Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumna gitarowa na RFT

opel2111 14 Mar 2010 20:13 7869 10
Bosch
 • Kolumna gitarowa na RFT

  Witam! Dziś chciałbym przedstawić na łamach naszego forum jedną z pierwszych moich kolumn. Jest to kolumna gitarowa na głośniku RFT L3501 wyciągnięty ze starej kolumny VERMONY. Kiedyś takową znalazłem u dziadków na strychu, pozostałe 2 głośniki były popalone a ten akurat był ok. Poleżał sobie trochę u mnie aż przyszła na niego kolej :) Z jakimikolwiek informacjami na jego temat było naprawdę ciężko :/ protestowałem go troszkę pod gitarą, na moje ucho grał trochę za dużo górą a brakowało mu dołu który lubię przy gitarce ;) więc wybór padł na obudowę zamkniętą.

  Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT

  Budowa
  Wymiary głośnika pozwoliły na taką a nie inną obudowę której litraż wyszedł ok. 30l. Wymiary zewnętrzne to 425x425x260. Z początkowych założeń miałem ją jeszcze wytłumić ale teraz i tak już wystarczająco mruczy więc zostawiłem bez. Docelowo mam w planach przy czasie potestować ją z dodatkowym wypełnieniem środka aby zmniejszyć trochę litraż obudowy ale na razie to tylko w planach ;). Obudowa wykonana z płyty wiórowej ok. 17mm, wszystko cięte ręcznie, poklejone na wikol, poskręcane konfirmantami, poszpachlowane, poszlifowane i oklejone czarnym skajem. Głośnik przykręcony śrubami 6 z nakrętkami do drewna. Teraz czekam tylko na narożniczki, rączkę i materiał na maskownicę bo bez maskownicy to nie za ciekawie się prezentuje ;)
  Jedna z najgorszych rzeczy dla mnie to oczywiście oklejanie. Po raz pierwszy oklejałem skajem więc nie obyło się bez problemów i nerwów :D ale efekt końcowy jest w miarę zadowalający. Na froncie w rogach jest kilka niedociągnięć ale tam przyjdzie maskownica więc nic nie będzie widać. Jedynie na tyle w jednym miejscu wyszła mi szpara ale trudno, jakoś trzeba będzie to „podtuningować” żeby jak najmniej było to widać :(

  Odsłuch
  Cóż, nie mam za bardzo do czego porównywać bo za dużo firmowych piecyków nie słyszałem, nie miałem też jeszcze okazji sprawdzać na jakimś lepszym napędzie (na razie na małym wzmacniaczy ku ok. 5W z jakiegoś gramofonu unitry) ale mimo wszystko jak na moje ucho gra bardzo ładnie. Teraz to dół dominuje, średnica bardzo dobra i wyrazista, góra trochę płytka ale od biedy ujdzie. Myślę że gdyby ująć kilka litrów to powinno się wyrównać. Z ciekawości podłączyłem ją także do mojego zestawu komputerowego i przy muzyce klasycznej jest po prostu poezja :) Napęd docelowo to jakaś końcówka na tranzystorach ok. 15-20W (i tak bardzo dużo jak do domu) + preamp JANKA lub jeśli się zdecyduje to może coś na lampach ;)

  Kosztorys
  Głośnik – miałem
  Płyta wiórowa – miałem
  Wikol, konformaty, papier ścierny – miałem
  Skaj 3mb – 35zł (został duuuży zapas :D)
  Butaprem 3tubki – 5zł
  Terminal – 4zł
  Do kupienia narożniki 8szt i rączka – 25-30zł

  I tak tanim kosztem mam wreszcie w miarę zgrabną, własną kolumienkę do gitary, której nie wstydzę się postawić w pokoju :P
  Czekam na wasze słowa pochwały a tym bardziej krytyki żebym wiedział na co uważać przy następnych konstrukcjach ;) pozdrawiam!

  Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT
  Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFTKolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT Kolumna gitarowa na RFT

