Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ULRICH KONDENSICH KOMPRESSOR o MOCY 21kW hit czy kit ?

broncobilly 16 Mar 2010 00:33 12967 30
SterControl
 • #1
  broncobilly
  Level 10  
  ULRICH KONDENSICH KOMPRESSOR o MOCY 21kW DWUFUNKCYJNY KONDENSACYJNY KOCIOŁ GAZOWY - dostępny obecnie w niby promocjach za ok 3600 zł - ma ktoś praktyczne doświadczenie z tymi kotłami ? jakoś nie spotkałem się z opiniami na temat Ulrichów na tym forum .

  Jak się one sprawują i jak jest z ich serwisem w Warszawie (ceny przeglądów części etc) ? szukam czegoś do mieszkania 60m 430 cm wys na parterze w 4 piętrowej starej, nieocieplonej kamienicy z XIX w (ceglane mury zewn. o grubości 85 cm) + 2 grzejniki płytowe (podokienne wnęki na grzejniki maja wymiary 150x58x40 i 125x76x27cm) + drabinka grzewcza do łazienki (ew zamiast drabinki ogrzewanie podłogowe w kuchni -9m2 i łazience - 4m2) - kocioł muszę zamontować w kuchni zamiast obecnego ok 20 letniego podgrzewacza wody Predom Termet (wiec małe wymiary to istotny plus) Czy można podłączyć rurę spalinową do starego ceglanego komina (bez wprowadzania tam 20 mb kosztownego stalowego komina) czy powietrze do spalania może pobierać z salonu o kubaturze ok 150m3 ? kuchnia oprócz przewodu spalinowego ze starego piecyka ma jeden przewód wentylacyjny. Salon połączony z kuchnia przejściem ok 4m2 posiada również przewód wentylacyjny. Jeśli nie Ulrich to co ew moglibyście polecić ? Mieszkanie głównie na wynajem wiec system sterowania wskazany niezbyt skomplikowany (lub ew z możliwością blokady by lokatorzy nim bez potrzeby nie kręcili)
 • SterControl
 • #2
  murza
  Level 13  
  Ulrich kondensich to dobry kocioł. Na terenie Rzeszowa działają starsze modele tych kotłów już nawet chyba 9 lat. Na terenie Warszawy jest importer tych kotłów na ul. Modlińskiej z solidnym serwisem, oprócz tego mają tzw. serwis niezależny. Spalin nie można podłączyć do zwykłego komina bo kondensat go zniszczy. Powietrze do spalania można wziąźć z pomieszczenia ale wtedy musi być nawiew świeżego powietrza z zewnątrz więc będzie wychładzał pomieszczenie.
  Polecam kotły firmy Termet - największy serwis i dość tanie części zamienne. Chociaż każdy instalator będzie chwalił swoje kotły.
 • SterControl
 • #4
  broncobilly
  Level 10  
  może w takim razie obejść się zwykłym dwufunkcyjnym ? tylko pytanie z zamkniętą czy z otwartą komorą spalania (zakladam optymistyczny wariant bez stalowego wkładu w kominie) Też myślałem o Termecie z jego niedrogimi częściami serwisowymi ale jak zacząłem szukać o nim info na forumbudowlane.pl to zwykle same mało pochlebne opinie były a i cenowo chyba aż takiej różnicy między Termetem a Junkersem czy Valiantem nie było
 • #5
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  broncobilly wrote:
  ... myślałem o Termecie ale ...zwykle same mało pochlebne opinie były ...


