Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Radio CB - antena i sąsiadka

medicb 06 Aug 2004 17:54 14335 52
Wago
 • #1
  medicb
  Level 28  
  Pewnego razu moje spokojne życie operatora bazy CB legło w gruzach. Sąsiadka zamontowała na swoim balkonie antenę siatkową (o zgrozo) na drewnianym kiju. Z czasem częstotliwość moich pogaduszek spadła prawie do zera, bo sąsiadka musiała oglądać filmy w TV. Jako dobry sąsiad począłem szukać przyczyny moich zakłóceń. Pomyślałem: racja moja antena CB nie była doglądana przez trzy lata - czas najwyższy. Wchodzę na dach i zamarłem... Na dachu sąsiadki doliczyłem się 9 anten na łącznie dwa telewizory w domu! Tragedia. W tym także nowa nieszczęsna antena siatkowa - przyczyna zakłóceń od jak domniemam. Dowiedziałem się, że wszystkie są potrzebne... A to do radia, a to do telewizora - każda na inny kanał. Jak chcę to mogę to zrobić, ale z rozmowy wynikało, że najlepiej na własny koszt :) ... Nie mogę nikogo zmusić do ściągnięcia anten z dachu, bo to nie mój dach i dobrze żyjemy z sąsiadami. Przetłumaczyć też nic nie mogę, że to przez siatkówkę i całą masę innych nie potrzebnych anten, że nie posiada homologacji itd. Choć próbowałem. Co począć? Dla pewności zrobiłem przegląd mojej instalacji CB i nie powiem - jest lepiej. U mnie wymieniałem radia, kable, anteny. Testowałem wszystko i problem na pewno nie leży po mojej stronie. Może ktoś wytłumaczy kobiecie ile kosztuje badanie przeprowadzone przez URTiP :) jeżeli zobaczą siatkówkę na jej dachu. Hehe. Ale proszę Was o rozsądne komentarze w tej sprawie. Wydrukuję i przekażę z pozdrowieniami sąsiadce :) Pozdrawiam.
 • Wago
 • #2
  michalwu
  Level 12  
  Jeśli pani sąsiadka ma kłopoty z odbiorem radia i telewizji, to jak najbardziej może zadzwonić do Państwowej Agencji Radiokomunikacji i Poczty. Jeśli ktoś w słuchawce będzie rozsądny, to upewni się że sąsiadka ma poprawną instalację antenową -żeby pani nie płaciła za swą niewiedzę.

  Powiedzmy, że przyjadą :)
  Wpadną z wizytą do Ciebie, skontrolują instalację antenową, zezwolenia -jeśli są wymagane (nie zapominaj, że rozporządzenie o braku zezwoleń chyba jeszcze nie weszło w życie), zobaczy na biurku obok radia: skrót mocy, filtr które to urządzenia panowie z uertepu barrrrdzo lubią i chwalą radioamatorów za ich posiadanie.
  Oczywiście kontrola przejdzie bardzo sympatycznie i pozytywnie dla Twojej instalacji.

  A wtedy pójdą do sąsiadki i się zacznie :D
  I nie chciałbym być w skórze kogokolwiek kto ma jakieś dziwne odbiorniki i do tego siatkową "instalację" antenową.

  Proponuję jeszcze raz spróbować wyjaśnić sąsiadce w czym rzecz.
  Powinna sobie usprawnić instalację, spróbować od filtrów (choć czasem niewiele pomagają):
  http://www.dipol.com.pl/sklep/b2510.htm -7 złotych
  http://www.dipol.com.pl/sklep/c0493.htm -9 złotych


  Ja też miałem kłopoty z sąsiadami i mam nadal. Ale skoro żaden z nich nie powie mi wprost w czym rzecz, skoro nie są skorzy do współpracy, to... :P
  Staram się nadawać z najmniejszą możliwą mocą, mam w miarę sprawną instalację cb, staram się żeby moja instalacja tv świeciła przykładem (co na razie ze względów finansowych się nie udaje)... tyle możemy jako ludzie.
  Ale wiem dobrze, jak ludzie są niereformowalni. Czasem warto ustąpić, bo ktoś jest biedny, schorowany, samotny (nawet pomóc)... ale żeby zawsze?

  Życzę powodzenia! Nie dajmy się zastraszyć :)
  m.

