Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prosba o podanie wartosci opornika R 548

06 Sie 2004 22:32 2088 22
 • Poziom 14  
  Moze ktos z panstwa ma schemat do TV DIGIVISION 3878HI FI.Prosil bym tylko o odczytanie ze schematu i podanie mi jaka wartosc ma opornik R 548.Miesci sie w ukladzie odchylania pionowego.Jest spalony i nawet nie mozna odczytac kodu paskowego,gdyz kolory sa jednej barwy (czarne).Jesli ktos z panstwa zechcial by mi pomoc,bede wdzieczny.
 • Poziom 14  
  Dziekuje wszystkim .No trudno jakos sobie poradze.
 • Poziom 39  
  Trochę mało napisałeś jaki to model TV.
  Digivision to chyba model Nokii, podaj jakie chassis tam siedzi a będzie łatwiej ci pomóc.
 • Poziom 43  
  Jest to chassis ITT/NOKIA DIGITAL B/E
 • Poziom 14  
  PS Ten TV nazywa się : DIGIVISION 3878 Hi Fi CHASSIS ITT/NOKIA DIGITAL B/E Sorki wcześniej nie podałem całej nazwy.
 • Poziom 43  
  Post z 06 Sie 2004 22:32 Prosba o podanie wartosci opornika R 548,czy jeszcze aktualny???
  zibi2033 napisał:
  PS Ten TV nazywa się : DIGIVISION 3878 Hi Fi CHASSIS ITT/NOKIA DIGITAL B/E Sorki wcześniej nie podałem całej nazwy.

  Przecież 22 sierpnia 2004!!!:
  DiZMar napisał:
  Jest to chassis ITT/NOKIA DIGITAL B/E
 • Poziom 14  
  Tak przepraszam pomyliłem tematy.

  Dodano po 2 [minuty]:

  Już od tego opornika wszystko mi się pokręciło.
 • Poziom 21  
  ale stawiacie opór z podaniem wartości tego opornika ;)
 • Pomocny post
  Specjalista od sprzętów RTV
  Czy ten rezystor wychodzi z 3 nogi TR 501 i połączony jest w szereg z R549?

  Poprawka.
  Całe to zamieszanie wzięło się stąd, że prawdopodobnie mamy podane w swoich bazach zły typ Chassis tego TV i tak:
  Jest to DIGITAL-Chassis B 110° FST, R458=2,2Ω i wychodzi z 12 nogi trafa TR531.
 • Poziom 43  
  Toż
  marck1 napisał:
  ...Jest to DIGITAL-Chassis B 110° FST, R458=2,2Ω i wychodzi z 12 nogi trafa TR531.

  więc po co:
  MikeS napisał:
  Tutaj masz arkusz opracowany w excelu do obliczania rezystancji zastępczych oporników , moze cos pomoze