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  opel2111
  Level 20  
  Offline 
  opel2111 wrote 489 posts with rating 95, helped 3 times. Live in city Słupca/Konin. Been with us since 2008 year.
 • Bosch
 • #2
  User removed account
  User removed account  
 • Bosch
 • #3
  motocross.team
  Level 11  
  Skrzynia ok można było by trochę wygłuszyć, poza tym to głośnik przydało by się uszczelnić i przykręcić na te kilka wkrętów a nie na 4 haczyki. No i jeśli kolega stosuje taki głośnik to przydała by się ta maskownica lub chociaż zakryć np. srebrną pianką obręcz na której kiedyś był przyklejony bo trochę szpeci. Poza tym podoba mi się.
 • #4
  flubber.trip
  Level 27  
  Witam. Po głośniku widać że to prawdziwy "old school". Dla czego głośnik jest mocowany takimi blaszkami rodem z radiomagnetofonów typu "jamnik", a nie przeznaczonymi do tego otworami? Pomyślałbym jednak nad chociaż częściowym otworzeniem obudowy, np szczelina ok 5 cm z tyłu, jub prostokątny otwór w podstawie (widziałem takie rozwiązanie w starym piecyku regenta).
 • #5
  opel2111
  Level 20  
  Orginalnie w kolumnie Vermony był przymocowany za pomocą tych blaszek dlatego też je zastosowałem. Otwory mocujące kosza są trochę za blisko tego jak to nazwać "fałdu" kosza który wchodzi w dziurę wiec gdyby powiercić otwory i podokręcać to mogłoby wykruszyć wiorówkę. Co do wytłumienia to czytałem że powiększa ono objętość akustyczną obudowy a moja i tak już jest dość spora ;)
  Jak pisałem mastownica BĘDZIE, muszę kupić tylko materiał, albo wykorzystam nawet ten z tej starej vermony
 • #6
  TOMI
  Service technician RTV
  Głośnik chyba jeden z lepszych do gitary, a jeśli do gitary, to zdecydowanie obudowa powinna być odsłonięta z tyłu w połowie.
 • #7
  Ikar_91
  Level 13  
  opel2111 wrote:
  Otwory mocujące kosza są trochę za blisko tego jak to nazwać "fałdu" kosza który wchodzi w dziurę wiec gdyby powiercić otwory i podokręcać to mogłoby wykruszyć wiorówkę.

  Jest na to sposób, a zwie się nakrętki pazurkowe.
  Kolumna gitarowa na RFT

  Co do kolumny to podoba mi się. Sam mam w planach coś podobnego popełnic.
 • #8
  szajba.szajba.szajba
  Level 10  
  Z tego co wiem kolumny gitarowe nie są wytłumiane. Nie musi być otwarta - to zależy od muzyki jaką grasz. Do ciężkiego brzmienia najczęściej dobierają zamknięte paczki. Popularnym rozwiązaniem dla paczek otwartych jest otwór na 1/3 tylnej ścianki tak jak tutaj https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1387846.html
 • #9
  opel2111
  Level 20  
  szajba.szajba.szajba wrote:
  Nie musi być otwarta - to zależy od muzyki jaką grasz. Do ciężkiego brzmienia najczęściej dobierają zamknięte paczki.


  Dokładnie, coś podobnego czytałem i tym się sugerowałem. Ogólnie to już kiedyś pytałem tu na forum jaką paczkę zrobić do tego głośnika ale nie uzyskałem prawie żadnej przydatnej porady więc zrobiłem "na czuja" zamkniętą.

  :arrow:Ikar_91 właśnie takie nakrętki zastosowałem (nie wiedziałem jak fachowo się one nazywają ;)).

  Samo mocowanie jest naprawdę solidne, blacha na te łapki jest gruba i całość trzyma się bardzo dobrze. Oryginalnie takie mocowanie było zastosowane więc nawet nie myślałem o zmianie tylko zastosowałem tak jak było. Co do uszczelnienia samego głośnika to wydaje mi się zbędne, gdyż samo położenie go na skaju i dość mocne dociśnięcie mocowaniem już dobrze uszczelnia
 • #10
  pixi44
  Level 12  
  Stary dobry RFT, niska moc ale dla równowagi powalająca wręcz efektywność, mimo tego przetwornik ma już swoje lata więc nie katuj go zbytnio, zawias górny w pewnym już wieku tego nie lubi. Co to za przebarwienia na brzegach membrany?
  Specyfikacji niestety do niego nie znajdziesz, ja mam wersję szerokopasmową 15" i szukałem nawet na niemieckich stronach - porażka.
  Ja jednak zrobiłbym otwór 1/3 z tyłu paczki, większość paczek typu vintage jest otwartych, wytłumienia nie dawaj, zaś co do basu jest go wystarczająco moim zdaniem, a przynajmniej w oryginalnych Vermonach go nie brakowało.
  Z powodzeniem możesz przykręcić głośnik na śruby lub wkręty, jeśli nawiercisz otwór i zrobisz to precyzyjnie nie ukruszysz brzegu płyty.

  Pozdrawiam
 • #11
  opel2111
  Level 20  
  Przebarwienia na brzegach to po prostu czymś przesmarowany resor górny. Po szybkim wywiadzie dowiedziałem się od ojca że gdy ta vermona była w okresie swojej świetności razem z bratem przesmarowali górne zawieszenia głośników jakimś specyfikiem używanym w TONSILu do tegoż celu.
  A co do basu to w kolumnie odpowiadały za niego dwie 40-to cm, bardziej typowe basówki (choć też na papierowym zawieszeniu), a ten głośniczek pełnił rolę średnio-wysoko tonowego, był nawet cięty zwrotnicą na nie wiem na ile, gdzieś powinienem ją jeszcze mieć, jak znajdę to pokażę, ale to chyba mało ważne ;)