  PS. Dla pewności, gdyby skończyło się walką przez oficjalne kanały, może zmniejsz sobie prewencyjnie moc na 3,8 żeby nawet ślepy widział na mierniku 4W i lekko zmniejsz kompresję w mikrofonie -też dla ewentualnych ślepych.
 • #3
  medicb
  Level 28  
  Mikrofonem to może i troche grzesze ;) ale to późno w nocy. Mocą tradycyjnie tylko tyle ile potrzeba do przeprowadzenia łączności, czasami nawet 250mW. Jednego razu przywrowadziłem sąsiadkę, dałem co "fabryka posiada", nośna i na moim TV ani śladu. I tak na prawdę jest. Co najciekawsze sam mam antene zrobioną z płytki od SIATKI ale zamiast całego zmyślnego "kraciastego rynsztunku" jest tylko obręcz zrobiona z ok 50 cm drutu miedzianego. I działa, wszystkie kanały chodzą ok. A antenka jest umieszczona odsłownie obok anteny CB. Zaproponowałem podłączenie się do "kablówki" :) hehe ... u mnie chodzi i to pod anteną.
 • #4
  WOJTEK-BO
  Level 11  
  Niestety nie jesteś sam ze swoim problemem.Kilka lat temu miałem identyczny przypadek.Wykonałem instalację CB zgodnie z wszelkimi parametrami i zawsze dbałem o jej sprawność.Nigdy nie nadawałem z mocą powyżej "ustawowych" 4 Watt,ale co z tego....Zaczął do mnie przychodzić facet z bloku obok i żalić się,że słyszy mnie w telefonie i tv.Chciałem załatwić wszystko na spokojnie.Doszło do tego,że któregoś dnia się wkurzyłem i wziąłem swój telewizor i poszedłem z nim do gościa.Podłączyłem i moja żona zaczęła nadawać-żadnego efektu na ekranie czy głośniku.To samo zrobiłem z telefonem.Jak się później okazało jego tv,który kupił w niemczech nie posiadał jakiegoś filtra w.cz.-to słowa fachowca-ja sie aż tak na tym nie znam a telefon kupił na bazarze od ruskich,bez chomologacji.Za parę dni przyjeżdża do mnie PAR na kontrolę-okazuje się,że gość nie popuszcza.Wpuściłem ich bo nie miałem czego się obawiać.Weszli na dach,dokonali pomiarów przy antenie i radiu i wszystko w porządku.Dostałem na to protokół i od tej pory jak gość do mnie przychodził to najpierw pokazywałem mu papier a potem to już nie było o czym rozmawiać.Musisz wiedzieć,że w domach jest pełno sprzętu nie przystosowanego do obecnych standardów,typu jakieś tv "telefunken" czy radio "taraban" lub inna stara "diora".Co najciekawsze ,to kiedy pojechałem do PAR-u zapytać się jak to jest z tym zakłócaniem usłyszałem taką dziwną odpowiedź."nawet jeśli ma Pan wszystko w porządku a mimo to pański sprzęt generuje u innych zakłócenia to i tak jest Pan na przegranej pozycji w przypadku podania na kolegium czy złożenia wniosku do sądu",czyli,że posiadaczy rtv jest więcej i ja stanowię większe "zagrożenie" dla większości.Głupie ale niestety prawdziwe.Od tego czasu przestałem się przejmować.Czasem tylko ktoś powie,że mnie słyszy w radiu i naprawdę mnie to nie interesuje.Sam korzystam z anteny szerokopasmowej,która jest obok anteny CB i nigdy nic się nie działo.Ale tak to już jest-prościej jest krzyczeć niż znaleźć przyczynę zakłóceń.Nie mam zamiaru rezygnować z CB tylko dlatego,że jestem w "mniejszości".Pozdrawiam.
 • #5
  Tomcio444
  Level 13  
  Masz racje nie rezygnuj ja sam mam 2 sztuki cb i GP 1/2 na dachu.Ja mam o tyle dobrze że u nas wszyscy mają kablówke to nie mam sie o co martwic. :)
 • #6
  Michał Adamiak
  Level 14  
  Sorry, ale może to niepolityczne z mojej strony, ale sam bym się solidnie "wk... tzn. zdenerwował) gdyby ktoś założył mi na dachu antenę CB i miałbym sieczkę z TV. To działa w obie strony. Nie jestem krótkofalowcem, mało się na tym znam ale co ma antena siatkowa do zakłóceń na CB? Zżera fale CB? Czy jakoś mi to wytłumaczycie? A swoją drogą za czasów mieszkania w akademiku miałem przesrane z telewizją, bo na dachu działało studenckie kółko CB i miałem wielkie G... z odbioru na niektórych dostępnych stacjach i byłem jednocześnie uraczany fragmentami gadek z CB płynącymi z głośników mojego odbiornika TV. Ponawiam pytanie - zastrzegam, że jestem laikiem w tych sprawach - co ma antena siatkowa (odbiorcza) do zakłóceń na twoim CB?
  Takich anten jest wiele, a w mojej okolicy CB jakoś działa. A po drugie - jeśli w każdym gospodarstwie domowym będzie CB, i ludzie będą je woleli od TV - to wtedy można rzucać hasła typu "to my mamy rację" itp.
  Z pozdrowieniami
 • #7
  zodiak318
  Level 34  
  Praktycznie każda antena siatkowa ze wzmacniaczem może być zakłócana przez CB i inne nadajniki z okolicy, tylko że CB działa głównie w AM a reszta nadajników głównie w FM i stąd CB jest bardziej "słyszalne".
  Nawet przy idealnej instalacji antenowej przy stcacji CB antena siatkowa może zbierać zakłócenia i jest to WYŁĄCZNIE jaj wina bo te anteny za 25zł to jedno wielkie G...o, potrafią zakłócać same siebie (wzbudzenie wzmacniacza). Te anteny są dobre ale na..... "pustynię elektroniczną" gdzie brak w pobliżu róznych nadajników. Wiadomo nie ma co żyć na stopie wojennej z sąsiadami ale jeśli radio CB jest sprawne i instalacja antenowa CB jest prawidłowa a użytkownik ma ważne zezwolenie to sąsiadka z siatkówką (zresztą bez homologacji :) ) nie ma szans a może się tylko narazić na koszty.
 • Wago
 • #8
  Michał Adamiak
  Level 14  
  zodiak318 wrote:
  Praktycznie każda antena siatkowa ze wzmacniaczem może być zakłócana przez CB i inne nadajniki z okolicy, tylko że CB działa głównie w AM a reszta nadajników głównie w FM i stąd CB jest bardziej "słyszalne".
  Nawet przy idealnej instalacji antenowej przy stcacji CB antena siatkowa może zbierać zakłócenia i jest to WYŁĄCZNIE jaj wina bo te anteny za 25zł to jedno wielkie G...o, potrafią zakłócać same siebie (wzbudzenie wzmacniacza). Te anteny są dobre ale na..... "pustynię elektroniczną" gdzie brak w pobliżu róznych nadajników. Wiadomo nie ma co żyć na stopie wojennej z sąsiadami ale jeśli radio CB jest sprawne i instalacja antenowa CB jest prawidłowa a użytkownik ma ważne zezwolenie to sąsiadka z siatkówką (zresztą bez homologacji :) ) nie ma szans a może się tylko narazić na koszty.