  Zresztą temat sprzed roku prawie.
  P.S.
  Kalkulator ten podoba mi się i jest przydatną rzeczą chociaż przeważnie liczyłem to w pamięci ale przy różnych wartościach i połączeniu równoległym to już bywało trudnie.
  Dodam, że te sam kalkulator można stosować do indukcyjności oraz do pojemności tylko w przypadku pojemności trzeba zamienić słowa opisu tabelek SZEREGWO na RÓWNOLEGLE a RÓWNOLEGLE na SZEREGWO .
  Zachodzi bowiem zależność:
  a, b, c - wartośc elementów
  x-wartość zastęcza
  Połączenie szeregowe oporników i dławików oraz równoległe kondensatorów:
  x=a+b+c+...
  Połączenie równoległe oporników i dławików oraz szeregowe kondensatorów:
  1/x=1/a + 1 /b + 1/c + 1/...
  Trzeba jeszcze pamiętać o mocy dopuszczalnej mocy w przypadku oporników; dopuszczalnym prądzie w przypadku dławików; dopuszczalnym napięciu w przypadku kondensatorów ale wyliczenie tego jest bardziej skomplikowaną sprawą. Można tylko napewno uznać, że wartość dopuszczalna elementu z najmniejszą dopuszczalną wartością jest napewno bezpieczna dla układu zastępczego. Wartośc dopuszczalna parametru układu zastępczego jest równa lub większa od najmniejszej występującej w tym układzie zastępczym.
 • Poziom 14  
  Wlutowałem opornik o wartości 2.2Ohm 5W i telewizor ruszył.Ten opornik to skutek,ale przyczyna leży chyba w generatorze odchylania pionowego.Opiszę może co się dzieje.Przy włączaniu telewizora włącznikiem głównym na ekranie pojawia się pozioma linia. Aby uruchomić muszę kilka razy włączyć i wyłączyć włącznikiem głównym aż zaskoczy.Wtedy pracuje normalnie.Jeśli na ekranie jest linia,to oprnik R548 grzeje się nadmiernie i pali.Moje podejrzenia chylą się ku któremuś z kondensatorów,gdyż układ i półprzewodniki raczej chyba są w porządku.Korzystam ze schematu od TV 3879 Niby to samo ale elementy i numeracja w pełni się nie pokrywają.Czy mogę jeszcze raz skromnie prosić o pomoc? Za dotychczasową pomoc wszystkim dziękuję.
 • Poziom 43  
  Jeżeli ten R548 siedzi w zasilaniu pionu to radziłbym podmienić scalak pionu. Wcześniej przejrzyj okolice odchylania pionowego na okoliczność zwarć lub przerw.
 • Poziom 14  
  Masz najprawdopodobniej racje.Wskazuje na to załączanie sie telewizora. Po wielokrotnym włączaniu i wyłączaniu, jeśli rozchyla się tylko górna część ekranu-to jest pozioma linia.Jeśli wstrzeli się, że obie połówki ekranu się rozchylą to jest obraz.Odwzwę się jak kupię ten układzik.Trochę to potrwa, gdyż muszę jechać do sklepu w Zielonej Górze.
 • Pomocny post
  Specjalista od sprzętów RTV
  Oczywiście może tak być jak pisze DiZMar, ale zanim pojedziesz do ZG to sprawdź (wymień, pomierz) następujące elementy, które odpowiadają za ramkę w tym TV - opieram się na schemacie tego odbiornika (niestety mam tylko wersję papierową) i tak:
  C546, D545, C548, D547, C405, C412, D405, D402.
  Sprawdź jakie masz napięcia na IC401 i tak:
  noga 2 powinno być 13V
  noga 4 powinno być -14V
 • Poziom 14  
  Diody sprawdziłem-są dobre.C546;C405;C412
  wymieniłem.Na scalaku noga2 12,8V noga4 13,7.Moje podejrzenia chylą się jednak ku kondensatorowi C705-220mikro 385V stoi w zasilaczu.Teraz przypominam sobie, że TV zepsuł sie wówczas, kiedy zmieniono napięcie w sieci z 220 na 230V.Nie pasują mi napięcia wychodzące z zasilacza.Nie mam schematu oryginalnego i biorę dane z zapisu na płycie.Nie wszystkie napięcia są właściwe zwłaszcza wychodzące do telegazety i sterowania niektórymi funkcjami TV jak choćby przeszukiwanie kanałów.Acha i jeszcze jedno Obraz w górnej części ekranu jest rozciągnięty w szerz. przy zmianie nasycenia kolorów w obrazie automatycznie się rozciąga lub kurczy.To by mi wskazywało na C705.Marck 1 dzięki.

  Dodano po 5 [minuty]:

