Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szybka bryka RC budowa napędu

13 Mar 2010 22:37 6193 14
  • Poziom 9  
    Piszę pierwszy raz na forum, jeśli zły dział to proszę o przeniesienie :-)

Buduję samochód rc. Ma wyciągać max około 50km/h. Jeśli taka prędkość jest nieosiągalna to napiszcie..
    Mam zamiar włożyc do niego silnik 3f Tower Pro Bm2408-21 Link Bateria Ni-Cd 9,6V. Sterowanie prawo, lewo, przód, do tyłu nie będzie bo mam regulator w jedną stronę.
    Waga całego modelu to maksymalnie 750gram, średnica koła 6,6cm

Czy moc tego silnika 3f będzie odpowiednia, by samochód osiągnął 50km/h?
    Jeśli nie to mogę dać inny, zwykły szczotkowy silnik, lub lżejszą baterię 7,2V
    I najważniejsze: jakie zastosować przełożenie (nie umiem tego obliczyć)
    p.s. Czy moglibyście rozpisać jak się oblicza przełożenie: (przyda się na przyszłość)
    oto kilka fotek:
    Szybka bryka RC budowa napędu Szybka bryka RC budowa napędu Szybka bryka RC budowa napędu Szybka bryka RC budowa napędu Szybka bryka RC budowa napędu
  • Moderator Robotyka
    To silnik lotniczy do napędzania śmigła. Do samochodów stosuje się Inrunnery o wysokiej prędkości obrotowej.

Tak - da się osiągnąć 50km/h, a nawet więcej. Ale trzeba wiedzieć co się robi i jak się to robi. Nie wystarczy wsadzić silnika i podpiąć go pod koła.
  • Poziom 33  
    Jeżeli chcesz osiągać takie prędkości to oprócz wspomnianego przez Madrika silnika musisz wymienić tez opony- na tych będzie Ci ciężko złapać dobra przyczepność. Patrząc na te zębatki tez miałbym pewne wątpliwości, czy ta zabawka nadaje się do przeróbek...
  • Poziom 15  
    Prościej było by kupic jakiś model za 500-600zł niż z tego robic szybkie RC. Rama na 100% nie wytrzyma prędkości 30km/h koła to najwyżej 15km/h wytrzymaja ;D
  • Moderator Robotyka
    ŁukaszST napisał:
    Prościej było by kupic jakiś model za 500-600zł niż z tego robic szybkie RC. Rama na 100% nie wytrzyma prędkości 30km/h koła to najwyżej 15km/h wytrzymaja ;D

Nie jest tak źle. Koła mają 22cm obwodu.
    15km/h to 250cm/min - 11obr/min. Myślę, e spokojnie wytrzymają i 22obr/min. :P
    Inna sprawa, że ta zabawka nie ma żadnego zawieszenia, a koła są z plastiku.
    W tym wypadku, przeniesienie chocby kilku wat mocy więcej na podłoże, to fikcja.
    Po prostu od razu wpadnie w poślizg.
  • Poziom 33  
    Madrik napisał:

15km/h to 250cm/min - 11obr/min. Myślę, e spokojnie wytrzymają i 22obr/min. :P
    Inna sprawa, że ta zabawka nie ma żadnego zawieszenia, a koła są z plastiku.
    W tym wypadku, przeniesienie chocby kilku wat mocy więcej na podłoże, to fikcja.
    Po prostu od razu wpadnie w poślizg.

250cm na minutę to 150m/h, a nie km ;)
  • Poziom 9  
    a jakby na podwozie pod spód dał kawałek blachy i kupił jakieś dobre koła w sklepie modelarskim ?To może by dało rade :D
  • Moderator Robotyka
    Danielos161 napisał:
    a jakby na podwozie pod spód dał kawałek blachy i kupił jakieś dobre koła w sklepie modelarskim ?To może by dało rade :D

Mam deskę co wygląda jak skrzydło. Czy jak bym poszedł na lotnisko i kupił owiewkę z pleksi i dobry orczyk i zbił to razem to będzie samolot? ;)

Tak to mniej więcej wygląda.

Musiałbyś kupic całą "płytę podłogową". Tak się nazywa w modelarstwie rama z zawieszeniem i całą mechaniką modelu. Jakiś tani, używany model może kupiłbyś za jakieś 200zł. Do tego karoserię i aparaturę.

