Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kamer-przykładowe zapisy

Giant704 14 Mar 2010 08:43 6982 31
  • #1 14 Mar 2010 08:43
    Giant704
    Poziom 11  

Witam

Dostałem oferte (tzw. fuchę) na zrobienie monitoringu na hali produkcyjnej.
    Sprawa wygląda mniej więcej tak:
    1. monitoring na hali:
    - wymiary hali około 30x30x4m
    - kamery w 3 rogach (częśc przy czwartym narożniku nie ma byc monitorowana)
    - jedna kamera skierowana na korytarz z wejściem (6x12x4m sz/dł/wys)

2. monitoring 2 szatni (osobne pomieszcenia) 3x6x3m sz/dł/wys
    - montaż po jednej kamerze w narozniku

Do zazapisu ma byc wykorzystany najtańszy rejestrator z oferty AVC lub BCS
    albo karta w komputerze (ja osobiście poleciłem rejestraotr, ale karta wychodzi taniej). Generalnie pomieszczenia są oświetlone cały czas, ale chciałbym żeby kamera skierowana na wyjście miała funkcję dzień/noc.

Myślałem też nad wykorzystaniem kamerek IP AVI202 lub AVI201, ale doszedłem do wniosku, że szatnie może i by dobrze "obserwowały", ale halę o wysokości 4m już nie.

teraz mam takie pytania:
    1. Jakie kamery zastosowac? Zwykłe czy kopółki? Cena niesty do 450zł, ale zobiektywem. Najlepiej jakby ktoś zamieścił zgrany obraz z proponowanej kamery. Na tym najbardziej by mi zależało żeby pokazac zleceniodawcy jaka będzie jakośc.
    Jeśli chodzi o kopółki to myślałem nad VACC-1502DH lub VACC-1712H, a kompaktowe chyba tylko VACC-1550N+obiektyw (w zestawie chyba nie ma obiektywu?)
    2. Potwierdzacie moje zdanie z rozwiazaniem z kamera IP?
    3. Jaka karte do komputera kupic (w sumie będzie 6 kamer, czyli karta musi byc na 8).

Z góry dzięki za pomoc.

0 29
  • Sklep HeluKabel
  • #2 15 Mar 2010 21:25
    mari1111
    Poziom 11  

Witam.
    Wejdź sobie na stronę http://suma.com.pl zarejestruj się jako partner, tam będziesz miał na stronie obraz z kamer o parametrach podobnych to tych które chcesz zamontować.
    Swoją drogą jeżeli chcesz trzema kamerami opędzić halę 30x30m to życzę powodzenia (bardzo mało realne chyba, że interesuje cię coś w stylu "łazi czarna ciapka po hali nic więcej"), również na stronie http://monitoring.delta.poznan.pl masz obraz z kamer cyfrowych i możesz zobaczyć jakie mają pole widzenia i jakość. Masz też kalkulatory obiektywów i sobie wylicz jaki obiektyw będziesz potrzebował http://sklep.delta.poznan.pl/html/kalkulator.html..

0
  • #3 15 Mar 2010 21:39
    crunky
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Chcesz szatnie monitorować, znaczy tam gdzie się ludzie przebierają?

0
  • #4 16 Mar 2010 06:32
    Giant704
    Poziom 11  

Temat szatni jest właśnie kontrowersyjny. Zwracałem uwagę zleceniodawcy, że jest to naruszanie prywatności, ale on stwierdził, że chce miec tam kamery ze względu na spożywanie alkoholu. To już nie moja sprawa, ja mam tylko doradzic w wyborze sprzętu i wszystko zamontowac.

Co do kamer na hali. Nie ma byc obserwowana cała hala tylko wybrane jej fragmenty ustalone przez zleceniodawce.

0
  • #5 16 Mar 2010 10:04
    crunky

Jeśli klient szuka sobie problemów i ma cwanych pracowników to zakładaj w szatniach.
    Napisz jakie to mają być fragmenty i w jakiej odległości od kamery, wtedy będzie jasne czy kopUłkami dasz rade załatwić czy będziesz potrzebował kompaktów z dłuższymi ogniskowymi. Zresztą kąty i ogniskowe jak już kolega wcześniej napisał wyliczysz sobie kalkulatorem. Jeśli się wahasz miedzy AVC i BCS to zdecydowanie BCS.

0
  • #6 16 Mar 2010 10:55
    Giant704
    Poziom 11  

Ja też nie chciałbym byc nagrywany w szatni, ale to już problem zleceniodawcy. Njwyżej kiedys przyjade i odłącze kamery w szatniach (jego strata).

W tej chwili trudno mi powiedziec jak dokładnie będzie wyglądało rozłożenie kamer więc może inaczej. Jakiej wielkości pole złapie kamera VACC-1712H zawieszona na wysokości 4m (tyle ma hala)?

0
  • #7 16 Mar 2010 11:25
    Olexy71
    Poziom 20  

One daja wyraźny obraz na odległość do 5 metrów do przodu przy instalacji na wysokości max. 2,5 m.
    Przy punktowej instalacji musisz dać kamerki kompaktowe z dobranymi obiektywami do potrzeb monitoringu danych przez inwestora punktów. Inaczej zrobisz bezużyteczny system w którym będziesz miał duży obszar obserwacji ale nic na nim nie zobaczysz...