  No dobra, ale z Twojego wyjaśniajacego postu wynika, że to antena jest zakłócana przez CB a nie na odwrót. Co do wielkiego g... - masz do zaoferowania ludziom lepsze?
  Pozdrawiam
 • #9
  zodiak318
  Level 34  
  Ja nie mam do zaoferowania, tylko wyjaśniam że te anteny ze wzmacniaczem są zazwyczaj podłej jakości. Co do zakłócania CB przez taką antenę to osobiście wątpię aczkolwiek jest to możliwe. Jak już pisałem wzmacniacze ( a właściwie to są przedwzmacniacze) w tych antenach potrafią się wzbudzać i wtedy antena pracuje jak nadajnik. Zależy na jakiej częstotliwości następuje takie wzbudzenia, ale sądzę że powyżej pasam 11 metrów stąd twierdzę że zakłócanie CB jest raczej wątpliwe ale za to inne telewizory i środki łączności. Czytałem kiedyś gdzieś (już nie pamiętam żródła) że taka antena zakłócała łączność..... pogotowiu Ratunkowemu, skubana wzbudzałą się akurat na ich kanale.
  Jeśli już tania antena siatkowa to o ile poziom sygnału pozwala to bez przedwzmacniacza.

  pozdrawiam.
 • #10
  michalwu
  Level 12  
  Ja mam do zaoferowania lepsze :p

  http://www.dipol.com.pl/

  Wystarczy jakieś 80-100 złotych i można mieć dwie przyzwoite, zahomologowane anteny + porządny kabel, a tym samym większą odporność na wszelkie zakłócenia.
  Ja też rozumiem obie strony... tak samo jak rozumiem kierowcę zdezelowanego samochodu, który jeździ bez przeglądów na łysych oponach i stanowi zagrożenie :roll:
  Nieodpowiedzialność w przypadku anteny jest oczywiście mniejsza, ale zasada trochę podobna.

  Naprawdę niewiele trzeba, żeby instalacja antenowa była lepsza.
  A teraz skupmy się na technicznych aspektach, bo od tego jest to forum:

  Czy ktoś próbował wykorzystać filtry fabryczne, o których pisałem kilka postów wyżej? Czy spełniają swoje zadanie?
  A filtry własnej roboty?

