Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelita Thor - jak złapać na zeza?

15 Mar 2010 18:57 16675 20
 • Poziom 17  
  Witam, mam problem ze złapaniem satelity Thor 0,8W na uchwycie zez. Satelitę Sirius złapałem bez problemu. Antena to 90cm, przekręcenie anteny z centralnym konwerterem w prawo od Hot Bird'a (patrząc z tyłu) na Thora poskutkowało, natomiast na zezie z lewej strony Siriusa zez mi łapie Astrę 19,2E. Proszę o pomoc w rozwiązaniu problemu.
 • Warunkowo odblokowany
  Ok 30 cm. od konwertera głównego.
  I tak złapiesz szczątki sygnału nawet przy takiej antenie.
 • Poziom 39  
  Witam! Tak to wygląda dla ustawienia: Sirius centralny, Thor i HotBird z boku. Astry 19.2 nawet nie "zakładałem" bo napewno nie złapiesz. Ale te 3 pozycje na 99% pójdą.
  Satelita Thor - jak złapać na zeza?
  Pozdrawiam
  PS. Dorysowane linie to droga sygnału. Byś zrozumiał na jakiej zasadzie działa zez.
 • Poziom 21  
  lukashb napisał:
  Witam! Tak to wygląda dla ustawienia: Sirius centralny, Thor i HotBird z boku. Astry 19.2 nawet nie "zakładałem" bo napewno nie złapiesz. Ale te 3 pozycje na 99% pójda.
  Satelita Thor - jak złapać na zeza?
  Pozdrawiam
  PS. Dorysowane linie to droga sygnału. Byś zrozumiał na jakiej zasadzie działa zez.

  Przy tym ustawieniu,Sirius -centralny idzie złapać na zezie satelite Astra 19.2,ma bardzo mocny sygnał, z jednym wyjątkiem,że instalacja anteny jest w zachodniej Polsce i dużo cierpliwości przy ustawianiu zeza
 • Warunkowo odblokowany
  Tak odbieram bez problemu na antenie 85cm.
 • Poziom 24  
  Mojemu wujowi co prawda w Norwegii bez problemu ustawiłem taką konfigurację (od astry do Sirusa) z tym, że żaden konwerter nie jest centralnie gdyż jest to antena triax-a której uchwyt na to nie pozwala.
 • Poziom 17  
  matzg napisał:
  Zajrzyj TUTAJ
  Pozdr

  Widziałem już wcześniej te zdjęcia, tylko że na Thor'a tam jest założony monoblok a ja chcę na pojedyńczym. Pewnie u mnie nie da się w ogóle złapać 4 satelity (zwłaszcza Thor'a). Chyba jedyne rozwiązanie to zamontowanie dodatkowej małej anteny tylko na Thor'a tak jak tu http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/dish6.jpg

  Dodano po 6 [minuty]:

  A może problem tkwi w tym, że próbuje ustawić konwerter wg. kanału z Thor'a, który ma słaby sygnał. Próbowałem na kanałach: Musiq1, Party TV, City TV.
 • Poziom 17  
  Witam ponownie po dłuższej przerwie. Odgrzeję temat dziś udało mi się złapać satelitę Thor na zez i sygnał jest naprawdę dobry od 70 do 80 kilku procent zależy od transpondera. Jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia stąd mam jeszcze kilka pytań: 1. czy udało by się jeszcze złapać na tym układzie satelitę Amos 4.0°W? Problem może tkwić w zbyt bliskiej odległość od Thora 3,2° przy antenie 90 cm. Czy układ zez na takiej antenie przy 3 stopniach jest możliwy?
  2. Pytanie jest związane z pierwszym, interesuje mnie też pozycja Eutelsat 16°E. Mam już zez z Hotbirda na Astrę i ciężko by tam wcisnąć jeszcze jeden konwerter na 16°E. Może są inne sposoby, w tym układzie, na zamontowanie konwertera na pozycję 16 °E?
  Proszę o pomoc, informację, sugestię.
  Za wszystkie z góry dziękuję.
 • Poziom 17  
  wachcio napisał:
  slawo77 przecież to taki sam odstęp jak HB i Astra więc można. Inna sprawa to moc sygnału tak bardzo oddalonego od ogniskowej anteny. Odnośnie punku drugiego zainteresuj się np. http://www.hollex.pl/konwertery-lnbs/single-p...8-konwerter-inverto-multiconnect-black-single

  Odstęp między HotBird a Astrą wynosi 6,2° a nie 3,2° jak w przypadku Thor-Amos, tak więc nie jest to samo co HB-Astra. A ten konwerter z linku może rozwiązać oba problemy.
 • Poziom 24  
  Rzeczywiście. Nie wiem jak ja to liczyłem. W każdym razie konwerter pewnie się przyda. Z kalkulatora http://sci.pam.szczecin.pl/~pastupam/satel/az/zez.html wynika, że w dużym przybliżeniu dla Twojej anteny można założyć, że 1 stopień pozycji orbitalnej to 1 cm odstępu konwerterów. Zależy oczywiście od położenia geograficznego. U mnie na 1m antenie odstęp pd środków konwertera wynosi 6,3 cm lecz jest to standardowy uchwyt Triax na zez 6 stopni którego nie można regulować.
  Najlepsza by była antena multifeed oczywiście.
 • Poziom 17  
  To zdjęcie wyjaśnia moje wszystkie problemy. Przy rozstawie pozycji satelitarnych poniżej 5° trzeba zastosować wąski konwerter (ten co kolega podał w linku). Przy odległości 5° i więcej stopni można użyć zwykłego konwertera. Na załączonym zdjęciu widać, że: 1. dla zeza 1°W-5°W, czyli odległość 4° zamontowano wąski konwerter, podobnie jak dla układu 13°E-9°E (również 4 stopnie rozpiętości) a najbardziej pomocny jest wąski konwerter w układzie 13°E-16°E (3° różnicy).
  2. dla zeza 23°E-28°E (5° różnicy) zastosowano zwykły szerszy konwerter i jest to max. minimalna odległość dla zwykłych konwerterów. Na zdjęciu widać, że są bardzo blisko siebie, niemal nakładają się i stykają bokami.
  Proszę o opinie jak to zdjęcie ma się w praktyce jeśli ktoś posiada taki sam układ lub podobny.