Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop HP xe4500 - nie uruchamia się

06 Sie 2004 18:20 2073 5
  • Poziom 12  
    Trafił do mnie w.w. laptop z następującym problemem: po wciśnięciu klawisza zasilania lub odziwo innego na górnym panelu laptop uruchamia się na ok pół sekundy, włącza się świetlówka matrycy, czasami nawet zakręci się wiatrak i wszystko się wyłącza. Prosiłbym o sugestie od osób które się spotkały z taką usterką, bądź posiadają jakieś przydatne informacje.
  • Poziom 11  
    Trochę mało napisałeś o samym komputerze. Czy są widoczne jakieś uszkodzenia? Zwróć szczególną wuagę na ewentualne zacieki po obecności płynów. Czy wiesz w jakich okolicznościach "zakończył żywot". Miałem kiedyś podobne objawy w Toshibie. Analogia jednak nie 100% po włączeniu (ale tylko przez przycisk zasilania) natychmiast się wyłączał. Okazało się, że zasilacz nie podawał prądu, a baterii wystarczało w sam raz na takie "błyśnięcie". Jednak ta usterka była o tyle łatwa do zdiagnozowania, że nie świeciły kontrolki zasilacza na samym komputerze. Sprawdź zasilacz i napisz coś więcej o okolicznościach powstania usterki.
  • Poziom 12  
    Otóż wydaje mi się że wszystkie napięcia są, tzn. pojawiają się na procku i pamięciach przez chwilę, poczym się wyłącza. Akumulator jest ładowany, wbudowany wskaźnik pokazuje że jest naładowany. Nie widać żadnych widocznych uszkodzeń. Okoliczności postania tej usterki nie znam.

Wygląda na to że samo się znalazło uszkodzenie. Po którejś próbie startu odpalił tzn. pojawiły się napięcia, ruszył dysk, DVD, wiatraki, ale za to na ekranie ciemno. Okazało się że jeden z układów się mocno grzeje i ma ledwie widoczne upalenie (DP83815 jakiś kontroler sieci). Teraz się zastanawiam czy ten układ robiąc zwarcie był przyczyną wyłączania się całego komputera, czy uszkodzony układ jest skutkiem innego uszkodzenia. Przed odpaleniem zauważyłem że napięcie w gałęzi 3,3V (jak się później okazało zasilające ten układ) w momencie próby startu pojawiało się pełne poczym spadało do 2,6V.
  • Poziom 12  
    Pozostaje mi zadać ostatnie pytanie. Czy ktoś z forumowiczów posiada układ DP83815, jakąś płytę-kartę z takim układem (jako dawcę organów) lub sprawną płytę główną dowyżekj opisanego laptopa do odsprzedania. Może ktoś wie gdzie można tego typu układy kupić?
  • Poziom 43  
    DP83815 jest kontrolerem sieci Ethernet. Jego maksymalna temperatura to 70 stopni C. Może się więc dość mocno grzać. Jest to dość popularny układ kosztujący kilka dolarów, więc poszukaj w sklepach internetowych w Polsce. Powinien być i kosztować około 30 zł. Układ ten rzeczywiście mógł tak obciążać zasilacz, że ten po prostu się wyłączał po chwili
  • Poziom 12  
    Niestety w Polsce takich rzeczy się nie sprzedaje. Na japońskiej stronie znalazłem opis karty sieciowej opartej na tym układzie, i niestety tylko na japońskiej. Jest to karta ET100-PCI-L. Ponieważ klientowi zależy na laptopie, wylutowałem uszkodzony układ by nie blokował szyny PCI i był w stanie wystartować i pracować, niestety z amputowaną siecią. Czy nie spodkał się ktoć z kartą sieciową opartą na tym układzie?