Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Asus N50VN, Vista Home Premium - sieć niezidentyfikowana.

16 Mar 2010 04:56 4654 14
  • Admin grupy audio
    Witam

Kolejny raz natrafiam na problem z komputerem, przy którym jestem za cienki.
    Tym razem komputer przenośny Asus N50VN z systemem Windows Vista Home Premium. Nijak nie chce łączyć się z siecią, ani poprzez WiFi, ani poprzez LAN, ani poprzez internet GPRS z Orange. Za każdym razem twierdzi iż połączył się z niezidentyfikowaną siecią i nie ma połączenia z internetem, diagnostyka Windowsa twierdzi iż problem leży po stronie routera. O ile w przypadku WiFi i LAN można byłoby się z tym zgadzać i szukać przyczyny w routerze, o tyle w przypadku GPRS (karta ExpressCard) jest to niemożliwe.
    Problem wystąpił z dnia na dzień - działało i nagle przestało z niewiadomych przyczyn.
    Próbowałem już w zasadzie wszystkiego co udało mi się znaleźć w googlach pod różnymi hasłami (jak widać znany problem):
    http://www.google.pl/search?hl=pl&source=hp&q...vista&lr=&aq=2&aqi=g9&aql=&oq=sie%C4%87+niezi

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=siec+niez...aqi=g1&aql=&oq=siec+niezidentyfikowana+vista+

http://www.google.pl/search?hl=pl&q=sie%C4%87...ernetu&lr=&aq=9&aqi=g10&aql=&oq=sie%C4%87+nie

Skojarzyłem problem z wygaśnięciem licencji Norton-a, jednak po odinstalowaniu oprogramowania przy użyciu:
    http://www.dobreprogramy.pl/Norton-Removal-Tool,Program,Windows,12812.html
    Nic się nie zmieniło.

Początkowo komputer w ogóle nie pobierał adresu sieciowego, zamiast właściwego adresu było coś dziwnego - 162.194 .... (możliwe, że przekręciłem), po zabiegach opisanych tu:
    http://support.microsoft.com/kb/928233/en-us
    Coś ruszyło - pobrał adres sieciowy, jednak brak informacji dotyczących maski podsieci, bramy, serwera DNS i oczywiście nadal nie działa. Ręczne wpisanie konfiguracji nie zmieniło kompletnie nic. Sieć lokalna również nie działa - nie ma dostępu do udostępnionych zasobów na innych komputerach.
    Protokół IPv6 wyłączyłem. Sterowniki kart sieciowych przeinstalowałem. Firewall Windowsa wyłączony, na komputerze aktualnie nie ma tego typu zewnętrznego oprogramowania.

Niestety z racji na to iż nie jest to mój komputer i na dodatek cały czas jest potrzebny właścicielowi - mam do niego ograniczony dostęp.

Zapewne wiele rzeczy które zrobiłem, zostały pominięte w tym opisie - tyle tego było, że nie sposób spamiętać wszystkich. Opisałem mam nadzieję te najważniejsze.
    Proszę o jakieś sugestie - co jeszcze można spróbować zrobić. W grę wchodzi również formatowanie dysku i odzyskanie systemu z partycji ukrytej, jednak to rozwiązanie uważam za ostateczność i wolałbym go uniknąć ze względu na konieczność zarchiwizowania dość pokaźnej ilości danych.

Dziękuję i pozdrawiam
  • Poziom 31  
    Może taki trop:

Cytat:
    Yesterday I got a practically brand new Dell Inspiron 537MT system running Vista Home Premium in my shop. Owner said from Day 1 it would not stay on the internet. She spend hours on the phone with Dell support who diagnosed it as a spyware infection and offered to remove it for a $200 fee. When I hooked it up to my DSL line (she was hooked directly to a Comcast box) it got right on the internet. But after I rebooted it said "Unidentified Network". I tried many of the solutions mentioned here and elseware on the internet, without success. Tried old and new NIC drivers. Nothing helped. I finally got a spare PCI network card and installed it in the computer and it worked perfectly. The PCI card was a DLINK DFE-530TX+, the Dell's onboard NIC was a Realtek RTL8102E. I considered the possibility the Realtek might have a bug (either on the chip of with the driver software), but this particular NIC has been around for a while, you'd think a bug as bad as this should have been caught by now. So I went to the registry and started comparing the NIC information under Registry key

HKLM/system/CurrentControlSet/Control/Class/4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318

Under this key will be several numeric keys (0000, 0001, 0002, etc). My two NIC cards were 014 and 015. After comparing several of the subkeys, I zeroed in on one called "*PhysicalMediaType" (note the "*"). On the NIC card that worked the value was decimal 14, Hex 0e. On the NIC card that DIDN'T work, the value was ZERO. On a hunch a changed the zero to decimal 14, rebooted and PROBLEM FIXED. Amazing!

I did some searching on the net and haven't been able to find any info on "*PhysicalMediaType" and what the values mean. But it sure fixed the problem.