0
  • Sklep HeluKabel
  • #8 16 Mar 2010 12:31
    Giant704
    Poziom 11  

W takim razie kopułki, które podałem w poprzednim poście sprawdziły by sie tylko w szatni. Jakie więc proponujecie kamery i jakie obiektywy do monitoringu hali zakładając, że dana kamera ma złapac obszar o promieniu około 8m, zawieszona na 4m? Takie dane podał mi zleceniodawca.

0
  • #9 16 Mar 2010 14:08
    crunky

Olexy71 napisał:
    One daja wyraźny obraz na odległość do 5 metrów do przodu przy instalacji na wysokości max. 2,5 m.
    [...]

Zależy co chce osiągnąć, bo jeśli ma to posłużyć do zaobserwowania czyjejś obecności np. na stanowisku pracy to i z 10-20 metrów można dostrzec czy jest pracownik czy go nie ma. Gorzej jeśli będzie chciał stwierdzić czy to TEN pracownik, a jeszcze gorzej jeśli będzie chciał widzieć co trzyma w ręce.
    VACC-1550 ma generalnie mniejszą rozdzielczość, jej urok tkwi w swobodnej możliwości doboru obiektywu (kąta widzenia) i inne argumenty przemawiające za kamerami kompakt.

0
  • #10 16 Mar 2010 14:26
    Olexy71
    Poziom 20  

Crunky:

Giant704 napisał:

Co do kamer na hali. Nie ma byc obserwowana cała hala tylko wybrane jej fragmenty ustalone przez zleceniodawce.

Widać, że zależy mu na łapaniu złodziei ...

4 m wysokości, hala 30x30, wybrane obszary.
    Możesz zainstalować niżej te kopułki, blisko ważnych dla klienta punktów.
    w nich jest sztywny obiektyw 3,7 mm; F2.0. Będzie jakieś (pi razy drzwi) 70 st. kąt H i 50 st. V.

0
  • #11 16 Mar 2010 16:04
    oc-serwis
    Poziom 9  

Jak chcesz widzieć 8 metrów to zobaczysz w szerokości ok 11 m ale wysokość te 4 m to za dużo , a jeżeli chodzi o hale to jakie masz tam oświetlenie bo jak półmrok to zapomnij o kiepskich kamerach bo.....to będzie zadowolenie jedynie z mało wydanych pieniądzach, a efekt mizerny i uprzedź zleceniodawcę o tym i to 3 razy bo ci powie potem że lipę mu założyłeś na hale spróbuj seria K2 N721 TDN , a resztę w np sklep delta.poznań

0
  • #13 16 Mar 2010 23:12
    crunky

Olexy71 napisał:
    Crunky:
    Giant704 napisał:

Widać, że zależy mu na łapaniu złodziei ...
    [..]

Tak, tylko dla mnie złodziej to taki gościu co wynosi z firmy metr sześcienny styropianu ale także i taki co wyniesie worek cementu, fronty meblowe, kilogram gwoździ , czy narzędzia typu klucze czy kombinerki. I zdaje się każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia. Bo znikający styropian zauważysz na każdej kamerze, a kombinerki ukradkiem pakowane do kieszeni? Już nie tak łatwo. Więc chyba powinniśmy wiedzieć co ginie? Obszar jak już wspomniałem można sobie kalkulatorem policzyć.
    oc-serwis napisał:
    Jak chcesz widzieć 8 metrów to zobaczysz w szerokości ok 11 m ale wysokość te 4 m to za dużo , a jeżeli chodzi o hale to jakie masz tam oświetlenie bo jak półmrok to zapomnij o kiepskich kamerach bo.....to będzie zadowolenie jedynie z mało wydanych pieniądzach, a efekt mizerny i uprzedź zleceniodawcę o tym i to 3 razy bo ci powie potem że lipę mu założyłeś na hale spróbuj seria K2 N721 TDN , a resztę w np sklep delta.poznań

Ta K2 według ciebie to dobra kamera? Bo jak dla mnie to mydlany DNR i paskudne kolory. No i tragiczne przejścia tonalne w jasnych partiach obrazu. Tak mi ten wynalazek utkwił w pamięci.

0
  • #14 17 Mar 2010 07:29
    Olexy71
    Poziom 20  

crunky napisał:

Tak, tylko dla mnie złodziej to taki gościu co wynosi z firmy metr sześcienny styropianu ale także i taki co wyniesie worek cementu, fronty meblowe, kilogram gwoździ , czy narzędzia typu klucze czy kombinerki. I zdaje się każdy z nich wymaga indywidualnego podejścia.

Racja. Kolega się musi określić. Wrzuć rysunek hali i zaznacz punkty obserwacji. Łącznie z rozmiarami kadrów.

