Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elpo P-508 miernik lamp. Pomiar parametrów lampy

15 Mar 2010 20:40 3182 7
  • Poziom 20  
    Witam
    Mam pytanie do użytkowników tego miernika.Mam wiele lamp i postanowiłem pomierzyć przykładowo prąd anody np. lampy PCL86. Nastawy daje takie jakie obowiązują dla tej lampy czyli : Va 230 / Vs1 -1,7V/ Vs2 230V, Uż 13 V. Prąd anody powinien wnieść katalogowo 1,2mA (dla triody). Są tam zakresy 100 mA , 25 mA ,10 i 2,5 mA. Ale jeśli odczytuje na nastawie 25 mA prad anody wynosi niecałe 2mA, na nastawie 10mA wynosi 2,5mA ,a na nastawie 2,5mA wynosi 10 mA.
    Teraz mam pytanie : na jakim zakresie powinienem to odczytać? Wydaje mi się że na 2,5mA.Ale czy to możliwe ze Ia wynosi aż 10mA?! Wiadomo lampa lampie nie równa.Albo źle odczytuje, albo miernik mi przekłamuje, kalibracja ostatnia była 19 lat temu :). Napięcia z nastawów trzymają się pięknie .
    Pomóżcie mi bo szukam informacji o tym mierniku ale mało tego w sieci.Może jakiś użytkownik tego miernika się wypowie.
    Pozdrawiam !
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    Na każdym zakresie powinno być tak samo, czyli jednak kalibracja.
  • Poziom 20  
    Witam
    Dzięki za szybką odpowiedź, w najblizszym czasie posiedzę przy tym mierniku pomierzę jeszcze inne lampy zobaczę wyniki na innych lampach . A jak wykonać kalibrację w warunkach domowych , wiadomo że do wyników laboratoryjnych nie dojdę, to oczywiste. Pewnie będzie potrzebny wzorzec od którego sie ustawia i porównuje wskazanie ( lampa o wiadomych parametrach ?) W mierniku są potencjometry (z tyłu) może ktoś ma opis do czego służą , jest też jeden pod wskażnikem.
    Na razie nic nie kręcę żeby nie rozstroić.

P.S czyli z której skali powinienem odczytać wskazanie zakresu dla 2,5 mA ??Ja odczytywałem z tej od [0 do 25 mA]
    pozdrawiam !
  • Poziom 36  
    elektronikk napisał:
    na nastawie 2,5mA wynosi 10 mA.
    Jak to odczytałeś?
  • Poziom 20  
    Tak jak pisałem powyżej czyli:
    " P.S czyli z której skali powinienem odczytać wskazanie zakresu dla 2,5 mA ??Ja odczytywałem z tej od [0 do 25 mA] "

a dokładniej ze skali [0 do 25mA/V]
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    elektronikk napisał:

P.S czyli z której skali powinienem odczytać wskazanie zakresu dla 2,5 mA ??Ja odczytywałem z tej od [0 do 25 mA]
    pozdrawiam !

Na tej, na której odczyt jest najdokładniejszy.
  • Poziom 20  
    Czyli tak jak myślałem , jak w każdym mierniku . No nic , w takim razie muszę jeszcze pomierzyć parę lamp i porównać wskazania na wszystkich zakresach , najwyżej będę jeszcze coś pisał w tej sprawie .
    P.S. może ktoś coś wie jak ewentualnie skalibrować to nasze cudo techniki .... ?
    Dziękuję !
  • Poziom 23  
    Taka informacja jest w instrukcji obsługi tego miernika. Jeśli jej nie masz, to poproszę o adres skrzynki pocztowej na pw.