Those of you who are having problems with "Unidentified Network" might want to check out the above registry key for their NIC card and see what the value of "*PhysicalMediaType" is.

albo to:
    Cytat:
    On starting Vista, there is no internet connectivity. Network and Sharing
    Center shows two networks--Home and Unidentified Network. The only fix that
    works is to disable the Unidentified Network , then go to Device Manager and
    disable my network card. Then in the graphic of my Home computer and the
    internet, click on the red X and go ahead with the Diagnose and Repair dialog
    that displays. It tells me that my LAN card is disabled, do I want to enable
    it? Click Yes, and it repairs. I can access the internet again.

Jak wygląda wynik: ipconfig /all ?

Coś mi zaświtało, że miałem podobny problem kiedyś, Vista "zerowała" adres MAC, po wpisaniu MAC-a ręcznie, ruszyło.
  • Admin grupy audio
    neophyte napisał:
    Może taki trop:

Cytat:
    Yesterday I got a practically brand new Dell Inspiron 537MT system running Vista Home Premium in my shop. Owner said from Day 1 it would not stay on the internet. She spend hours on the phone with Dell support who diagnosed it as a spyware infection and offered to remove it for a $200 fee. When I hooked it up to my DSL line (she was hooked directly to a Comcast box) it got right on the internet. But after I rebooted it said "Unidentified Network". I tried many of the solutions mentioned here and elseware on the internet, without success. Tried old and new NIC drivers. Nothing helped. I finally got a spare PCI network card and installed it in the computer and it worked perfectly. The PCI card was a DLINK DFE-530TX+, the Dell's onboard NIC was a Realtek RTL8102E. I considered the possibility the Realtek might have a bug (either on the chip of with the driver software), but this particular NIC has been around for a while, you'd think a bug as bad as this should have been caught by now. So I went to the registry and started comparing the NIC information under Registry key

HKLM/system/CurrentControlSet/Control/Class/4D36E972-E325-11CE-BFC1-08002BE10318

Under this key will be several numeric keys (0000, 0001, 0002, etc). My two NIC cards were 014 and 015. After comparing several of the subkeys, I zeroed in on one called "*PhysicalMediaType" (note the "*"). On the NIC card that worked the value was decimal 14, Hex 0e. On the NIC card that DIDN'T work, the value was ZERO. On a hunch a changed the zero to decimal 14, rebooted and PROBLEM FIXED. Amazing!

I did some searching on the net and haven't been able to find any info on "*PhysicalMediaType" and what the values mean. But it sure fixed the problem.

Those of you who are having problems with "Unidentified Network" might want to check out the above registry key for their NIC card and see what the value of "*PhysicalMediaType" is.

To dotyczy jednego konkretnego interfejsu sieciowego, u mnie aż trzy różne nie działają, zatem myślę że problem jest wspólny.

neophyte napisał:
    albo to:
    Cytat:
    On starting Vista, there is no internet connectivity. Network and Sharing
    Center shows two networks--Home and Unidentified Network. The only fix that
    works is to disable the Unidentified Network , then go to Device Manager and
    disable my network card. Then in the graphic of my Home computer and the
    internet, click on the red X and go ahead with the Diagnose and Repair dialog
    that displays. It tells me that my LAN card is disabled, do I want to enable
    it? Click Yes, and it repairs. I can access the internet again.

Próba naprawy przez Windows kończy się stwierdzeniem iż to router jest winny całemu zamieszaniu, co nie jest prawdą choćby w przypadku modemu GPRS.

neophyte napisał:
    Jak wygląda wynik: ipconfig /all ?

Wygląda pozornie normalnie - tak jakby winny był router. Jeśli parametry sieci są ustawione na auto, to pobiera jedynie adres IP, w tym przypadku 192.168.1.20. Pozostałe pola (poza MAC) są puste. Jak wpiszę ręcznie i tak samo ustawię w routerze (przy czym router nie widzi klienta DHCP ani też żadnego innego związanego z tym komputerem), to polecenie zwraca parametry, które ustawiłem ręcznie i na tym koniec (zresztą - normalne).
    Wygląda to jakby przy WiFi było podane niewłaściwe hasło WPA - to dałoby się wytłumaczyć (choć hasło znam, bo sam je ustaliłem), ale po LAN - to bzdura. Tym bardziej GPRS.

neophyte napisał:
    Coś mi zaświtało, że miałem podobny problem kiedyś, Vista "zerowała" adres MAC, po wpisaniu MAC-a ręcznie, ruszyło.

A jak to obejść, ponieważ nie bardzo rozumiem tę instrukcję.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Z menedżera urządzeń właściwości karty sieciowej i na zakładce zaawansowane wpisujesz z palca mac adres w polu Mac address lub Adres sieciowy różnie się to nazywa w różnym sprzęcie.

Ja proponuję spróbować innej metody - na xp kiedyś poskutkowało może i Tobie coś da - z menedżera urządzeń usuń wszystko co jest sprzętem sieciowym, usuń wszystkie aplikacje Asusa mające związek z siecią szczególnie jakiegoś wifi managera.