Jednak mam przeczucie, że się skończy na 5-50 w przynajmniej 2 przypadkach z trzech... Bo kolega jest umiarkowanie świeży i pewnie nie wie jak dobrze robi długi obiektyw. Obserwować ma z rogów włazy (korytarz z wejściem). Więc albo z naprzeciw, bo wtedy ma najlepszą ekspozycję (30 m), albo pod kątem co będzie już wywróceniem koncepcji. Facet oszczędniś, więc na 95% chce zadbać o drobiazgi.
    Okaże się, że 540 tvl + 13550 kosztuje nie 400 tylko 600. I znów wracamy do licytacji i kompromisów.
    Sumując: Ja widzę takie rozwiązanie. Nie upierać się przy rogach, tylko zamontować tanie kopułki przy newralgicznych punktach i obserwować włazy z długich obiektywów lub np. znad wejścia w.w. kopułką. Jeśli coś ma wypłynąć cennego z firmy to z miejsc objętych obserwacją przez drzwi objęte obserwacją. Styropianu nie wyniesie przez główną bramę a kombinerki będą pod stałym nadzorem. :)
    Z rogów, 1712H, można sobie popatrzeć czy się chłopaki nie obijają i czy >ktoś< w niebieskich ogrodniczkach nie chce wynieść suwnicy przemysłowej albo metra^3 styropianu. Wszystko.

0
  • #15 17 Mar 2010 12:09
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Giant704 napisał:
    Jakie więc proponujecie kamery i jakie obiektywy do monitoringu hali zakładając, że dana kamera ma złapac obszar o promieniu około 8m, zawieszona na 4m?

Pamiętaj, że kamery płytkowe mają wymienne ogniskowe (soczewki) i są one od 2,4mm do 20mm. Jedna soczewka to koszt od 8zł. do 18zł. .
    Ja mam w kieszeni zawsze - ogniskowe 8mm, 12mm, 16mm i nawet 2 sztuki 20mm .

Zainstaluj takie kamery płytkowe aby miały po 520 linii a będzie OK.

Cytat:
    Takie dane podał mi zlecenniodawca.

Wydaje mi się, że prawdziwy Fachowiec (instalator) powinien sam zaproponować co i jak ma być widać a nie Zleceniodawca, który potrafi czasami "bujać w obłokach". :cry:
    A jego "bujanie w obłokach" wymusza od instalatora częstej bytności na obiekcie. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #16 17 Mar 2010 23:06
    crunky

SP5ANJ napisał:

Pamiętaj, że kamery płytkowe mają wymienne ogniskowe (soczewki) i są one od 2,4mm do 20mm. Jedna soczewka to koszt od 8zł. do 18zł. .
    Ja mam w kieszeni zawsze - ogniskowe 8mm, 12mm, 16mm i nawet 2 sztuki 20mm .

Tylko umówmy się że z takich obiektywów po parę złotych cudów nie będzie. I zakładanie takiego do kamer wspomnianych przez autora (VACC-1712) to trochę prefanacja, bo ten zainstalowany fabrycznie ma lepszą rozdzielczość, znacznie lepiej pracuje pod światło i z ostrym światłem, posiada także naniesiony filtr antyrefleksowy. To tak żeby sobie ktoś nie pomyślał że w kamerkach firmowych siedzą plastikowe obiektywy po 8 złotych. Sam mam takie, ale zakręcam je do tanich kopułek za 100PLN kiedy klient kompletnie nie ma środków. Ale co to za przyjemność taki system montować...

SP5ANJ napisał:

[...]
    Wydaje mi się, że prawdziwy Fachowiec (instalator) powinien sam zaproponować co i jak ma być widać a nie Zleceniodawca, który potrafi czasami "bujać w obłokach". :cry:
    A jego "bujanie w obłokach" wymusza od instalatora częstej bytności na obiekcie. :cry:
    Pozdrawiam.
    Tu sie zgadzamy w 100%. Klientowi nie raz trzeba chore pomysły z głowy wybić. Gorzej jak ktoś nie ma pojęcia za co się bierze bo nie wie jak wytłumaczyć. A później różne klocki wychodzą.

0
  • #17 18 Mar 2010 08:02
    oc-serwis
    Poziom 9  

Zgadzam się K2 masz prawo bo widziałeś jak pracują nasze K2 jest wyśmienite
    a dlaczego nie zapominaj o firmach ,które zmieniają symbole lub wymyślają nowe marki lub oznaczają swoje kamery symbolami już znanymi i wtedy wychodzi taka opinia nie będę na forum pisał nazwy firmy ale na 1000% wiem że tak zaczynali
    i nie żle mydlą oczy na dużą skalę.

0
  • #18 18 Mar 2010 10:54
    crunky

oc-serwis napisał:
    Zgadzam się K2 masz prawo bo widziałeś jak pracują nasze K2 jest wyśmienite
    a dlaczego nie zapominaj o firmach ,które zmieniają symbole lub wymyślają nowe marki lub oznaczają swoje kamery symbolami już znanymi i wtedy wychodzi taka opinia nie będę na forum pisał nazwy firmy ale na 1000% wiem że tak zaczynali
    i nie żle mydlą oczy na dużą skalę.

Twoja wypowiedź jest trochę nielogiczna, ciężka do rozszyfrowania.
    Piszesz o zamazywaniu napisów... O ile pamiętam jedyna kamera którą montowałem i posiadała bardzo podobne menu to był samsung SDC-425. Ale nigdy nie uwierzę że samsung techwin zamazuje napis K2 i umieszcza swój. Jak się później okazało w testach K2 i sdc-425 zupełnie inaczej pracują i ta pierwsza nie posiada chociażby dualnego zasilania. Nawet gdyby sprzęt był ten sam to oprogramowanie DSP inne i inny efekt końcowy. Denerwujące jet też to że większość sprzedawców opisuje tą K2 jako dualna, a w rzeczywistości tak nie jest.
    Wracając do tematu...
    Czułość nie zawsze trzeba stawiać na pierwszym miejscu. Jeśli hala jest w miarę oświetlona to lepiej na inne aspekty zwracać uwagę.

