Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zaprogramować mikrokontroler dla USBasp bez złącza ISP

nieudacznik 16 Mar 2010 00:12 2024 4
  • #1 16 Mar 2010 00:12
    nieudacznik
    Poziom 2  

Witam wszystkich
    Znalazłem stronkę w której autor opisuje jak w prosty sposób zbudować USBasp - programator AVR podłączany pod USB. Jest tylko jeden zasadniczy problem, ponieważ do jego budowy konieczny będzie zaprogramowany mikrokontroler ATmega8. Mikrokontroler ten zaprogramować mogę jedynie za pomocą programatora AVR ISP (którego budowa też nie jest trudna).
    Co z tego,... jak zbuduje programator AVR ISP jak mój laptot ma tylko USB.
    Pracuje na linuksie (niewiem, czy to ma znaczenie )
    Pozdrawiam

0 4
  • #2 16 Mar 2010 00:21
    Kabuto15
    Poziom 18  

Najszybciej i najłatwiej będzie dla Ciebie kupić taki Usbasp. Nie są one drogie. Większość programatorów ISP korzysta z LPT (budowa to kilka złotych), no ale z ich uruchomieniem też wiele osób ma problem. A jak kupisz Usbasp będziesz miał pewność że musi działać i być może oszczędzisz trochę czasu.

0
  • #3 16 Mar 2010 01:16
    nieudacznik
    Poziom 2  

Dzięki-Wiem z tego co się orientowałem to najtaniej za 50 zł. I chyba będę zmuszony kupić :(

A na upartego gdybym sam chciał zbudować według tej strony http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/usbasp/usbasp.html prawda, że wydaje się banalne (przyjemnie samemu coś takiego zbudować). Zresztą jak podaje autor "Umiejętności, jakich nabędziemy w trakcie jego budowy są bezcenne" ;)
    Czy jest jakiś "myk" w rozwiązaniu mojego problemu?
    Szkoda, że po zbudowaniu nie można zaprogramować bezpośrednio z kompa. Wysuwam wniosek iż mikroprocesor programatora zbudowanego ...patrz pierwsza część poradnika http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html ze złączem DB-25M ... programowanie niepotrzebuje?

PS. Czujcie się wolni w "pouczaniu", bo mimo lektury, wydaje mi się, że może jeszcze czegoś nierozumiem. "Coś mi zdowni tylko niewiem w którym kościele" :)

0
  • #4 16 Mar 2010 03:08
    Wojtek75
    Poziom 23  

nieudacznik napisał:
    Wysuwam wniosek iż mikroprocesor programatora zbudowanego ...patrz pierwsza część poradnika http://www.ajd.czest.pl/~pawel.borkowski/wyklady/avrisp/budo_pro.html ze złączem DB-25M ... programowanie niepotrzebuje?

Bo to nie jest mikrokontroler ani tym bardziej mikroprocesor tylko po prostu układ scalony, który pełni jakąś ściśle określoną funkcję do której został zaprojektowany w tym przypadku Bufor \ sterownik magistrali (jednokierunkowy).
    Zawsze sobie popatrz do noty układu to co nieco ci się rozjaśni.

0
  • #5 16 Mar 2010 07:56
    Kabuto15
    Poziom 18  

Tak jak pisze Wojtek75 ten 74HC244 jest popularnym buforem (nie trzeba programować, wystarczy kupić). Możesz zbudować takiego AVR ISP/STK200, ale musisz programować z kompa, który posiada LPT, no chyba, że masz przejściówkę PCIExpress/LPT (PCMCIA/LPT). Ewentualnie może masz jakiegoś znajomego, który Ci zaprogramuje ATmegę i będzie po problemie.

0