Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ogrzewanie podłogowe + zasobnik CWu jak to połączyć?

15 Mar 2010 09:17 6924 17
  • Poziom 18  
    Witam,
    jestem na etapie planowania ogrzewania, i chciałbym zasięgnąć porady fachowców:
    Piec gazowy kondensat Vaillant eco tec 186, zasobnik ciepłej wody galmet 1 wężownica 200l, ogrzewanie podłogowe na około 200mkw ( w tym garaż 35mkw zaprojektowany na 15 stopni), 12 obwodów (jakieś 1000mb rur), plus 2 grzejniki drabinkowe do łazienek podłączone razem z podłogówka do rozdzielacza 14 obwodowego, grzejniki będą przewymiarowane aby działały przy wodzie z podłogówki 35/40 (tak mam obliczone).
    I teraz czy pompa w piecu pociągnie ładowanie zasobnika, oraz system CO, czy trzeba zastosować dodatkowe pompy?
    Regulacja będzie za pomocą regulatora pogodowego calormatic 430, dodatkowo na 3 obwodach siłowniki z regulacją za pomocą regulatorów pokojowych.
    Czy musi być jakieś sprzęgło hydrauliczne, czy muszę stosować zawór 3 drogowy (myślę, że w piecu ustawię parametry pracy podłogówki, czy tak może być?)
    Jakie urządzenia trzeba dodatkowo zastosować? (rozdzielacz już mam kupiony, wyposażony w rotametry i zawory termostatyczne).
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Może być tak jak piszesz - koioł bezpośrednio podłączony do podłogówki. Woda w zasobniku jest grzana priorytetowo - czyli w momencie zapotrzebowania kocioł grzeje tylko zasobnik.
  • Poziom 18  
    A pompa w piecu da rade oba obwody obsłużyć?
    Pompa kotłowa ma zbyt małą wydajność ,należy dołożyć sprzęgło hydrauliczne i dodatkową pompę o większej wydajności.Przy tak niskich parametrach grzewczych i mocy prawie 20 kW wymagany przepływ będzie powyżej 3 m3/h.
    I ten kilometr rur też ma duże opory przepływu.
  • Poziom 18  
    Skąd ta moc?? Zapotrzebowanie mam wyliczone w OC, wyszło 7kW, przewymiarowałem trochę ogrzewanie na 12kW co by nie brakło. Co do sprzęgła właśnie kilka osób na różnych forach mi je radzi, dlatego tutaj zadałem zapytanie :)
    Sam napisałeś kocioł VC plus 186 ma moc 7.2 do 19.5 kW.Przy 12 kW i delta t 5 stopni ,przepływ wymagany to ponad 2 m3/h.
  • Poziom 18  
    no tak, jak wygląda taki układ ze sprzęgłem, czy takie może być zastosowane:
    http://allegro....

Moderowany przez mirrzo:

Nie, nie może być, bo usunąłem link, jako wartość nietrwałą.

Uruchomiłem wiele instalacji o podobnej wielkości i układzie hydraulicznym, dotąd nie było problemów. Jeśli jednak problem by się pojawił, dołożenie sprzęgła i pompy nie jest kłopotliwe, zaś wydatek 1500 zł "na zaś" to trochę nie trafiony pomysł.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    mauri_b czyli narazie nie kombinować, podłączyć zasobnik bezpośrednio do pieca i podłogówkę również, pompa w piecu powinna to obrobić?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 18  
    Czyli gdzie muszę dołożyć wg Ciebie, do podłogówki, do ładowania zasobnika. tu i tu, czy wtedy musi być jakiś mieszacz/sprzęgło?
    Nie będę się upierał, czy sprzęgło bezwarunkowo czy warunkowo -na pewno nie zaszkodzi. Jednak piszę co obserwuję u klientów, którzy mają układy podobnej wielkości podłączone bezpośrednio i jest OK.
    Najprościej dowiedzieć się czy trzeba czy nie trzeba ,obliczając opory przepływów wszystkich pętli grzewczych i porównać wynik z wydajnością pompy kotłowej. Ale do tego potrzebny jest projektant który to zrobi.
    Często widzę że klient wydaje kilkanaście tysięcy(lub więcej) na instalację CO .A szkoda mu tych procentowo paru złotych na profesjonalny projekt.
    Ale z drugiej strony gdyby wszyscy robili projekty ,to między innymi i to forum by było zbędne,a tak co chwila można przeczytać post typu "POMOCY moja nowa instalacja nie grzeje".Forum nie zastąpi dobrego projektu.
  • Poziom 16  
    Przy regulatorze pokojowym i temperaturze zewnętrznej ok. 0 st. na podłogówce będziesz miał ok 25 st. to na co ci grzejnik łazienkowy nawet przewymiarowany z taką temperaturą. Grzejniki łazienkowe "drabinki" najczęściej stosuje się jako komfort suszenia ręczników ,bielizny po kąpieli itp. Przy temp. 25 st. raczej "zakiśnie" nim wyschnie. Zastosuj tradycyjne rozwiązanie podłogówki tzn. zawór trójdrogowy z siłownikiem np. trójstawnym i pompę do podłogówki. Regulator taki siłownik powinien obsłużyć. Ustawisz sobie inną krzywą grzania na grzejniki , a inną na podłogówkę i będziesz miał pełny komfort.
  • Poziom 10  
    Polecam rozwiązanie zalecane przez producenta. Zamontuj sprzęgło i zestaw pompowy z mieszaczem. Jeśli zasobnik jest podłączony bezpośrednio do kotła to nic więcej nie potrzebujesz.Do regulatora 430 dokup moduł VR 61 który obsłuży obieg z mieszaczem. Podłączenie drabinek do obiegu z podłogówką to nienajlepszy pomysł ale o tym już było.
  • Poziom 10  
    Witam,

ja posiadam podobny układ zamontowany u siebie. Nie jestem profesjonalistą ale z obsługi i doświadczenia widzę że sprzęgło w moim wypadku to był nieodzowny element. U mnie pracuje Vaillant 186 z dwoma obiegami i sprzęgłem (+zasobnik) Nie ma problemów z ogrzaniem całego domu. Jedyne czego teraz żałuję to tych przewymiarowanych grzejników na 1 obiegu. Przez to mam b. duże różnice temperaturze zasilania obiegów. Oczywiście pompa z pieca zasila obieg piec-sprzęgło. Obieg 1 ma zamontowana pompę i mieszacz (podłoga) a drugi tylko pompe. Obie pompy przykręcone na min. (chyba 40W) i daje rade, ale z drugiej storny u mnie jest tylko 130 m kw do ogrzania.

Pozdrawiam,
    Ekim