Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Candy 600T - obwiśnięty bęben

3-2-1-zwarcie 15 Mar 2010 17:32 2525 8
  • #1 15 Mar 2010 17:32
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Witam,

Właśnie zauważyłem problem z niecentrycznie ułożonym bębnem, którego wcześniej nie było. Obwiśnięcie w pionie jest na ok 1 cm. Przez to lekko zdeformowała się uszczelka drzwiczek, lecz nie przecieka. Pralka działa i nie ma innych problemów. Uznałem jednak, że jest to już moment w którym powinienem zadziałać aby nie doszło do poważniejszych uszkodzeń.
    Pralka wyprodukowana w roku 2005 w Włoszech sprawowała się do dziś bez problemów pracując z niedużym wysiłkiem (kilka prań na mc).

Poniżej szczegółowe dane pralki:
    Marka: Candy
    Model: AQUA 600T
    Typ: AQ01
    Ładowność: 3,5 kg

Chciałbym upewnić się czy jest to problem rozciągniętych sprężyn na których zawieszony jest bęben od góry, czy może to inna przyczyna ?

Jeżeli sprężyny, to czy wystarczy je skrócić o kilka zwojów czy koniecznie zakupić nowe ?

Czy za spowodowanie tego problemu odpowiedzialny jest użytkownik, który załadował zbyt dużo kg prania, czy to normalne zużycie w tym modelu ?

Pozdrawiam,

Sławek

0 8
  • #2 15 Mar 2010 17:54
    schnauzerman
    Specjalista AGD

3-2-1-zwarcie napisał:
    Witam,

Właśnie zauważyłem problem z niecentrycznie ułożonym bębnem, którego wcześniej nie było. Obwiśnięcie w pionie jest na ok 1 cm. Przez to lekko zdeformowała się uszczelka drzwiczek....
    ...Chciałbym upewnić się czy jest to problem rozciągniętych sprężyn na których zawieszony jest bęben od góry, czy może to inna przyczyna ?
    ...
    Zdemontuj pokrywę górną i tylną, i będziesz widział co się stało.

0
  • #3 15 Mar 2010 18:03
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Pokrywy zdjęte, widzę ciemność.

Nie dostrzegam żadnego oberwanego elementu, który mógłby wskazywać jednoznacznie na przyczynę.
    Niby nic nie uszkodzone, tylko bęben wisi za nisko.
    Mogę go ręcznie podciągnąć do góry (na swoje miejsce).
    Stąd moje przypuszczenie, że sprężyny się wyciągnęły.

0
  • #4 15 Mar 2010 18:17
    schnauzerman
    Specjalista AGD

Sprawdź jeszcze czy z amortyzatorami wszystko w porządku, jeżeli tak, a zbiornik wisi za nisko to do wymiany sprężyny.

0
  • #5 15 Mar 2010 18:27
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Rozumiem, że amortyzatory to umieszczone na dole bębna uchwyty z grubego pręta, przymocowane z jednej strony do obudowy pralki a z drugiej mające uchwyty "pływające" w wypustkach bębna.
    Wyglądają na nieuszkodzone. Przesuwają się w uchwytach bębna.

Czy to jest tak jak powinno być ?

0
  • #6 15 Mar 2010 18:28
    schnauzerman
    Specjalista AGD

3-2-1-zwarcie napisał:
    Rozumiem, że amortyzatory to umieszczone na dole bębna uchwyty z grubego pręta, przymocowane z jednej strony do obudowy pralki a z drugiej mające uchwyty "pływające" w wypustkach bębna.
    Wyglądają na nieuszkodzone. Przesuwają się w uchwytach bębna.

Czy to jest tak jak powinno być ?
    Tak powinno być.

0
  • #7 15 Mar 2010 18:51
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Czy to oznacza, że bęben jest utrzymywany tylko przez te 2 sprężyny na górze ?

Wyjąłem jedną z nich. W stanie bez obciążenia zwoje są blisko siebie.
    W rękach mogę rozciągnąć ją o ok. 1,5 cm. Mam raczej małą krzepę, nie chodzę na siłownię. :|

Czy diagnoza to sprężyny ?

0
  • #8 16 Mar 2010 11:51
    zhudomel
    Specjalista AGD

3-2-1-zwarcie napisał:
    Obwiśnięcie w pionie jest na ok 1 cm. Przez to lekko zdeformowała się uszczelka drzwiczek

W każdej pralce po załadowaniu prania i nabraniu wody zbiornik "siada", czasem kilka centymetrów. Sprężyny mogły się trochę naciągnąć, ale 1 cm to jest nic. Fartuch się odkształcił do stanu, w jakim jest podczas pracy.
    Piszesz: "Pralka działa i nie ma innych problemów." i niech tak zostanie bo może wyjść na szukanie dziury w całym.

0
  • #9 16 Mar 2010 18:41
    3-2-1-zwarcie
    Poziom 12  

Obwiśnięcie dotyczyło pustego bębna. Wcześniej tak nie wyglądało - ani jak była nowa, ani przez kilka lat eksploatacji. Przypuszczam więc, że wyciągnięcie się sprężyn nastąpiło całkiem niedawno, być może podczas ostatniego prania, które było zbyt ciężkie. Fartuch również nie był wcześniej zdeformowany.

Dzisiaj dałem podkładki dystansowe (ok 9 mm) na górnych zaczepach sprężyn. Bęben podciągnął się do góry i pofałdowania fartucha widocznie się zmniejszyły. Pokrywa górna pralki domknęła się "na styk" z podniesionymi sprężynami.

Przy okazji zauważyłem, że bęben wewnątrz pralki jest lekko pochylony górą w kierunku drzwiczek. Może dlatego pralka czasem przesuwała się do przodu mimo wypoziomowania obudowy. Odchył ten wybrałem za pomocą małej sprężynki zaczepionej do tylnej ścianki. Teraz śruby mocujące górny obciążnik trafiają prawie dokładnie w otwory w górnym metalowym pasie łączącym ścianki boczne obudowy. Również fartuch jest teraz równomiernie osadzony (nie ściśnięty na górze) na całym otworze drzwiczek.

Ciekaw jestem jak pójdzie jutrzejsze pranie. :?:

0