  Ten IC 401 też wymaga sprawdzenia. lub wymiany.
 • Specjalista od sprzętów RTV
  Zmiana napięcia sieci nie powinna w żaden sposób wpłynąć na parametry tego C705, z Twojego opisu wynika, że jest problem ze stabilizacją napięć wyjściowych z zasilacza. wymień elektrolity po pierwotnej stronie przetwornicy - ten TV wyprodukowany jest w 1988r i mogły powysychać.
  Nie zaszkodzi sprawdzić (pomierzyć, wymienić) też elektrolity po wtórnej stronie przetwornicy, trochę ich jest, ale innej rady nie ma.
  Jeżeli potrzebujesz prawidłowych napięć to mogę je podać.
 • Poziom 14  
  Nie-dzięki. Za dużo pisania.Napięcia mam opisane na płycie. Co by mi się przydało to schemat ideowy tego TV.Ja korzystam z chassis D-E (110) FST. Niestety ogólnie niby podobny, ale inne scalaki i wartości elementów. Razem z odczytem z płyty mam jakiś obraz. Jutro będę miał C705 wlutuje i zobaczymy co się poprawi. Pozdrawiam.
 • Poziom 14  
  Witam Panów. Telewizor chodzi jak nowy. Dzięki AMIKOWI 9 m pobrałem serwisówkę, w której zasilacz, przetwornica i całe WN jest identyczne jak w moim TV. Również MARCK1 się nie myli jeżeli chodzi o chassis.Znalazłem przyklejoną kartkę z napisem DIGI B 110° FST. Teraz do rzeczy: Problemem okazał się kondensator C 546 zaniżający napięcie +13 V na IC 401. Ten kondensator już wcześniej wymieniłem na nowy, jednakże okazał się wadliwy.Kolejny zakup przyniósł efekt. Teraz opornik R 548.Według schematu montażowego na plycie (w-g ściągniętej serwisówki) jest on oznaczony jako R 420.W moim TV na płycie jako R548 i jego wartość wynosi 1Ω. C 705 przywrucił wszystkie funkcje pilota TV. Jeszcze powinienem ustawić parametry ekranu, lecz do tego potrzebny jest pilot serwisowy (lekka poduszka). Trudno, ale ten drobny defekt niech pozostanie taki jak jest.Jeszcze raz wszystkim panom ogromne dzięki z pozdrowieniami zibi2033. Panów moderatorów proszę o zamknięcie tego tematu.
 • Specjalista od sprzętów RTV
  Za czym "Panowie moderatorzy" zamkną ten temat należy się małe uzupełnienie, są dwa rodzaje tego Chassis:
  Digital-Chassis B 110 FST 32"
  Digital-Chassis B 110 FST
  Różnią się one szczegółami ale "diabeł tkwi w szczegółach" i np. w Twoim Chassis występuje R548, który ma warość 2,2 Ohm a w Chassis
  32" ten rezystor nie występuje.
  R420 w obu tych modelach ma wartość 1,5 Ohm.(z 5 nogi IC401 przez C420 do masy).
  Oczywiście mogły nastąpić jakieś zmiany w trakcie produkcji, ale opieram się na schematach tych Chassis, które są odzielne, w jednej serwisówce.
  Do ustawienia "parametrów ekranu" czyli wejścia w tryb serwisowy tego TV nie jest potrzebny Ci pilot serwisowy, musi być oryginalny pilot, ale sposób regulacji w tym trybie jest dość skompilkowany i można łatwo rozregulować cały TV. Problem polega na tym, że warości odpowiednich parametrów nie są wyświetlane na ekranie TV a na wyświetlaczu LED i łatwo się pogubić. Jeżeli ta poduszka nie jest mocna - to lepiej tak zostawić.
 • Poziom 14  
  Według mojej płyty przebieg wygląda następująco: Z 12 nóżki transformatora WN przez opór R548 diodę D547 kondensator C548 dochodzi do 4 nóżki IC401 (TDA 8172) napięcie -14V. Czyli dokładnie tak jak piszesz.Ja właśnie posługuję się schematem "32" Opornik R548 już wymieniłem na 2,2 Ω. Jestem skromnym amatorem elektroniki. Moja wiedza jest podstawowa w tym zakresie i pochodzi głównie z książek, gdzie nie wszystko jest opisane. Praktycznie dotychczas "grzebałem " w radiach .Za TV wziąłem się od niedawna rozpoczynając od czarno-białego Neptuna.Digivision jest moją pierwszą poważniejszą próbą, dzięki Twojej i wielu innych cierpliwości udaną. Teraz zostało mi jeszcze moje stare video HITACHI VT M727E.Też nie mam schematu, ale tam jest problem z zasilaczem. Po podłączeniu do sieci bardzo długo nie uruchamia się.Myślę,że też kondensatory powysychały. Pozdrawiam Zbigniew.
 • Specjalista od sprzętów RTV
  No to tylko pogratulować i życzczę dalszych sukcesów w naprawie sprzętu.
  Co do VCR masz rację - od tego trzeba zacząć, jężeli pojawią się jakieś problemy to masz inny dział na forum.
  Schemat do tego VCR jest tu:  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=255450#255450
  Pierwszy tak ważny sukces przy naprawie tego TV trzeba jakoś wynagrodzić - masz ode mnie 10pkt. i życze dalszych sukcesów.
 • Poziom 14  
  Bardzo dziękuję za tak miła niespodzianke.Problem mojego TV udało mi się rozwiązać dzięki Twojej pomoci i jeszcze kilku panów. Więc mój udział w rozwiązaniu tego problemu jest połowiczny.Życzę dużo sukcesów w pracy i jeszcze raz bardzo dziękuję. Zbigniew

  Ps. Zaczynam studiować schemat VCR.