
    radio samochodowe podłączamy do akumulatora, do radia podłączmy głośniki. Gdy Radio posiada funkcje aux - podłączamy do niego MP3, jeśli radio będzie mieć inne wejścia (usb, SD, MMC) tym lepiej dla mnie. MP3 zaś podłączamy przez kabel do zapalniczki samochodowej bezpośrednio do akumulatora w celu doładowywania. to było by chyba wystarczające

teraz tylko głośniki
  • Poziom 27  
    kotowaty: nie kompromituj się... stabilizator z diody prostowniczej i kondensatora? Nawet nie wiem jak to skomentować. Z tym silnikiem od frani też dałeś czadu. Szkoda słów.

Do autora: tak jak myślałeś, znajdź głośniczki komputerowe, ale takie z zewnętrznym zasilaczem (najczęściej są to 12V@1A). Wtedy wystarczy jakaś ładowarka samochodowa do komórki, albo GPSu (preferowana od GPS ze względu na wyższy prąd) i masz zasilanie.

Napęd elektryczny to już osobna sprawa. Tu nie pomogę bo się nie znam, ale silnika z frani (rotfl) nie montuj.

Acha! jeszcze jedna sprawa. Jeśli użyjesz akumulatorów żelowych to pamiętaj że ich się nie ładuje prostownikiem. Co prawda można, ale wtedy długo ci nie pożyją. Do nich są specjalne ładowarki mikroprocesorowe.

---edit---
    A jakby tak zainwestować trochę więcej to można by napęd spalinowy zrobić - z jakiejś hulajnogi czy skuterka za 300-400zł (kuknij na allegro).
  • Poziom 9  
    Myślę że o takie głośniki chodziło:
    http://www.allegro.plxxxxxx

Posiadają zewnętrzny zasilacz

Moderowany przez Błażej:

Myślę, że Regulamin pkt 10.11.

• Poziom 19  
    Dobry by był to tego silnik elektryczny z skutera elektrycznego można kupić taki na allegro i jest jeszcze jedna sprawa jak pojazd będzie jechał z prędkością 50km/h i uderzy w coś , może się coś stać prowadzącemu pojazd.
  • Poziom 9  
    myślę że Creative Inspire T3100 można przerobić? mają zasilacz

a co do silnika od skutera, to chodzi o taki?:

"Dane techniczne:

24V 100W

Typowy silnik 24V.

Pobór prądu 6A zasilanie 24VDC.

Długość całkowita silnika ok.10cm, długość korpusu 8,5 cm, średnica ok.7cm.
    Średnica trzpienia z rolką ok. 14,50mm, bez rolki ok.8mm.

Obroty 2300 obr./minute.

Na osi silnik posiada zamontowaną rolkę."
    Masz problem z połączeniem głośników i odtwarzacza mp3 do akumulatora 12V, a chcesz się zabierać za montaż silnika 24V, który wymaga łączenia akumulatorów i sterownika. Dodatkowo jak już połączysz akumulatory, to jak uzyskasz z nich 12V? Bo BARDZO niewskazane jest niesymetryczne ich obciążanie.
  • Poziom 9  
    Przepraszam bardzo ale nie mam problemów z podłączeniem i nie życzę sobie takiego traktowania. Co do silnika chce się tylko dowiedzieć jaki silnik ewentualnie mógł bym zamontować i czym go zasilić.

Edit:
    Radio pobierze więcej prądu niż zestaw głośników?
  • Poziom 19  
    Silnik musi mieć więcej watów na allegro są silniki 350w numer xxxxx i numer xxxxxx.
    radio samochodowe więcej pobierze prądu niż głośniki komputerowe.

Moderowany przez Błażej:

Linki do aukcji, mimo tego, że kilka postów wyżej inny użytkownik otrzymał ostrzeżenie dokładnie za to samo.

• Poziom 9  
    hmm właśnie się tego bałem, ale cóż. Stawiam na głośniki komputerowe.
    mam w domu zestaw Creative inspire p5800, ma on zasilacz zewnętrzny na 13,5V
    ale czy po jego danych można stwierdzić że cały zestaw można zasilić akumulatorem 13,5V? (do zestawu podłączył bym tylko 2 satelitki i subwoofer, bo to zestaw 5.1)

Nagłośnienie do samochodu pokazowego
    To jeszcze mi wytłumacz, co ma ci dać malutki subwoofer, przeznaczony do pomieszczeń zamkniętych, który będzie grać w przestrzeni otwartej? I zastanawiałeś się, który z elementów zestawu pobiera najwięcej prądu, bo ma najmocniejszy wzmacniacz? I jaki akumulator ma znamionowe napięcie 13.5V?
  • Poziom 9  
    To może mi wytłumacz z łaski swojej jaki zestaw głośników komputerowych był by najodpowiedniejszy.

Edit:
    A jeżeli znalazł bym już głośniki komputerowe na 12V to wystarczyło by tylko przerobić kabel od zasilacza takich głośników? (np: na gniazdo do zapalniczki samochodowej)?