Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden 520xl proszę o pomoc

14 Mar 2010 13:27 3500 15
  • Poziom 2  
    Witam mam taki problem a mianowicie, ostatnio odcięli mi antenę CB i od tamtej pory nie działa mi moje radyjko Uniden Pro 520xl. Kupiłem nową antenę Titanium 7000 podłączyłem a tu nic.tzn radio się włącza lecz nie słychać żadnych szumów nikt nie odpowiada zero jakichkolwiek reakcji poza tym że pokazuje się tylko kanał na którym jestem. Czy ktoś może mi doradzić co to się stało i jakie koszty mogą tego być? Podkreślam że jestem kompletnie zielony. Z góry dziękuję za odpowiedz.
  • Warunkowo odblokowany
    Sprawdź radio na innej antenie.
    SWR sprawdzony jak podł. radio pod Titanium?
  • Poziom 2  
    Od razu podłączyłem inną antenę i jest nadal to samo. :(
  • Warunkowo odblokowany
    Czy radio, jak jest podłączone pod antenę i wciśniesz nadawanie w mikrofonie, świeci się wskaźnik nośnej?
  • Poziom 2  
    Tak, świeci się.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    benito01 napisał:
    ... tzn radio się włącza lecz nie słychać żadnych szumów nikt nie odpowiada zero jakichkolwiek reakcji poza tym że pokazuje się tylko kanał na którym jestem.

Na 99% spalił sie wzmacniacz m.cz. radiotelefonu, który odpowiada za sygnał z odbiornika na głośniku i również za modulację toru AM w nadajniku.

W zależności jaką masz wersję Unidena, to możesz posiadać - jako wzmacniacz m.cz. - :
    - TDA1905 (starsza wersja)
    - LA4446 (nowsza wersja)
    Cytat:
    Czy ktoś może mi doradzić co to się stało i jakie koszty mogą tego być?

Do wymiany ten właśnie układ/układy . :cry:

Przed wymianą możesz sprawdzić te wzmacniacze poprzez sprawdzenie napięcia na wyjściach , gdzie powinno być połowę napięcia zasilania :
    - dla TDA1905 nóżka 1 (pełne zasilanie +13,6V na nóżce 2)
    - dla LA4446 nóżka 8 i/lub 6 [dwa wzm. odbiornika i/lub nadajnika] (pełne zasilanie +13,6V na nóżce 7)

Pozdrawiam.
  • Moderator
    Zaraz, po obcięciu kabla antenowego padła końcówka m.cz? "Cóś" nie do wiary.
    Stawiam na zwarcie we wtyku antenowym. Może trafię.
    Wykręć wtyk i zamiast anteny włóż kawałek drutu. Posłuchaj czy coś będziesz odbierał. Pozdrawiam.
  • Poziom 2  
    Podłączyć głośnik do gniazda PA, przełączyć i jak gada to m.cz. jest ok.
  • Poziom 23  
    A czy ta antena w ogóle jest pomierzona
    ?
  • Poziom 35  
    A co ma strojenie do ciszy w radiu ?
    Raczej m.cz. .
  • Poziom 23  
    Odpowiedź na Twoje pytanie:
    Jak antena będzie nie wystrojona, lub będzie zwarcie w linii zasilającej, to radio będzie martwe. Ciągle nie ma jednoznacznej odpowiedzi, czy m.cz. działa czy nie, dlatego warto brać pod uwagę inne możliwości.
    Istnieje możliwość, (pod warunkiem, że jest LA4446), że tylko jedna część tego układu jest uszkodzona. Układ ten, zawiera w swojej strukturze dwa wzmacniacze:
    -jeden, pracuje jako typowy wzmacniacz mcz,
    -drugi, jako modulator mikrofonowy.
  • Poziom 35  
    birband napisał:
    Odpowiedź na Twoje pytanie: Jak antena będzie nie wystrojona, lub będzie zwarcie w lini zasilającej to radio będzie martwe. Ciągle nie ma jednoznacznej odpowiedzi czy mcz. działa czy nie dlatego warto brać pod uwagę inne możliwości.
    Istnieje możliwość (pod warunkiem, że jest LA4446), że tylko jedna część tego układu jest uszkodzona. Układ ten zawiera w swojej strukturze dwa wzmacniacze jeden pracuje jako typowy wzmacniacz mcz, a drugi jako modulator mikorofonowy.