0
  • #19 19 Mar 2010 08:29
    vacq
    Poziom 9  

Z góry przepraszam za offtopa, ale:
    Kolego oc-serwis, prośba skierowana do Ciebie.

Pisząc posty na forum używaj znaków interpunkcyjnych (przecinek, znak zapytania itp), bo bez tego Twoje wypowiedzi zlewają się w jeden ciąg znaków, są nieczytelne i trudne do rozszyfrowania, co zauważył również Kolega crunky.

To, że konstruując zdanie sam niejako "słyszysz" jego brzmienie w głowie, nie oznacza, że inni będą również, w jakiś telepatyczny sposób.

Trzymajmy forum na poziomie.
    (przepraszam jeszcze raz, ale drażni mnie to, że muszę kilka razy czytać takie posty, aby złapać sens wypowiedzi)

0
  • #20 19 Mar 2010 09:14
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

też może offtopic ale musiałem się przyłączyć

oc-serwis napisał:
    ci powie potem że lipę mu założyłeś na hale spróbuj seria K2 N721 TDN

Ożesz chłopie!!! :D ale poleciłeś sprzęt.

Ogólnie wiadomo że sprzet typu BCS, K2, daven (firma dahua ) i inne nazwy, to rejestratory pokroju AVC! Sprzęt jest tak niesamowicie nie-obsługiwalny dla klienta końcowego, że po 2-3 miesiącach klienci dzwonią po wszystkich instalatorach w okolicy w celu pomocy... jak zgrać materiał czy jak wejść do rejestratora jak padnie myszka!!! Obsługa tych rejestratorów z przycisków jest..... tragiczna.

Po drugie jakość hardware - chińszczyzna bez zabezpieczeń przeciwprzepięciowych na płycie - czyli sprzęt bedzie działac do pierwszej burzy. Nikt na rynku nie wie jak te rejestratory będą działać za rok-dwa. ponieważ weszły na rynek stosunkowo niedawno, i od razu z wersją płyt 1.0......

po trzecie cudowne kodeki H264...... - nie dziwota że wprowadzili obsługę nawet 8 dysków!! jeżeli na 1TB zapisuje się materiału 3-4 dni! kodeki są marne i w porównaniu z innymi rejestratorami, zapisują nawet 50% więcej miejsca (szczególnie jak sa tanie kamery, jest dużo szumu, i nie ma DNR'a lub SSNR'a, czy innych wynalazków).

Z góry polecam poszperać na internecie za firmami ze sprzetem CCTV. DIPOL, MERX, FORTUNA, MIWI-URMET, GV, VIDICON, VOLTA i wiele innych posiadają sprzęt może droższy o 200-300 zł niż wywyższany tutaj K2..., ale będziesz miał np 3 lata gwarancji, poradę i konfigurację sprzętu. Bardzo często w takich firmach masz szybki serwis, a ceny kamer są często nawet tańsze niż na internecie! wystarczy porozmawiać z handlowcami! Często te firmy mają kamerki na wyprzedaży itp, za ceny typu 150zł (kopułka 500TVL), to samo tyczy się rejestratorów.

Forum jest do pomocy, ale bez przesady... pomęcz się trochę ;) a

0
  • #21 19 Mar 2010 12:58
    jkm73
    Poziom 21  

po trzecie cudowne kodeki H264...... - nie dziwota że wprowadzili obsługę nawet 8 dysków!! jeżeli na 1TB zapisuje się materiału 3-4 dni!

Dokladnie tak jest,niestety sam dałem na tym ciała
    poprzez brak doswiadczenia . Zainstalowałem rejestrator kpd 676,8 kanałowy,dysk 1Tb i pomimo ustawienia małej ilosci klatek,powyłączaniu prealarmow archiwum siega tylko kilku dni wstecz. Ustawiona detekcja ale jest duze natezenie ruchu.... O jakosci nagran nie wspomne... Takze przestrzegam przed gównia.... sprzetem, kasa wyrzucona w błoto. A kazdy chce tanio....

0
  • #22 19 Mar 2010 17:39
    Olexy71
    Poziom 20  

jpl napisał:
    też może offtopic ale musiałem się przyłączyć

oc-serwis napisał:
    ci powie potem że lipę mu założyłeś na hale spróbuj seria K2 N721 TDN

Ożesz chłopie!!! :D ale poleciłeś sprzęt.

Ogólnie wiadomo że sprzet typu BCS, K2, daven (firma dahua ) i inne nazwy, to rejestratory pokroju AVC! Sprzęt jest tak niesamowicie nie-obsługiwalny dla klienta końcowego, że po 2-3 miesiącach klienci dzwonią po wszystkich instalatorach w okolicy w celu pomocy... jak zgrać materiał czy jak wejść do rejestratora jak padnie myszka!!! Obsługa tych rejestratorów z przycisków jest..... tragiczna.

