Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uniden Pro 538w - kanały pogodowe zmiana na inną częstot.

tomekkula 14 Mar 2010 13:37 2487 9
  • #1 14 Mar 2010 13:37
    tomekkula
    Poziom 10  

Witam.
    Widziałem gdzieś, że w Unidenie 538w trzy kanały pogodowe (162,450 - 162-550) można przerobić na np. 149,xxx.
    Moje pytanie jak się do tego zabrać albo komu to zlecić? Kto mógłby zrobić coś takiego a dodatkowo zdjąć blokadę z 1W na 4W?

0 9
  • #2 14 Mar 2010 13:43
    SP5IT
    VIP Zasłużony dla elektroda

Do wymiany kwarc w module WX i podregulowanie trymerami.
    Michał

0
  • #3 14 Mar 2010 14:46
    tomekkula
    Poziom 10  

A czy jest to bardzo trudna operacja? Ile mogę zapłacić elektronikowi za taką usługę?

0
  • Pomocny post
    #4 14 Mar 2010 14:48
    SP5IT

Tyle, ile to dla ciebie warte :)
    Nie wiem jakie masz stawki w regionie.
    Michał

0
  • #5 14 Mar 2010 15:26
    tomekkula
    Poziom 10  

A dysponuje ktoś może schematem unidena 538? Szukałem na forum nic niema, google też nic nie pomógł.

0
  • #6 14 Mar 2010 16:58
    Marcin Stos
    Specjalista - spawarki

Część CB jest praktycznie identyczna jak w U520, część WX można w większości podpasować od jakiejś starszej Cobry (21 coś tam chyba pasowało), opis przeróbki Cobry na pasmo 2m też krąży w internecie.

0
  • #7 14 Mar 2010 21:36
    kondensator
    Poziom 36  

SP5IT napisał:
    Do wymiany kwarc w module WX i podregulowanie trymerami.
    Tu jest największy koszt. (koszt dodatkowych kondensatorów pomijalny). Jeżeli masz odpowiedni kwarc, który w dodatku zadziała w danym układzie z danym powielaniem to OK, zaś w innym przypadku zamówienie wykonania 1 sztuki odpowiedniego kwarcu to koszt rzędu 50...200zł (zarówno w Polsce jak i za granicą). Dopiero przy większej ilości wykonywania takich samych kwarców cena za sztukę (trochę) spada. Czyli jak nie masz odpowiedniego kwarcu, to taniej, szybciej i prościej kupić używany odbiornik/skaner. Jak masz odpowiedni (w danym typie radiotelefonu) kwarc, to lepiej i jeszcze taniej radiotelefon kwarcowy z zepsutym lub wymontowanym nadajnikiem ( https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic832621.html ) albo też z popsutym nadajnikiem programowany (nie wymagający kwarców). Wykonanie odbiornika samemu możliwe, ale niekoniecznie opłacalne (koszt kwarcu lub niestabilna częstotliwość VFO lub synteza) i nie dla początkującego.

W "Krótkofalowcu Polskim" w latach ok. 1990...1995 był opis przerobienia "kanałów WX" jakiegoś CB z USA do odbioru na 145MHz (może ktoś z Kolegów ma ten numer "KP" i wklei cytat). Nie wiem jak i czy wszystkie takie radia mają tak samo zrealizowaną przemianę i powielanie modułu WX - a więc także czy taki sam kwarc będzie odpowiedni.

Używanie CB w USA w Polsce to oddzielna kwestia prawna (jednoznaczna...) i sensowno-techniczna (brak FM i opcji multisystem - nie na obszar Europy).

PS: Antena z pasma 27MHz ma w paśmie VHF-H bardzo złą/przypadkową charakterystykę i dopasowanie (jak kawałek przypadkowego drutu) - będzie słychać w najlepszym przypadku na niej tylko bliskie i silne stacje z innego pasma.

0
  • #8 14 Mar 2010 23:26
    sq6ade
    Poziom 40  

Te odbiorniki WX w CB są lipne. Pojedyncza przemiana z niską p.cz. 455kHz i brak blokady szumu oraz pewnie słaba czułość (myślę sobie że takie WX nadajniki w USA mają sporą moc aby info o tornadzie doleciało do wszystkich radiobudzików z RX-WX w okolicy).

Praktycznie nie warto przerabiać.
    Dla sportu - a i owszem.

0
  • #9 15 Mar 2010 07:49
    SP5ANJ

tomekkula napisał:
    Widziałem gdzieś, że w Unidenie 538w trzy kanały pogodowe (162,450 - 162-550) można przerobić na np. 149,xxx.

Na 149MHz chyba nie ma WX-a .

Ty chcesz przerobić odbiornik WX-a na inne kanały w modulacji FM na pasmo VHF.

Jak napisali koledzy to czułość radia (AM/FM?) w paśmie VHF, będzie tragiczna i mało co będziesz słyszał. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #10 15 Mar 2010 08:29
    SP8JUX
    Poziom 30  

W odbiornikach stosowany jest kwarc 16,202MHz którego 10-ta harmoniczna wykorzystywana jest do odbioru WX (162,475MHz, 162,550 - przez dodanie w szereg do kwarcu pojemności i 162,400 - w szereg indukcyjność). Pośrednia wynosi 0,45MHz.
    W obwodzie kolektora heterodyny wystarczy przestroić obwód na 9-tą harmoniczną i jesteśmy w paśmie amatorskim:
    16,202*9=145,818MHz-0,45MHz=145,368MHz
    Dalej do konkretnego kanału możemy:
    -w szereg z kwarcem włączyć indukcyjność/pojemność
    -zmienić częstotliwość pośredniej ( tam są tylko filtry LC)

Oczywiście musimy też zestroić filtry wejścia odbiornika.
    Zabawy dużo, efekt ów może być mało, jak koledzy pisali powyżej: czułość?, selektywność?
    Opis oparłem ta module z CB Cobra23+, jest on w książce Pana Janeczki -CB,
    Marek

0