Trele morele "niewystrojona" antena i co radio martwe?
    BZDURY kolega pisze.
    Kolega miał w ręku SWR-meter ?
    Chociaż raz stroił antenę? Czy to kolejny mądry post w którym brakuje "WYDAJE MI SIĘ".
  • Poziom 28  
    birband napisał:
    Układ ten zawiera w swojej strukturze dwa wzmacniacze jeden pracuje jako typowy wzmacniacz mcz, a drugi jako modulator mikorofonowy.

Tak jest w Herbercie. W Unidenie wykorzystywana jest tylko jedna część tego układu, co niekiedy skutkuje wzbudzaniem się tego drugiego, nieużywanego wzmacniacza.
  • Poziom 15  
    A co Wy chcecie od "birband"! Rusz jeden z drugim te swoje Pentium V po sieci i zobaczysz, że gość prawde gada! Takie są już dawno te wasze "końcówki audio". Dla ścisłości to Dual Operating Amplifier! I to rzeczywiście często "siada".

Jak zwykle zapomniałem dopisać, bo czasem sie nie chce....
    To "podwójna końcówka mocy audio", podwójny wzmacniacz operacyjny tylko większej mocy niż np. 4558 litery sobie dopisz.

A wracając do tematu, ja bym zaczął od watomierza i sztucznego obciążenia na wyjściu.
    Potem tylko trochę w "pale" kilka mierników.
    Jak obciął mu ktoś kabel, to pewnie zwarł oplot z żyłą "gorącą" i co wtedy wysiada? Nic.
    Ale jak wcisnął mikrofon to właśnie mogło tam pozostać zwarcie na kablu i usadził "audio" tylko jedną połówke!
    Ale scalak trzeba kupić cały?
    Sorry, mgławo dziś pisze, przepraszam wszystkich.
    Jakoś się za to odwdzięcze.
  • Poziom 35  
    Evangelo napisał:
    A co Wy chcecie od "birband"! Rusz jeden z drugim te swoje Pentium V po sieci i zobaczysz, że gość prawde gada! Takie są już dawno te wasze "końcówki audio". Dla ścisłości to Dual Operating Amplifier! I to rzeczywiście często "siada".

Jak zwykle zapomniałem dopisać, bo czasem sie nie chce....
    To "podwójna końcówka mocy audio", podwójny wzmacniacz operacyjny tylko większej mocy niż np. 4558 litery sobie dopisz.

A wracając do tematu, ja bym zaczął od watomierza i sztucznego obciążenia na wyjściu.
    Potem tylko trochę w "pale" kilka mierników.
    Jak obciął mu ktoś kabel, to pewnie zwarł oplot z żyłą "gorącą" i co wtedy wysiada? Nic.
    Ale jak wcisnął mikrofon to właśnie mogło tam pozostać zwarcie na kablu i usadził "audio" tylko jedną połówke!
    Ale scalak trzeba kupić cały?
    Sorry, mgławo dziś pisze, przepraszam wszystkich.
    Jakoś się za to odwdzięcze.

A kolega może przeczyta wszystkie posty?
    Kol. birband pisze o niewystrojonej antenie.
    A to, że poleciało m.cz. było już na samym początku.
    Więc kolega zamiast zmuszać kogoś do uruchamiania "swojego pentium", niech sam uruchomi "rozpoznawanie tekstu".
    No i dobrze by było, gdyby "fachowcy" zerknęli na schemat i później rozpisywali się o docinkach i zdobywaniu punktów.
  • Poziom 28  
    Dla wyjaśnienia
    Uniden 520xl proszę o pomoc
    Wejście (+) drugiego nieużywanego wzmacniacza zwarte przez kondensator do masy a wejście (-) 'wisi' w powietrzu. Podobnie jest z wyjściem tego wzmacniacza.