Popatrz jeszcze w tematy reinstalacji TCP/IP w Vista:

http://www.howtonetworking.com/vista/removetcpip.htm
    http://www.mydigitallife.info/2007/06/18/repa...ndows-vista-tcpip-winsock-catalog-corruption/
  • Admin grupy audio
    Mery84 napisał:
    Z menedżera urządzeń właściwości karty sieciowej i na zakładce zaawansowane wpisujesz z palca mac adres w polu Mac address lub Adres sieciowy różnie się to nazywa w różnym sprzęcie.

MAC już tam jest - nie potrafię znaleźć innego, a tym bardziej dla trzech różnych urządzeń :(

Mery84 napisał:
    Ja proponuję spróbować innej metody - na xp kiedyś poskutkowało może i Tobie coś da - z menedżera urządzeń usuń wszystko co jest sprzętem sieciowym, usuń wszystkie aplikacje Asusa mające związek z siecią szczególnie jakiegoś wifi managera.

Problem dotyczy każdego urządzenia sieciowego, próbowałem już robić to co opisałeś. Po usunięciu sprzętu w trybie awaryjnym (znalazło więcej niż było faktycznie) Windows automatycznie instalował usunięty sprzęt przy najbliższym restarcie. Nie pomogły nawet fabryczne programy dezinstalacyjne. Po uruchomieniu miałem opcje:
    - Modyfy
    - Repair
    - Uninstall
    Zawsze brałem ostatnią, po czym restart i znajdywało od nowa - nadpisałem sterowniki Windows, zastąpiłem je fabrycznymi pobranymi ze strony Asus. Efekt - wiadomy :(

Mery84 napisał:

Sprawdzę "rano" (zainteresowani wiedzą) ale prawdę mówiąc - wątpię, bo w akcie desperacji usunąłem wszystko co było związane z siecią.
  • Poziom 31  
    Skoro nic nie pomaga to wygląda to bardziej na konflikt z oprogramowaniem. Właściciel nie przypomina sobie, żeby instalował jakiś program przed tym jak przestało działać?
  • Admin grupy audio
    Z "wywiadu" wynika, że nie. Zresztą nawet punkty przywracania sprzed prawie dwóch miesięcy (ostatnie znane) nic nie dają. Problem wystąpił trochę później
    Na wszelki wypadek przeskanowałem system Dr.Web i Malwarebytes - znalazło co prawda jakiś szmelc, ale na pen drive podłączonym aktualnie do USB w celu przeniesienia najnowszych sterowników ze strony Asus (wyniki skanowania uznałem za nieistotne dla problemu). Do prawie ostatniej chwili działał tam Norton z wykupioną licencją na rok, która zdążyła się skończyć. Dlatego też powiązałem problem z Nortonem. Niestety to nie pomogło, a wersji Nortona nie pamiętam.
  • Admin grupy audio
    No cóż, ręce opadają.

Zadzwoniłem do MS - odcięli się od problemu, ponieważ system jest w wersji OEM, preinstalowany przez producenta i tam właśnie mnie odesłali. Wsparcie techniczne Asus okazało się bardziej przyjazne, jednak powiedzieli że nie mają dostępu do całej dokumentacji systemu Vista i nie znają rozwiązania innego niż przywrócenie systemu z partycji recovery, polecili też zadzwonić do Symanteca, ponieważ problem jest znany i najczęściej powoduje go Norton.
    Symantec z kolei uznał, że skoro Norton został odistalowany, to nie ma nic do rzeczy. W momencie gdy napomknąłem, że słyszałem iż dezinsalator nie usuwa wszystkich wpisów i plików - dostałem informację twierdzącą ale podobno nie ma to nic do rzeczy. Na wszelki wypadek Symantec ma mi przesłać instrukcję jak usunąć wpisy rejestru.
    Gorzej jeśli to nie pomoże, a wina rzeczywiście leży po stronie Nortona. Przywrócę system z partycji recovery i zastanę tam 60 dniową wersję Nortona razem ze świeżym systemem...

Paranoja!
  • Poziom 31  
    Spychotechnika najwyższych lotów :/
  • Admin grupy audio
    neophyte napisał:
    Spychotechnika najwyższych lotów :/

No niestety - przy zakupie każdy jest milutki, jak coś się stanie, to już gorzej.

Bojów ciąg dalszy - przywrócić systemu z partycji recovery się nie da, bo nie ma tam obrazu partycji C, przywróciłem za to system z punktów przywracania. Wybrałem najstarszy znany (październik 2009) i niestety nic to nie dało, na dodatek nie ma również nieszczęsnego Nortona, który prawdopodobnie powoduje omawiany problem.

I co tu teraz zrobić? Nie można przywrócić systemu, bo nie ma z czego. Nośnika jako takiego też nie ma, bo to system preinstalowany.
    Problemu obejść się chyba nie da - pozostaje jedynie zainstalowanie systemu od nowa, tylko jak to zrobić by było legalnie i nie kupować nowej licencji?
    Pomyślałem by ściągnąć z internetu obraz płyty Vista Home Premium 32 bit, sformatować dysk i zainstalować pirata wpisując klucz produktu z naklejki na spodzie komputera - tylko takie działanie chyba nie do końca jest zgodne z prawem, w końcu to OEM.

Jest jakiś sposób?