Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie odnośnie licznika energii

kubai 15 Mar 2010 19:28 2234 4
  • #1 15 Mar 2010 19:28
    kubai
    Poziom 14  

Witam,
    Mam takie pytanie odnośnie licznika energii, którym zostałem uszczęśliwiony na wynajmowanym mieszkaniu. Otóż na 'tabliczce znamionowej' miernika pisze:

Cytat:
    3x220V / 380V 10(40)A 120obr/kWh

I teraz moje pytanie - jak interpretować 10(40)A?
    Czy ten miernik może mierzyć tylko do 10A na jednej fazie? Jeżeli tak, to jakim prawem pracownik ZE założył eskę B16 na mieszkanie, gdzie wczesniej było zabezpieczenie 10A (tak twierdzi właściciel mieszkania, chociaż znając jego bym się wcale nie zdziwił, jakby on sam to zrobił)
    Pytam, bo już zlokalizowałem jeden odbiornik, który siał w sieci (stara lodówka z upalonym zerem), a drugim może być pralka, która wg. producenta powinna brać ok. 9,6A, natomiast pobiera okolo 11A (sądząc po rdzy na obudowie raczej pewne przebicie przy grzałkach), natomiast zastanowił mnie fakt, czy przypadkiem licznik energii nie jest skonstruowany tak, że może mierzyć tylko do 10A i przez to zostaje nadmiernie obciążony. W momencie jak startują grzałki słychać dźwięk podobny do tego, jak się na zakurzony stycznik poda napięcie (pobór prądu 11,2A, napięcie w normie tj. 220-230V) - dzwięk wydobywa się z 'rozdzielni' z dużym prawdopodobieństwem (aż tak dobrego słuchu nie mam, a ścisk tam niemiłosierny), że z licznika.
    Pytam odnośnie licznika, gdyż z uwagi na młody wiek nie miałem do czynienia z takimi zabytkami w pracy, gdzie do pomiaru prądu używamy przekładników prądowych i elektronicznych liczników energii na potrzeby automatyki, tudież 'zaspokojenia ciekawości klienta.'
    Z góry dziękuję za pomoc.

0 4
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 15 Mar 2010 20:01
    kubai
    Poziom 14  

Witam ponownie,

Przegooglowałem trochę sieć i dalej nie mam jednoznacznej odpowiedzi na pytanie jaka jest maksymalna długotrwałą obciążalność prądowa tego licznika.
    Zależnie od wątku i osoby wypowiadającej się jedni twierdzą, że moim przypadku (prąd bazowy - 10A, prąd maksymalny - 40A) licznik ten może spokojnie mierzyć do 40A, drudzy że do 10A, a prąd maksymalny jest niby przewidziany na rozruch odbiorników indukcyjnych, tzn. że max obciążenie to 10A, natomiast krótkotrwałe to 40A.

Jeżeli by jeszcze ktoś potrafił to jakoś sensownie wytłumaczyć, to byłbym zobowiązany.

Pozdrawiam.

0
  • #4 15 Mar 2010 20:09
    retrofood
    Moderator

Wszystko jest w podanym linku. 40 A, jeśli już tak bardzo chcesz potwierdzenia.

2
  • #5 15 Mar 2010 20:11
    kubai
    Poziom 14  

retrofood napisał:
    Wszystko jest w podanym linku. 40 A, jeśli już tak bardzo chcesz potwierdzenia.
    Dzięki, właśnie o to mi chodziło, bo wyjaśnienie prądu maksymalnego, było dla mnie niejasne.

Zamykam temat.

1
  Szukaj w 5mln produktów