  życzę sąsiadów uświadomionych antenowo ;)
  m.
 • #11
  Michał Adamiak
  Level 14  
  A ja swojego czasu (bodajże w EP) czytałem o centrum mocy :D w antenach w naszym kraju - drobna elektroniczna przedsiębiorczość itp. (chodziło o właśnie siatkowe i rynek który się właśnie otwierał). Sam wymieniałem wzmacniacze antenowe na coraz podobno lepsze - te w tych puszeczkach w centrum siatki :D . Ale jest faktem, że każdy kolejny egzemplarz był coraz bardziej profesjonalnie wykonany. Co się dotyczy zakłóceń na CB - nadal proszę o wyjaśnienie w jaki sposób - pomijając różnice pasm, antena siatkowa jest w stanie zakłócić CB - jest w końcu anteną kierunkową nakierowywaną na nadajnik. Nawet jeśli sama działa jako nadajnik na 27MHz, to i tak w kierunku w jakim jest skierowana :D - chyba, że sąsiadka umieściła ją na wprost anteny CB kolegi - na logikę rzecz biorąc. I w końcu "drewniany maszt" zagraża chyba tylko nieszczęsnej sąsiadce naszego kolegi i jej telewizorowi :D . A ponadto może budynek jest w "strefie chronionej" od wyładowań atmosferycznych i drewniany maszt nie ma żadnego znaczenia :D - o ile drewniany maszt ma znaczenie tylko przy piorunach :D
 • #12
  zodiak318
  Level 34  
  A dobrze mi się wydaje że żadna z tych dipolowych anten "siatkowych" nie posiada homologacji ? (ciekawe dlaczego ?) a część dipoli ją ma.
  Antena "siatkowa" ma dość spory kąt odbioru (nadawania :) ) a poza tym w bliskiej odległości nawet jak jest całkowicie odwrócona w przeciwną stronę to i tak część promieniowania i tak dotrze (niecałkowite tłumienie wsteczne, odbicia od innych elementwów nie wspomnę nic o kiepskim kablu antenowym (słaby ekran) który może fajnie siać.

  Ale sądzę że dyskusję można przerwać bo jeszcze nas (mnie :) ) posądzą o nabijanie punktów postami :) .
 • #13
  Michał Adamiak
  Level 14  
  Nie chcę też nabijać za byle co punktów :D ale anteny siatkowe nie mają żadnych dipoli (przynajmniej te oferowane na Śląsku). Czy sieją w innych kierunkach niż zamierzone - nie wiem. Wiem tyle, że prawie każdy producent pisząc o skutecznym kącie odbioru mówi o 30 stopniach (w poziomie). To i tak chyba nieprawda, bo ustawiając taką antenę w moich warunkach muszę ją dość dokładnie ustawić (ruch w bok rzędu 5 stopni bardzo mi pogarsza odbiór - odległośc od stacji nadawczej, czy też przekaźnika ok. 40km).
 • #14
  nokos
  Level 12  
  Drogi kolego - Michale Adamiak. Antena siatkowa to największy SYF jaki może być użyty do odbioru TV. Gdybyś coś się więcej znał na RTV to wiedziałbyś że każda częstotliwość ma dla siebie antenę. Siatkówka (szerokopasmowa) ściąga wszystko na paśmie do którego została zrobiona. Więc nie ma się co dziwić że CB można odebrać na TV.
  Pozdro.
 • #15
  Michał Adamiak
  Level 14  
  Kolega Michał Adamiak wie że anteny są wykonywane na poszczególne częstotliwości - na tyle się na falach radiowych itp. zna :D . Ale pisałem, że nie jestem w tej dziedzinie fachowcem i zapytałem się jak antena siatkowa odbiorcza może powodować zakłócenia CB? Do tej pory myślę, że nie dowiedziałem się konkretów. A co do moich i mojego telewizora przygód z maniakami CB - nie miałem wtedy anteny siatkowej tylko pokojową bez wzmacniacza - a i tak programy i filmy z TV miały zabójczą ścieżkę dźwiękową - 7-12, 5-17... i inne puste gadki - czy jakoś tak :D (to było 10 lat temu).
  W każdym bądź razie wołam o pomoc - czy ktoś potrafiłby wyjaśnić takiemu laikowi (lamerowi :D) jak ja w przystępny i rozsądny sposób: w jaki sposób antena siatkowa może zakłócić radio CB? Jest jakimś niesamowitym nadajnikiem zagłuszającym nieszczęsnym zapaleńcom fale CB?
 • #16
  etedio
  Level 24  
  Michał Adamiak wrote:
  Kolega Michał Adamiak wie że anteny są wykonywane na poszczególne częstotliwości - na tyle się na falach radiowych itp. zna :D . Ale pisałem, że nie jestem w tej dziedzinie fachowcem i zapytałem się jak antena siatkowa odbiorcza może powodować zakłócenia CB? Do tej pory myślę, że nie dowiedziałem się konkretów. A co do moich i mojego telewizora przygód z maniakami CB - nie miałem wtedy anteny siatkowej tylko pokojową bez wzmacniacza - a i tak programy i filmy z TV miały zabójczą ścieżkę dźwiękową - 7-12, 5-17... i inne puste gadki - czy jakoś tak :D (to było 10 lat temu).
  W każdym bądź razie wołam o pomoc - czy ktoś potrafiłby wyjaśnić takiemu laikowi (lamerowi :D) jak ja w przystępny i rozsądny sposób: w jaki sposób antena siatkowa może zakłócić radio CB? Jest jakimś niesamowitym nadajnikiem zagłuszającym nieszczęsnym zapaleńcom fale CB?