Model RC to nie zabawka, tylko naprawdę dość skomplikowana konstrukcja, przenosząca spore obciążenia. Taki model pracuje niemal dokładnie na tych samych zasadach co prawdziwy samochód. Ma normalne zawieszenie, dopasowane do warunków jazdy i przeznaczenia, koła dobrane do nawierzchni i prędkości, mechanizmy różnicowe, odpowiednio mocne osie i wały. Rekord prędkości modelu samochodu RC (małego) to ponad 300km/h - w skali, to model zniósł więcej niż rakietowe samochody do bicia rekordów, bo był 10 razy mniejszy.
    Przeciętny, kiepski model rekreacyjny wyciąga nawet 40km/h. Te nieco lepsze, bez problemu łykają setkę. Ale ... to naprawdę skomplikowane konstrukcje i odpowiednio kosztowne.

Dlatego pokojowa zabawka w markecie kosztuje 50zł, a podwórkowy model - 500zł.

Ty, masz samochodzik z drutu do turlania po podłodze. Równie dobrze ja mógłbym próbować przerobić sklejany samolocik z plastiku na platformę do wożenia kamery i robienia zdjęć z powietrza. ;)

Tu nawet laik popukałby się w głowę.

Owszem, możesz się pobawić, spróbować - to bardzo dobre zajęcie i szkoła. Ale nie oczekuj, ze uzyskasz model RC...
  • Poziom 14  
    Madrik,
    z silnikami widzę inne problemy niż in / out runner. W autach ważny jest duży moment obrotowy przy starcie oraz sterowanie silnikiem w zamkniętej pętli. To znaczy, że położenie rotora musi być opomiarowane albo halotronami albo za pomocą tzw. back-EMF (nie wiem jak po polsku).

ilmena
  • Poziom 9  
    ok dzięki wszystkim za odpowiedź z tym dam sobie spokój
    lepiej jak kupię coś porządnego na allegro i wtedy spróbuję przeróbek :D
    z tym samochodem to tak z nudy.. latem robię z depronu modele prostych samolotów rc (Toto itp)
    mam jeszcze jedno pytanie: dostałem jakiś stary silnik nie wiem czy na paliwo( i jakie) i od czego był, nie ma żadnych informacji
    Czy to da się odpalić?
    1.Jakich części brakuje do niego, by go uruchomić/czy można je zrobić lub kupić ?
    2.Czy w ogóle to jest na paliwo? Nie widzę wydechu (rury wydechowej/tłumika)?
    3 Chyba nie ma zapłonu?
    wydaje mi się że to marne szanse -kupa złomu chyba, że się mylę

http://img202.imageshack.us/g/sam0317.jpg/
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    To silnik samozapłonowy modelarski, na specjalne paliwo modelarskie, nie ma tłumika i nie musi.

To co odkręciłeś to gaźnik, nie widzę żeby był przystosowany do zdalnego sterowania (brakuje przepustnicy), brakuje iglicy

Raczej z tym nic nie zrobisz, zwłaszcza że na nowy nie wygląda.
  • Poziom 9  
    ale może dałoby radę jeszcze go uruchomić, tylko w celu poznawczym, nie do jakiegoś modelu.
    W środku go wyczyściłem, porusza się ciężko (ma ssanie czy jak to tam się nazywa- tłok ściska powietrze)
    Więc wlać zwykłego diesla? I poruszać śrubą aż odpali czy jak (samozapłon)?
    *nie musi mieć regulacji obrotów
  • Poziom 10  
    Silniki samozapłonowe nie mają przepustnicy ustawia się na miejscu kompresję pokrętłem z góry oraz mieszankę i tyle. Odpalasz no i latasz lub tam jeździsz. Do samochodu aby go zastosować to trzeba byłoby pokombinować. Pewnie jakaś skrzynia biegów ze sprzęgłem skomplikowane. Możliwa jest przeróbka na silnik żarowy ale ja tego nie robiłem. I napędów spalinowych nie lubię choć mam jeden model.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Poczytaj o tym choć trochę zanim zniszczysz ten silnik do reszty.

Nie jest na olej napędowy!