  Jako serwisant tych urządzeń nie poświadczam tych wypowiedzi.
  Wracając do komina, nie może być mowy o wariancie optymistycznym. Poza tym, cena 1 mb rury do kotła atmosferycznego jest identyczna z ceną rury dla kotła kondensacyjnego.
  Co do Ulricha, ma on jedną przewagę nad pozostałymi: może pracować jako jedno, lub dwu funkcyjny i to bez żadnych dodatkowych elementów instalacji.
 • #6
  broncobilly
  Level 10  
  jeśli już miałby inwestować w komin z kwasówki to zapewne wybrałbym kocioł kondensacyjny - czy ktoś może podpowiedzieć jaki byłby koszt wstawienia takiego komina w starej kamienicy razem - chyba ok 20 mb by wyszło. Może jakiś warszawski serwisant podjąłby się przeprowadzenia wizji lokalnej i ew późniejszego montażu pieca. Kiedyś okazyjnie kupiłem w markecie podgrzewacz wody Junkersa a jak przyszedł serwisant do uruchomienia to stwierdził ze w tej samej cenie sprzedałby mi piecyk razem z montażem - może i w tym przypadku może być podobnie
 • #8
  broncobilly
  Level 10  
  zanim go zaproszę chciałem zasięgnąć opinii użytkowników o tych kotłach i ich serwisie - dla serwisanta chyba zawsze najlepszym jest ten kocioł który serwisuje / sprzedaje. Ale chyba niestety na tym forum nie ma zbyt wielu osób które by miały styczność z tymi nowymi kotłami. Do serwisu Ulricha pisalem (ich przedstawiciel podawał tu adres) ale chyba albo adres nieaktualny albo trzeba czekać tydzień lub więcej na odpowiedż
 • #9
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  I to powinno pomóc Ci w powzięciu odpowiedniej decyzji w zakresie wyboru producenta kotła.
 • #11
  m111
  Level 14  
  Masz możliwość wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną budynku zespołu powietrzno-spalinowego tzw. turbo, rozwiązało by to sprawę komina.Możesz jeszcze wprowadzić w komin rurę z tworzywa odpowiednią dla kotła kondensacyjnego ( powiedzmy fi 80 ), która będzie odprowadzała spaliny. Przestrzenią w kominie między rurą a ceglanym kominem kocioł zasysał będzie powietrze.
 • #12
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  m111 wrote:
  Masz możliwość wyprowadzić przez ścianę zewnętrzną budynku zespołu powietrzno-spalinowego tzw. turbo, rozwiązało by to sprawę komina.Możesz jeszcze wprowadzić w komin rurę z tworzywa odpowiednią dla kotła kondensacyjnego ( powiedzmy fi 80 ), która będzie odprowadzała spaliny. Przestrzenią w kominie między rurą a ceglanym kominem kocioł zasysał będzie powietrze.  Gdzieś tam dzwoni ... ale...
 • #14
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  broncobilly wrote:
  a o rurach z tworzywa do przewodów spalinowych jeszcze nie słyszałem


  To prawda, są dopuszczone rury z tworzywa , jako odprowadzenie spalin z kotłów kondensacyjnych.
 • #15
  m111
  Level 14  
  cytat: przecież wyprowadzenie spalin za scianę zennetrzną dotyczy domow jednorodzinnych a nie kamienic

  Od czerwca 2009 roku zaistniały nowe przepisy ( przytoczę tylko fragment który nas interesuje ):
  w § 174:
  a) ust. 1 otrzymuje brzmienie:
  „1. Grzewcze urządzenia gazowe, takie jak: kotły
  ogrzewcze, grzejniki wody przepływowej,
  niezależnie od ich obciążeń cieplnych,
  powinny być podłączone na stałe z indywidualnymi
  kanałami spalinowymi,
  z uwzględnieniem instrukcji technicznej producenta
  urządzenia, o której mowa w przepisach
  dotyczących zasadniczych wymagań
  dla urządzeń spalających paliwa gazowe.”,
  ust. 6 otrzymuje brzmienie:
  „6. Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające
  spaliny od grzewczych urządzeń gazowych,
  powinny być dostosowane do warunków
  pracy danego typu urządzenia.”;

  stary przepis:
  ust. 1 brzmiał: Grzewcze urządzenia gazowe,jak kotły, ogrzewacze pomieszczeń,grzejniki wody przepływowej, niezależnie od ich obciążeń cieplnych, powinny być połączone na stałe przewodami, z zachowaniem wymagań Polskich Norm dotyczących poszczególnych typów urządzeń gazowych.
  ust. 6 brzmiał: Przewody i kanały spalinowe, odprowadzające spaliny od kotłów, powinny być dostosowane do warunków pracy danego typu urządzenia oraz spełniać wymagania określone w Polskiej Normie dotyczącej kotłów grzewczych wodnych.