  coś cię nie rozumiem

  miałem wrażenie, że cały wątek jest o zakłócaniu TV nadajnikiem CB i o sąsiadach przychodzących i robiących awantury, podczas gdy mają kiepskie anteny i sami sobie winni, że mają zakłócenia

  nic nie było o zakłócaniu odbioru CB przez anteny TV - chyba po prostu źle zrozumiałeś jakieś zdanie w tym pięknym języku :wink:

  mam podobnie, moja sąsiadka wrzuciła sobie na dach pręt ze 3 metry, i ze 2 dodatkowe anteny a oczywiście niezależnie od tego ma satelitę :D

  wyjaśnij sąsiadce, że wcale nie trzeba tylu anten, bo tylko zmarnowała kasę, trochę drutu i wystarczy! niech tą instalację zdejmie, posprzedaje na złom a ty jej pomóż dobrać jedną, fajną antenę - pozbędziesz się problemu i zyskasz pozytywną opinię wśród sąsiadów :D

  ja mam jedną antenę na dwa TV (cudo krajowej techniki) i wszystko ok, to niech nie gada, że do każdego kanału musi być inna antena :P
 • #17
  oli60
  Level 14  
  oj temat stary jak swiat i rozwiazanie zawsze bylo pod reka...nie ma sie co pluc na uzytkownikow telewizji...oni nie sa fanami elektroniki czy wogole krotkofalarstwa czy tez juz tylko cb.
  Jesli ktos tu chwile pomyslal o tym jak zbudowany jest telewizor to zdaje sobie sprawe ze do obslugi czesci odbiorczej Tv wskazana jest antena szerokopasmowa i nie pomoze tu zadne wymyslanie homologacji czy czegos tam innego-bedziecie tez wymagali homologacji od kawalka drutu w gniazdku antenowym telewizora?
  Moze lepiej zamontowac sasiadom w instalacjach antenowych pulapki zestrojone na 27mhz?
  mysle ze w wiekszosci wypadkow powinno to zalatwiac sprawe zaklucen..
 • #18
  Michał Adamiak
  Level 14  
  Sorry ale napisano: sąsiadka chciała oglądać TV, więc przez to spadła częstotliwość moich pogaduszek. Może źle zrozumiałem - ale nie tylko ja, biorąc pod uwagę reeposty :D. Mowa jest też o szukaniu "moich" zakłóceń. Cały czas do tej pory byłem przeświadczony że skarżymy się na użytkowników anten siatkowych - i dlatego to mi się "w pale nie mieściło" :D . Ale pisałem z dwóch punktów widzenia (zakłócanie TV przez CB i vice versa) i nadal uważam że to CB-radiowcy powinni się dostosować (dwa ostatnie posty mnie w tym utwierdziły - dzięki).
  Pozdrawiam
 • #19
  etedio
  Level 24  
  Michał Adamiak wrote:
  Sorry ale napisano: sąsiadka chciała oglądać TV, więc przez to spadła częstotliwość moich pogaduszek. Może źle zrozumiałem - ale nie tylko ja, biorąc pod uwagę reeposty :D. Mowa jest też o szukaniu "moich" zakłóceń. Cały czas do tej pory byłem przeświadczony że skarżymy się na użytkowników anten siatkowych - i dlatego to mi się "w pale nie mieściło" :D . Ale pisałem z dwóch punktów widzenia (zakłócanie TV przez CB i vice versa) i nadal uważam że to CB-radiowcy powinni się dostosować (dwa ostatnie posty mnie w tym utwierdziły - dzięki).
  Pozdrawiam


  świetny polski język :lol: ja to odbierałem tak, że sąsiadka chciała oglądać TV, a tu słyszy z głośnika "1, 8, L, odbiór" to z wałkiem do sąsiada i medicb musiał przestać nadawać :D "moje" zakłócenia, bo "ja" je produkuje, z własnego prądu i własnym nadajnikiem, to moje zakłócenia, moje, moje, moje!!! :D tyle tylko, że sąsiadka na wykłady z teorii anten nie chodziła (ja też nie :P ) to i nie potrafi tych (moich) sygnałów z CB zniwelować i musi latać z wałkiem

  do anten siatkowych:

  nokos wrote:
  Drogi kolego - Michale Adamiak. Antena siatkowa to największy SYF jaki może być użyty do odbioru TV. Gdybyś coś się więcej znał na RTV to wiedziałbyś że każda częstotliwość ma dla siebie antenę. Siatkówka (szerokopasmowa) ściąga wszystko na paśmie do którego została zrobiona. Więc nie ma się co dziwić że CB można odebrać na TV.
  Pozdro.


