Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Praktyczne wykorzystanie generatora funkcyjnego.

misiekk2007 14 Mar 2010 16:31 4836 6
  • #1 14 Mar 2010 16:31
    misiekk2007
    Poziom 8  

Witam serdecznie, jestem początkującym elektronikiem i szukam po elektrodzie i google informacji w jaki sposób praktycznie wykorzystuje sie generator funkcyjny? dużo info. znalazłem na temat jak on działa....generuje sygnały np. piło kształtny, sinusoide itp....ale po co przy naprawach go sie podłacza generator piłokształtny....albo przebieg sinusoidalny....nie można zastąpic generator funkcyjny np zasilczaczem laboratoryjnym?

z góry wielkie dzieki :)

0 6
  • #2 15 Mar 2010 01:47
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Przebieg sinusoidalny używa się do badania wzmacniaczy, wzmacniaczy selektywnych (przenoszących tylko pewne pasmo częstotliwości), badania charakterystyk układów rezonansowych. Jeżeli mamy generator bardzo dobrej jakości sygnału sinusoidalnego (o bardzo małych zniekształceniach) to używa go się do pomiaru poziomu zniekształceń wnoszonych przez badane układy.

Sygnał piłokształtny można używać np. do zdejmowania charakterystyk elementów elektronicznych (obraz obserwujemy na oscyloskopie), także do badania układów z komparatorami gdy chcemy zobaczyć jak układ zachowuje się przy różnych częstotliwościach

Sygnał prostokątny (o poziomach TTL) można użyć do taktowania układów cyfrowych.

Sygnał prostokątny symetryczny lub z dodaną składową stałą możemy użyć do badania odpowiedzi impulsowych różnych układów (całkujących, różniczkujących, oscylacyjnych). Można też nim badać parametry wzmacniaczy (szybkość narastania czyli tzw. parametr Slew rate, zachowanie się wzmacniacza przy przesterowaniu czy sterowaniu go przebiegami o ostrych zboczach, co czasami wywołuje oscylacje pasożytnicze w układzie).

0
  • #3 15 Mar 2010 15:47
    misiekk2007
    Poziom 8  

Dzięki wielkie za odp, wczoraj cały dzień przesiedziałem na elektrodzie i googlach i powiem wam nic nie mogłem konkretnego znależć.... :(

1) Zdaje sobie sprawe że nie da się tego tu na forum w miare dokładnie opisać jak w praktyce się wykorzystuje generator funkcyjny pod układy elektroniczne (TAK DOKŁADNIE) ale może macie do polecenia jakaś literature, .pdf, czy jakies publikacje.....bo chcę się tego nauczyć a nie mam żadnego znajomego żeby mi pokazał co i jak :/

2) i jeszcze jedno pytanie: mam rozumieć że do różnych układów czy nawet do pojedynczych elementów trzeba wiedziec jaki sygnał puścić ? TAK? Chodzi Mi o to że jestem początkującym w tym temcie....i jak by mi przyszło zbadać jakiś układ elektroniczny czy jaki element elektroniczny to bym nie wiedział jaki sygnał zapodać aby zbadać..... gdzie moge znależć jakieś informacje na ten temat?

0
  • #4 15 Mar 2010 15:59
    Quarz
    Poziom 43  

Witam,

misiekk2007 napisał:
    [ ... ]
    1) Zdaje sobie sprawę że nie da się tego tu na forum w miarę dokładnie opisać jak w praktyce się podłącza ten generator funkcyjny pod układy elektroniczne (TAK DOKŁADNIE) ale może macie do polecenia jakaś literaturę, .pdf, czy jakieś publikacje.....bo chcę się tego nauczyć a nie mam żadnego znajomego żeby mi pokazał co i jak :/
    ten, to znaczy jaki (typ, model)?
    Dyskusja tu, na forum, o jakimś tam generatorze - bez znajomości jego parametrów, itd. - upodbni się do przysłowiowej 'dyskusji o rzyci Maryni' - nie widzieli, a dyskutują ...

misiekk2007 napisał:
    2) i jeszcze jedno pytanie: mam rozumieć że do różnych układów czy nawet do pojedynczych elementów trzeba wiedzieć jaki sygnał puścić ? TAK?
    To przecież robiąc cokolwiek lepiej jest wiedzieć co robi się i jak, oraz dlaczego właśnie, zamiast "robić w ciemno" ...

Pozdrawiam

0
  • #5 15 Mar 2010 16:48
    misiekk2007
    Poziom 8  

Poprawiłem swoją wypowiedź bo faktycznie troszke namieszałem.

P.S. Proszę Was o rzetelne wypowiedzi, i wzięcia poprawki że nie którzy z nas dopiero się uczą.

0
  • #6 15 Mar 2010 17:32
    Paweł Es.
    Pomocny dla użytkowników

Tu poczytaj, na początek, o generatorach:

http://www.edw.com.pl/pdf/k04/04_07.pdf

http://www.sciaga.pl/tekst/52859-53-przyrzady_pomiarowe_generatory

Tu masz przykładową konstrukcję generatora funkcyjnego (do samodzielnego montażu)

http://www.cyfronika.com.pl/kityAVT/avt823pdf.pdf

Przykładowe parametry takiego (ale nie tego co wyżej) generatora

http://www.merazet.pl/pliki/produkty/3057.pdf

0
  • #7 15 Mar 2010 17:50
    Mirek Z.
    Moderator

Proszę poprawić pisownię swoich postów - nagminne używanie wielokropków jest nieuzasadnione.
    Regulamin - p.15.
    Proszę też uzupełnić niewiele mówiący tytuł tematu (w pierwszym poście) - p.11 regulaminu.

0