Po drugie jakość hardware - chińszczyzna bez zabezpieczeń przeciwprzepięciowych na płycie - czyli sprzęt bedzie działac do pierwszej burzy. Nikt na rynku nie wie jak te rejestratory będą działać za rok-dwa. ponieważ weszły na rynek stosunkowo niedawno, i od razu z wersją płyt 1.0......

po trzecie cudowne kodeki H264...... - nie dziwota że wprowadzili obsługę nawet 8 dysków!! jeżeli na 1TB zapisuje się materiału 3-4 dni! kodeki są marne i w porównaniu z innymi rejestratorami, zapisują nawet 50% więcej miejsca (szczególnie jak sa tanie kamery, jest dużo szumu, i nie ma DNR'a lub SSNR'a, czy innych wynalazków).

Z góry polecam poszperać na internecie za firmami ze sprzetem CCTV. DIPOL, MERX, FORTUNA, MIWI-URMET, GV, VIDICON, VOLTA i wiele innych posiadają sprzęt może droższy o 200-300 zł niż wywyższany tutaj K2..., ale będziesz miał np 3 lata gwarancji, poradę i konfigurację sprzętu. Bardzo często w takich firmach masz szybki serwis, a ceny kamer są często nawet tańsze niż na internecie! wystarczy porozmawiać z handlowcami! Często te firmy mają kamerki na wyprzedaży itp, za ceny typu 150zł (kopułka 500TVL), to samo tyczy się rejestratorów.

Forum jest do pomocy, ale bez przesady... pomęcz się trochę ;) a

Podziwiam kolegę za upór w głoszeniu tej prawdy, pod którą podpisuję się wszystkimi kończynami! Houk! :)

0
  • #23 03 Kwi 2010 21:41
    krzynio13
    Poziom 9  

kolego narzekasz na h.264 i piszesz ze sam dales ciala na tym ..i ze zainstaloales kpd-676 i masz male archiwum na dysku 1 tb...a od iedy kpd-676 ma h,264??

0
  • #24 04 Kwi 2010 00:04
    crunky

KPD i AVC mają taką wspaniałą przypadłość że w przeciwieństwie do innych rejestratorów które w prealarmie nagrywają określony czas, zrzucają na dysk cały bufor, tzn 8 MB. Niekiedy lepiej ustawić zapis ciągły niżeli detekcję.

0
  • #25 04 Kwi 2010 00:47
    Marek31415
    Poziom 31  

Giant704 napisał:

Do zazapisu ma byc wykorzystany najtańszy rejestrator z oferty AVC lub BCS
    albo karta w komputerze (ja osobiście poleciłem rejestraotr, ale karta wychodzi taniej).
    ...
    Myślałem też nad wykorzystaniem kamerek IP AVI202 lub AVI201, ale doszedłem do wniosku, że szatnie może i by dobrze "obserwowały", ale halę o wysokości 4m już nie.
    ...
    2. Potwierdzacie moje zdanie z rozwiazaniem z kamera IP?
    3. Jaka karte do komputera kupic (w sumie będzie 6 kamer, czyli karta musi byc na 8).
    ...

Jeżeli rejestrator, to jakiś porządny.
    Chyba, że klient podpadł i trzeba go wkurzyć, a Ty chcesz po sobie zostawić złe wspomnienia.
    Ja osobiście polecam monitoring na kamerach IP.
    Jeżeli nie ma kasy, to w niewymagających miejscach najtańsze z dobrze działających AVI201/202.
    W pozostałych Zavio lub Vivotek. Tu masz do wyboru różne modele.
    Na halę można wrzucić jakąś megapixelową, np. Vivotek, IQVision.

Koszt będzie podobny, a jakość i czas rejestracji nieporównywalne.
    I może klient poleci Cię następnemu. A chyba o to też chodzi.

Co do kodeka H264 to niestety, nie wszyscy wiedzą, że "chińska" implementacja nie wykorzystuje w pełni specyfikacji kodeka. Stąd fatalna jakość obrazu w tanich rejestratorach. Jest to raczej chwyt reklamowy, aby sprawić wrażenie nowoczesności sprzętu. Ja już mam sporo instalacji, gdzie rejestrator (zainstalowany przez konkurencję) znalazł się w koszu. Teraz stoi komputer i klient w końcu jest zadowolony.

0
  • #26 04 Kwi 2010 02:38
    crunky

Marek31415 napisał:
    [...]Co do kodeka H264 to niestety, nie wszyscy wiedzą, że "chińska" implementacja nie wykorzystuje w pełni specyfikacji kodeka. Stąd fatalna jakość obrazu w tanich rejestratorach. Jest to raczej chwyt reklamowy, aby sprawić wrażenie nowoczesności sprzętu. Ja już mam sporo instalacji, gdzie rejestrator (zainstalowany przez konkurencję) znalazł się w koszu. Teraz stoi komputer i klient w końcu jest zadowolony.