  ja to rozumiem to tak, że antena siatkowa ma taką wadę, że jest ekstremalnie wrażliwa na zakłócenia, i jak ktoś obok zacznie nawijać przez CB to od razu wszystko słychać w telewizorze. Użytkownicy CB (chyba nie tylko oni) narzekają na posiadaczy takich anten, bo tamci ludzie (siatkowcy) mają nieodporne na CB anteny, na antenach się nie znają (z całym szacunkiem), słyszą zakłócenia wszędzie gdzie popadnie i dzwonią po PAR przy każdej okazji, a jak przychodzi co do czego to okazuje się, że sami są sobie winni, że mają zakłócenia, bo jakby mieli świetną antenę to by nic z CB nie słyszeli :D

  a poza tym co taki z CB może zrobić, jak nadaje zgodnie z prawem, z atestami, z normami, a ktoś obok ma kiepski sprzęt i narzeka?
 • #20
  Michał Adamiak
  Level 14  
  Ok, Etedio - źle zrozumiałem problem kolegi z sąsiadką :D . Ale mimo, że mam antenę szerokopasmową siatkową, to w jaki sposób oglądając telewizję np. dwójkę (u mnie np. kanał 21-bodajże) słyszę w trakcie emisji programów telewizyjnych gadki CB-radiowców? Skąd w tym paśmie się wzięły - jeśli mimo szerokopasmowej anteny, mój odbiornik telewizyjny jest nastawiony na kanał 21 - to przykład - miałem takie cuda w akademiku z kółkiem CB dawno temu i to na antenie pokojowej. Mgliście pamiętam nauki o harmonicznych, filtrach wyjściowych ze wzmacniaczy w.cz. itp., ale uważam że jesli coś odbieram na kanale np. 21, to to coś na tym kanale istnieje. CB- radio pracuje na 27MHz - to jak wyjaśnić zakłócenia u sąsiadki odbierającej TV, było nie było, pracującej na innego rzędu częstotliwościach? I skoro CB zakłóca kanały telewizyjne - to moim zdaniem coś jest nie tak z CB. I anteny siatkowe nie mają tu nic do rzeczy. Istnieje oczywiście inna możliwość - sąsiadka ma "niehomologowany" odbiornik telewizyjny :D i cała jej wina jest :D .
  Reasumując:
  1. Antena szerokopasmowa ze wzmacniaczem wzmacnia wszystko - to wiemy - wzmacnia nawet sygnały CB-radia - Ok.
  2. Odbiornik telewizyjny jest zestrajany przez użytkownika (nastawianie stacji, kanału) na konkretną częstotliwość odbiorczą - Ok
  3. I puenta - nastawiam sobie jakąś stację TV i zamiast ścieżki dźwiękowej oglądanego programu TV słyszę drętwe gadki CB-maniaków (o ile Ich ingerencja w moje TV ogranicza się do ścieżki dźwiękowej - gorzej gdy zamiast obrazu widzę skaczące coś)
  REASUMUJĄC! Wyjaśnijcie mi proszę panowie i panie CB, w jaki cudowny sposób wasze ukochane CB dogryza różnym sąsiadkom zakłócając im odbiór ulubionych telenoweli? W jaki sposób coś co ma być w częstotliwości 27MHz jest gdzie indziej (rząd wielkości w MHz)? Czy nie należy się wtedy przyjrzeć własnym instalacjom CB, które być może sieją na innych częstotliwościach?
  I a propo "homologacji" siatkowych anten odbiorczych - widziałem nie tylko rzemieślnicze anteny, ale także produkowane i oficjalnie sprzedawane przez np. firmę POLKAT. Zastanawiam się czy ta firma ludzi robi w jajo sprzedając im "niehomologowane anteny" :D. I mam pytanie do znawców tematu - czy odbierając telewizję np. na kawałku drutu 1,5mm2 muszę go "homologować"? A co jeśli sąsiad z CB włączający swoje umiłowane radio, uniemożliwiąc mnie i moim innym sąsiadom oglądanie TV zasłania się tym, że ma "homologację"? Mam sobie "homologować" kawał drutu na którym dotąd odbierałem?
  A nie, kupię sobie "siatkówkę" i będę miał to samo :D . Bo CB-radiowiec zasłania się "homologacją"!
 • #21
  zodiak318
  Level 34  
  Najczęstszą przyczyną odbioru np. CB na antenie ze wzmacniaczem jest to iż wzmacniacz (najczęściej b. prymitywny) zostaje przesterowany silnym sygnałem z CB a co wtedy występuje na jego wyściu to masakra, a w połączeniu z anteną siatkową (antena otwarta i do tego "niezestrojona" czyli zbierającą praktycznie wszystkie "śmieci") daje taki efekt jaki daje.
  Zresztą nie musi być to stacja CB, przy "mocnym" wzmacniaczu przesterowywać go może także......... sygnał telewizyjny z silnego pobliskiego nadajnika i wtedy też są zakłócenia sygnału tylko troszkę inaczej to wygląda (brak modulacji AM).
  Na tym kończę ,a kolega Michał Adamiak może sobie poszukać w sieci coś na temat "zakłóceń odbioru" i przesterowania wzmacniacza.
  Ja już nie mam siły tłumaczyć :)
  No chyba że ktoś inny chce to proszę :).