  Według nowych norm można stosować obieg zamknięty w urządzeniach stałopalnych ( takich jak kotły węglowe ), oczywiście montując odpowiedni zawór upustowy z automatycznym dopełnieniem - na zachodzie przepis ten funkcjonuje od dawna.

  Pozdrawiam!
 • #16
  xuzi
  Level 13  
  Quote:
  na zachodzie przepis ten funkcjonuje od dawna.


  to wcale nie oznacza, że są dobre. przykładem może być narzucona przez WT2008 wymagana grubość izolacji, zaczerpnięta podobnież zza zachodniej granicy. Pominęli niestety tylko fakt, że tam już się powoli wycofują z tak przerośniętego opatulania przewodów.


  Quote:
  To prawda, są dopuszczone rury z tworzywa , jako odprowadzenie spalin z kotłów kondensacyjnych.


  z tego co wiem to viessman ma takie rury w swojej ofercie, mają tylko jeden mankament nie mają atestu na polski rynek. tak więc raczej nie są dopuszczane.
 • #17
  m111
  Level 14  
  Polak potrafi - mój sąsiad ma przewód kominowy kotła kondensacyjnego zrobiony z rury kanalizacyjnej fi 75 ( zakończony daszkiem wywiewki kanalizacji - zaintrygowało mnie to po co w tak małym domu ma tyle wywiewek z kanalizacji i w końcu zapytałem - a to śmiga ok. 3 lat.
 • #18
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Nie są dopuszczone - bo w Ustawie pisze iż elementy kominowe, kominy, i td... muszą być niepalne. A każdy plastik, nawet ten odporny na 200 st.C zapali się prędzej czy później. Więc jest niedopuszczony. I to blokuje dopuszczenie do stosowania w polskim budownictwie (czyt. sprawne działanie lobby kominiarskiego i producentów kominów z nierdzewki). Polak portafi - pokombinować, łapówę dać , pościemniać - niestety ...

  Dodano po 6 [minuty]:

  m111 wrote:
  Polak potrafi - mój sąsiad ma przewód kominowy kotła kondensacyjnego zrobiony z rury kanalizacyjnej fi 75 (...)- a to śmiga ok. 3 lat.


  Więc dał kominiarzowi w łapę żeby mu ten wkład z PCV odebrał .... - niestety.

  Że nie wspomnę o serwisancie-uruchamiającym kocioł - ślepy był czy też dostał parę dyszek ?
 • #19
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  m111 wrote:
  mój sąsiad ma przewód kominowy kotła kondensacyjnego zrobiony z rury kanalizacyjnej fi 75


  Zapewne zrobił go z PP, które jest odporne na temp ok 110 stC.
  Jednak rura kanalizacyjna nie jest elementem układu spalinowego, chociaż spełnia ten warunek, oraz jest niepalna (samogasnąca).

  xuzi wrote:
  ...z tego co wiem to viessman ma takie rury w swojej ofercie, mają tylko jeden mankament nie mają atestu na polski rynek. tak więc raczej nie są dopuszczane.


  Takie odprowadzenie spalin ma wielu producentów: immergas, junkers i inne. Tak więc zgodnie z cytowanym zarządzeniem, jest jak najbardziej dopuszczalne.
 • #20
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Jak wynika z powyższego - jeśli to oryginalny system producenta - to jest dopuszczony. Ale on już nie kosztuje wtedy 8,5 zł od metra. Więc montaż kanalizacji jako przewodów spalinowych - bedzie zapewne kwitł nadal.
 • #21
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wawrzeczko_t wrote:
  Jak wynika z powyższego - jeśli to oryginalny system producenta - to jest dopuszczony. Ale on już nie kosztuje wtedy 8,5 zł od metra. Więc montaż kanalizacji jako przewodów spalinowych - bedzie zapewne kwitł nadal.