Wcale nie jestem zwolennikiem komputerów, ale jeśli chodzi o słabą implementację kodeka h264 w "tanich chińczykach" to się całkowicie zgadzam i zapraszam do lektury:
    http://eserwis.rzeszow.pl/page15.php
    A także:
    http://eserwis.rzeszow.pl/page5.php

0
  • #27 04 Kwi 2010 13:08
    Marek31415
    Poziom 31  

crunky napisał:

Wcale nie jestem zwolennikiem komputerów, ale jeśli chodzi o słabą implementację kodeka h264 w "tanich chińczykach" to się całkowicie zgadzam i zapraszam do lektury:
    http://eserwis.rzeszow.pl/page15.php
    A także:
    http://eserwis.rzeszow.pl/page5.php

Ktoś zadał sobie wiele trudu, ale niestety test wykonany nieprofesjonalnie. Wnioski zbyt daleko idące.
    1. Błąd w podłączeniu kamery - ten sam sygnał podłączony jednocześnie do dwóch rejestratorów. Wejście rejestratora jest terminowane rezystorem dopasowujący do impedancji kabla koncentrycznego (zwykle 75om). Podłączenie dwóch rejestratorów do jednej kamery powoduje obniżenie poziomu sygnału o połowę(!) oraz niedopasowanie impedancji powodujące odbicia sygnału objawiające się obniżeniem ostrości obrazu. Testowanie rozdzielczości w takiej konfiguracji to nieporozumienie.
    2. Tablice testowe do pomiaru rozdzielczości nieprofesjonalne. Polecam lekturę o http://www.indigovision.com/site/modules/White_Papers/IC-COD-REP019%20Video%20Resolution%20and%20TVL.pdf
    3. Pomiar czułości i zaszumienia w tych warunkach o niczym nie świadczy. Porównanie musi być w warunkach sygnału wejściowego zgodnie z normą.
    4. Wnioski co do APER i BCS wątpliwe, na oko widać, że obraz z BCS jest lepszy jakościowo (porównanie kolorów i rozdzielczości).
    5. Ocena (odczyt) rozdzielczości wątpliwa. Dla mnie jest oczywiste, że do tych rejestratorów podpinanie kamer powyżej 420TVL nie ma sensu. Poprawa obrazu nie jest tak duża, jak powinna być. Być może jest to wynik niskiego i niedopasowanego sygnału z kamery.

Możliwe, że w warunkach prawidłowych sygnału testowego (najlepiej użyć serwisowego generatora obrazu testowego TV) ten test pokaże wyższość jednego rejestratora na drugim.
    Dla mnie jest to porównanie bezwartościowe, wprowadza klienta w błąd.
    Nie każdy klient jest elektronikiem i potrafi wyłapać tego typu błędy, ma natomiast prawo do profesjonalnej oceny.

0
  • #28 04 Kwi 2010 13:53
    crunky

Marek31415 napisał:

Ktoś zadał sobie wiele trudu, ale niestety test wykonany nieprofesjonalnie. Wnioski zbyt daleko idące.

Jako że sam wykonałem ten test więc ustosunkuje się do Twoich wypowiedzi. Widzę że łatwo krytykować, natomiast ciężko coś samemu wykonać.
    Marek31415 napisał:

1. Błąd w podłączeniu kamery - ten sam sygnał podłączony jednocześnie do dwóch rejestratorów. Wejście rejestratora jest terminowane rezystorem dopasowujący do impedancji kabla koncentrycznego (zwykle 75om). Podłączenie dwóch rejestratorów do jednej kamery powoduje obniżenie poziomu sygnału o połowę(!) oraz niedopasowanie impedancji powodujące odbicia sygnału objawiające się obniżeniem ostrości obrazu. Testowanie rozdzielczości w takiej konfiguracji to nieporozumienie.

Otóż śpieszę z wyjaśnieniem że występuje coś takiego jak autoterminacja. Uwierzysz czy nie ale po podłączeniu drugiego rejestratora jasność nie spada.
    Rozdzielczość natomiast sprawdzana była z kamery najpierw podłączonej do jednego rejestratora, później do drugiego. Zresztą wyraźnie jest zaznaczone że jest to ZGRUBNY pomiar rozdzielczości.

Marek31415 napisał:

2. Tablice testowe do pomiaru rozdzielczości nieprofesjonalne. Polecam lekturę o http://www.indigovision.com/site/modules/White_Papers/IC-COD-REP019%20Video%20Resolution%20and%20TVL.pdf

Lekturę poznałem, zanim przystąpiłem do porównań. Tablica wykonana na podstawie zaprezentowanej przez pana Zielińskiego: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ight=tvl&sid=55ca0647737a6adc8034e7c9ac8ae082
    I dostępnej w katalogu FTP na stronie SPStrading. Polecam lekturę wątku.

Marek31415 napisał:

3. Pomiar czułości i zaszumienia w tych warunkach o niczym nie świadczy. Porównanie musi być w warunkach sygnału wejściowego zgodnie z normą.

Klienta i potencjalnego operatora nie interesują normy, tabele. Dla niego istotne jest to co zobaczy na ekranie swojego systemu. Chciałem zaprezentować jedynie fakt że BCS charakteryzuje się "latającymi śmieciami" przy podglądzie na żywo, co osoby które miały styczność z tym sprzętem (i innymi dla porównania) zapewne dobrze znają. To nie jest pomiar czułości i zaszumienia tylko porównanie obrazu z kamery przy tym samym monitorze, przy tej samej kamerze dla dwóch różnych rejestratorów.
    Marek31415 napisał:

4. Wnioski co do APER i BCS wątpliwe, na oko widać, że obraz z BCS jest lepszy jakościowo (porównanie kolorów i rozdzielczości).