  Pozdrawiam.
 • #22
  etedio
  Level 24  
  też już nie mam siły tłumaczyć :P

  mając antenę, masz obowiązek ustawić ją tak, żeby móc odbierać co chcesz i nie odbierać zakłóceń

  prawo jest po to, żeby chronić cię przed gośćmi z CB - i oczywiście chroni, bo są normy promieniowania, normy filtrów, limity, atesty, homologacje itp. i masz też normy na odbiór, normy te gwarantują (teoria), że jak masz nadajnik CB z homologacją i odbiornik TV z homologacją (plus wszystkie anteny, wzmacniacze itp. też z homologacją) to nic nie powinno być

  a teraz problem, bo masz ruski telewizor i siatkową antenę - i normy nadawania CB są wtedy zbyt lekkie, bo nawet jak nadają zgodnie z normami to na TV są zakłócenia - i wtedy rozumiem, że się można wściec, ale tutaj prawo ci nie pomoże - bo żebyś nie miał zakłóceń przy siatkówce i kiepskim TV to powinieneś mieszkać na pustyni, gdzie nie ma CB ani nawet silników elektrycznych :P

  prawo musi też chronić CB przed tobą - aco!!! to rodzaj umowy - CB ma atest, nie nadaje za mocno i robi w odpowiednim zakresie, a ty masz dobrą antenę, filtr wycinający pasmo CB i dobry TV

  wszystko :wink:
 • #23
  Dandi
  Level 12  
  Ciekawe po co mi jako użytkownikowi TV filtr wycinający pasmo CB. Przecież to dwa różne pasma. To wy-urzytkownicy CB powinniście zadbać o to ażeby wasz sygnał nie wyszedł poza dozwolone pasmo. Jak do tej pory wszyscy CB-iści obarczają winą anteny TV co wydaje mi się trochę naciągana opinia, ponieważ gdyby nawet nastąpiło "wzbudzanie wzmacniaczy" czy też "zbieranie wszystkich śmieci" to jest jeszcze coś takiego jak głowica TV która z tych śmieci wybiera tylko niewielkiej szerokości pasmo dla określonego kanału TV. Osobnym fenomenem jest homologacja którą wszyscy użytkownicy CB się zasłaniają. Na tej którą swego czasu miałem do swojego radia była informacja że dotyczy określonej partii ok. 1000 szt radyjek. Podobnie jest teraz a poza tym homologację można zassać z netu. Jaka więc pewnośc że radio CB z homologacją spełnia okreslone warunki bo trudno uwieżyć w to że całe 1000szt było dokładnie sprawdzone.
 • #24
  etedio
  Level 24  
  :arrow: Dandi

  to inaczej: przychodzi kontrol i sprawdza CB, wszystko zgodne z normami, a sąsiadka ma zakłócenia - jak z CB wszystko w porządku to widać instalacja sąsiadki jest wadliwa - to proste jak konstrukcja cepa

  w w.cz. nigdy nie byłem zbyt biegły, ale jestem w stanie zrozumieć, że jak będzie silny sygnał na paśmie CB to może on zakłócić pracę wzmacniacza antenowego do TV - to nie moja wina, że kiepski wzmacniacz antenowy może tak zareagować, CB nie wychodzi poza pasmo a efekt jest

  głowica wyciągnie odpowiedni sygnał, ale do niczego taki sygnał, jak wszystko co wychodzi z anteny jest już pomieszane z sygnałem CB

  do homologacji to wszystko można ściągnąć z neta, ale inaczej to wygląda jak przychodzą PARowani i sprawdzają

  poza tym to dobrze, że jest taki wątek, bo jak dotąd to słyszy się tylko narzekania ludzi na CB, że "jak mi zakłóca to pewnie tamci nadają nie tak jak trzeba, bo nie ma zakłócać" a tutaj być może winny jest tylko i wyłącznie fatalny sprzęt takiej "ofiary", który nie wie, że nie ma reagować na 27MHz

