Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiór elektryczny budynku

martinus83 15 Mar 2010 14:38 4980 15
  • #1 15 Mar 2010 14:38
    martinus83
    Poziom 11  

Witam.
    Panowie elektrycy czy przed dokonaniem odbioru elektrycznego powinny być zamontowane gniazdka przełączniki i lampy? Będzie to budynek użyteczności publicznej. Jakie pomiary będą wykonywane oprócz uziemienia? na co będzie taki człowiek patrzył?

0 15
  • #2 15 Mar 2010 16:10
    semper fidelis
    Poziom 12  

Na pewno na to czy instalacja jest wykonana zgodnie z założonym projektem i obowiązującymi normami. Przede wszystkim chodzi o bezpieczeńswto późniejszej eksploatacji. Sprawdzić na pewno trzeba rezystancje izolacji czy jest większa niż dopuszczalna, ciągłość przewodów, rezystancje uziemienia.

0
  • #3 15 Mar 2010 16:26
    retrofood
    Moderator

Wszystko jest tu:
    PN-HD 60364-6:2008
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 6: Sprawdzanie

0
  • #4 15 Mar 2010 21:11
    lu106
    Poziom 15  

retrofood napisał:
    Wszystko jest tu:
    PN-HD 60364-6:2008
    Instalacje elektryczne niskiego napięcia -- Część 6: Sprawdzanie

A skąd można tą normę ściągnąć

0
  • #5 15 Mar 2010 21:14
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

lu106 napisał:

A skąd można tą normę ściągnąć

Normy się kupuje. Można również skorzystać z internetowej czytelni (płatnej).

0
  • #6 15 Mar 2010 21:16
    semper fidelis
    Poziom 12  

lu106 :) norm to się raczej nie ściąga a kupuje, przynajmniej tak się powinno robić czyż nie?

//edit: już jest odpowiedź trochę za wolno piszę, to może dodam http://www.redinpe.com//EM118_119.pdf recenzja tejże właśnie normy, jeżeli cokolwiek ona Ci da...

0
  • #7 15 Mar 2010 22:02
    lu106
    Poziom 15  

A nie powinny takie normy być łatwo dostępne ?
    Dzięki temu więcej osób czytało by takie normy i instalacje były by robione ze wskazaniami w normie

Płacenie za normę to tylko dziwne dla mnie.

0
  • #8 15 Mar 2010 22:07
    Łukasz-O
    Admin Elektroenergetyka

Normy nie są obligatoryjne.
    Z innej beczki, jak idziesz do sklepu to oczekujesz od sprzedawcy aby jego towar był za darmo?

0
  • #9 15 Mar 2010 22:11
    retrofood
    Moderator

lu106 napisał:
    A nie powinny takie normy być łatwo dostępne ?
    Dzięki temu więcej osób czytało by takie normy i instalacje były by robione ze wskazaniami w normie

Płacenie za normę to tylko dziwne dla mnie.

Tak było od zarania dziejów. Było, jest i będzie. Tak jak trzeba sobie kupić śrubokręt i miernik, tak samo trzeba kupić normę.
    Piszesz "więcej osób czytało by takie normy". Nie wiem, czy żartujesz, czy poważnie?
    Przecież prawo jest ogólnie dostępne. Powiedz, ile osób przeczytało Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie??? Osób np. budujących domy. Czy Ty przeczytałeś? Czy znasz?
    Normy są pisane językiem technicznym. Nic laikowi z wiedzy w nich zawartej. Bo i tak nie wie jak ją wykorzystać. A rzeczywiście zainteresowany - normę kupi. Bo jest mu niezbędna.

0
  • #10 15 Mar 2010 22:20
    lu106
    Poziom 15  

Może masz rację.
    A możesz polecić gdzie kupić tą norme ? (chodzi mi tylko o zagadnienia z elektryką)

0
  • #12 15 Mar 2010 22:28
    semper fidelis
    Poziom 12  

https://sklep.pkn.pl/?a=show&m=product&pid=557564 tu jest ta norma o której była mowa wyżej inne tez tu znajdziesz w zależności jaką konkretnie potrzebujesz.

//edit: znów zostałem wyprzedzony, ale mam też pytanie odnośnie, ponieważ sam nie posiadam żadnych norm, ale nasuwa mi się tak czy zgodne z prawem jest zakupienie normy dla całej firmy tj. kupuje a dostęp mają wszyscy w danej firmie elektroinstalcyjnej powiedzmy 50osob? hipotetycznie pytam.

0
  • #13 15 Mar 2010 22:40
    lu106
    Poziom 15  

A ten dokument na stronie SEP
    Może służyć jako norma czy PN-HD 60364-6:2008 całkowicie się różni ?
    Bo cena to koło 100 złoty

Wykonywanie pomiarów odbiorczych i okresowych pomiarów ochronnych w instalacjach elektrycznych o napięciu znamionowym do 1 kV - mgr inż. Fryderyk Łasak, Członek Oddziału Nowohuckiego SEP
    Ostatnia aktualizacja: 8.02.2010 (2,7 MB)

0
  • #14 15 Mar 2010 22:41
    retrofood
    Moderator

Możesz to uznać za materiał szkoleniowy, oparty na normie. Nie jest to złe.

0
  • #15 15 Mar 2010 22:46
    lu106
    Poziom 15  

retrofood napisał:
    Możesz to uznać za materiał szkoleniowy, oparty na normie. Nie jest to złe.

Zapytam wprost czy ten dokument z SEPu mi starczy czy lepiej zapłacić 100złoty i dokupić sobie normę

Staram się o dofinansowanie do firmy (instalacje elektryczne)

0
  • #16 15 Mar 2010 22:47
    Miwhoo
    Specjalista - Instalacje Elektryczne

Generalnie norm nie wolno kopiować.
    Jedyne legalne źródło zostało podane, ewentualnie można poczytać w czytelni tradycyjnej lub on-line.

Praktyka pokazuje, że kopiowanie jest powszechne do celów szkoleniowych. Mnie też fakt opłaty irytuje, ale nie ma na to wpływu. Chcąc robić robotę zgodnie ze sztuką, to musi ona być zrobiona według norm, a żeby była według tych norm zrobiona, to trzeba je mieć/czytać i tak się napędza interes...

0