Każdy ma prawo się nie zgodzić, wnioski wyciągnąłem mając fizyczny kontakt ze sprzętem, zdjęcia owszem mogą nie w pełni ukazywać różnice. I tak jest bo w pełni różnice można uchwycić jedynie w obserwacji na żywo. Poza tym przepraszam że przy skalowaniu użyłem interpolacji sześciennej, cały czas się zastanawiam czy to dobre posunięcie.
    Marek31415 napisał:

5. Ocena (odczyt) rozdzielczości wątpliwa. Dla mnie jest oczywiste, że do tych rejestratorów podpinanie kamer powyżej 420TVL nie ma sensu. Poprawa obrazu nie jest tak duża, jak powinna być. Być może jest to wynik niskiego i niedopasowanego sygnału z kamery.

Jak już wcześniej pisałem to tylko zgrubny pomiar bez oscyloskopu, dopasowanie było pełne. Jedna kamera dołączona do jednego rejestratora przewodem 75Ohm.
    Jeżeli uważasz że podłączenie kamery powyżej 420TVL nie ma sensu to wprowadzasz w błąd potencjalnego klienta. Jest różnica (dla mnie znacząca) widoczna nawet na najbardziej zbluzganym rejestratorze AVC między obrazem z kamery 420lini,480, czy 540TVL. A skoro lepsze kamery powodują lepszą jakość obrazu całego systemu ( obiektyw - kamera - transmisja - rejestrator - monitor) to uważam że jest sens ich stosowania.
    Marek31415 napisał:

Możliwe, że w warunkach prawidłowych sygnału testowego (najlepiej użyć serwisowego generatora obrazu testowego TV) ten test pokaże wyższość jednego rejestratora na drugim.
    Dla mnie jest to porównanie bezwartościowe, wprowadza klienta w błąd.
    Nie każdy klient jest elektronikiem i potrafi wyłapać tego typu błędy, ma natomiast prawo do profesjonalnej oceny.

Dla mnie podłączanie generatora serwisowego jest zupełnie bezwartościowe i to wprowadzanie w błąd klienta. Klient nie będzie miał podłączonego generatora tylko kamery obserwujące jego teren. To o czym piszesz zawarte jest w kartach, ktoś już to profesjonalnie zbadał i bardziej czy mniej rzetelnie umieścił w kartach katalogowych (albo i nie umieścił). Jeżeli mówię klientowi że kamera A ma rozdzielczość 420TVL a kamera B 600TVL, jego to niewiele obchodzi. Natomiast obchodzi go ( i zapewne instalatorów którzy później świecą oczami) co uzyska z kamery A i z kamery B na monitorze. I w tym celu zadałem sobie trochę trudu i umieściłem to porównanie. Nie mam zamiaru wrzucać na stronę oscylogramów z oscyloskopu ponieważ:
    a) Niewielu klientów potrafi je rozszyfrować
    b) Nawet jak potrafią to niewiele ich to obchodzi bo to nie laborki na studiach
    W całości podzielam zdanie pana Mariana Maroszka:
    http://www.4safe.pl/artykuly/2/lx_ire_f_stop_a_czulosc_kamery
    Cytat:
    Ufność w karty katalogowe jest zaskakująca. Jedyną możliwością w miarę pewnej weryfikacji rzeczywistej jakości sprzętu jest jego testowanie. Bez porównywania kamer względem siebie nie można stwierdzić, czy dany model jest lepszy czy gorszy od tego dwukrotnie tańszego. Innej drogi nie ma.

To samo co tyczy się kamer, tyczy się również każdego innego urządzenia w systemie.

A tak na marginesie czy autor nie prosił przypadkiem o przykładowe zapisy? I to jest przykład osoby którą interesuje konkretny obraz z konkretnej kamery i jak będzie się różnił przy zastosowaniu innych urządzeń. Czy będą go interesować zrzuty z generatora testowego? To pytanie do autora wątku.

0
  • #29 04 Kwi 2010 16:16
    Marek31415
    Poziom 31  

Cytat:
    Jako że sam wykonałem ten test więc ustosunkuje się do Twoich wypowiedzi. Widzę że łatwo krytykować, natomiast ciężko coś samemu wykonać.

Nie wiedziałem, że to Twój test, komentarz by był delikatniejszy:cry:.
    A sam testów robię naprawdę dużo, na własne potrzeby.
    Oscyloskop zawsze jest pod ręką.
    Cytat:
    Otóż śpieszę z wyjaśnieniem że występuje coś takiego jak autoterminacja. Uwierzysz czy nie ale po podłączeniu drugiego rejestratora jasność nie spada.
    Rozdzielczość natomiast sprawdzana była z kamery najpierw podłączonej do jednego rejestratora, później do drugiego.

Naprawiałem wiele rejestratorów i nigdzie autoterminacji nie było. Rezystory były lutowane w pobliżu gniazd wideo na stałe. Za autoterminacją miałem doczynienia w automatyce przemysłowe, RS485, profibus itp.
    Do prawidłowego działania urządzenie musi wiedzieć czy jest na końcu linii przesyłowej, czy w środku. Przy tej konfiguracji połączenia na krótkich kablach i sygnale analogowym to jest niemożliwe.
    Jasność nie spada z prostej przyczyny. Takie połączenie powoduje spadek całego sygnału, łącznie z impulsami synchronizacji obrazu. Automatyka wzmocnienia ustawia właściwą wartość do wymaganej wielkości synchro.
    Efektem ubocznym jest większe zaszumienie i utrata ostrości.
    I to wszystko przy teście jakości obrazu.
    Cytat ze strony z testem jakości i rozdzielczości: "Do obydwu rejestratorów dołączony jest ten sam sygnał źródłowy, pochodzący z jednej kamery połączonej przelotowo."
    Przy rozdzielczości: "Dostarczony sygnał pochodzi z tej samej kamery dla obydwu rejestratorów".
    Z tego nie wynika, że konfiguracja różni się od poprzedniej.
    Sugeruję poprawienie opisu.