  pozdrawiam wszystkich i zachęcam do poczytania trochę o instalacjach antenowych przed wieszaniem psów na użytkownikach CB :)
 • #25
  medicb
  Level 28  
  Ja tylko chciałem przypomnieć jedną najważniejszą rzecz. TV będzie działać nawet z kawałkiem drutu wetkniętym wprost w gniazdo. Taka "antena" nie wymaga chomologacji. Co sobie szanowny użytkowniku TV na niej odbierzesz i czy będzie to z zakłóceniami czy bez, to twoja sprawa. Kupując antene siatkową zdajesz się dokładnie na to samo. Używasz takiej anteny na własną odpowiedzialność bo nikt za nią nie poręczył i nie wydał na nią chomologacji (nie odważył by się!). I nie miej pretęsji do użytkowników radia CB tym bardziej, że my mamy papiery i zaświadczenia (nie wszyscy co prawda) stwierdzające poprawność działania naszych instalacji. I to nas g... obchodzi, że masz szanowny użytkowniku TV zakłócenia w swojej magicznej skrzynce. Choć często Tobie właśnie jako sąsiadowi z racji kultury oczywiście trzeba ustąpić. Pozdrawiam z radiowym 73 ! :)
 • #26
  Michał Adamiak
  Level 14  
  No cóż, wydaje mi się, że taka dyskusja jest potrzebna po to aby się czegoś z niej nauczyć (do tego m.in. służy forum :D ). Moje kłopoty z CB jak pisałem wcześniej nie miały nic wspólnego z anteną siatkową (pisałem, że miałem wtedy zwykłą pokojową - była ona w komplecie do telewizora JVC 21", a więc nie radzieckiej produkcji) :D . Wypowiadałem się w sprawie nieszczęsnej sąsiadki. Obecnie mam instalację z anteną siatkową i na szczęście żadnego CB-radiowca z "homologacją" w pobliżu. Tak więc już ostatni raz zapytam się w jaki cudowny sposób sygnał CB 27MHz "miesza się" :D w antenie z sygnałem telewizyjnym wchodząc na pasmo TV? - bo on tam jest, skoro sąsiadce zakłóca odbiór (no chyba, że wzmacniacz anteny powoduje "cudowne" przesunięcie sygnału nadawanego przez kolegę na częst. 27MHz do pasma telewizyjnego :D . I nadal twierdzę, że jeśli włączenie CB zakłóca czyjś telewizor (nawet radzieckiej produkcji) - to winne jest CB.
 • #27
  dipol
  Level 34  
  dla poprawnej pracy anteny siatkowej wymagane jest b.dore uziemienie masztu
  styki antena wzmacniacz antenowy należy zabezpieczyć przed wpływem czynników atmosferycznych-robię to na pllastelinę styki nawet po dziesięciu latach są czyste i nie skorodowane
  często zakłócenie powoduje sama głowica ZTG a konkretnie diody zabezpieczające na wejści po przekroczeniu o.7 v wcz z nadajnika te diody zaczynają pracować jak mieszacz i produkować harmoniczne a nawiasem to anteny siatkowe powinny być eksponatem w muzeum sztuki nowoczesnej
 • #28
  janto
  Level 24  
  Załóżmy, że mam antenę siatkową z homologacją i cała instalacja jest wykonana jak najbardziej prawidłowo, i załóżmy, że słyszę sąsiada CB, który też ma wszystko w porządku. To w takim razie gdzie jest problem?

  pozdro dla Michała adamiaka.
 • #29
  User removed account
  User removed account  
 • #30
  JACHO
  Level 22  
  :arrow: geguś
  wreszcie ktos lopatologicznie wyjasnil na czym problem polega - popieram i potwierdzam.
  Swego czasu moje problemy z zaklócaniem sygnalu dotyczyly moich wlasnych odbiorników tv - znaczy zona przy tv , ja przy cb = najpierw krótkie spiecie, a z czasem wielka burza. Zanim zmadrzalem i wymienilem siatki na kierunkowe antenki na konkretne pasma :D , to próbowalem zalagodzc sprawe podnoszac maszt ant. cb co skutkowalo, ale nie na wszystkich stacjach tv.
  Powiem tak - zamontowalem wzmacniacz od siatki do jednej z anten kier. i nie zbiera smieci , winna jest konstrukcja siatki.
  Nowe modele wzmacniaczy do problemowej siatki wysiadaja bardzo czesto przy wyladowaniach atmosf. - za duze wzmocnienie , po zamontowaniu starszego egzemplarza problem zniknal.
  Najciekawsze jest to, ze siatkówka sasiada oddalona od mojego cb ok 5m nie zbierala nic nawet przy próbie z moca ok 12W na podstawowej 40 i sasiednich, a moja w odleglosci do 15m zierala nawt przy 0.5W przy sredniej modulacji.
  Na koniec jeszcze jeden moze sie wydawac smieszny ale prawdziwy sposób na sasiada telemaniaka - kumpel podarowal swojemu reczniaka
  powiedzial:"sasiad co bedziesz sluchal w tv, wez to radyjko w prezencie to sobie posluchasz i pogadasz z tymi co ci tak urozmaicaja wieczory" 8O .