Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Poszukuje opisu przestrojenia Atena-stereo Unitra-Diora.

Książe Radziwił 14 Mar 2010 21:57 2953 5
 • #1
  Książe Radziwił
  Level 21  
  Bezustannie poszukuje opisu przestrojenia tego radia ,typ głowicy to GF-25.
  W internecie o tym cisza , czy naprawdę nikt tego jeszcze nie przestrajał , to radio to jakiś unikat czy coś w tym stylu? Chciałbym żeby zagrało na obecnym ukf.
 • #3
  Książe Radziwił
  Level 21  
  Wylutowałem kondensatory a efektu nie widać.Więc nie jest to takie proste jak się wydaje a wylutowałem C 100 C106 C113 efektu nie widać. Ukf jest sprawny pod tym względem że głowica pracuje - słychać szum.

  Atena akurat nie jest opisana na internecie bo to dosyć stare radio.
 • #4
  Artur k.
  Admin of Audio group
  To, że słychać szum nie oznacza wcale, że pracuje głowica. Szum jest ponieważ pracuje tor p.cz.
  Często trzeba skracać uzwojenia cewki, w tym przypadku L102.
  Poczytaj opisy przestrojenia podobnych odbiorników "stołowych".
 • #6
  Artur k.
  Admin of Audio group
  Metodyka przestrajania w tym konkretnym przypadku jest raczej zbliżona do głowic przestrajanych napięciowo. Mamy tu do czynienia z trzema obwodami strojonymi agregatem (w tym obwód wejściowy) oraz typowym generatorem Colpittsa.

  Nie mniej jednak jeśli głowica jest sprawna, to po wymontowaniu pojemności C100, C106, C113 powinno dać się odebrać jakąś stację z zakresu CCIR. Jeśli tak nie jest, to albo głowica jest uszkodzona, albo stoi heterodyna (zerwanie drgań), albo heterodyna odjechała gdzieś poza pasmo. Czułość odbiornika będzie dość niska (niezestrojone obwody), dlatego wiele zależy od miejsca zamieszkania i ukształtowania terenu w okolicach. Bez przyrządów pomiarowych może być ciężko w tym przypadku. Najprostszym wyjściem byłoby posiadanie tunera z syntezą, należy ustawić na nim częstotliwość na początek 100MHz i sprawdzić, czy podczas kręcenia gałką częstotliwości w przestrajanym OR uzyskamy ciszę na 100MHz we "wzorcowym" OR. Częstotliwości na których możemy nasłuchiwać mieszczą się w zakresie od 98,2MHz, do końca pasma - 108MHz. Warto sprawdzić cały dostępny zakres. Jeśli nie uda się ustalić częstotliwości pracy heterodyny - trzeba użyć sprzętu w postaci miernika częstotliwości i generatora w.cz.

  Zresztą - z tego co mi wiadomo, OR Atena był również dostępny na zamówienie w wersji z pasmem CCIR, zatem przestrojenie nie powinno być skomplikowane.