Co do lektury działań Pana Zielińskiego - dotyczy ona trochę innego problemu.
    Badanie rozdzielczości kamer i współpracy kamer o danej rozdzielczości z urządzeniami z przetwornikiem A/C (rejestrator, karta DVR) to zupełnie różne tematy.
    Przy współpracy kamery i rejestratora czy karty DVR istotne jest współgranie dwóch parametrów. Rozdzielczości samej kamery i rozdzielczości (parametrów) przetwornika analogowo-cyfrowego urządzenia rejestrującego. Dla najlepszego efektu wizualnego parametry te powinny być identyczne. Inaczej dochodzi do interferencji i zniekształcenia sygnału. Miałem już przypadek, gdzie trzeba było klientowi wymienić kamery na te z mniejszym TVL. Obraz się poprawił. Zniknęły prążki zakłócające.
    Dlatego dla mnie jest istotny pomiar z generatorem obrazu. Wtedy wiem, że porównuję rejestratory. Klient oczywiście musi zobaczyć obraz z kamery.
    Mało kto niestety wie o tym, że większa wartość TVL kamery nie zawsze daje lepszy obraz w rejestratorze (brak "dopasowania" do przetwornika A/C). Lepszy będzie na klasycznym monitorze TV, w DVR już nie zawsze.

Cytat:
    Dla mnie podłączanie generatora serwisowego jest zupełnie bezwartościowe

Ciekawe, co na to osoby zajmujące się techniką TV?

Jeśli chodzi o testowanie kamer i sprzętu to jestem za.
    Karty katalogowe zwykle nie są wiarygodne.

Tak, żeby zakończyć tę dyskusję. Doceniam wkład w przeprowadzone testy i dziękuję za to w imieniu swoim i innych zainteresowanych tematem.
    Nie do końca jestem pewien konfiguracji podłączenia. Niestety Twój opis na forum jest inny niż na stronie z opisem testu. A to jest punkt, który kładzie całą wiarygodność testów i uniemożliwia wyciągnięcie wniosków.
    Mnie osobiście brakuje obrazu z generatora. Chodzi o wyeliminowanie niedopasowania parametrów: rozdzielczość matrycy kamery - przetwornika A/C rejestratora itp.

0
  • #30 04 Kwi 2010 16:44
    crunky

Marek31415 napisał:
    [...]
    Cytat:
    Dla mnie podłączanie generatora serwisowego jest zupełnie bezwartościowe

Ciekawe, co na to osoby zajmujące się techniką TV?[...]

Tutaj bije się w pierś że za bardzo pojechałem. Miałem na myśli bezwartościowe w sensie nie wzbudzające zainteresowania klienta (instalatora, czy innej zainteresowanej osoby). Jeżeli klientowi zaprezentuje obraz z kamery (dokładnie tej kamery) którą mu oferuję na dwóch różnych rejestratorach to na pewno wzbudzi to jego większe zainteresowanie niż podłączony generator. "Panie co to jest ten generator?". Przykład prosty, na tej samej kamerze lepszy obraz na rejestratorze A niżeli na rejestratorze B. Zauważyłem też że prezentując klientom próbki o wiele większe zainteresowanie wzbudzają rzeczywiste nagrania a niżeli tablicy testowej, choć z tych pierwszych ciężko nieraz wyciągnąć jakieś wnioski.
    Ale zgodzisz się że podłączając ten sam sygnał, z tej samej kamery, przy takim samym kadrze i oświetleniu do dwóch rożnych rejestratorów, a następnie porównanie materiału między nimi, daje odpowiedź choćby w przybliżeniu, który z nich zapisuje w lepszej jakości?
    Nie myślałem że temat dopasowania, terminacji, wyjść przelotowych wzbudzi jakiekolwiek zainteresowanie, dlatego też niewiele jest o tym w opisie. Jeżeli dane mi będzie mieć ten rejestrator na biurku to na pewno pomierzę czy amplituda sygnału na wejściu maleje po dołączeniu na wyjściu przelotowym sztucznego obciążenia (choć nie przypuszczam aby tak się działo, takie zjawisko obserwowałem tylko po dołączeniu dwóch lub więcej monitorów równolegle). Myślę e jest to temat godny uwagi i wart sprawdzenia. Jeśli tylko czas pozwoli... Nie bez znaczenia pozostaje jednak fakt że są rejestratory (monitory) które posiadają dipswiche którymi dołącza lub odłącza się rezystory terminujące.

Również mam wiele przykładowych nagrań, niestety tylko część nadaje się żeby wrzucić do sieci, chociażby ze względu na twarze, tablice rejestracyjne, na które nie mam zgody na publikowanie (i nie będę zainteresowanych do wyrażenia zgody namawiał).

0