  Mały problem: oryginalne przewody spalinowe, to fi 80, lub fi 60. Zatem kanalizacyjna się tu nie mieści - brak też odpowiednich (szczelnych) złączek, co bardzo utrudnia ich prawidłowy montaż.
 • #22
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Gazetę się zapali, nad ogniskiem przy grilu rurkę zmiękczy - da się.
 • #23
  mirrzo

  Moderator on vacation ...
  wawrzeczko_t wrote:
  Gazetę się zapali, nad ogniskiem przy grilu rurkę zmiękczy - da się.


  Da się, ale w wydaniu współosiowym powietrze będzie się mieszało ze spalinami.
 • #24
  xuzi
  Level 13  
  Polak potrafi - to prawda , ale jest też jeszcze takie przysłowie mądry Polak po szkodzie. Co w tym wypadku może być bardzo dotkliwe.
 • #25
  Pawel61
  Level 12  
  Witam kolegów,
  Mam taki kocioł w domku juz od 5lat. Serwisant byl na samym poczatku jak go przestawiał na gaz płynny i od tej pory nigdy nie mialem z tym piecek zadnych klopotów. Dziala super! Grzejniki w domu mam Regulusa . Pełna kondensacja przy 56 st C. Osobiscie jestem z tego kotła bardzo zadowolony.
 • #26
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Pełna kondensacja? Jak to stwierdziłeś?

  Pełna kondensacja na konwektorach... Ciekawe.
 • #27
  Pawel61
  Level 12  
  Witam, Nie musze stwierdzic ze zachodzi pelna kondensacja . To wynika tylko z temperatury do ktorej podgrzewana jest woda w instalacji CO, praw fizykochemii spalania i wymiany ciepla. Ponadto wystarczy obserwac ilosci splywajacego kondensatu z pieca (to sposób dla tych co maja klopoty z liczeniem). A odnosnie grzejnikow to w konwektorach odpowiednio dobranych do kubatury pomieszczen absolutnie wystarczy temp medium 56 stC. I nie widze w tym nic nadzwyczajnie ciekawego kolego.
  Pozdrawiam
 • #28
  wawrzeczko_t
  Heating systems specialist
  Wg mnie to bardziej skomplikowane niż Ci się wydaje. A kondensacja nie zależy tylko od górnej temperatury granicznej punktu skraplania się pary wodnej zawartej w spalinach. Poza tym masz kocioł a nie piec.
 • #29
  Pawel61
  Level 12  
  Oczywiscie ze zjawisko kondensacji jest bardziej skomplikowane . Punkt rosy zmienia sie w zaleznosci od pary czynnikow miedzy innymi temperatura , cisnienie i tez zalezyod skladu chemicznego spalin. ten ostatni warunek czesto jest pomijany przez wielu ludzi. A ma dosc istotny wplyw (kiedys robilem badania na politechnice tego zjawiska). Ogolnie zaklada sie usredniona temperature kondensacji ok 56-57 stC dla gazu ziemnego. teoretycznie skoro temperatura powrotu wody jest nizsza niz 56 stC to te trzy wymienniki ciepla, ktore sa w tym kotle gazowym (caly czas mowimy o Ulrich kompresor) schladzaja spaliny ponizej 56st C . I przy tej temperaturze wody ktora ja stosuje do moich Regulusow tj 57StC z rorki odprowadzajacej spaliny w warunkach ustalonych pracy kotla mam najwiekrzy przeplyw masowy kondensatu.
  Ogólnie z kotla tego jestem bardzo zadowolony , sprawuje sie ekstra. I najwazniejsze to ze zostawia sporo pieniazkow w portfelu.
  Pozdrawiam
 • #30
  adam998
  Level 25  
  Witam
  Podepnę się pod ten temat gdyż przymierzam się do wymiany ogrzewania z olejowego na gazowe. Właśnie kocioł Ulrich Kondensich KOMPRESSOR przypadł mi do gustu jeśli tak można powiedzieć. Może użytkownik lub jakiś fachowiec doradzi czy to dobry wybór ?